Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 16.10.2017, 12:49:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si-a mai aratat cineva fatza pe aici + nume si s-a trezit cu promisiuni de la catalin2 ca va primi vizita neanuntata de la el + inca un vajnic ortodox, sa ii arate ei ce insemna 'ortodoxia'.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #622  
Vechi 16.10.2017, 14:03:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Hai vreau sa premiez pe cineva .Hai dragilor is sanse cat de cat sa va vad impacati? Hai dau un premiu? Chhiar daca in realitate voi imi dati un premiu, ca am sa vad ca se poate intelege lumea si pe Internet.
Și eu voiam să vin cu aceeași propunere, dar - pentru că intuiesc o vechime de câțiva ani a animozităților - mi-am propus să aștept până în Postul Mare, să am șanse mai mari de a sensibiliza populația.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #623  
Vechi 16.10.2017, 16:12:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Oho...
În plus, cel puțin unul dintre protagoniști nu prea mai are de gând să apară pe aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #624  
Vechi 16.10.2017, 20:55:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat(pe ultimele 10-20 de pagini) vorbeati despre botezul copiilor,altundeva despre sfintirea masini ,obiecte etc, dar nu despre subiectul in cauza.Si asta se lungise pe oarecate pagini. Pe multe forumurii sunt reguli clare ,ai deraiat de la subiect ti-au atras atentia.
Tu ai spus altceva, respectul fata de initiatoarea subiectului, despre asta am scris eu: " Cei doi Simpllu si Catalin2 nu au realizat, ca de fapt au aratat o lipsa de respect fata de persoana respectiva, vorbind despre "cai verzi pe pereti" la topicul asta."
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Hai vreau sa premiez pe cineva .Hai dragilor is sanse cat de cat sa va vad impacati? Hai dau un premiu? Chhiar daca in realitate voi imi dati un premiu, ca am sa vad ca se poate intelege lumea si pe Internet.
Intentiile tale sunt bune, dar ceea ce spui tu tine mai mult de utopie (ma refer la intelegerea pe internet). E ca si cum ai spune ca nu ar mai fi nevoie de justitie si politie in lumea reala, oamenii se pot intelege intre ei si asa. S-ar putea intampla asa ceva? Nu, doar in mod utopic, pentru ca ar presupune ca toti oamenii sa fie la fel de buni si cu bune intentii. Asa e si pe internet, exista un set de reguli si cineva care trebuie sa aiba grija sa fie respectate si sa existe respect. Daca nu se intampla asta si e lasat totul la voia intamplarii se intampla la fel ca in viata reala daca n-ar exista politie si justitie: politica pumnului. Pentru ca exista oameni diferiti, unii mai agresivi, unii mai rautaciosi, etc. Deci buna ordine e doar in puterea adminului sa o faca, doar el are si mijloacele necesare. Daca nu o face vor domina persoanele mai agresive si vor incerca sa faca legea proprie. Iar singura cale de intelegere pentru ceilalti ar fi sa se supuna si sa nu le contrazica.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 16.10.2017, 20:57:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si-a mai aratat cineva fatza pe aici + nume si s-a trezit cu promisiuni de la catalin2 ca va primi vizita neanuntata de la el + inca un vajnic ortodox, sa ii arate ei ce insemna 'ortodoxia'.
Daca spui un neadevar de mai multe ori nu devine un adevar. Iti arata doar caracterul, mai ales ca si cel in cauza te-a contrazis.
Reply With Quote
  #626  
Vechi 16.10.2017, 21:00:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui un neadevar de mai multe ori nu devine un adevar. Iti arata doar caracterul, mai ales ca si cel in cauza te-a contrazis.
Tu fiind ala in cauza?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 16.10.2017, 21:32:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu fiind ala in cauza?
Nu, cel pe care il invoci ca fiind victima.
Reply With Quote
  #628  
Vechi 16.10.2017, 22:51:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu ai spus altceva, respectul fata de initiatoarea subiectului, despre asta am scris eu: " Cei doi Simpllu si Catalin2 nu au realizat, ca de fapt au aratat o lipsa de respect fata de persoana respectiva, vorbind despre "cai verzi pe pereti" la topicul asta."

Intentiile tale sunt bune, dar ceea ce spui tu tine mai mult de utopie (ma refer la intelegerea pe internet). E ca si cum ai spune ca nu ar mai fi nevoie de justitie si politie in lumea reala, oamenii se pot intelege intre ei si asa. S-ar putea intampla asa ceva? Nu, doar in mod utopic, pentru ca ar presupune ca toti oamenii sa fie la fel de buni si cu bune intentii. Asa e si pe internet, exista un set de reguli si cineva care trebuie sa aiba grija sa fie respectate si sa existe respect. Daca nu se intampla asta si e lasat totul la voia intamplarii se intampla la fel ca in viata reala daca n-ar exista politie si justitie: politica pumnului. Pentru ca exista oameni diferiti, unii mai agresivi, unii mai rautaciosi, etc. Deci buna ordine e doar in puterea adminului sa o faca, doar el are si mijloacele necesare. Daca nu o face vor domina persoanele mai agresive si vor incerca sa faca legea proprie. Iar singura cale de intelegere pentru ceilalti ar fi sa se supuna si sa nu le contrazica.
Da trebuie sa fie un set de reguli, la care sa ne atasam, ori ca este cineva care ne constrange sa le respectam fie nu.Sa le respectam, unele asa ca ni se pare firesc sa le respectam,ca si cum dai buna ziua unui vecin. Daca cineva deschide un topic pe o anumita tema e firesc ca acolo e bine sa discutam depre problema respectiva,ca de aceea a deschis topicul.

Cum mi se pare mie, ca ar trebui ca lucrurile sa mearga si mai bine. Ai numele crestin ortodox la site.Eu ca Biserica ortodoxa sa iti cer o "vama" ,vama aia sa fie ordinea pe site,simtirea,caldura umana,comunitatea, sa te intreb direct tu imi folosesti numele dar,unde va sunt moderatorii? Cine sunt ei ? Cum spuneam ieri, aveam moderatorul asta la forumul ortodox, pe care eram la un moment dat ,avea ideea clara a ordinii, adica nu lasa lucrurile sa o ia razna ,nu bana prea usor, da nu lasa orice mesaj la voia intamplarii. Sau si pe Forumuri aiurea pe care am fost nu apucai sa spui prea multe mesaje off topic,ca ti se atragea atentia,puteai vocifera cat vrei ca erai si atentionat sa ai grija.

Adica daca lumea se cearta pe te miri ce subiecte banale ,ptr lucruri pe care pe alte forumuri nici nu se pune problema unei discutii,ca intra regula pe rol ,lumea se pierde, unde isi mai gaseste linistea???... Acest nume in mod normal trebuie sa fie "o marca inregistrata",Biserica ortodoxa sa aiba grija cum ar avea de Bisericile din Bucuresti tot asa sa aiba grija si de numele crestin ortodox. Ai spoliat numele crestin ortodox imediat sa vad cine e acolo,ce se intampla. Sunt prea multe probleme aiurea in lumea asta, ca sa las numele crestin ortodox la voia intamplarii,printre rochii,haine,papuci,flori etc.Te-as intreba direct:"Vama !Vama!" Vama sa fie trairea autentica,ordinea,linistea comunitatii,caldura,simtirea umana.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #629  
Vechi 16.10.2017, 23:38:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:31:15.
Reply With Quote
  #630  
Vechi 17.10.2017, 11:50:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, cel pe care il invoci ca fiind victima.
Pai victima clar nu e din moment ce nu s-a lasat intimidat de amenintarile tale patetice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie