Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2011, 09:29:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu una as veni, dar sunt cam departe. Trist dom'le, ca nici macar la o plimbare gratis pana la parintele Tanase nu se inghesuie nimeni. Lumea "are treaba". Parca suna cunoscut.
De ce vă aruncați la afirmații de genul ăsta? De unde știți că cineva n-a luat deja legătura cu cel ce a făcut propunerea? De unde știți că alții n-au făcut deja donații în contul Pro Vita?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2011, 09:58:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, până acum nu am convins decât trei persoane să vină cu mine la Valea Screzii să cumpărăm podoabe: copiii mei, care s-au arătat foarte interesați. Mai vine cineva ? Mai am 3 locuri în mașină. Îmbarcarea este sâmbătă la 10.30, în Piața Presei Libere.
frumos gandul dvs, dar dupa cum am vazut din material nu a mai ramas aproape nimic. Nu am putut intelege cum dintr-o cladire cu mansarda au ramas doar peretii laterali ai primului nivel.Totul s-a facut scrum, s-a carbonizat.

Din fericire, atitudinea multor bucuresteni m-a impresionat, multi s-au implicat in acest caz. Sa ajute Domnul ca si Provincia sa le urmeze exemplu!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2011, 10:37:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu am putut intelege cum dintr-o cladire cu mansarda au ramas doar peretii laterali ai primului nivel.Totul s-a facut scrum, s-a carbonizat.
Păi dacă au venit pompierii târziu...
În plus, sper să nu vedeți vreodată cum acționează pompierii: ce nu strică focul, dărâmă ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2011, 10:56:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu cred că au fost distruse chiar toate decorațiunile. Ghipsul nu arde. S-or fi spart multe, dar poate că încă mai au unele rămase întregi, de vânzare. Pe urmă, chiar dacă au mici defecte, la câtă marfă defectă ori cu probleme am luat, un ren fără nas sau o sanie cu talpa sărită, nu mai contează. Eu am multă nevoie de niște podoabe de ghips de Crăciun, mă gândesc să merg sâmbătă, pe 17 decembrie, cu mașina să cumpăr câte ceva rămas. Văd că până la Valea Plopului se fac cam 2 ore de mers lejer. Dacă plecăm pe la 10.30 din București, la 12.30 suntem acolo. Facem achizițiile și pe urmă mâncăm și venim înapoi. Pe la ora 3, 3 și jumătate după amiaza suntem la casele noastre.
Acuma, nu-mi place să merg singur în mașină, mă tem că aș adormi la volan după o săptămână de lucru. Mai vine cineva din București cu mine, să luăm decorațiuni din ghips ?
Am vazut aseara la televizor ce a ramas din cladiri.
Daca nu mai exista acele podoabe ,ce veti face ?
Ipsosul se sparge foarte usor.
Cu banii de benzina puteti ajuta pe parintele .
Mi-am spus si eu o parere.
Eu cred ca putem sa ajutam si fara sa primim ceva in schimb.
Sa stiti ca nu am spus-o cu intentia de a jigni pe cineva ,dar se poate crea o situatie jenanta daca acele figurine sunt distruse.

Last edited by anita; 16.12.2011 at 10:59:06.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2011, 17:35:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca nu mai exista acele podoabe ,ce veti face ?
Eu cred ca asta cu podoabele de gips era doar un pretext ptr Mihnea de a merge acolo la fata locului si a vedea ce fel de ajutor se poate da. Trebuie sa mai cititi si printre randuri, nu le mai luati mot-a-mot pe toate.

ptr Dragos : eu citisem ca nimeni nu luase legatura cu dansul, cel putin la momentul respectiv.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2011, 22:55:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu cred ca asta cu podoabele de gips era doar un pretext ptr Mihnea de a merge acolo la fata locului si a vedea ce fel de ajutor se poate da. Trebuie sa mai cititi si printre randuri, nu le mai luati mot-a-mot pe toate.

ptr Dragos : eu citisem ca nimeni nu luase legatura cu dansul, cel putin la momentul respectiv.

Mirela, numai eu stiu niste oameni - nu de pe forum - care se duc saptamana asta acolo, cu ajutoare, tot asa, pe principiul care mai vine, ca e destul loc in masina. Eu nu sunt printre ei. Numai ca ei nu trambiteaza, ci intreaba printre cunoscuti - a nu se intelege ca am ceva cu initiativa dlui Mihnea, ba dimpotriva, doar voiam sa arat ca totusi, Bucurestiul se misca, desi nu scrie asta pe forumul crestinortodox.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.12.2011, 23:11:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sorry, dar nu cred ca e cazul sa comparam merele cu perele, nu despre asta era vorba.

Omul asta, Mihnea Dragomir, catolic fiind (si stii ca nu prea sunt eu fan al papei et co.) s-a gandit la o actiune concreta care sa dea ocazia si unor ortodocsi sa participe. Zero implicare din partea lor, a ortodocsilor. Si vorba aia, nu-i costa nimic. Ba din contra ar fi avut de castigat, fie si daca o luau ca pe o iesire la sfarsit de saptamana. Cu siguranta insa era rost de mai mult decat atat, par. Nicolae Tanase nu i-ar fi lasat sa plece macar faca o vorba buna, sau ceva acolo, o experienta impartasita care poate insemna mult.

PS: Nici despre a trambita aiurea nu era vorba. Dar mai aveti muuult de invatat la capitolul FAPTE de la colegul MD.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.12.2011, 23:27:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sorry, dar nu cred ca e cazul sa comparam merele cu perele, nu despre asta era vorba.

Omul asta, Mihnea Dragomir, catolic fiind (si stii ca nu prea sunt eu fan al papei et co.) s-a gandit la o actiune concreta care sa dea ocazia si unor ortodocsi sa participe. Zero implicare din partea lor, a ortodocsilor. Si vorba aia, nu-i costa nimic. Ba din contra ar fi avut de castigat, fie si daca o luau ca pe o iesire la sfarsit de saptamana. Cu siguranta insa era rost de mai mult decat atat, par. Nicolae Tanase nu i-ar fi lasat sa plece macar faca o vorba buna, sau ceva acolo, o experienta impartasita care poate insemna mult.

PS: Nici despre a trambita aiurea nu era vorba. Dar mai aveti muuult de invatat la capitolul FAPTE de la colegul MD.
Ehe, noi trebuie sa invatam mai intai iubirea de aproape, Mirela, ca de aici si vin faptele, nu asa, sa mai bifam pe o lista niste activitati si sa raportam frumos mai sus.

Eu una sigur mai am de invatat multe la muuulte capitole, de altii insa nu imi permit sa vorbesc, pentru ca stiu ca sunt multi oameni extraordinari pe forum. Probabil ca este si MD printre ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.12.2011, 23:41:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile o precizare

am zis " mai aveti..." pentru ca el este acolo cu voi, adica "unde se petrece actiunea".
si nu cred ca vroia doar sa bifeze ceva. dar asta e doar parerea mea. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.12.2011, 18:03:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dincolo de ce a făcut sau n-a făcut Mihnea Dragomir, mai cu zgomot sau mai în tăcere, cu bune ori rele intenții, topicul acesta e despre tabăra de copii a Părintelui Tănase. Sunt copii foarte mult ajutați, mulțumesc lui Dumnezeu. Este impresionant să vezi sute de tineri, unii veniți în mod organizat, cu autocarul, să îi ajute. Anevoie am înaintat, într-un convoi de mașini, care din București, care din alte părți (spre exemplu: numere de Buzău, Constanța, Arad, numere din Germania), mașini din care se descărcau ajutoare. Unele, precum portocale sau alte alimente alterabile, erau în evident excedent față de nevoi. Pentru altele, precum lemne de foc, ar mai fi loc.
Un enorm cort militar servea pentru depozitarea ajutoarelor. Cineva (vreo firmă de cosntrucții) trimisese un TIR cu materiale de construcție (cărămidă refractară), iar altcineva, probabil administrația locală, pusese la dispoziție un buldozer transformat în elevator ca să descarce TIR-ul. Tinerii din autocar veniseră la muncă voluntară. Este posibil să fi făcut parte din ASCOR, judecând după port. O parte descărcau ajutoarele spre cortul de care am vorbit, alții evacuau molozul care încă mai fumega. Asta e o muncă destul de grea, se face cu lopata și cu roaba.
Clădirea care a ars nu avea mansardă, ci un singur nivel (parter), fiind cantină (sală de mese). În jurul ei, mai sunt vreo șapte clădiri care au mansardă din lemn și care servesc ca adăposturi pentru copii. Sunt frumos alcătuite, deși un pic cam înghesuite unele în altele (probabil că dimensiunile fenomenului au fost subapreciate inițial și s-a recurs la "clădiri-plombă" pe măsură ce tot veneau copii.

Deocamdată, până ce se va reconstui cantina arsă, copiii mănâncă într-o cantină improvizată din unul dintre parterele celorlalte clădiri, care servea ca loc de întrunire.
Ca o concluzie, lucrurile acolo sunt relativ bine organizate și mulți oameni inimoși ajută.

Dacă mergeți acolo, nu faceți ca mine: nu vă duceți în costumul de Duminică. O salopetă groasă și niște gumari reprezintă vestimentația potrivită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.12.2011 at 18:06:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42