Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2021, 08:58:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
se vede treaba ca esti cam scurt in banda
Cum vine asta, ca sunt tare curios? Fara ghilimele?
Citat:
EU NU VORBESC DE BINELE MATERIAL,CI DE CEL SPIRITUAL, am precizat ca "rabdati slugile satanei"
Ti-am spus sa inveti sa deosebesti "binele' de "rau" ca sunt foarte subiective.
In primul rand nimic din sfera lumeasca nu e spiritual, ci material, fiindca vine din relatiile lumesti care nu exista in ceruri, asadar au origini lumesti, adica materile si nu spirituale.
Apoi, ce "bine spiritual" aduce tarii si poporului daca "slugile satanei" nu-si iau si ele comisionul lor din bunurile "mulse" de straini? Ce castig duhovnicesc ai avea tu?

Citat:
crezi ca daca VOTUL TAU CONTA ,te mai lasa vreo unu sa votezi? Esti un NAIV!
Sunt, intr-adevar! Dar tot m-am dus la vot, ca mai mult n-am ce sa fac.
https://stiriactuale.ro/poza-zilei-d...-facebook.html

Citat:
si daca ati iubi tara si senenii, inseamna sa fii egoist, atunci vorba francezului, " so be it"...
Spune-mi ce dovada de iubire fata de tara si/sau semeni poti sa aduci in favoarea ta ca ai facut pana acum?
Asta o cer ca sa nu am impresia c-ai fi oportunist(speculant).

Citat:
p.s binele spiritual atrage dupa sine, in mod inevitabil si binele material
Da-mi un exemplu,unul singur(nu doua!) referitor la Hristos! Sau macar la apostoli! Sau la oricine altcineva duhovniceste avansat.

Daca nu reusesti da-mi voie sa comentez ca "binele material" (fiind subiectiv) se modifica pentru oricine emancipat spiritual pana la a fi apreciat ca fara importanta; astfel ca si o cantitate mica sau calitate slaba ar fi apreciata ca asigurata/suficienta.
Citat:
"asadar, faceti voi cele ce Le-Am leguit Eu, si restul va veni de la sine"
Nu tin minte versetul pomenit de tine, am dat cautare(degeaba) pe termenii inclusi in citat, dar ma intereseaza: unde poate fi localizat?
31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31.33)

Asta dovedeste ca minimum material este asigurat pentru cei induhovniciti.



P.S.Majusculele folosite pe forumuri se "traduc" prin tipete, urlete, strigaturi. Nu stiai?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.01.2021 at 00:22:14.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2021, 10:20:08
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
va intreb, pe voi toti, cu nickname uri de sfinti, si patrunsi de dogma pana in maduva oaselor,voi, da voi, care va ascundeti in spatele Bibliei, e pacat sa lupti pentru tara ta? e pacat sa lupti pentru fiinta ta si a altora?(copii,parinti,sotii,etc) e pacat sa lupti pentru sufletul tau?...NU , NU ESTE, dar sa fii las (nici rece da nici caldut)...adica o "curva" cu doua fete, sluga la doi stapani, E PACAT.
Nu am nickname de sfant si nici nu sunt patruns de dogma pana in maduva oaselor, ci as spune de pacat pana in maduva oaselor. Nu ma ascund dupa Biblie ci Biblia m-a facut sa vad Adevarul sa vad Libertatea de gandire si fata de Pacat.

Ma deranjeaza ca in 7 ani nu ai spus nimic despre Dumnezeu si dintr-o data vii cu politica aici . Am intalnit odata un om simplu dar credincios ,era instalator si a venit la mine la lucru, mai era un om care sapa santuri, si vorbind te miri ce a spus despre cea mai importanta lupta, AIA CU PACATUL. Aia e principala lupta pe care noi trebuie sa o ducem. Nu baga lupta ptr familie si tara in treaba asta. Ma deranjeaza cand aud vesnic Basescu nu e bun , alalalt nu e bun, partidul nu stiu care nu e bun(nu il numesc) , dar ii spun unui coleg hai sa stam o jumatate de an sa vedem ce fac si dupa aia sa ne bagam. NU! ca aia nu au ce cauta la conducere, ca ce jumate de an ca BLA, BLA. Orice conducator ptr ei e rau dar cand sa faca ei ceva, fac superficial, dar ar vrea sa fie platiti ca si cand ar fi facut ceva de calitate. Lucrul de mantuiala e pricipala lor calitate. Si dupa, altcineva e vinovat, nu ne-a dat cutare. De schimbat propria persoana??? NICI O NADEJDE!...

NU MAI SUFERIM NICI O STAPANIRE.
Ne astepata vremuri grele. Unii nu inteleg nici ce ala PACAT.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2021, 13:07:08
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31.33)
te contrazici singur...vizavi de lumea spirituala si cea materiala, sunt indisolubile..si ca sa ma intelegi, mai trebuie sa "cresti"...am "luptat" in asa zisa "revolutie"...asta e o dovada de iubire de neam si tara? Se pune?

p.s. Acunm stiu ca am gresit...dar atunci am crezut ca fac bine, ei...ce vrei, aveam doar 20 de ani si eram un imbecil idealist...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2021, 13:09:36
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu am nickname de sfant si nici nu sunt patruns de dogma pana in maduva oaselor, ci as spune de pacat pana in maduva oaselor. Nu ma ascund dupa Biblie ci Biblia m-a facut sa vad Adevarul sa vad Libertatea de gandire si fata de Pacat.

Ma deranjeaza ca in 7 ani nu ai spus nimic despre Dumnezeu si dintr-o data vii cu politica aici . Am intalnit odata un om simplu dar credincios ,era instalator si a venit la mine la lucru, mai era un om care sapa santuri, si vorbind te miri ce a spus despre cea mai importanta lupta, AIA CU PACATUL. Aia e principala lupta pe care noi trebuie sa o ducem. Nu baga lupta ptr familie si tara in treaba asta. Ma deranjeaza cand aud vesnic Basescu nu e bun , alalalt nu e bun, partidul nu stiu care nu e bun(nu il numesc) , dar ii spun unui coleg hai sa stam o jumatate de an sa vedem ce fac si dupa aia sa ne bagam. NU! ca aia nu au ce cauta la conducere, ca ce jumate de an ca BLA, BLA. Orice conducator ptr ei e rau dar cand sa faca ei ceva, fac superficial, dar ar vrea sa fie platiti ca si cand ar fi facut ceva de calitate. Lucrul de mantuiala e pricipala lor calitate. Si dupa, altcineva e vinovat, nu ne-a dat cutare. De schimbat propria persoana??? NICI O NADEJDE!...

NU MAI SUFERIM NICI O STAPANIRE.
Ne astepata vremuri grele. Unii nu inteleg nici ce ala PACAT.
eu sunt eodor nastasa...si da 7 ani ani am tot citit "imbecilitati"...vorbele sunt de argint, dar tacerea e de aur...ti-o recomand si tie...TACI SI ASCULTA, O SA ZUZI IN FINAL...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2021, 13:22:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
eu sunt eodor nastasa...si da 7 ani ani am tot citit "imbecilitati"...vorbele sunt de argint, dar tacerea e de aur...ti-o recomand si tie...TACI SI ASCULTA, O SA ZUZI IN FINAL...
Ar fi grozav daca ai invata sa scrii ca sa intelegem si noi.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2021, 20:37:45
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ar fi grozav daca ai invata sa scrii ca sa intelegem si noi.
vezi? si te mai mirai...tu o spui, nu eu...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2021, 20:58:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
p.s. Acunm stiu ca am gresit...dar atunci am crezut ca fac bine, ei...ce vrei, aveam doar 20 de ani si eram un imbecil idealist...
Nu cred că va mai fi vreodată bunăstare în România, deoarece nu mai există demografie, atât timp cât nu ai populație nu mai ești atractiv pentru afaceri, afacerile și dezvoltarea economică apar în zonele în care există populație căreia îi poți aduce oferte de servicii și bunuri.

Dacă nu mai e populație se închid școli că nu mai sunt elevi iar profesorii sunt aruncați în șomaj, se închid magistrale feroviare că nu mai e profitabil să se facă un drum până într-un sat depopulat, nu se mai vând case și imobile, scade valoarea terenurilor unde nu e populație, nu mai sunt impozite de colectat, nu mai sunt oameni de angajat, nu mai sunt nici bogați care să angajeze, nu mai sunt oameni care ar cumpăra bunurile și serviciile oferite de alții, nu se mai face nici agricultură.

Ce pot face președinții e să nu insulte populația generală să nu-i trimită să muncească în străinătate cum în dispreț afirma un fost președinte și să se limiteze la două mandate, după 2 mandate prezidențiale să dispară din atenția publică să nu mai încerce să facă politică până la 80 de ani că sunt grețoși și vor lua multă ură asupra lor că nici ei n-au făcut nimic să oprească distrugerea generalizată ba chiar au adâncit-o.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.01.2021 at 21:00:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2021, 22:37:32
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Cei ce pun mai presus Țara decât pe Domnul ei (Hristos), sunt niște fă-țar-ici.
Cei ce pun mai presus lumea decât țara lor și decât Domnul țării lor sunt niște fă-țar-nici ce se dau altruiști.

În loc de toate astea de ce să nu facem noi politica lui Christos? AUR e un partid de băieți cultivați care vor să facă politica noastră, a patrioților ortodocși. Nu e puțin să obți la prima participare în alegeri 10-12%.

Nu ne place Băsescu și PMP, nu ne place Iohannis și PNL, nu ne place Ciolanu, ciuma roșie și PSD, nu ne place Bârna-Cio(p)loșită, neomarxistă și PLUSR, nu ne plac ungurii și UDMR, nici rromii și nici alte minorități naționale, armeni, turci, tătari, lipoveni, evrei, sași, secui, bulgari, sârbi, italieni, etc. Nu ne plac nici americanii, chinejii, arabii, africanii de culoare care au ales România ca destinație. Atunci să ne reorientăm spre AUR. Ei susți valorile ortodoxiei.


Mi-e frică doar să nu vină epoca de AUR în care ne promitea comunismul naționalist al lui Ceaușescu Nicolait că ne va duce după democrația originală de 30 de ani, cea cu fața umană, a lui Iliescuilici.

Ei cu banii, politicienii vechi, cu aurul, cu banii, privilegiile și cu toate resursele și bugetele țării, noi cu AURul ca partid... mulțumiți că însfârșit putem vota cu ai noștrii că până acum am votat mereu cu ai lor.

Deci nu ne putem plânge, acum avem de unde alege. Patrioții ortodocși vor vota cu AURul până ne exclud străinii din europa lor. Atunci vom avea și noi o patrie, o țară liberă ca englejii, că de 70 și ceva de ani ne-au confiscat-o ca pe revoluție încât am ajuns o colonie, o bătaie de joc.

Acum avem speranțe noi pentru că ”avem di tăăăti” vorba moldoveanului de tarabă, avem de unde ne alege viitorul, numai să treacă pandemia:

PSD, PNL, PLUSR, AUR, UDMR, PMP, ProRO, PER, PPUSL,etc... (păcat că psd, ppusl și udmr nu sunt partide ci boli mortale incurabile, ciuma roșie și hul-ire-dentism)
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 02.01.2021 at 22:46:24.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2021, 22:51:38
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Cei ce pun mai presus Țara decât pe Domnul ei (Hristos), sunt niște fă-țar-ici.
Cei ce pun mai presus lumea decât țara lor și decât Domnul țării lor sunt niște fă-țar-nici ce se dau altruiști.

În loc de toate astea de ce să nu facem noi politica lui Christos? AUR e un partid de băieți cultivați care vor să facă politica noastră, a patrioților ortodocși. Nu e puțin să obți la prima participare în alegeri 10-12%.

Nu ne place Băsescu și PMP, nu ne place Iohannis și PNL, nu ne place Ciolanu, ciuma roșie și PSD, nu ne place Bârna-Cio(p)loșită, neomarxistă și PLUSR, nu ne plac ungurii și UDMR, nici rromii și nici alte minorități naționale, armeni, turci, tătari, lipoveni, evrei, sași, secui, bulgari, sârbi, italieni, etc. Nu ne plac nici americanii, chinejii, arabii, africanii de culoare care au ales România ca destinație. Atunci să ne reorientăm spre AUR. Ei susți valorile ortodoxiei.


Mi-e frică doar să nu vină epoca de AUR în care ne promitea comunismul naționalist al lui Ceaușescu Nicolait că ne va duce după democrația originală de 30 de ani, cea cu fața umană, a lui Iliescuilici.

Ei cu banii, politicienii vechi, cu aurul, cu banii, privilegiile și cu toate resursele și bugetele țării, noi cu AURul ca partid... mulțumiți că însfârșit putem vota cu ai noștrii că până acum am votat mereu cu ai lor.

Deci nu ne putem plânge, acum avem de unde alege. Patrioții ortodocși vor vota cu AURul până ne exclud străinii din europa lor. Atunci vom avea și noi o patrie, o țară liberă ca englejii, că de 70 și ceva de ani ne-au confiscat-o ca pe revoluție încât am ajuns o colonie, o bătaie de joc.

Acum avem speranțe noi pentru că ”avem di tăăăti” vorba moldoveanului de tarabă, avem de unde ne alege viitorul, numai să treacă pandemia:

PSD, PNL, PLUSR, AUR, UDMR, PMP, ProRO, PER, PPUSL,etc... (păcat că psd, ppusl și udmr nu sunt partide ci boli mortale incurabile, ciuma roșie și hul-ire-dentism)
cine spune , ala este..petre,petre...cap de piatra, prinzi greu si uiti repede..lasa ca o sa-ti revii si tu, Hristos nu lasa pe nimeni in urma...nici macar bolovani ca tine. Acu inteleg cine-i fatarnicu aici..."ciuma rosie"..???!...de ce nu "poponarii usr isti" ori "neica alde nimeni pnl isti"...???!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.01.2021, 00:12:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Și Viktor Orban poate fi un exemplu, referitor la ce a făcut în Ungaria:

Maghiarii nu au litoral dar au pus la punct turismul balnear, câștigă și de la românii care merg la băi pe acolo, dar sunt renumiți în toată lumea pentru asta, și-au făcut și multe bazine de înot și au reușit să aducă medalii de la Olimpiadă.

De ce nu am fructifica și noi potențialul acesta ?

Au investit în sport și au reușit niște calificări cu naționala de fotbal, găzduiesc următorul european de tineret, nu au făcut doar stadioane megalomanice de 30.000-45.000 de locuri ci au făcut și cu 5.000 de locuri, ideea e că au extins rețeaua fotbalistică prin toată țara să ajungă la cât mai mulți, au pus la punct și academia Ferenc Puskas.

Și-au făcut o rețea de autostrăzi, îi ajută și relieful fiind la câmpie, și au atras investiții Ford, Mercedes, care au adus impozite și locuri de muncă bine plătite, au și un circuit de formula 1.

Au impulsionat natalitatea în primul rând prin exemplul personal al liderului care are 4 copii, apoi prin facilități pentru tinerele familii, Ungaria va avea un boom cultural prin cei care se vor naște și va putea manifesta tendințe expansioniste față de România căreia îi scade populația și implicit capacitatea de apărare.

Prin politica lor pro conservatoare și nivelul de civilizație au atras oameni bogați conservatori din Germania care s-au mutat cu afacerile lor acolo.

Își apără cetățenii din Ucraina, care au alocate locuri și în Parlamentul maghiar, au un lobby diplomatic foarte puternic în Statele Unite de prin anii 30 nu de acum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.01.2021 at 00:15:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare