Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.12.2011, 21:11:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt cine nu se poate deplasa acolo,pe acest link sunt prezentate toate datele bancare catre conturile lor:

http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...u-cantina.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.12.2011, 21:23:48
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Preot Nicolae Tănase
sat Valea Plopului - Prahova
0040-746 014 605

Am sa sun sa fac si eu o donatie.

Hai sa ne mobilizam.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.12.2011, 21:40:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am simtit o usoara dezamagire caci insasi Domnul a ingaduit ca acest incendiu sa se intample la un adapost de orfani,insa mi-am revenit repede gandindu-ma ca ocrotirea Domnului totusi s-a aratat in toata splendoarea ei:nu au fost victime ci doar pagube materiale.
Acum,cu ajutorul unor semeni prin care lucrarea Domnului are loc ,aceste pagube vor fi salvate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.12.2011, 21:45:10
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Sincer sa fiu cred ca dupa ce se va trage linie dupa donatii acei copii vor avea mai multe perspective ca inainte de incendiu.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.12.2011, 21:47:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Sincer sa fiu cred ca dupa ce se va trage linie dupa donatii acei copii vor avea mai multe perspective ca inainte de incendiu.
Sa speram ca asa va fi!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.12.2011, 22:29:20
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa speram ca asa va fi!
Poate ca Dumnezeu a ingaduit acel incendiu pentru a atrage din nou atentia oamenilor asupra copiilor si a faptului ca au nevoie de ajutor. De aceea a si avut El grija sa nu fie victime si nici pierderi prea mari. Iar acum uite ca in preajma sarbatorilor oamenii si-au intors iar privirea spre acei copilasi nevinovati si si-au gasit noi resurse de milostenie si bunatate. Astfel copiii au parte de ajutorul si sprijinul pe care il merita, iar cei care ii ajuta sunt cu un pas mai aproape de mantuire.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.12.2011, 22:51:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Poate ca Dumnezeu a ingaduit acel incendiu pentru a atrage din nou atentia oamenilor asupra copiilor si a faptului ca au nevoie de ajutor. De aceea a si avut El grija sa nu fie victime si nici pierderi prea mari. Iar acum uite ca in preajma sarbatorilor oamenii si-au intors iar privirea spre acei copilasi nevinovati si si-au gasit noi resurse de milostenie si bunatate. Astfel copiii au parte de ajutorul si sprijinul pe care il merita, iar cei care ii ajuta sunt cu un pas mai aproape de mantuire.
Foarte bine punctat ! Cand am postat aceasta stire , am stat putin pe ganduri , am avut o retinere in a scrie sau nu aceasta stire , pentru a nu da apa la moara rauvoitorilor de pe aici , si pentru a nu sminti intr un fel sau altul pe cei credinciosi , pentru ca exista si acest mic pericol in a aduce o umbra de indoiala in credinta unora . Repet si aici , ca judecatile lui Dumnezeu sunt deasupra judecatilor noastre , si daca toate ar fi dupa mintea noastra , mult prea nedrept si aspru pare Dumnezeu in multe situatii , dar uitam chiar vorba inteleapta ce spune ca " orice rau spre bine " , iar de aceasta data se confirma 100% !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.12.2011, 22:57:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Poate ca Dumnezeu a ingaduit acel incendiu pentru a atrage din nou atentia oamenilor asupra copiilor si a faptului ca au nevoie de ajutor. De aceea a si avut El grija sa nu fie victime si nici pierderi prea mari. Iar acum uite ca in preajma sarbatorilor oamenii si-au intors iar privirea spre acei copilasi nevinovati si si-au gasit noi resurse de milostenie si bunatate. Astfel copiii au parte de ajutorul si sprijinul pe care il merita, iar cei care ii ajuta sunt cu un pas mai aproape de mantuire.
Cam așa am perceput și eu acestă ”întâmplare/încercare” prin care trec supraviețuitorii masacrelor ginecologice din tabăra de la Valea Screzii. Cred că pe lângă atenția uriașă atrasă de mediatizarea generoasă din ultimele zile, ar trebui verificate cu mare atenție instalațiile electrice, cele de încălzire și cam tot ce poate produce incendiu, prin utilizare inadecvată, în incinta taberei.
Sunt sigur că Domnul va transfigura necazul lor în bucurie de ordin superior, iar emoția transmisă României va trezi cât mai mulți oameni din agitația consumistă caracteristică acestei perioade.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.12.2011, 23:08:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Poate ca Dumnezeu a ingaduit acel incendiu pentru a atrage din nou atentia oamenilor asupra copiilor si a faptului ca au nevoie de ajutor. De aceea a si avut El grija sa nu fie victime si nici pierderi prea mari. Iar acum uite ca in preajma sarbatorilor oamenii si-au intors iar privirea spre acei copilasi nevinovati si si-au gasit noi resurse de milostenie si bunatate. Astfel copiii au parte de ajutorul si sprijinul pe care il merita, iar cei care ii ajuta sunt cu un pas mai aproape de mantuire.
Asa este draga Anna,am luat in considerare si aceasta posibilitate fericita.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2011, 21:48:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca o concluzie, lucrurile acolo sunt relativ bine organizate și mulți oameni inimoși ajută.

Dacă mergeți acolo, nu faceți ca mine: nu vă duceți în costumul de Duminică. O salopetă groasă și niște gumari reprezintă vestimentația potrivită.
Mulțumim pentru reportajul de la fața locului. Și pentru ajutorul dat mai în văzul lumii, mai în ascuns..Sărbători fericite !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42