Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.03.2015, 15:32:54
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
https://nz.news.yahoo.com/a/-/mp/264...-no-beginning/

Din nou stiinta, pe care multi oameni se jura si o considera stalpul de temelie pentru tot, si-a aratat inconsistenta. Ce parere aveti? Credeti ca ar trebui sa ne lasam de nascociri omenesti si sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu?
Știința nu este o listă de adevăruri care la un moment dat au fost formulate și așa vor rămâne până în veci, ci este un studiu dinamic și continuu a realității.
Adică ea se schimbă tot timpul în funcție de noile cercetări ce se fac și de noile dovezi aduse.

Dacă la un moment dat vine cineva cu o teorie ce împacă totul (relativitatea și mecanica cuantică) și se dovedește că Big Bang nu mai este valabilă nu este nimic absurd în asta, nu înseamnă că știința a greșit și că este inconsistentă ci că au fost aduse dovezi noi iar percepția despre originea universului se va schimba în prealabil. Este perfect normal.

Și da știința este „stâlpul de temelie” pentru tot, cum vrei să o numești tu. Dacă nu ar fi știința nu ar fi posibil să hrănim 7miliarde de oameni care există acum pe pământ, să avem o viață așa de lungă, să conversăm acum la sute de km unul de altu sau să avem lumină în case când soarele apune.

Ești un ipocrit când faci astfel de posturi iar tu te bucuri de toate roadele științei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.03.2015, 15:38:56
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Iar eu iti spun ca daca nu ar fi fost Dumnezeu nu am fi fost capabili de toate lucrurile astea, nici sa respiram, nici sa vorbim, nici sa traim, nici sa ne hranim
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.03.2015, 15:40:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wry si Alin Zaharia, aveti amandoi mare dreptate. Adevarul este intotdeauna la mijloc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.03.2015, 15:46:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Wry si Alin Zaharia, aveti amandoi mare dreptate. Adevarul este intotdeauna la mijloc!
Si eu?

Bine, am plecat
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.03.2015, 15:58:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ești un ipocrit când faci astfel de posturi iar tu te bucuri de toate roadele științei.
Ipocrit nu; poate doar zdravăn presat de timp (de propria așezare/organizare a timpului, mai precis). Nu își găsește minutul ori clipa
pentru un strop de recunoștință. Ca mai toată lumea, dealtfel.
Deh, avatarurile lumii ăsteia pururea alergînde în care suntem prinși cu toții!... Fiecare aleargă să apuce.
Și până să mulțumească pentru ce a prins, aleargă iarăși. (De parcă zice mereu cineva în noi un "P.F. Start!" turbat.)
Și tot așa...

De unde clipa aia rară pentru recunoștință?
A trăi înseamnă a o tuli!....:)))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.03.2015, 16:36:32
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

In acelasi fel as putea sa te numesc pe tine ipocrit, deoarece nu te bucuri de cele ce ti-au fost date de Dumnezeu. Puteai trai fara stiinta, nu asa bine ca acum, dar puteai, dar fara Dumnezeu nu erai nimic. Spui ca sunt un ipocrit pentru ca nu ii multumesc stiintei, de parca ar fi un idol sau un dumnezeu caruia ar trebuia sa ma inchin. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca a inspirat si a ingaduit ca oamenii sa descopere stiinta si toate aceste lucruri minunate care ne ajuta sa intelegem minunatiile facute de El, desi multi cred ca s-au facut singure...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.03.2015, 17:08:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu exista nici o indoiala ca Universul a avut un inceput acum 13.8 miliarde de ani.
Indubitabil se zice, mai exact. E cel mai sigur lucru de pe lume, dovezile sunt coplesitoare. Exista martori, chiar si filmulete, deci dovezile sunt palpabile. Cine se indoieste e ca cel care neaga ca luna e rotunda sau ca iedul are patru picioare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.03.2015, 17:21:48
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Spui ca sunt un ipocrit pentru ca nu ii multumesc stiintei, de parca ar fi un idol sau un dumnezeu caruia ar trebuia sa ma inchin.
Îmi pui cuvinte în gură, eu nu am zis așaceva.
Nu îmi pasă cui îi mulțumești sau nu, asta nici nu are de a face nimic cu ipocrizia, ești ipocrit pentru că nu practici cea ce propăvăduiești.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2015, 17:33:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Indubitabil se zice, mai exact. E cel mai sigur lucru de pe lume, dovezile sunt coplesitoare. Exista martori, chiar si filmulete, deci dovezile sunt palpabile. Cine se indoieste e ca cel care neaga ca luna e rotunda sau ca iedul are patru picioare.
Wow catalin, nu stiam ca ai inceput sa citesti despre astrofizica. Tine-o tot asa :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2015, 17:40:29
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Îmi pui cuvinte în gură, eu nu am zis așaceva.
Nu îmi pasă cui îi mulțumești sau nu, asta nici nu are de a face nimic cu ipocrizia, ești ipocrit pentru că nu practici cea ce propăvăduiești.
Ba exact ceea ce propovaduiesc practic. Nu am ce sa ii multumesc stiintei, ii multumesc doar lui Dumnezeu.

Toata slava apartine lui Dumnezeu, divinul creator al lumii, cel mai milostiv, cel care ne-a creat si s-a jertfit pentru noi, doar pe El trebuie sa Il slavim si doar lui sa Ii multumim pentru tot ce avem. Eu sunt un copil, si pe langa asta, un pacatos, dar asa de jos cum sunt eu in comparatie cu El, in mod umil, tot incerc sa ii multumesc pentru toate, si bune, si rele, si ma caiesc ca nu am facut-o toata viata, deoarece am avut perioade de indoiala.
Reply With Quote
Răspunde