Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2011, 18:37:59
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit Circumcizia

Este circumcizia, sau taierea imprejur, cum se mai numeste, un pacat? Mentionez ca vreau sa fac asta nu pentru ca ar un ritual anume, ci doar pentru ca am auzit ca e mai igienic. Nu apartin de nici o secta, sunt crestin ortodox si vreau sa stiu parerea bisericii in acest caz.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2011, 18:47:05
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...traiesti in desert si risti infectii din cauza caldurii si nisipului pt ca nu porti chiloti? asta era parca scopul circumciziei. :))

mi-am adus aminte un sfat dintr-o carte comunista despre igiena intima :)) persoanele care lucreaza in agricultura este indicat sa poarte chiloti din motive de igiena.

deci poftim, poarta chiloti si ai rezolvat problema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2011, 18:51:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Este circumcizia, sau taierea imprejur, cum se mai numeste, un pacat?
Circumcizia în sine nu este păcat.
În schimb, circumcizia făcută din credința că Legea Veche este încă activă și că Isus nu îi cheamă la El pe toți, circumciși sau nu, este un păcat. Cei care procedează astfel cad sub anatema celor dinaintea noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2011, 18:55:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Este circumcizia, sau taierea imprejur, cum se mai numeste, un pacat? Mentionez ca vreau sa fac asta nu pentru ca ar un ritual anume, ci doar pentru ca am auzit ca e mai igienic. Nu apartin de nici o secta, sunt crestin ortodox si vreau sa stiu parerea bisericii in acest caz.
Nu ti-e frica ca o sa te doara?
Daca e o indicatie medicala, asta e, iti asumi riscurile, daca e doar pt igiena, e cam inutil, cred ca se poate si fara, dar daca cumva ai auzit ca asa ai fi mai apreciat de femei si ti s-ar imbunatati performantele....atunci e cam "freak".
Daca insa ai ceva probleme sau/si ti se pare extrem de dificil de intretinut igiena, fa-o la copiii tai, dar cand sunt mici (unele afectiuni, fimoza, de exemplu, se pot mosteni).
A, si vezi ca aici n-o sa auzi parerea "bisericii ortodoxe" ci a unora si altora, in majoritatea cazurilor.

Last edited by fallen; 30.08.2011 at 18:58:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2011, 18:58:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Putin haz

:))) Unii se plictisesc rau sau vor sa ii distreze pe altii.
Asta imi aminteste de o discutie tare simpatica dintre doi colegi (el baiat, ea fata), fireste, izvorata tot din plictiseala. Tema era boxeri vs. chiloti. S-a ajuns la concluzia empirica, de altfel, ca, pentru barbati, boxerii sunt mai sanatosi si mai igienici.

Felix, ti-ar placea sa fii ministru in Zimbabwe? Asa ti-a venit ideea? http://www.hotnews.ro/stiri-esential...ontra-sida.htm

Sa nu fie cu suparare, dar m-au distrat tare topicul si primul comentariu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2011, 19:06:05
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Este circumcizia, sau taierea imprejur, cum se mai numeste, un pacat? Mentionez ca vreau sa fac asta nu pentru ca ar un ritual anume, ci doar pentru ca am auzit ca e mai igienic. Nu apartin de nici o secta, sunt crestin ortodox si vreau sa stiu parerea bisericii in acest caz.
Pana la 20% din barbatii circumcisi vor suferi de una sau mai multe din complicatiile urmatoare, mai mult sau mai putin:

Stenoza meatala (ingustarea deschizaturii meatului datorita infectiei si cicatrizarii, fenomen ce apare exclusiv in cazul baietilor circumcisi :
cicatrici pe truchiul penisului
"poduri" si "agatatori" de piele (tesut)
angerare a cicatricei circumciziei
curbarea penisului
erectii dureroase
probleme psihologice si psihosexuale

Have fun! eu prefer sa ma spal :)

Last edited by GLAdoS; 30.08.2011 at 19:30:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2011, 19:43:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Pana la 20% din barbatii circumcisi vor suferi de una sau mai multe din complicatiile urmatoare, mai mult sau mai putin:

Stenoza meatala (ingustarea deschizaturii meatului datorita infectiei si cicatrizarii, fenomen ce apare exclusiv in cazul baietilor circumcisi :
cicatrici pe truchiul penisului
"poduri" si "agatatori" de piele (tesut)
angerare a cicatricei circumciziei
curbarea penisului
erectii dureroase
probleme psihologice si psihosexuale

Have fun! eu prefer sa ma spal :)
Spune asta Poporului Ales, arabilor si siriacilor. Ma indoiesc ca femeile lor se plang de ceva .... :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2011, 19:46:21
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Spune asta Poporului Ales, arabilor si siriacilor. Ma indoiesc ca femeile lor se plang de ceva .... :D
Nici prea multumite nu cred ca is :D.... zicea unu care era evreu si fotograf pentru playboy ca evreii ii plac pe chinezi ptr ca sunt singuri care au putza mai mica decat ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2011, 20:02:44
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Nici prea multumite nu cred ca is :D.... zicea unu care era evreu si fotograf pentru playboy ca evreii ii plac pe chinezi ptr ca sunt singuri care au putza mai mica decat ei.
Nu se poate... E ca si cand ti-ai dori sa fii sarac...nu se poate ca fetele sa placa ceva mic....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2011, 21:05:06
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Spune asta Poporului Ales, arabilor si siriacilor. Ma indoiesc ca femeile lor se plang de ceva .... :D
Nu sunt nici evreu, nici arab, nici sirian... spun doar ca prefer sa ma spal decat sa ma operez fara motiv... dar tu esti liber sa li te alaturi celor sus mentionati Eventual vezi daca mai prinzi o rezervare la Ciomu... ca te rezolva el.... LOL

Last edited by GLAdoS; 01.09.2011 at 21:07:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare