Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 11.02.2011, 20:23:45
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Insa putem in continuare sa ne punem problema de mai sus: este botezul o conditie de mantuire fara de care nu se poate mantui cineva? Mentionez inca o data ca vorbim numai despre oamenii nascuti dupa intemeierea Bisericii.
Momentan nu stiu ce sa-ti raspund.
Poate este cineva care a citit mai mult despre acest subiect.
Totusi, cuvintele Mantuitorului sunt primordiale.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 11.02.2011, 23:06:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit groaznic!!!!

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Unii creștini au fost neclari în conceptele lor cu privire la împărăția cerurilor și la paradis deoarece le lipsește o înțelegere completă a Principiului. Dacă Isus și-ar fi împlinit misiunea ca Mesia pe pământ, împărăția cerurilor pe pământ ar fi fost stabilită în zilele lui. Împărăția cerurilor în ceruri ar fi fost, de asemenea, realizată odată ce oamenii înzestrați cu caracter perfect, care au trăit în împărăția cerurilor pe pământ ar fi trecut în lumea spiritelor ca spirite divine. Cu toate acestea, deoarece Isus a murit pe cruce, împărăția cerurilor pe pământ nu a fost realizată. Pământul nu a văzut niciodată apariția oamenilor care au atins nivelul spiritului divin. Nimeni, niciodată, nu a devenit cetățean al împărăției cerurilor în lumea spiritelor, care a fost creată ca adăpost al spiritelor divine. Prin urmare, împărăția cerurilor rămâne nelocuită și incompletă.

Atunci de ce Isus a spus că acela care crede în el va intra în împărăția cerurilor? Scopul inițial pentru care el a venit pe pământ a fost acela de a crea împărăția cerurilor (Mat.4:17). Cu toate acestea, din cauza necredinței oamenilor, Isus a murit pe cruce înainte ca să poată fonda împărăția cerurilor. Isus i-a promis hoțului crucificat la dreapta lui că acesta va intra în Paradis împreună cu el (Luc. 23:43). Hoțul a fost singura persoană care a crezut în Isus în final, atunci când toți ceilalți îl abandonaseră. Când Isus avea speranța împlinirii misiunii sale ca Mesia, el a predicat că oamenii vor intra în împărăția cerurilor. Însă atunci când era pe punctul de a muri pe cruce fără a-și împlini misiunea, Isus i-a spus hoțului că acesta va intra numai în Paradis. Paradisul se referă la tărâmul din lumea spirituală care aparține spiritelor ce au atins în timpul vieții pe pământ nivelul spiritului vieții, prin credința în Isus. Acolo ei rămân în așteptare până în ziua în care poarta împărăției cerurilor va fi deschisă.

www.principiul divin.md
Fata draga, tu citesti ceea ce postezi?
De unde iti iei elucubratiile astea hulitoare?
Iti dai seama ca te lepezi de Hristos cand afirmi astfel de lucruri (si te rog nu o da la intors ca nu tu ai scris, ca doar ai citat.. ca nu suntem copii mici)

Misiunea lui Iisus Hristos era moartea pe cruce si invierea, pentru ca prin moartea lui sa murim si noi pacatului si lumescului, iar prin invierea sa inviem si noi.
Cum poti spune ca nu a apucat sa-si indeplineasca misiunea?

Citeste macar aceasta pagina din catehism:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iul-80554.html

PS> le tot servesti una calda, alta rece.. dai niste citate eretice, apoi spui..pardon, vorbeam si eu, dar nu asta cred, eu sunt crestina.. apoi spui ca ce plina de intelepciune e cartea lui Enoch, dar ce sa-i faci, traditia zice ba .. etc, etc.. etc.. si din cand in cand imi acorzi "iertare" fara sa o cer (asta-i partea "crestina").

Last edited by anna21; 11.02.2011 at 23:11:38.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 12.02.2011, 08:05:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink anna21

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fata draga, tu citesti ceea ce postezi?
De unde iti iei elucubratiile astea hulitoare?
Iti dai seama ca te lepezi de Hristos cand afirmi astfel de lucruri (si te rog nu o da la intors ca nu tu ai scris, ca doar ai citat.. ca nu suntem copii mici)

Misiunea lui Iisus Hristos era moartea pe cruce si invierea, pentru ca prin moartea lui sa murim si noi pacatului si lumescului, iar prin invierea sa inviem si noi.
Cum poti spune ca nu a apucat sa-si indeplineasca misiunea?

Citeste macar aceasta pagina din catehism:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...iul-80554.html

PS> le tot servesti una calda, alta rece.. dai niste citate eretice, apoi spui..pardon, vorbeam si eu, dar nu asta cred, eu sunt crestina.. apoi spui ca ce plina de intelepciune e cartea lui Enoch, dar ce sa-i faci, traditia zice ba .. etc, etc.. etc.. si din cand in cand imi acorzi "iertare" fara sa o cer (asta-i partea "crestina").
anna21....e vb de opinii, in plus am precizat clar sursa...si arata-mi UNDE scrie ca mi-as fi insusit-o?..Doamne ajuta!

ps.Nu se judeca dupa ceea ce se scrie, ci dupa ceea ce s-a citit – Jorge Luis Borges
Judeca un om dupa intrebarile pe care le pune, mai degraba decat pentru raspunsurile sale – Voltaire
Daca vei judeca oamenii, nu nu vei avea timp sa-i iubesti – Mother Teresa de Calcuta

Last edited by calator prin ploaie; 12.02.2011 at 10:04:04.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 12.02.2011, 08:08:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit PS

Si daca altii bine intentionati chiar se simt lezati imi cer iertare, dar cred ca schimbul de opinii este constructiv, cata vreme se foloseste un limbaj de bun simt....Sa ne ierte si ajute , bunul Dumnezeu !


"Cele mai multe certuri provin din faptul ca oamenii nu-si exprima bine propriile ganduri si le interpreteaza gresit pe ale altora."seneca

Last edited by calator prin ploaie; 12.02.2011 at 08:35:18.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 12.02.2011, 09:21:07
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Iarta Doamne!

Mai fratilor da tare acri mai sunteti unii.Parca ati fi biciul dreptatii si altu nu mai are voie la opinie.Cam mult venin intre vorbe voi chiar sunteti crestini?Zicea un prieten ca soacra lui e mai rea de cand merge des la biserica.Eu zic ca doar ea e vina ca nu stie sa cearna si ajunge ca si altii din ce citeste mai mult se pierde intre cuvinte si uita de suflet. Vedeti sa nu ajungeti fanatici de genu.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 12.02.2011, 10:06:33
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit cocorel

Ai dreptate...Unii cred ca ei au un drept exclusiv la opinie....si daca tu, eu, el, avem alta , sar si dau cu pietre....cautand galceava...Sa ne ierte pe toti Dumnezeu!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 12.02.2011, 15:22:14
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fata draga, tu citesti ceea ce postezi?
De unde iti iei elucubratiile astea hulitoare?
Iti dai seama ca te lepezi de Hristos cand afirmi astfel de lucruri (si te rog nu o da la intors ca nu tu ai scris, ca doar ai citat.. ca nu suntem copii mici)

Misiunea lui Iisus Hristos era moartea pe cruce si invierea, pentru ca prin moartea lui sa murim si noi pacatului si lumescului, iar prin invierea sa inviem si noi.
Cum poti spune ca nu a apucat sa-si indeplineasca misiunea?

PS> le tot servesti una calda, alta rece.. dai niste citate eretice, apoi spui..pardon, vorbeam si eu, dar nu asta cred, eu sunt crestina.. apoi spui ca ce plina de intelepciune e cartea lui Enoch, dar ce sa-i faci, traditia zice ba .. etc, etc.. etc.. si din cand in cand imi acorzi "iertare" fara sa o cer (asta-i partea "crestina").
Perfect de acord.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 12.02.2011, 16:51:06
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink cu drag

Nu se judeca dupa ceea ce se scrie, ci dupa ceea ce s-a citit – Jorge Luis Borges
Judeca un om dupa intrebarile pe care le pune, mai degraba decat pentru raspunsurile sale – Voltaire
Daca vei judeca oamenii, nu nu vei avea timp sa-i iubesti – Mother Teresa de Calcuta
__________________

Fie ca Dumnezeu, sa nu va judece precum judecati voi!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 12.02.2011, 17:56:01
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3). Prin aceste cuvinte, Mantuitorul ne invata ca prima virtute pe care trebuie sa ne-o insusim pentru a intra in imparatia cerurilor, adica pentru a dobandi fericirea, este “saracia cu duhul”.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 12.02.2011, 18:05:34
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Nu va judeca nimeni.
In general, cand postam ceva ca raspuns, chiar daca nu ne apartine, tindem sa ne asumam continutul.
In momentul in care dvs. ati postat acel text legat de imparatia cerurilor, inseamna ca impartasiti ideea, atat timp cat nu exista nici un text care sa infirme aceasta supozitie.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11