Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2007, 01:05:53
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Venirea la existenta a fiecaruia dintre noi este rezultatul unei chemari la existenta din partea lui Dumnezeu. Omul pentru ca este liber se poate distanta de Dumnezeu, dar cu riscul mortii. Astfel, omul ajunge sa spuna ca nu are libertate de a se implini si in afara de Dumnezeu, ca este condamnat la o singura solutie. Astazi, se pierde din vedere ca depasirea conditiei este in sus, pe verticala, nu pe orizontala. Nu schimbarea conditiei mele umane cu o alta conditie umana este tinta finala, ci impartasirea de firea dumnezeiasca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2007, 00:48:14
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Seamana cu un citat si nu recunosc de unde..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2007, 05:36:16
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Desavarsirea este scopul omului; indumnezeirea. Dragostea, credinta si nadejdea duc la desavarsirea omului. Insa dintre toate cea mai importanta e dragostea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2007, 12:39:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da desigur, "Depasirea conditiei umane" si multe alte provocari de asemnea fel. Hei, trezeste-te la realitate, nu incerca sa aspiri la asa lucruri nici macar cu gandul pentru ca te duce fara sa vrei in antiteza cu ce vrei tu sa faci, adica la o mai accentuata cadere decat iti imaginai tu! Nu stiu care iti este varsta si te rog sa ma ierti daca esti mai mare ca mine, dar cred ca nici unul din noi cu mic cu mare, nu este in stare sa-si depaseasca firea umana traind in societate. Deabia sfintii care au trait in pustie daca au reusit foarte greu sa se apropie de de aceasta "superconditie", dara-mite noi, niste oameni simpli cu prejudecati si multe complexe, carora le este greu sa faca si o spovedanie, cum crezi ca am putea sa ne autointrecem firea? Eu cred ca ar fi bine daca am face noi macar si minimum din ce trebuie facut, pentru ca in credinta se incepe de jos, cu putin, nu cu mult din prima, cum fac ceilalti crestini. Si nu uita, ca din moment ce traim in societate - in termeni religiosi:"in lume" - trebuie sa ne mai si coboram la ale noastre, pentru ca nu poti cu toate grijile pe care le ai sa traiesti calugareste printre atatea ispite si rautati, mai ales avand obligatii catre familie(nevasta, copii, eventual nepoti).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2007, 13:50:49
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Draga veilur, am incercat sa spun ca daca iti iei drept model o persoana umana, nu iesi din planul creat prin ea. Ramai cu un trup stricacios. Dimpotriva daca te unesti cu Hristos ajungi sa ai un trup de slava. A avea un astfel de trup inseamna o depasire a conditiei umane. Aceasta depasire nu trebuie inteleasa ca fiind o absorbire a firii umane in cea divina. Inseamna a uni cat mai deplin firea ta cu Hristos: "de acum nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2009, 09:57:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73 Vezi mesajul
Astazi, se pierde din vedere ca depasirea conditiei este in sus, pe verticala, nu pe orizontala. Nu schimbarea conditiei mele umane cu o alta conditie umana este tinta finala, ci impartasirea de firea dumnezeiasca.
Tind sa cred ca implinirea noastra nu este o depasire a conditiei umane, ci doar adevarata implinire a umanului. Acum suntem cazuti sub fire, suntem ne'naturali, suntem denaturati si salbaticiti, iar in clipa in care reusim, cu ajutorul harului, sa facem faptele cele sfinte, abia atunci am ajuns la normalitate, la adevarul fapturii noastre. De acolo in sus, mai urca cine poate, insa noi macar la acea naturalete sa ajungem. Nichifor Crainic spunea, intr'un curs de mistica: "Sfintenia - implinirea umanului." Deci indumnezeirea nu este o "depasire" a starii noastre, ci abia "normalitatea" si rostul crearii noastre. Nadajduiesc sa nu fi gresit in cuvinte.

Indumnezeirea nu este "impartasire de firea dumnezeiasca". Aceasta este o mare greseala pe care o putem spune. Indumnezeirea este patrunderea deplina de catre energiile dumnezeiesti necreate, de catre har, noi insine ajungand atunci "dumnezei dupa har", iar nu "dumnezei dupa fire". A se vedea pentru aceasta lucrarile Sfantului Grigorie Palama.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2009, 19:22:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Dorin, asa se intampla atunci cand omul ajunge sa considere stare cazuta ca fiind firescul firii - indumnezeirea ii apare ca o depasire a firii.

Firea umana oricat de mult s-ar indumnezei nu iese din granitele umanului.

Indumnezeirea poate fi vazuta si ca depasire, dar nu la nivel ontologic, ci doar de relatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2009, 19:30:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit gand la gand

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tind sa cred ca implinirea noastra nu este o depasire a conditiei umane, ci doar adevarata implinire a umanului. Acum suntem cazuti sub fire, suntem ne'naturali, suntem denaturati si salbaticiti, iar in clipa in care reusim, cu ajutorul harului, sa facem faptele cele sfinte, abia atunci am ajuns la normalitate, la adevarul fapturii noastre. De acolo in sus, mai urca cine poate, insa noi macar la acea naturalete sa ajungem. Nichifor Crainic spunea, intr'un curs de mistica: "Sfintenia - implinirea umanului." Deci indumnezeirea nu este o "depasire" a starii noastre, ci abia "normalitatea" si rostul crearii noastre. Nadajduiesc sa nu fi gresit in cuvinte.
Tocmai vroiam sa "corectez" titlul topicului: ATINGEREA conditiei umane.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 03:59:52
Valoarea exceptionala a vietii umane florin.oltean75 Alte Religii 13 12.04.2012 19:42:26
Sfarsitul lumii, rod si al libertatii umane costel Generalitati 2 12.10.2011 15:30:46
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 23:09:50