Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2010, 12:55:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog mult să te uiți și prin ograda atee , căci, fum fără foc nu iese ! Sunt și "elemente"provocatoare în rândul așa zișilor atei ce nu vă fac cinste grupului pe care îl reprezentați unii dintre voi . Tu ești un om educat și cu bun simț, o excepție din păcate !
Am un mare defect: atunci cand vreau sa imi fac o parere, ma uit prin toate "ograzile".
Asa ca stiu despre ce vorbesti.
Dar asa cum spunea izotaurel la atei este mai scuzabil un asemenea comportament.
Insa crestinul nu prea are scuza. Mai ales cand are impresia ca poate sa ii invete si pe altii calea credintei, a bunatatii, a smereniei, etc.
  #22  
Vechi 03.05.2010, 12:58:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu ești un om educat și cu bun simț, o excepție din păcate !
Multumesc pentru apreciere dar acest subiect a inteput de la afirmatia ca eu as fi, printre altii, capusa ametita, paduche flausat, purice fachir, etc.
Mai mult am fost propus pentru deratizare ...
  #23  
Vechi 03.05.2010, 15:32:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
AI2,TOPCAT,DUMITRU73,MODERN TALKING sunt propunerile mele
Matei 13
24. Altă pildă le-a pus lor înainte, zicând: Asemenea este împărăția cerurilor omului care a semănat sămânță bună în țarina sa.
25. Dar pe când oamenii dormeau, a venit vrăjmașul lui, a semănat neghină printre grâu și s-a dus.
26. Iar dacă a crescut paiul și a făcut rod, atunci s-a arătat și neghina.
27. Venind slugile stăpânului casei, i-au zis: Doamne, n-ai semănat tu, oare, sămânță bună în țarina ta? De unde dar are neghină?
28. Iar el le-a răspuns: Un om vrăjmaș a făcut aceasta. Slugile i-au zis: Voiești deci să ne ducem și s-o plivim?
29. El însă a zis: Nu, ca nu cumva, plivind neghina, să smulgeți odată cu ea și grâul.
30. Lăsați să crească împreună și grâul și neghina, până la seceriș, și la vremea secerișului voi zice secerătorilor: Pliviți întâi neghina și legați-o în snopi ca s-o ardem, iar grâul adunați-l în jitnița mea.

Ateii si apostatii care ne viziteaza din diverse motive sunt musafirii nostri. Ar trebui sa te bucuri ca sunt aici, deoarece unii cauta sa inteleaga Scripturile, chiar daca sunt momentan in stare de inselare, crezand ca sunt basme sau povesti paradoxale. Nu conteaza cat de ironici sunt. Din moment ce ne frecventeaza, tu ai o sansa sa le demonstrezi ca optiunea pe care ai ales-o este o posibilitate de a trai demna de luat in considerare.

Si crede-ma ca exista adminii care au grija sa-i scoata din peisaj pe cei care depasesc limita bunului simt sau care incep a huli. Daca observi tu postari care ti se par smintitoare, te invit sa-i raportezi adminului cu toata increderea.

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #24  
Vechi 03.05.2010, 20:32:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere dar acest subiect a inteput de la afirmatia ca eu as fi, printre altii, capusa ametita, paduche flausat, purice fachir, etc.
Mai mult am fost propus pentru deratizare ...
Te rog să ierți astfeal de afirmații , căci omul la mânie mai greșește și cu vorba. Suntem supuși greșelilor și păcatelor , suntem toți o apă și-un pământ. Sunt sigur că prietenul nostru regretă vorbele spuse la supărare , deci iertare și înțelegere ! Cel ce a tulburat apele atât de rău , acel "ateu" rătăcit și neobrăzat până la urmă, a fost banat de admin . Toate cele bune ție , dragă Dumitru ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #25  
Vechi 03.05.2010, 23:37:56
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doar o opinie personala si atat

Eu nu inteleg ateismul,nu as putea fi niciodata ateu dar cred ca oamenii nu trebuie dati afara atata timp cat se comporta civilizat.Este dreptul lor sa isi exprime convingerile(cred ca art.30 din Constitutia Romaniei).In plus mai sunt 2 optiuni>admin(?) il pot bana daca considera necesar iar membrii de pe forum le pot ignora posturile.Personal am vorbit doar cu unul(pe acest forum)si nu am remarcat nimic jignitor in modul cum a inteles sa discute cu mine(desi parerile noastre nu vor coincide prea curand).Nu sunt de acord cu ei dar asta nu inseamna sa fie zburati ca niste gunoaie.Suna cam a epurare si nu cred ca este bine.Am mai vazut situatia asta si de obicei oamenii pleaca singuri daca nu gasesc ceea ce cauta.Ce cauta ateii pe un site de acest tip?Depinde cat de sinceri in raspuns sunt.Nu dau pronosticuri pt ca nu-mi place sa judec pe nimeni(nu reusesc mereu asta).

Concluzie>cine vede in acest post o pledoarie perfida in vederea strecurarii ateismului in vederea distrugerii ortodoxismului>il anunt pe acel om ca se inseala.Subsemnatul este un adept al diversitatii civilizate si amiabile.Putem sapa ,,transee"intre noi si putem pune sarma ghimpata>dar asta nu va schimba cu nimic faptul ca Cel de Sus ne va judeca pe toti>indiferent ce ,,hram"purtam.Faptul ca unul zic e,,Cel de Sus nu exista"nu schimba cu nimic faptul ca El exista pt ca existenta Lui nu depinde de noi.Altfel ii asasinam demult cu ipocrizia,violenta si nebunia noastra.Asta este parerea mea imperfecta>sa nu se enerveze nimeni.Habar nu am care este situatia ateilor la musulmani si evrei.Banuiesc ca nu prea stralucita:))Ce sa va zic baieti>sunteti public enemy nr.1:)) in universul Credintei.
Intrucat nu pot spune cum ma va judeca Cel de Sus>eu as opta pt libertatea de exprimare in scop politicos,constructiv si respectand convingerile celor din jur.Atunci se poate vorbi de buna-credinta.In caz contrar>cine conduce acest site stie ce are de facut.

PS>recent am solicitat(asta se poate verifica de admin),via pm,admin acestui site sa-mi dea delete la contul deschis(nu am gasit optiunea sa fac eu asta).Aveam sentimentul ca am nimerit pe un camp de lupta(ortodoxi vs protestanti vs catolici vs neoprotestanti vs atei).Pina in acest moment nu am primit raspuns dar am primit un pm de la cristiboss56 care mi-a recomandat o frumoasa biserica ortodoxa.Am decis sa ma duc sa o vad personal.Prin urmare>eu am vrut sa-mi inchid contul si m-am pomenit ca ma duc sa vad o biserica ortodoxa de care habar nu avem ca exista(parca sunt intr-o carte pe stilul lui Orhan Pamuk)Mereu ramin perlex in fata modului in care Cel de Sus pune lucrurile in ordine.Cam asa si cu ateii si credinciosii>daca am reusit sa ma fac inteles.Daca nu>scuze si liber la dat cu rosii in subsemnatu :))

Bye.
  #26  
Vechi 04.05.2010, 00:08:26
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Sa vedeti ce o sa se intample,acesti "atei" care nu se pot dezlipi de forum,in realitate de invataturile crestine,vor termina crestini de prima linie pt. ca au in ei acea scanteie si in ziua cand in inima si mintea lor se va produce acel ceva magic o sa vedeti transformari...
Doamne ajuta!
  #27  
Vechi 04.05.2010, 07:16:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Sa vedeti ce o sa se intample,acesti "atei" care nu se pot dezlipi de forum,in realitate de invataturile crestine,vor termina crestini de prima linie pt. ca au in ei acea scanteie si in ziua cand in inima si mintea lor se va produce acel ceva magic o sa vedeti transformari...
Doamne ajuta!
Nu este o regulă, Langule ! Problema este alta aici , să se respecte niște reguli ale administrației site-ului și atunci "accidentele"nedorite vor fi evitate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #28  
Vechi 04.05.2010, 08:46:09
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
...cred ca oamenii nu trebuie dati afara atata timp cat se comporta civilizat.Este dreptul lor sa isi exprime convingerile...
...insa in mod civilizat, respectandu-si unii altora convingerile, fara insistente si fara misionarisme.
In definitiv, totul tine de bunul-simt al fiecaruia, nu numai de regulile forumului pe care le ignora in mod vadit.

Chiar daca titlul si formularile socheaza pe multi, sunt reguli care trebuiesc respectate si nu sfidate. De altfel, cred ca aceasta este si intentia.
  #29  
Vechi 04.05.2010, 08:58:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile s-ar putea ca si eu...

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
...insa in mod civilizat, respectandu-si unii altora convingerile, fara insistente si fara misionarisme.
In definitiv, totul tine de bunul-simt al fiecaruia, nu numai de regulile forumului pe care le ignora in mod vadit.

Chiar daca titlul si formularile socheaza pe multi, sunt reguli care trebuiesc respectate si nu sfidate. De altfel, cred ca aceasta este si intentia.

sa fi spus asta.Daca te uiti in postul meu vei gasi>,,eu as opta pt libertatea de exprimare in scop politicos,constructiv si respectand convingerile celor din jur.Atunci se poate vorbi de buna-credinta.In caz contrar>cine conduce acest site stie ce are de facut".Se pare ca avem aceiasi parere dar poate tu ai exprimat-o mai clar.Cu atat mai bine>daca oamenii vor citi postul tau vor intelege esenta si asta este bine pt toata lumea.
Toate cele bune.Bye
  #30  
Vechi 04.05.2010, 10:04:07
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Eu sunt intru totul de acord cu Flying.Desi din punct de vedere moral un cuvant ofenstor este condamnabil acest lucru nu inseamna intotdeauna ca metoda folosita este ceea ce il caracterizeaza pe un om,ci o reactie normala venita din impuls si respect pentru crezul tau.Dar ce ati spune voi fratilor despre cuvintele Mantuitorului adresate Fariseilor in cunoscutele "vaiuri"?: VAI VOUA CARTURARI SI FARISEI FATARNICI ..... sau PUI DE VIPERE...NAPARCI,MORMINTE VARUITE...
Acum ce-ar trebui sa spunem ca Domnul a fost imoral daca fiind intolerant cu cei rai a folosit acele figuri de stil,comparatii,metafore? Acele cuvinte nu il reprezentau pe Mantuitorul chiar daca le-a folosit,ci a fost un mod pedagogic pentru a avea impactul scontat asupra sufletelor lor robite de fatarnicie.Daca neghina inabusa spicul de grau sa creasca,oare nu trebuie scoasa? Un ateu asteapta respect pentru convingerile sale eronate.Dar nu-l merita.Veti spune ca este purtator al chipului lui Dumnezeu?Nicidecum.Chipul lui Dumnezeu in om se refera la starea lui spirituala.Iar pe cel ce nu Il urmeaza Mantuitorul Insusi il numeste "fiu al diavolului".Oare se cade celui cazut sa-l lingusesti?Oare diavolului si fiilor intunericului trebuie sa ne inchinam?Fiul intunericului face cele ale intunericului pentru ca este condus de tatal intunericului Satana.Luptati cu arma cuvantului impotriva celui ce nu-L cinstesc pe Dumnezeu.Da,daca trebuie sa-l aperi pe Dumnezeu pot sa folosesc cuvintele care i se potrivesc unui ateu si asta nu pentru ca vreau sa-l jignesc ci pentru a-l face sa inteleaga cine este si ce valoare are el fara Dumnezeul nostru.Aduceti-va aminte cat sange au varsat crestinii pentru numele Dumnezeului celui viu si veti intelege de ce Flying in revolta lui interioara a folosit cuvintele acelea.Poate ca suna dur,poate ca sufletele sensibile nu pot suporta termeni de comparatie de genul celor folosite dar Flying a facut-o din spirit de dreptate si iubire de Dumnezeu.Daca un om nu crede pentru ca nu L-a cunoscut pe Dumnezeu dar vorbeste respectuos si are buna cuviinta atunci merita sa-l respecti pentru buna sa cuviinta.Dar nu te stradui sa ti-l faci prieten si nici timpul nu ti-l pierde cu el.Pe Dumnezeu nu trebuie sa-L bagam cu forta in inima omului ci omul trebuie sa-si deschida singur inima catre El.Daca ateul face polemica,cu tine incercand sa-ti demonstreze ca el are dreptate atunci iti pierzi timpul fara folos cu el,iar pretiosul timp poate insemna rugaciune.Nu trebuie banati neaparat pentru ca exista posibilitatea ca unul dintr-o suta sa-si deschida sufletul si sa-si dea seama ca pe calea aleasa de el va intalni doar lacrimi si suferinte si sa doreasca sa puna inceput bun.Dar din punct de vedere etic este recomandabil sa folosim expresii verbale cuviincioase ce dau cinste numelui de bun crestin.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28