Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2009, 18:42:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Scuza-ma, dar gresesti... Tinand cont de faptul ca fumatul conduce la atatea tipuri de cancer, unele dintre ele mortale, oare nu inseamna asta o sinucidere lenta? Fumatorii sunt constienti de riscurile fumatului, de faptul ca isi bat joc de trupul lor. Sa-ti reamintesc ca sinuciderea este o hula impotriva Duhului Sfant si sa-ti mai reamintesc ca batjocura trupurilor noastre este batjocura templului lui Dumnezeu, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel?
Cred ca exagerezi, fumatul poate sa produca cancer, dar sunt multi alti factori cum ar fi: poluarea (atunci este pacat sa locuim intr-o zona poluata sau sa lucram intr-o fabrica?), stresul, necazueile, traumele din copilarie, unele alimente, etc etc.
Cum zic si altii, sigur ca este mai bine sa nu fumam, dar sunt pacate mult mai grave pe care le facem chiar noi, asa ca zic ca e mai bine sa nu ne inversunam atat pe o slabiciune omeneasca. Si preotul este om si supus ispitelor. Pe mine ma socheaza mai rau cand un preot nu rezista ispitei luptei de putere, a barfei, a denigrarii, a falsei smerenii, si altele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2009, 19:52:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca exagerezi, fumatul poate sa produca cancer, dar sunt multi alti factori cum ar fi: poluarea (atunci este pacat sa locuim intr-o zona poluata sau sa lucram intr-o fabrica?), stresul, necazueile, traumele din copilarie, unele alimente, etc etc.
Cum zic si altii, sigur ca este mai bine sa nu fumam, dar sunt pacate mult mai grave pe care le facem chiar noi, asa ca zic ca e mai bine sa nu ne inversunam atat pe o slabiciune omeneasca. Si preotul este om si supus ispitelor. Pe mine ma socheaza mai rau cand un preot nu rezista ispitei luptei de putere, a barfei, a denigrarii, a falsei smerenii, si altele.
Ce te șochează pe tine, mă întristează cu adevărat și pe mine . Da, ai mare dreptate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2009, 19:57:47
sebastyan_marin sebastyan_marin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2009
Mesaje: 1
Implicit nu e motiv de sminteală

fiecare e responsabil pentru faptele pe care le face. nu suntem noi în măsură să judecăm, mai ales în cazul ăsta, când știm că nu în fumat sau nefumat stă harul unui preot. mai bine să ne rugăm ca domnul dumnezeu să le deshidă mintea unor astfel de persoane pentru a conștientiza misiunea la care sunt chemați, iar pe noi să ne păzească de astfel de ispite, oricare ar fi ele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2009, 21:04:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu multi ani in urma am fost invitata si eu impreuna cu un grup de persoane la un preot acasa. Sufrageria avea un perete plin de icoane valoroase din toate punctele de vedere. Ne-am asezat la masa, iar dupa aceea am fost serviti si cu tigari. Desi pe vremea aceea ,,mai trageam si eu cate un fum'' pe la petreceri ca sa fiu in rand cu lumea, m-au apucat frisoane vazandu-l pe preot ca fumeaza impreuna cu preoteasa lui si am refuzat tigara. Priveam icoanele prin fumul ce plutea in aer de la toti mesenii si constiinta pentru prima data ma mustra, desi nu fumam activ, ci pasiv, inhaland si eu fumul celorlalti.

Apoi am citit intr-o carticica (Fumatul este un pacat?) scrisa de parintele Nicodim Mandita cat de mare e pacatul acesta, datorita semnificatiei fumului de tutun. Fumul de tutun, se spune acolo, este o jertfa adusa lui satana. Adica noi uitam sa tamaiem icoanele si sa le stropim cu agheasma, dar le afumam cu ,,tamaia lui satana''. Am inteles , deci, ca tutunul este o ofensa adusa lui Dumnezeu.

Am mai inteles apoi de ce unii preoti nici nu-i impartasesc pe cei care fumeaza. Cum sa stea Trupul si Sangele Mantuitorului in miros de fum de tutun? Cum sa accepte preotul sa trimita Trupul si Sangele Mantuitorului la fumoar? Preotii care sunt constienti ca nu tin in Sfantul Potir doar paine si vin nu numai ca nu fumeaza ei insisi, dar nici nu-i impartasesc pe cei care fumeaza.

Am urat cu desavarsire tutunul dupa ce am citit aceasta carte. Dupa vreo doi ani, preotul respectiv a avut un accident grav care i-a marcat si lui viata. Am observat ca dupa acel accident s-a schimbat mult si a devenit mai devotat misiunii preotesti. Nu l-am mai vazut de mult timp insa.

Iisus Hristos a luat chip de prunc pentru a face posibila mantuirea si prin pocainta. Asa ca niciodata nu stim cum lucreaza Dumnezeu si celui care greseste ii da prilej de pocainta intr-un fel sau in altul. Dumnezeu sa-i ajute pe toti fumatorii sa scape de acest pacat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.10.2009, 23:18:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cand eram in Bulgaria am vazut un preot in reverenda fumand chiar sub zidul bisericii. Alta data, mergand pe strada, intr-o dimineata, am vazut alt preot fumand de zor... Ce soc pe capul meu, venind din Romania, cand am vazut asa ceva! Mai apoi am aflat ca in Bulgaria fumatul nu e considerat un pacat, asa ca...

NU sunt de acord cu ceea ce spune parintele Mandita despre fumat. Cred ca este o exagerare grosolana facuta ca sa ii sperie pe unii. Cum adica cand fumezi tamaiezi icoanele cu fum de tutun? Pai ce, aprinzi o tigara chiar in fata icoanei si sufli chiar in fata sfantului cu intentia de a afuma icoana? Si cum adica este o jertfa adusa satanei, daca nu asta e intentia? Nu e prea logic.

Da, cred ca fumatul este o ofensa impotriva lui Dumnezeu. Cea mai mare ofensa, sau printre cele mai mari? Nu. Dar este o ofensa in sensul ca iti distrugi trupul pe care ti l-a dat, in sensul ca devii dependent de un lucru material nefolositor ( stiu oameni care nu pot, pur si simplu nu pot, sa stea de la un capat la altul la o Sf Liturghie, deci doua ore, fara sa fumeze macar o tigara), si ca prin dependenta iti irosesti libertatea pe care ti-a dat-o. Nu stiu daca oprirea de la Sf Impartasanie, deci excomunicarea, este o pedeapsa pe masura faptei. Cred ca mai instructiv ar fi daca parintele ar discuta cu ei cum sa se lase de fumat, sau le-ar da canon ca pana la urmatoarea spovedanie sa fumeze jumatate din cat fumeaza, si tot asa. Nu stiu daca indepartarea vindeca, ci mai curand un plan concret ... Sigur, daca cineva refuza in mod direct macar sa incerce sa se lase de fumat....

Nu, nu fumez si nu am fumat niciodata (ba da, am fumat o jumatate de tigara cand aveam vreo 13 ani, nu mi-a placut, si mai ales mi-am dat seama cat este de greu sa scap de fumul de tigara din casa pana vine mama acasa... ) Apoi am avut sansa sa am in general prieteni care nu fumeaza, sau asa mi i-am ales eu, nu stiu, deci nu am fost supusa la prea mult peer-pressure ca sa mai apuc de fumat. Dar ma gandesc ca daca esti inconjurat de oameni care fumeaza, este foarte usor sa incerci si tu. Deci nu e de judecat.

Fumul de tigara nu mi se pare atat de suparator cat mi se pare respiratia celor care fumeaza, mi se pare oribila. Apoi vocea de fumator imi displace, in special femeile cu voce de fumatoare, apoi tenul gri si uscat, mirosul din haine...pur si simplu un obicei urat si nefolositor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.10.2009, 23:30:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si mie imi povestea cineva ca a vazut ori in Bulgaria, ori in Grecia, un calugar intr-o crasma, cu paharul de coniac si cu tigara in gura si a fost siderata. Acolo li se pare normal sa fie asa... numai ca multe lucruri sunt ingaduite si par normale, asa am ajuns sa legalizam si prostitutia... in fine! Pe mine ma supara si altceva - nu stiu de ce se tot plang romanii ca nu au bani si dau 8 lei pe un pachet de tigari... intr-o luna se face o gura de 2,5 mil. vechi. Si nu se gandesc ca vor fi vulnerabili in fata bolilor, nici cat le inrobeste vointa tutunul ala! cat mi-am racit gura cu un prieten sa nu mai fumeze si nimic!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.10.2009, 23:36:15
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Sunt de acord cu Antonia. Chiar astazi la biserica parintele a vorbit din nou despre fumat si despre fumul de tigara ca este "tamaia" diavolului.
Daca nu ar fi asa de mare pacatul acesta, de ce una dintre vamile vazduhului este vama fumatului?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.10.2009, 23:58:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Te inteleg

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cand eram in Bulgaria am vazut un preot in reverenda fumand chiar sub zidul bisericii. Alta data, mergand pe strada, intr-o dimineata, am vazut alt preot fumand de zor... Ce soc pe capul meu, venind din Romania, cand am vazut asa ceva! Mai apoi am aflat ca in Bulgaria fumatul nu e considerat un pacat, asa ca...

NU sunt de acord cu ceea ce spune parintele Mandita despre fumat. Cred ca este o exagerare grosolana facuta ca sa ii sperie pe unii. Cum adica cand fumezi tamaiezi icoanele cu fum de tutun? Pai ce, aprinzi o tigara chiar in fata icoanei si sufli chiar in fata sfantului cu intentia de a afuma icoana? Si cum adica este o jertfa adusa satanei, daca nu asta e intentia? Nu e prea logic.

Da, cred ca fumatul este o ofensa impotriva lui Dumnezeu. Cea mai mare ofensa, sau printre cele mai mari? Nu. Dar este o ofensa in sensul ca iti distrugi trupul pe care ti l-a dat, in sensul ca devii dependent de un lucru material nefolositor ( stiu oameni care nu pot, pur si simplu nu pot, sa stea de la un capat la altul la o Sf Liturghie, deci doua ore, fara sa fumeze macar o tigara), si ca prin dependenta iti irosesti libertatea pe care ti-a dat-o. Nu stiu daca oprirea de la Sf Impartasanie, deci excomunicarea, este o pedeapsa pe masura faptei. Cred ca mai instructiv ar fi daca parintele ar discuta cu ei cum sa se lase de fumat, sau le-ar da canon ca pana la urmatoarea spovedanie sa fumeze jumatate din cat fumeaza, si tot asa. Nu stiu daca indepartarea vindeca, ci mai curand un plan concret ... Sigur, daca cineva refuza in mod direct macar sa incerce sa se lase de fumat....

Nu, nu fumez si nu am fumat niciodata (ba da, am fumat o jumatate de tigara cand aveam vreo 13 ani, nu mi-a placut, si mai ales mi-am dat seama cat este de greu sa scap de fumul de tigara din casa pana vine mama acasa... ) Apoi am avut sansa sa am in general prieteni care nu fumeaza, sau asa mi i-am ales eu, nu stiu, deci nu am fost supusa la prea mult peer-pressure ca sa mai apuc de fumat. Dar ma gandesc ca daca esti inconjurat de oameni care fumeaza, este foarte usor sa incerci si tu. Deci nu e de judecat.

Fumul de tigara nu mi se pare atat de suparator cat mi se pare respiratia celor care fumeaza, mi se pare oribila. Apoi vocea de fumator imi displace, in special femeile cu voce de fumatoare, apoi tenul gri si uscat, mirosul din haine...pur si simplu un obicei urat si nefolositor.
Te inteleg ca ai ramas socata cind ai vazut preotul fumand pe strada sau sub zidul bisericii, dar cum te-ai simti sa simti mirosul de tigara sub patrafir??
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.10.2009, 14:53:48
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Un pacat este PACAT, oricat am incerca noi sa nu judecam si sa intelegem omul...nu judecam omul in sensul ca nu avem dreptul sa-l osandim si sa gandim ca D-zeu nu-L va ierta si_l va trimite in iad pt. pacatul sau...dar nu putem intelege pacatul si circumstanta celui care-l savarseste..adica PREOTUL...
Totusi eltrebuie sa fie slujitorul lui D-zeu, mijlocitorul intre noi si El , deci un model de conduita si comportament nu numai crestin dar si moral!
Asadar daca patima "il biruie" - adica neputinta lui - desi cine doreste cu adevarat reuseste....atunci macar ar trebui sa nu se arate semenilor cu acest neajuns pt. a nu-i sminti pe enoriasii sai ..care asteapta de la el intarire duhovniceasca si nu incurajare spre a gresi si ei...pt.ca multi vor gandi .." Aaa , pai daca si preotul fumeaza si D-zeu il iarta...cum nu ma va ierta si pe mine?...etc".
Candva cand inca nu-L descoperisem bine pe D-zeu predica unui preot m-a lovit in gandire.El spunea cam asa:
"Orice pacat, orice patima pe care noi o intretinem in mod constient (fumatul totusi este un viciu- cum poate gandi cineva ca fumatul aduce ceva bun?) este cam asa...ca si cum prin ceea ce facem noi gresit pacatos, noi intoarcem spatele lui D-zeu prin ceea ce facem.Relatia noastra cu El este ca o funie (nevazuta) si tot gresind cu buna stiinta noi tot taiem,subtiem acea funie dintre noi si D-zeu..dec nu D-zeu isi intoarce fata de la noi ci noi prin ceea ce facem gresit ii intoarcem spatele...si ruptura este din vointa noastra iar nu a Lui!
Nu se poate sa nu dam lucruilor importanta cuvenita si sa spunem nu-i nimic ca ei fac pacate, ne facem ca nu vedem...eu nu zic ca D-zeu nu-i iarta, sau ca ei nu se vor pocai dar cata vreme au aceasta atitudine si se manifesta la vedere, adica fumeaza sub zidul bisericii ei nu vor incuraja enoriasii spre calea mantuirii ci dimpotriva ii vor sminti si-i vor indeparta poate nu pe noi dar pe multi cu siguranta!
Prin analogie cu acest pacat ei prinatitudinea lor pot incuraja si pe ceilalti sa greseasca, o femeie simpla de la tara povestea ca in timpul postului Craciunului preotul satului (care si fumeaza!) mergand cu icoana Nasterii Domnului prin sat omul tot mai luacate o gustarice de dulce...oamenii taiau porcii si faceau "pomana porcului" in limbaj popular - prajeau carne, mai beau o tuica si se bucurau astfel in ajunul Craciunului (in post) de taierea porcilor impreuna cu preotul satului...care se bucura si el impreuna cu satenii .si lua mai o gustarica din pomana porcului...mai un vinisor...mai o tuiculita...mai o tigarica...si femeia spunea dezinvolta ca nu e pacat daca si parintele face asa...lasa cu ne pacat ce bagi in gura ci ce scoti din gura...eu zic ca daca nu putem avea grija de cele mici(pe care le bagi in gura) nu vom putea sa le facem nici pe cele mari...evlavia si respectul pe care se datoreaza sa le aratam lui D-zeu trebuie sa se vada in toate gesturile noastre...si daca avem neputinte si suntem pastori ,,si ar trebui sa fim modele atunci macar sa nu ne aratm oamenilor cu ele..ca sa nu-i smintim..si sa nu-i incurajam sa greseasca pe cei mai mici decat noi in credinta.
Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.10.2009, 14:56:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Un pacat este PACAT, oricat am incerca noi sa nu judecam si sa intelegem omul...nu judecam omul in sensul ca nu avem dreptul sa-l osandim si sa gandim ca D-zeu nu-L va ierta si_l va trimite in iad pt. pacatul sau...dar nu putem intelege pacatul si circumstanta celui care-l savarseste..adica PREOTUL...
Totusi eltrebuie sa fie slujitorul lui D-zeu, mijlocitorul intre noi si El , deci un model de conduita si comportament nu numai crestin dar si moral!
Asadar daca patima "il biruie" - adica neputinta lui - desi cine doreste cu adevarat reuseste....atunci macar ar trebui sa nu se arate semenilor cu acest neajuns pt. a nu-i sminti pe enoriasii sai ..care asteapta de la el intarire duhovniceasca si nu incurajare spre a gresi si ei...pt.ca multi vor gandi .." Aaa , pai daca si preotul fumeaza si D-zeu il iarta...cum nu ma va ierta si pe mine?...etc".
Candva cand inca nu-L descoperisem bine pe D-zeu predica unui preot m-a lovit in gandire.El spunea cam asa:
"Orice pacat, orice patima pe care noi o intretinem in mod constient (fumatul totusi este un viciu- cum poate gandi cineva ca fumatul aduce ceva bun?) este cam asa...ca si cum prin ceea ce facem noi gresit pacatos, noi intoarcem spatele lui D-zeu prin ceea ce facem.Relatia noastra cu El este ca o funie (nevazuta) si tot gresind cu buna stiinta noi tot taiem,subtiem acea funie dintre noi si D-zeu..dec nu D-zeu isi intoarce fata de la noi ci noi prin ceea ce facem gresit ii intoarcem spatele...si ruptura este din vointa noastra iar nu a Lui!
Nu se poate sa nu dam lucruilor importanta cuvenita si sa spunem nu-i nimic ca ei fac pacate, ne facem ca nu vedem...eu nu zic ca D-zeu nu-i iarta, sau ca ei nu se vor pocai dar cata vreme au aceasta atitudine si se manifesta la vedere, adica fumeaza sub zidul bisericii ei nu vor incuraja enoriasii spre calea mantuirii ci dimpotriva ii vor sminti si-i vor indeparta poate nu pe noi dar pe multi cu siguranta!
Prin analogie cu acest pacat ei prinatitudinea lor pot incuraja si pe ceilalti sa greseasca, o femeie simpla de la tara povestea ca in timpul postului Craciunului preotul satului (care si fumeaza!) mergand cu icoana Nasterii Domnului prin sat omul tot mai luacate o gustarice de dulce...oamenii taiau porcii si faceau "pomana porcului" in limbaj popular - prajeau carne, mai beau o tuica si se bucurau astfel in ajunul Craciunului (in post) de taierea porcilor impreuna cu preotul satului...care se bucura si el impreuna cu satenii .si lua mai o gustarica din pomana porcului...mai un vinisor...mai o tuiculita...mai o tigarica...si femeia spunea dezinvolta ca nu e pacat daca si parintele face asa...lasa cu ne pacat ce bagi in gura ci ce scoti din gura...eu zic ca daca nu putem avea grija de cele mici(pe care le bagi in gura) nu vom putea sa le facem nici pe cele mari...evlavia si respectul pe care se datoreaza sa le aratam lui D-zeu trebuie sa se vada in toate gesturile noastre...si daca avem neputinte si suntem pastori ,,si ar trebui sa fim modele atunci macar sa nu ne aratm oamenilor cu ele..ca sa nu-i smintim..si sa nu-i incurajam sa greseasca pe cei mai mici decat noi in credinta.
Doamne ajuta!
Poate ar trebui si noi sa le atragem atentia cand devin pricina de sminteala! Cu tact si rabdare, sa nu ii smintim si sa nu ii inversunam!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58