Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2010, 15:26:06
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit indieni ameridieni

de unde au aparut?cine sunt stramosii cei care traiau in america vechi?ca au o istorie necunoscuta.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2010, 15:36:11
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Populatii asiatice care au trecut in America de Nord prin ceea ce este astazi stramtoarea Behring, in perioade geo climatice in care stramtoarea era acoperita de gheturi si se putea traversa pe jos. Aceasta este teoria predominanta.

Conform cu invataturile mormonilor, ei ar fi evrei veniti cu barca peste Atlantic. Aceasta este teoria cea mai hilara.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2010, 23:18:27
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Invataturile mormonilor nici nu cred ca merita mentionate, cu atat mai putin luate in sema!

Au o istorie necunoscuta deoarece la venirea europenilor in Americi, bastinasii erau inca la stadiul de neolitic, si nu cunoasteau procedee de scriere, in afara catorva popoare mai "civilizate" (mayasi, incasi, olmeci, azteci; care prelucrau foarte putin si metale).

Deci, cum a spus si Erethorn, "indienii" au venit din Asia de Est acum aprox. 15000-20000 de ani, trecand stramtoarea Bering. D'aia apartin rasei mongoloide, semanand cat de cat cu chinezii, japonezii, coreenii, etc. Sunt numiti "indieni" din cauza unei erori: in 1492, cand Columb s-a intalnit prima data cu populatii bastinase americane i-a numit "los indios", crezand ca a ajuns in Extremul Orient, sau Indii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2010, 23:24:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
de unde au aparut?cine sunt stramosii cei care traiau in america vechi?ca au o istorie necunoscuta.
Mormonii ar dori sa te contrazica.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2010, 06:46:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ultima teorie pe care am auzit-o despre "adevaratii native americans", adica indienii din America de Nord: au pielea alba si parul roscat... sunt blanzi din fire si se pricep f. bine la afaceri, dar au ajunsi sa fie dati la o parte ptr ca sunt prea cinstiti.

PS: poate se trag din vikingi, dar or avea si vreo gena evreiasca.

Last edited by mirelat; 19.08.2010 at 06:50:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2010, 09:38:47
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Harta migratiei umane. Teoria cea mai raspandita.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 09:40:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
de unde au aparut?cine sunt stramosii cei care traiau in america vechi?ca au o istorie necunoscuta.
Necunoscuta tie!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 10:27:51
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
de unde au aparut?cine sunt stramosii cei care traiau in america vechi?ca au o istorie necunoscuta.
Asculta muzica lor si vei intelege, mai usor, cine erau ...si inca sunt .


Alborada - haltum pawan wayanakuy = zboara cit mai sus rindunica.

http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=ro
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2010, 13:09:58
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Am un respect deosebit pentru cei din America de Nord. Au fost triburile războinice (Sioux, Delaware, Comanches, Cheyenne, Kiowa, Cherokee, Dakota etc.). Marele Spirit al lor (Ghitci Manitou) i-a împăcat și a lăsat ca semn de împăciuire pipa păcii.
Au iubit preeria, munții, pădurile, râurile și tot ce viețuia în ele. Au vânat ursul grizzli și bizonul (în principal) pentru hrana tribului și pentru îmbrăcăminte; cu lancea, tomahawkul și arcul, nu cu carabina "lever action" Winchester. Nu s-au lăcomit la mai mult. Și trăiau în deplină comuniune cu natura.
A venit "omul alb", iar odata cu el "si intunericul a venit pe acele meleaguri". Pentru omul alb nimic nu era sfânt, în vreme ce pentru pieile roșii tot ce era în jur era sfânt. Omul alb, mai întâi a venit cu mărgele de sticlă și băuturi spirtoase (apa de foc). A amăgit astfel populația băștinașă să dea multe din ceea ce le considerau sfinte. Omul alb, odată ajuns stăpân, și-a croit drum de fier prin preerie, a împușcat bizonii până spre exterminare (nu pentru hrana zilnică, ci din vanitate). Tot omul alb a reușit să învrăjbească și mai tare triburile băștinașe între ele.
A urmat represiunea împotriva indienilor: rezervații, apoi locuri aride. Se știe foarte bine măcelul din valea Washita, în care au fost măcelăriți zeci de bătrâni femei și copii ale amerindienilor (tribul Cheyenne) de către trupele de "blue jackets" conduse de sângerosul general Custer (cel care spunea că " a good indian is a dead indian"), dar nici războinicii Cheyennes nu s-au lăsat mai prejos și i-au măcelărit în totalitate pe "blue jackets" dimpreună cu gen. Custer la Little Big Horn.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2010, 16:25:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Am un respect deosebit pentru cei din America de Nord. Au fost triburile războinice (Sioux, Delaware, Comanches, Cheyenne, Kiowa, Cherokee, Dakota etc.). Marele Spirit al lor (Ghitci Manitou) i-a împăcat și a lăsat ca semn de împăciuire pipa păcii.
Au iubit preeria, munții, pădurile, râurile și tot ce viețuia în ele. Au vânat ursul grizzli și bizonul (în principal) pentru hrana tribului și pentru îmbrăcăminte; cu lancea, tomahawkul și arcul, nu cu carabina "lever action" Winchester. Nu s-au lăcomit la mai mult. Și trăiau în deplină comuniune cu natura.
A venit "omul alb", iar odata cu el "si intunericul a venit pe acele meleaguri". Pentru omul alb nimic nu era sfânt, în vreme ce pentru pieile roșii tot ce era în jur era sfânt. Omul alb, mai întâi a venit cu mărgele de sticlă și băuturi spirtoase (apa de foc). A amăgit astfel populația băștinașă să dea multe din ceea ce le considerau sfinte. Omul alb, odată ajuns stăpân, și-a croit drum de fier prin preerie, a împușcat bizonii până spre exterminare (nu pentru hrana zilnică, ci din vanitate). Tot omul alb a reușit să învrăjbească și mai tare triburile băștinașe între ele.
A urmat represiunea împotriva indienilor: rezervații, apoi locuri aride. Se știe foarte bine măcelul din valea Washita, în care au fost măcelăriți zeci de bătrâni femei și copii ale amerindienilor (tribul Cheyenne) de către trupele de "blue jackets" conduse de sângerosul general Custer (cel care spunea că " a good indian is a dead indian"), dar nici războinicii Cheyennes nu s-au lăsat mai prejos și i-au măcelărit în totalitate pe "blue jackets" dimpreună cu gen. Custer la Little Big Horn.
Foarte frumos,bravo!Multumim pentru mostra de istorie oferita!Si eu sunt indragostita de cultura lor si le port un profund respect si admiratie!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde