Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2011, 14:51:58
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre lectura, in general

Am deschis acest thread pentru conversații pașnice, că de contradicții și certuri și injurii am avut parte cu toții pe-aici și e nevoie și de un moment de respiro.

Eu, personal, sunt dependentă de cărți. Probabil din cauza mediului în care am crescut. Bunica era scriitoare, tata e poet, iar casa noastră e plină de cărți. Pe la sfârșitul gimnaziului mi-am cumpărat prima carte - Anna Karenina (sorbeam literatură rusă și încă e pe lista mea preferințelor mele). Bineînțeles, citisem și înainte, dar simțeam nevoia să am cărțile mele. Și așa am început să le adun. Mă încăpățânam să le țin pe toate în camera mea, să le simt aproape de mine (mai ales că citeam foarte mult noaptea, până-n zori). Pe la sfârșitul liceului, aveam în cameră o bibliotecă plină, câteva cutii de cărți sub pat și chiar și prin sertare le puneam, că nu mai aveam loc. Când m-am mutat le-am adus toate cu mine. Vreau ca și copiii mei să aibă parte de ele și să le aducă și lor liniște, cum mi-au adus mie.

Ultima carte pe care am citit-o a fost "Coliba unchiului Tom", acu' vreo două zile. Am recitit-o, de fapt, că mi se făcuse dor de copilărie. În rest, citesc mai mult cărți de copii acum (că deh, meseria de mamă e full-time).

Voi ce-ați mai citit? Ce cărți au avut impact asupra voastră? Nu mă refer doar la literatură, orice v-a fost aproape de suflet. Poate îmi voi completa lista de lectură cu ajutorul vostru. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2011, 15:04:16
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

ultima carte pe care am citit-o a fost :,,Fratii Karamazov”(ultima parte).In trecutul destul de indepartat,obisnuiam sa citesc mult,si unele carti le-am citit de mai multe ori.De exemplu:,,Robinson Crusoe ” si ,,Jurassic Park”,alta pe care o tot citeam era :,,Gulliver in Tara Minciunilor”,sau ,,Aventurile lui Hucklebberry Finn” cu eliberarea sclavului Jim(care fusese deja eliberat).Apoi,doar ce ne cerea la scoala,si uneori nici alea:))...dar nu toate cartile au fost folositoare.De exemplu,era o carte a unui scriitor rus care efectiv batjocorea religia,si preamarea regimul sovietic.Alta era ,,Exorcistul”,unde autorul parea sa aiba o obsesie cu injurat lucruri sfinte(bine,le punea in gura demonului,dar...).Alte dictionare ale vremii dadeau la fiecare definitie invariabil :,,lupta de clasa”,,,alianta taranimii cu clasa muncitoare”...si vorbeau de Egiptul Antic si Grecia Antica(apropo,in definitiile alea toate statele erau ,,sclavagiste”) iar critica la adresa religiei era dure de tot(nu cum fac unii de aici).Definitii de genul:,,miticul Hristos” sau ,,evanghelia=colectie de povestiri fantastice”,si nici referitor la alte religii nu erau mai blanzi...Oricum,eu cred ca este important nu atat cat citesti,ci mai ales ce citesti.Si da,este foarte bine sa citesti si inveti multe lucruri...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2011, 18:24:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultima carte citita...a fost "Vijelia" de G. Garcia Marquez, duminica aceasta. Nu e lunga, se poate finaliza intr-o zi cand ai putin timp liber.
Dupa ce am terminat-o am avut un sentiment ca va fi nevoie sa o reiau, ca nu am patruns-o in profunzime si ca poate sunt prea mica sa o deslusesc acum.

Problema cu deslusitul am avut-o si la "Romeo si Julieta" , dar asta e alta poveste:)).

In viitor mi-as dori sa citesc "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde. Povestea e chiar interesanta, iar mintea ce a tesut-o cu multa creativitate si...adancime.
Surprinde niste idei sa le zicem comune, dar le abordeaza intr-un asa fel...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2011, 19:11:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile

Nikos Kazantzakis ai citit ? Este un autor grec de o profunzime ortodoxa autentica. Personal, il ador. ("Iisus rastignit a doua oara", "Raport catre El Greco", "Alexis Zorba" etc...).

------------------------------------------
... si acum sa glumim, a propos de "Ana Karenina":

Trei ciori barfeau pe o creanga. Una din ele se credea marginalizata si neinteresanta pentru suratele ei. Pentru a se face remarcata, le spune intr-o doara ca ea se muta pe firul electric de pe linia ferata. Una din ele ii spune celeilalte: "Uita-te, draga, si la asta! Se crede Ana Karenina!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2011, 19:34:51
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nikos Kazantzakis ai citit ? Este un autor grec de o profunzime ortodoxa autentica. Personal, il ador. ("Iisus rastignit a doua oara", "Raport catre El Greco", "Alexis Zorba" etc...).

------------------------------------------
... si acum sa glumim, a propos de "Ana Karenina":

Trei ciori barfeau pe o creanga. Una din ele se credea marginalizata si neinteresanta pentru suratele ei. Pentru a se face remarcata, le spune intr-o doara ca ea se muta pe firul electric de pe linia ferata. Una din ele ii spune celeilalte: "Uita-te, draga, si la asta! Se crede Ana Karenina!"
:)) Drăguț bancul!
Nu am citit Kazantzakis, deși mi-a fost recomandat. O carte care pe mine m-a mișcat profund a fost "Cămașa lui Cristos".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2011, 19:54:34
ionica_29 ionica_29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Si mie imi place literatura rusa, ultima carte citita a fost ''Umiliti si obiditi'' de Dostoievski. Zilele trecute am inceput sa recitesc - nu stiu a cata oara - Fratii Karamazov.
Pe langa literatura rusa, in ultima vreme am citit carti despre casatorie (asta pentru ca sunt in pragul casatoriei:) - mi-a placut foarte mult ''Viata de familie '' a parintelui Paisie Aghioritul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2011, 20:08:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Wolf Hall" (Hilary Mantle), ,,Wild Swans:Three Daughters of China" (Jung Chang) ,,The Elephant's Journey" (Jose Saramango) ,,Despre Cioran si fascinatia nebuniei" (Dan.C.Mihailescu) ,,Cunoasterea lui Dumnezeu" (Karl Barth).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2011, 20:11:50
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
,,Wolf Hall" (Hilary Mantle), ,,Wild Swans:Three Daughters of China" (Jung Chang) ,,The Elephant's Journey" (Jose Saramango) ,,Despre Cioran si fascinatia nebuniei" (Dan.C.Mihailescu) ,,Cunoasterea lui Dumnezeu" (Karl Barth).
Am citit de la Saramango "Eseu despre orbire". E pe lista mea de preferate. Care e cam lungă ce-i drept.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2011, 20:54:48
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Am citit de la Saramango "Eseu despre orbire". E pe lista mea de preferate. Care e cam lungă ce-i drept.
Omul nu a avut carti in copilarie.Mergea la biblioteca publica din Lisabona din curiozitate si asa si-a format inclinatia catre lectura.Cand mergi mult ca sa ajungi la o biblioteca probabil ca asta se regaseste cumva in scris :) Spunea despre el ca nu este un nuvelist ci un eseist ratat care a inceput sa scrie nuvele pentru ca nu stia cum sa scrie un eseu.

Apropo despre orbire,avea o vorba Saramango: ,,I think we are blind. Blind people who can see, but do not see." Asta m-a dus cu gandul la vorbele lui Hristos: ,,De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd și, auzind, nu aud, nici nu înțeleg. Și se împlinește cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veți auzi, dar nu veți înțelege, și cu ochii vă veți uita, dar nu veți vedea" (Matei 13:13-14).

Toate cele bune Lilith

Last edited by Scotland The Brave; 14.06.2011 at 20:58:56.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2011, 21:07:00
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Am incercat sa citesc Maestrul si Margareta a lui M. Bulgakov, dar nu am reusit decit prima parte. E greoaie!
Si asa am facut efortul sa citesc din ea de amorul artei ca auzisem eu ca e capodopera. Eu nu am avut nici o revelatie dar marturisesc ca ajunsese sa ma sperie cu povestile ei macabre. Nu sunt deloc genul horror! Sunt cit se poate de pasnica!
Am inceput apoi Idiotul de Dostoievski si fac plecaciune in fata acestei carti, desi ma nauceste citeodata cu multimea personajelor, dar de dragul printului Miskin merita citita pina la capat! Aferim!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmii in lectura lui Marcel Iures mariusmanta75 Generalitati 9 20.12.2015 08:12:12
Ganduri despre dogmatica in general Mihnea Dragomir Dogmatica 252 22.10.2012 18:24:18
Lectura particulară Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 18.04.2011 22:27:49
Invitatie la lectura adorcrysti Generalitati 53 03.02.2009 01:06:54
Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos ortodox4life Generalitati 18 14.10.2008 22:09:52