Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 20.09.2011, 12:24:14
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi chiar e plat la suprafața denivelată și rond în adâncul apelor, exact așa cum s-au rupt apele de ape în ziua a doua... Dar când veți înțelege că e așa unii care n-ați crezut vă veți cutremura, nu de altceva ci pentru că ați dat-o mereu la întors, viceversa, vicentoarsa, viceglobul pământesc și tot așa, dar v-am zis: STOP JOC! Nu există niciun glob de pământ... nu există oricât vă distrați și mă persiflați.
Si cine esti TU, sa ne zici: "STOP JOC! Nu există niciun glob de pământ"... Nu ai nici cea mai mica putere de convingere... amesteci teorii si faci pe desteptul, intr-o incercare disperata de a demonstra o teorie absurda... Pt ce? Pt ca biblia sa fie cat de cat corecta, sau crezi ca "adevarul" tau va fi premiat de cineva, sau chiar de divinitate?
  #302  
Vechi 20.09.2011, 12:55:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Pt ca biblia sa fie cat de cat corecta, sau crezi ca "adevarul" tau va fi premiat de cineva, sau chiar de divinitate?
Mai degrabă a doua variantă, că Sfânta Scriptură nu s-a ocupat de probleme legate de forma pământului sau de cine în jurul cui se rotește.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #303  
Vechi 20.09.2011, 16:01:34
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Si cine esti TU, sa ne zici: "STOP JOC! Nu există niciun glob de pământ"... Nu ai nici cea mai mica putere de convingere... amesteci teorii si faci pe desteptul, intr-o incercare disperata de a demonstra o teorie absurda... Pt ce? Pt ca biblia sa fie cat de cat corecta, sau crezi ca "adevarul" tau va fi premiat de cineva, sau chiar de divinitate?
Dar tu ca să zici viceversa, cine ești, te-ai întrebat?

Văd că te lamentezi și te consolezi cu niște justificări de copil răzgâiat, de adolescent alintat de poftele gLumii, că zici că am încercat ceva din motive viclene și necurate și oculte... asta pentru că tu nu vrei să pricepi, nu că nu poți.

Păi dacă nu ai priceput că nu am căutat decât să-mi exprim bucuria înseamnă că într-adevăr am iubit Adevărul cu prea multă pătimășie încolăcindu-mă ca un șarpe de El... probabil pofta rea mi-a depășit dragostea... era pofta de a avea dreptate absolută... dar ce să mă fac atunci cănd chiar am?.. căci Adevărul chiar vine de sus prin sfinți, și ce te faci dacă îl afli pe El? Interesele mele prozelit pătimașe erau și sunt, sper, doar pentru a-mi exprima bucuria binelui celor ce vor crede... dar dacă dumneata n-ai observat înseamnă că poate tu ai ceva minterese pătimașe și oculte și prozelitiste... nu?

Și nu am căutat premii sau aprecieri, cu atât mai mult cu cât nu e creația sau teoria mea ci e vorba de Creația lui Dumnezeu așa cum e ea... dar voi nu credeți, nu vreți să vedeți cu ochii după ce auziți cu urechile ci stați așa zombi, așa cum v-au educat ei, ca niște moroi ce slujesc țânțarilor și căpușelor și puricilor și viespilor și lăcustelor.

Deci pentru nimic, pentru aia v-am destăinuit, pentru absolut nimic... iar Dumnezeu ne plătește în dragostea unora față de alții așa că nu voi fi un privilegiat.

Și zic ''stop joc!'' tuturor mincinoșilor vicleni și lacomi ai gLumii, ca să nu creadă că ne mai pot păcăli la nesfârșit cu științele lor absurde și urâte la fața lor de om, căci Dumnezeu nu caută la fața omului, și nu că am o putere ca să-i pun sub tirania mea, că n-am nicio putere rea sau vrăjitorească așa cum au ei, ci eu am doar pe Cele Trei Puteri Dumnezeiești, și ele mă îndreptățesc cum că nu v-am păcălit ca să vă iau banii, căci n-am nevoie de banii nimănui, și de premiile nimănui, ci mie mi-s suficiente cununile vieții întru Adevăr.

Așa că dragul meu prieten, nu sunt disperat de a demonstra o teorie absurdă ci ei știu că nu mă mai pot înșela... ei dracii și oamenii de știință ai gLumii, entuziaștii lui viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc, știu și vă molipsesc pe voi ca să vă ridicați pentru ei la luptă, la lupta deșartă a mintereselor lor... iar voi vă dați jigniți și loviți, căci vă place și vouă ca să vă luați răsplata împreună cu ei... și ce răsplată se cuvine celor deșerți? Păi vor primi ei slavă omenească de la oameni... și cu ea se vor bălăci până în veac.

Hai să-ți mai zic ceva special pentru ei:

Unima donima trei surcele,
Matematici farmacele,
Țur țur papagal,
Foaie ''verde'' de ziar... de scandal, firește.

Nu cred că pricepi unde ''bat'', da' nu-i bai, nicio pagubă-n ciuperci.

Last edited by vsovivi; 20.09.2011 at 16:16:31.
  #304  
Vechi 22.09.2011, 11:06:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Până la urmă parlamentul a aprobat serbarea solemnă a zilei regelui Mihai și foarte bine a făcut, chiar dacă inițiativa a fost a opoziției, a lui Tăriceanu. Un aport semnificativ l-a avut Toader Paleologu care i-a convins pe parlamentari să se ridice deasupra mintereselor politicianiste mărunte.

Unii însă, văd că au rămas să creadă într-un jurământ strâmb:

''Căpitanul e dator a se duce mai bine în fundul mării cu petrolierul său cu tot decât să abdice de la funcție.''

deși eu știam că jurământul corect este:

''Căpitanul părăsește ultimul corabia.''

și mistificarea asta încurcată a jurământului marinăresc nu poate apare în demnitatea omului decât prin superstiția unei dreptăți false și absurde introdusă prin trufie politicianistă.

Ceea ce mă miră e faptul că deși președintele a avut o lungă perioadă de reevaluare a Iistoriei și a faptelor regelui Mihai, totuși nu a priceput că:

1. România nu a avut nici un aliat și că după ce l-au trădat pe Carol al II-lea, Antonescu și legionarii și politicienii au chemat cu gât de lebădă lupul în ajutor ca să scape oile României după ce lupul ne confiscase împreună cu ursul și cu nevăstuica Ardealul de Nord și Basarabia și Bucovina.

2. În 1944 la 23 august aliniamentele erau pe Nistru și nu noi am dorit întoarcerea armelor și nici regele ci sovieticii ne-au chemat în ajutor promițându-ne libertatea și redobândirea tuturor teritoriilor ocupate de străini.

3. Greva regală și cei 1000 de studenți arestați a însemnat să întorci spatele nu numai lui Hitler ci și lui Stalin cu ei pe capul tău, în țara ta. Și asta înseamnă sacrificiul suprem fără probleme.

Deci președintele Băsescu din nefericire pentru el își menține părerea în deșert... Eu sunt contra acestei idei nefericite a lui dar nu sunt contra președintelui Băsescu, deoarece:

1.Regele Mihai e unsul Domnului și urmașul alesului poporului român creștin pentru tron la formarea României ca stat independent și victorios în războaie.

2.Președintele Băsescu e alesul poporului român creștin de azi.

Și nu se poate face dreptate fără să greșești față de poporul român.

Cred însă că orgoliile pot strica ședința solemnă și aniversarea eliberării Ardealului și redobândirea Basarabiei și Bucovinei, căci rușii așa ne promiseseră la 23 august, căci dacă nu ar fi fost așa România putea ieși din războiul din răsărit fără condiții și fără luptă chiar de atunci căci tot fără condiții a fost și tratatul semnat mai târziu de rege și nu mai murea nimeni contra naziștilor.

Regele s-a ținut de cuvânt față de aliați și față de sovietici și a salvat Europa și lumea sacrificându-și țara în momentul culminant al răzbiului fără să trădeze pe nemți căci le-a dat 3 zile să părăsească țara, riscându-și prin acceptarea propunerii rușilor poporul și țara atât pe front împotriva naziștilor cât și în războiul rece care a urmat.

Așa că eu abea aștept ședința solemnă și reintrarea Regelui Mihai în drepturile și onoriurile cuvenite pe care noi suntem datori a i le acorda. Trăiască România Suverană și Suveranul ei de drept.

Last edited by vsovivi; 22.09.2011 at 11:25:31.
  #305  
Vechi 19.10.2011, 10:27:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Despre Șerban Hiudu s-au scris și s-au spus atâtea prostii de te doare capul, în speranța unor judecăți de valoare, adică vor ei să educe tineretul grozav, snobii. Păi nu ei le bagă ideile astea gLumești? Nu ei prezintă mereu în massmedia toate scursurile societății ca pe niște mari valori naționale? Nu ei îi cheamă toată ziua prin studiouri și le face reclamă la toți ăia cu bani furați, la toți șarlatanii și mafihoții și bagabonții, și criminalii și torționarii? Deci cine e de vină pentru accident? Ziariștii!.. căci ei ne bagă în cap goana asta după bani și grozăvie și glorie... goana după baalaur, dacă ar fi sp căutăm un vinovat, un țap ispășitor.

Acuma așa vrea să mă întorc la Șerban și cei trei morți.

Să vedem ce date sunt:

-Cei trei brașoveni afaceriști au evitat să meargă cu jeepul lor și au preferat dacia logan, fiindcă jeepul nu avea cauciucuri de iarnă, însă legea nu intrase încă în vigoare, ci e de la 1 noiembrie, deci erau foarte conștienți de pericole.
-Fiind brașoveni, din zonă, știau drumul foarte bine... și aveau cauciucuri bune, deci puteau merge ceva mai tare.
-Șerban suferise un accident nu demult, pe o pârtie de schi, unde evitând niște copii care intraseră pe pârtie, ca să nu-i spulbere, a preferat să facă un viraj periculos și s-a trezit în spital după ce a dat cu cornu' de un copac, lăsându-și acolo o parte din sarcasm. Se vede că e cam debil, nu mai e la fel, glumele sale nu mai au nici urmă de răutate, de sarcasm negru, deci a revenit din comă dar cu inima și sufletul pe care îl avea înainte de pierderea cunoștiinței, e ca un copil bun care nici nu mai poate râde cu toată inima sau cu un pic de răutate și sadism de prostia și răutatea și incultura societății și gLumii.
-Acuma era în drum spre joacă, era cu toată familia în mașină și cu bona iar copiii cântau în spate ceva, era veselie. Iar el s-a întors spre copii, spre dreapta și cu mâinile pe volan.
-Afară era ploaie, lapoviță, ninsoare, dar nu conta asta prea mult decât că sporea pericolul.

Ce s-a întâmplat defapt?

Nimic mai simplu, însă mortal pentru cei trei brașoveni.

Șerban întorcându-se la copii, era ferm convins că direcția se va menține aceiași, fiindcă așa era obijnuit de pe vremea când îi funcția bine organismul și-i erau toate sub control. Acuma însă, el s-a întors spre dreapta cu capul privind îndărăt și dacă facem asta încercând să păstrăm direcție observăm că mâinile ni se întorc trăgând volanul spre stânga, căci vrând să păstrezi imobilitatea mâinilor le ții fixe față de cap, față de poziția de echilibru măsurată cu urechea internă, dar capul se mișcă și atunci poziția mâinilor tinde să tragă spre stânga de volan. Dacă ești șofer știi că poți ușor să menții direcția chiar întorcându-ți capul însă cu condiția să nu fi fost ținut în comă indusă foarte mult timp, comă în care te-ai obijnuit să nu mai reacționezi, căci în acest timp mort îți scade controlul fiersc asupra trupului, și asta se vede la cosmonauți căci ei nu mai știu umbla când revin cu picioarele pe pământ sau la cei bolnavi accidentați care au nevoie de o perioadă de recuperare în sensul reînvățării să umble sau să-și miște membrele... de exemplu la oamenii cu fracturi.

...Și întorcându-se cu capul spre copii, mâinile lui trăgând volanul spre stânga, s-a auzit o bubuitură... și gata.

De ce nu cred că era o încercare de depășire cum spun unii sau o rulare cu viteză excesivă? Păi sumând vitezele, avem 60 Șerban și 70 cei din logan rezultă 130 și cam asta se întâmplă frontal la această viteză, dacă avea Șerban 90 și loganul 80-90 ar fi rezultat 180 și atunci se făceau praf cu toții.

Iar când mergi tare, ești și foarte atent, iar dacă ieși ca să depășești, atunci văzând vehicolul care vine cauți să te bagi înapoi sau frânezi sau tragi de volan și ieși în decor cu atât mai mult cu cât ai unde căci lateral era spațiu suficient.

Ce se vede acolo este un bot de merțan lovit perfect frontal, și nu se vede nici frână și nici urmă de încercare de a evita accidentul.

Concluzia e una singură, Șerban a ieșit brusc în fața daciei logan ce venea tare pe contra sens întrucât nu era pericol de accident, nu exista situaie de dăpășire, deci Huidu nu avea pe nimeni în față foate aproape ca să-l depășească, nimeni nu era foarte aproape de el, eventual avea pe unul la mai mare distanță, și cum amândouă mașinile circulau cu 50 la oră, să zicem 60 Huidu, iar dacia logan cu 70 că avea cauciucuri de iarnă și cum 70 e viteză mică pe un drum bun, căci ei cunoșteau locul mai bine ca oricine, iată că Șerban a ieșit de pe sensul său de mers chiar cu o secundă înainte de coliziune deplasându-se spre stânga spre exterior tot mai mult, și astfel niciun șofer nu a mai putut evita accidentul căci dacă ar fi încercat să evite soferul daciei logan ieșind spre decor tot se lovea de Șerban care avea direcția spre decor, astfel că șoferul loganului s-a trezit că nu mai avea cum să evite căci l-a văzut ieșit puțin dar mergând spre exterior așa că nu a mai știut unde să vireze ca să evite accidentul și cum timpul a fost prea scurt nu a putut lua o decizie și a mers tot drept astfel că s-au cocnit frontal căci oricum se ciocneau oricât ar fi tras de volan, și frontal riscul e mai mic dacă ne gândim la toți pasagerii, deci au luat singura decizie corectă.

În concluzie: dacă nu era dacia logan, Șerban și familia ar fi ieșit de pe șosea și ar fi intrat în stâlp, dar iată că mâna Domnului a sacrificat 3 oameni pentru cinci, ținând cont că acolo erau și doi copii nevinovați, astfel că dacă Șerban a salvat copiii cu schiurile neatenți pe pârtie iată că și lui i-au fost salvați copiii căci Domnul nu rămâne niciodată dator nimănui.

Last edited by vsovivi; 19.10.2011 at 10:58:23.
  #306  
Vechi 19.10.2011, 11:34:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tre' să recunosc că ești mai tare decât Diniță!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #307  
Vechi 22.10.2011, 08:09:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
În concluzie: dacă nu era dacia logan, Șerban și familia ar fi ieșit de pe șosea și ar fi intrat în stâlp, dar iată că mâna Domnului a sacrificat 3 oameni pentru cinci, ținând cont că acolo erau și doi copii nevinovați, astfel că dacă Șerban a salvat copiii cu schiurile neatenți pe pârtie iată că și lui i-au fost salvați copiii căci Domnul nu rămâne niciodată dator nimănui.
Da. Nebănuite sunt căile Domnului.

Dumnezeu să ne apere de moarte năpraznică.
  #308  
Vechi 24.10.2011, 09:31:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da. Nebănuite sunt căile Domnului.

Dumnezeu să ne apere de moarte năpraznică.
Dar căile ce duc la greșală se cam știu, uite în cazul de față, se putea observa că lui Șerban, după accidentul cu schiurile i-a scăzut capacitatea de a sesiza și de a aprecia corect trecerea timpului, și asta se vede din felul cum vorbește și cum pricepe... are o lentoare care se datorează faptului că a fost ținut în comă indusă, adică a fost drogat o perioadă foarte lungă, și poate și din pricina hemoragiei cerebrale, i-o fi fost afectată acea zonă în suflet și în cap, încât acum el trebuie să reânvețe să aprecieze corect trecerea timpului, dacă vrea să conducă în continuare mașina, asta dacă-i mai permite poliția.

Deci el s-a întors la copii înainte de curbă, și știind că vine curba a apreciat că până la ea le poate cere să nu facă așa mare gălăgie sau bonei să nu le permită toate capriciile. A apreciat că are vre-o 10 secunde până la curbă, dar cu mintea lui nu mai aprecia corect trecerea timpului, când s-a întors a văzut că e chiar în curbă și a încercat să redreseze brusc volanul dar a derapat din pricina carosabilului cu apă și zăpadă, astfel că impactul frontal a fost inevitabil.

Nu mergea tare din moment ce era în urma altei familii de neamuri și cunoscuți și nu avea de ce să-i depășească și tocmai faptul ăsta i-a dat un plus de relaxare, prea mare relaxare și siguranță la volan întrucât trebuia doar să se ție după cei din față, deci era relaxat și nu grăbit cu atât mai mult cu cât mergeau la joacă și deci nu erau grăbiți ci relaxați. Și nu era în depășire căci asta necesită atenție sporită și atunci ar fi făcut manevre de evitare, s-ar fi văzut urmele, dar mașina s-a lovit frontal... deci el nu era apt să conducă din pricina sechelelor: avea incapacitate de a aprecia corect trecerea timpului, și acest lucru e obligatoriu dacă ne gândim că mișcarea și viteza pe șosele și stăpânirea volanului se face în funcție de timpul corect ales și bine apreciat de șofer.

Astfel că vina aparține medicilor aproape în totalitate, căci ei după ce l-au drogat în mod prelungit nu l-au atenționat după ieșirea din comă și după perioada de recuperare că până la refacerea corespunzătoare a sufeltului și minții și obijnuințelor e absolut necesar ca să nu intre în situații grele și să nu se suie la volan imediat decât după o atentă reînvățare a comenzilor și manevrelor căci el va crede că se poate baza pe ceea ce era obijnuit dar asta îi poate fi fatal și nu au realizat prea clar că el nu mai recunoaște la fel ca înainte trecerea timpilor în decursul activităților. Deci activitățile periculoase trebuiau evitate și foarte atent supravegheate. Eu trag concluzia asta întrucât îl văd că are greutăți în vorbire, l-am văzut în emisiune și în manifestări și aprecieri și mișcări și asta nu se datorează debilității native ci faptului că nu mai are capacitatea de a aprecia corect scurgerea timpului după accidentul de la schi... deci are un handicap trecător dar evident și observabil din moment ce eu l-am observat uitându-mă un minut-două la cronica cârcotașilor. Nu mai era le fel și coledzii încercau să-i acopere handicapul, dar era evident... nu mai știa aprecia corect timpii: vorbirii, mișcării, comportamentului, priceperii, glumelor deci aveai impresia că ceva nu mai e la fel ca înainte și nu-ți mai ardea să râzi de poante... deci nu a devenit 'debil' după accident ci senil sau copil, astfel că trebuie să reînvețe să conducă, să șofeze cu ajutorul Domnului, în toate, căci altfel greșește fără să aibă chiar niciovină... e ca un arici legat la ochi și e pus să alerge între puii de găină dintr-un coteț pe care cineva a pus lăcatul iar cloșca e plecată... e dusă... cu treabă, sau viceversa, el e acum puiul gălbior de găină din cotețul sigilat iar restul prietenilor sunt un fel de arici legați la ochișorii lor și au beut petrol ca să aibă viteză la spus și înțeles poante... grele.

Last edited by vsovivi; 24.10.2011 at 09:58:13.
  #309  
Vechi 25.10.2011, 11:54:16
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mergea în spatele altei familii de prieteni, neamuri, deci n-avea motiv de depășire.

Practic era vorba de 2-3 secunde pentru mașină ca să ajungă în curbă însă pentru Șerban timpul trecea mai repede căci el sesiza mai lent trecerea timpului astfel că abea după 4 secunde el a crezut că au trecut cele 1-2 secunde și atunci când s-a întors cu fața la drum a văzut că deja a și depășit linia continuă și a trecut de curbă și încercând să redreseze, trăgând de volan prea brusc în mod reflex, mașina a derapat.

Cine e vinovat deci de acest accident? Cine trebuie tras la răspundere pentru cele 3 trupuri, cadavre apărute din senin, pardon din lapoviță și ninsoare?

Păi această problemă, această culpă, vină, se trage de la mașină, de la confortul interior care te adoarme, și nu mai sesizezi în interior și cu urechea turuiala motorului, foșnetul vântului, ci dacă întorci privirea absolut nimic nu te mai aduce cu picioarele pe pământ la realitate ci visezi, nu-ți mai atrage atenția absolut nimic la drum și pericole... ești scos ușurel din realitate și plantat într-un vis de lux confortabil care te ajută să uiți că te afli într-un vehicol și că tu ești șoferul, într-un autoturism care trece prin toate gropile și curbele drumurilor noastre.

Deci culpa e a jeepului, a inginerilor care au proiectat astfel de vehicule pretențioase, și dacă ne gândim la faptul că morții puteau veni și ei cu un jeep asemenea sau mai baban, și cu viteză și mai mare, bine că s-au răzgândit, deci ne putem întreba ce s-ar fi întâmplat atunci?

Oare 8 morți era mai bine? Și analiștii erau mai puțin agresivi și mai împăcați, pentru că vinovatul și-a primit și el pedeapsa? Dar dacă-i întrebi câte avorturi au fiecare pe conștiință muțesc cu toții...

Iar aprecierea trecerii timpului este ceva pur relativ, nimeni nu poate afirma că el apreciază corect oricât de bun și vechi șofer ar fi, pilot de curse dacă ești tot ieși în decor... dar totuși credulitatea e vina căci el s-a încrezut că are timp destul ca să-și întoarcă napoi capul la drum și starea asta liniștită a fost cea care l-a ispitit să braveze înaintea unei curbe ispititoare căci nu era o curbă nicidecum periculoasă, ci lentă, și astfel nici nu și-a pus problema vreunui pericol iminent ci conducea dar mai mult era toropit și visa, căci la asta te îndeamnă confortul.

Ce mai e de zis?Mai cuteză cineva să arunce cu piatra judecând așa ca mine?Mă întreb cam pe câți am ucis eu dintr-un sigur foc de c-analist?

Mie mi se pare că el concret nu a greșit cu nimic, mai ales din punct de vedere moral, ci Dumnezeu i-a dat să ducă o cruce mare... dar el fuge de ea.

Deci ceea ce mi se pare imoral este să rămâi acuma în exagerările culpei false și să te retragi de peste tot... de pe TV și din viața publică ascunzându-te în tufie.

Nu era mai cinstit să rămână la Cronică și să-și poarte cu demnitate crucea handicapurilor și să rabde oprobiul public care te vede după asta că ai puterea să gLumești și să râzi de alții, râzând cu sarcasm și de alții dar și de sine... căci e clar că nu el e criminalul... sau trebuie să-l chem pe Sharlock să vă elucideze misterul?

Last edited by vsovivi; 25.10.2011 at 12:14:39.
  #310  
Vechi 25.10.2011, 12:08:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne, apără-ne și păzește-ne!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Cine stie? KKokos Generalitati 2 02.12.2009 18:24:33
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 02.08.2009 23:22:27