Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.05.2016, 13:46:50
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Pentru unii aratura inseamna SF cand le spui de camera de spovedanie...pentru altii o optiune care tine de normalitate, fara sa fie nevoie de dovezi, fotografii, etc...
Adevarat mai este si ca normalitatea e o chestie subiectiva...incadrarea in anumiti parametri prestabiliti, cu o marja + sau - de eroare....Aratura apare atunci depasesti cu mult aceasta marja....:)
Sunt de acord cu tine, crin..desi poate toti suntem unici..(ca sa nu zic "pe aratura"), unii dintre noi totusi se disting de departe...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.05.2016, 13:56:41
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mare scofala ca n-a mai auzit de camera pt. spovedanie la ortodocsi. Nu cred ca e singurul.

Ideea e sa nu uitam ca telenovelisti suntem destui pe aici si fiecare dintre noi purtam bolile noastre specifice.

Pe drum asfaltat n-ai sa gasesti dintre cei care activam pe forumul asta. Altfel, n-am fi aici. O aratura e chiar forumul in sine.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.05.2016, 14:24:19
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Nu-i vorba ca a auzit sau nu, crin..nu cred ca aici sta buba..:) Ci ca nu vrea sa creada ca ar putea exista...La urma urmei, e o chestie destul de credibila si inofensiva care se incadreaza perfect in peisaj...:)
Alta ar fi sa crezi pe cineva care-ti spune ca-n parcul Cismigiu a aterizat o nava de extraterestri si din ea coboara niste alieni furiosi..La capitolul asta, da, si eu as cere poze, dovezi clare, etc....Pentru ca deja ineptia asta ar depasi cu mult marja de permisivitate a normalitatii umane, cu sau fara reductoare:)
Dar in fine, poate gresesc eu....mai mult ca sigur ca exista oameni pe lumea asta care ar crede fara ezitare c-au venit alienii peste noi...:)
Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul

Ideea e sa nu uitam ca telenovelisti suntem destui pe aici si fiecare dintre noi purtam bolile noastre specifice.

Pe drum asfaltat n-ai sa gasesti dintre cei care activam pe forumul asta. Altfel, n-am fi aici. O aratura e chiar forumul in sine.
Asa este...toti suntem la fel si totusi diferiti..Poate in asta consta farmecul speciei umane...Altfel ne-am plictisi de moarte daca n-ar exista mereu stimulul de noutate, imprevizibil,pareri contradictorii, sentimente pozitive si negative..tot amalgamul asta care inseamna viata. Faptul ca nu stii cum gandeste sau cum va reactiona cel de langa tine, sau cum va fi ziua ta maine...
In mod evident n-avem cum sa placem sau sa multumim pe toata lumea..:) Pt asta exista simpatii si antipatii...
Permite-mi sa-ti spun ca exista cativa, chiar aici de pe forum, care merg deja pe drum asfaltat..chiar autostrada, dupa parerea mea...Asta e unul din motive pentru care vin aici pe forum...Si poate si tu...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.05.2016, 14:30:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E interesant cum in unele minti defecte, ceea ce este o anormalitate sa devina un standard de normalitate.

Pai hai sa ne intoarcem la spovedania publica, spunem public ce am facut si cu asta basta.
Atunci da, nu mai e nevoie de secrete, camere private, etc.

Dar daca avem pretentia ca secretul spovedaniei e sfant, pai trebuie asigurate si conditile pentru asta, nu poti samai spui ca e secret cand la 5 m in spatele tau e o coda de 20 oameni care astepta si ei la spovedit iar parintele e cam tare de ureche deci trebuie sa ridici si vocea ca sa auda ce ai de spus si o data cu el si vreo 15 din aia 20.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.05.2016, 14:33:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Celor mandri Dumnezeu le sta impotriva.
Asta vine mana in mana cu aia cu "Pe cei care vor sa-i piarda, zeii le iau mintile si..atat".
Restul fac singuri.

Citat:
Eu n-am vazut pana acum un confensional.Mai toate manastirile n-au asa
ceva din cate stiu eu.

De obicei nu aud bine pt ca aud ce vor si nu stiu sa comunice pt ca comunica
ce vor.

Pentru mine nu exista asa ceva.In opinia mea sa legi astfel de termeni de
o taina( a spovedaniei in acest caz) este blasfemie.Hmm o fi cumva vorba
de radacinile alea catolice de care ai amintit mai sus.


N-ai nevoie de o camera pt a nevoit sa-ti aduci aminte ca ai ascuns pacate.
Este de ajuns mandria, stii tu aia de care te laudai la inceput.

Sau probabil din cauza inimilor de nisip.Cupole aurite cu suflete prafuite.

a exercita functia de atenuare a unui proces in cadrul unei colectii de organe
de masini.
Mai jos ai un reductor liniar.Asta cica ar exercita o atenurare liniara, de unde
si numele de reductor liniar, alcatuit dintr-un angrenaj cilindric si unul conic.
situate in plane ortogonale:
http://www.rasfoiesc.com/files/tehni...e/image004.gif
Dar tu, dai in continuare acolo, antena satelor.

Sau logica, bunul simt, coerenta, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.05.2016, 14:34:31
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vin aici pentru ca, printre alte metehne pe care le am, obisnuiesc sa-mi pierd timpul fara folos.

Nu esti deloc in masura sa vorbesti asa cum o faci. Te remarci de departe numai prin discutii despre sala, filme, carti, flotari, alergari etc. Nu intereseaza pe nimeni cat te fardezi, ce inaltime si cate kg ai. Te-ai gandit la asta?!

Frumoasa contributie aduci, intocmai cu profilul forumului!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.05.2016, 14:34:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Toti furau mah.Este obicei stramosesc.
Sa inteleg ca tu nu esti roman sau poate esti cel mai roman dintre noi toti...dupa definitia ta, desigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.05.2016, 14:36:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai voi astia din Transilvania sunteti mai spre Vest asa, aveti traditii catolice.
Sunteti primii care probabil va veti rupe din Ortodoxie.
Hai, prostie nu e nevoie de multa, e suficienta si mediocritate pentru o sentinta din asta, in schimb ingamfare pana la Cer.

De obicei, cei care arunca astfel de sentinte asupra altora, sunt primii care se poticnesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.05.2016, 14:38:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Vin aici pentru ca, printre alte metehne pe care le am, obisnuiesc sa-mi pierd timpul fara folos.
Pai vezi, corecteaza-te, incepe cu asta, o sa-ti fim toti recunoscatori iar tu tie cel mai mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.05.2016, 14:54:15
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar daca avem pretentia ca secretul spovedaniei e sfant, pai trebuie asigurate si conditile pentru asta, nu poti samai spui ca e secret cand la 5 m in spatele tau e o coda de 20 oameni care astepta si ei la spovedit iar parintele e cam tare de ureche deci trebuie sa ridici si vocea ca sa auda ce ai de spus si o data cu el si vreo 15 din aia 20.

Cred ca doar bisericile mai nou construite au camera destinata spovedaniei. Foarte bine ca celelalte nu au, ele respecta intocmai tipicul ortodox.

Am constatat ca epitrahilul preotului, daca este asezat intr-o anumita pozitie, acoperind capul si incadrand urechile si obrajii iar nu fiind pus si pe spatele celui care se spovedeste, nu permite sa razbata ceva din ce se discuta in cadrul Sf. Spovedanii.

Cand m-am dus prima data sa ma spovedesc, Dumnezeu cred ca printre altele a vrut sa ma asigure ca nu am de ce sa ma rusinez sau sa ma tem ca altcineva ar fi putut auzi, fara voia lui, din ce aveam eu de spus. Ce credeti?!

Am asteptat in timp ce doi preoti spovedeau. Vreau sa va spun ca nu doar ca nu se auzea nici musca, dar ajunsesem sa ma intreb daca intre timp nu se schimbase ceva din ceea ce stiam eu ca inseamna spovedania. Ambii preoti imi pareau ca doar stau si se roaga in gand, in timp ce persoanele care erau sub epitrahil asteptau ca preotul sa termine rugaciunea. Taceau si unii si altii si mi se parea tare ciudat, intrebandu-ma ce spovedanie or face oamenii aia.

Iar alta data, fara voia mea, m-am asezat in genunchi, chiar spate in spate cu o persoana care era spovedita de preot intr-un colt al bisericii. Nu i-am vazut si n-am stiut ca sunt acolo decat atunci cand preotul a rostit rugaciunea de dezlegare. Am inghetat instantaneu, cum am putut sa ma asez atat de aproape si cum de nu i-am vazut?!
Dar credeti-ma, n-am auzit absolut nimic.

Concluzia mea a fost ca epitrahilul are si aceasta calitate, de a opri propagarea sunetelor, daca este asezat in pozitia corespunzatoare.

Last edited by crinrin; 31.05.2016 at 15:00:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare