Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 30.12.2009, 22:56:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu, nu inteleg ce vrei sa spui prin " e mult mai bine sa fie bine". Dar cum argumentezi tu ca e mult mai bine fara credinta in Dumnezeu? Ca daca te rezumi doar la mintea si judecata ta, uiti ca mai sunt inca atatia oameni pe pamant cu atatea credinte despre ei insisi, care poate nu sunt la fel de morale si corecte ca ale tale... Poate imi explici mai clar. Eu stiu ca cei care cred cu adevarat in Dumnezeu, cred in dreptatea Lui, in adevarul Lui, in bunatatea Lui, in dragostea Lui si in toate lucrurile bune care vin de la Dumnezeu pentru toti, si tin sa accentuez "toti" si "cei care cred cu adevarat".
Toti vrem sa ne fie bine si asta e unul dintre lucrurile ce ne leaga pe aproape toti, indiferent de credinte. Trebuie doar sa intelegem ca avem numai de cistigat daca nu numai noua ne e bine, sa invatam din natura, pentru ca avem posibilitatea de a alege.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 30.12.2009, 22:59:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu nu stiu asta, insa stiu ca Dumnezeu l-a ingaduit si pe el si ne ingaduie si pe tine si pe mine... daca vrei sa ne ajuti la mantuire,mai bine spui pentru noi o rugaciune in momentul asta! e mai sigur asa decat sa o faci pe Stalin!
De ce crezi ca ar fi corect ca lui Dzeu sa asculte rugaciunile unui oarecare, care habar nu are daca cel pentru care se roaga merita acest lucru?
Parca rugaciunea nu era pentru influentarea lui Dzeu ci o comunicare cu el bla, bla, bla. Desigur, citi credinciosi atitea pareri...
Reply With Quote
  #173  
Vechi 30.12.2009, 23:11:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce crezi ca ar fi corect ca lui Dzeu sa asculte rugaciunile unui oarecare, care habar nu are daca cel pentru care se roaga merita acest lucru?
Parca rugaciunea nu era pentru influentarea lui Dzeu ci o comunicare cu el bla, bla, bla. Desigur, citi credinciosi atitea pareri...
Ia tu si incearca sa te rogi ca sa vezi daca e cum zici tu sau daca e cum zic altii :). experimenteaza ca sa vezi ce e rugaciunea.... pentru unii e comunicare, pentru altii e cerere.... ia vezi si tu, ce o fi cu adevarat rugaciunea? Sunt sigura ca pe tine te va asculta mai mult, pentru ca nu stiu daca te aude prea des.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 31.12.2009, 00:55:25
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce crezi ca ar fi corect ca lui Dzeu sa asculte rugaciunile unui oarecare, care habar nu are daca cel pentru care se roaga merita acest lucru?
Parca rugaciunea nu era pentru influentarea lui Dzeu ci o comunicare cu el bla, bla, bla. Desigur, citi credinciosi atitea pareri...
Ehei, daca era ceva pe merit, eram toti in ghena acum :)
Treaba asta cu meritatul e ceva ce crestinii ar trebui sa-si scoata din cap *mental note to self*.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 31.12.2009, 02:49:39
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce crezi ca ar fi corect ca lui Dzeu sa asculte rugaciunile unui oarecare, care habar nu are daca cel pentru care se roaga merita acest lucru?
Parca rugaciunea nu era pentru influentarea lui Dzeu ci o comunicare cu el bla, bla, bla. Desigur, citi credinciosi atitea pareri...

pentru ca acela care crede si se roaga, crede intr-un Dumnezeu Omniprezent, Omnipotent si Omnistient, nu intr-un oarecare... si Caruia nu ii este un efort sa-l auda sau sa-l asculte pe credincios, pentru ca nu e prea departe sa-l auda, sau sa-l vada, sau sa inteleaga ce simte sau gandeste.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 31.12.2009, 03:01:42
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Toti vrem sa ne fie bine si asta e unul dintre lucrurile ce ne leaga pe aproape toti, indiferent de credinte. Trebuie doar sa intelegem ca avem numai de cistigat daca nu numai noua ne e bine, sa invatam din natura, pentru ca avem posibilitatea de a alege.
Oare toti vor sau unii vor sa le fie bine doar lor, fara sa le pese catusi de putin de altii? ca doar babilonul este inca prezent, chiar daca in forme mai subtile...
Iata ceva minunat in legatura cu credinta in Dumnezeu: Cand credinta in Dumnezeu este mare, poti muta si muntii din loc, dar cat de mare e credinta?
Si natura a cui e? Nu-i a lui Dumnezeu? Nu de la El o avem? De acord, natura e inteligenta, avem de castigat daca o ascultam, dar tot a lui Dumnezeu ramane...
Reply With Quote
  #177  
Vechi 31.12.2009, 09:34:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ia tu si incearca sa te rogi ca sa vezi daca e cum zici tu sau daca e cum zic altii :). experimenteaza ca sa vezi ce e rugaciunea.... pentru unii e comunicare, pentru altii e cerere.... ia vezi si tu, ce o fi cu adevarat rugaciunea? Sunt sigura ca pe tine te va asculta mai mult, pentru ca nu stiu daca te aude prea des.
Am fost si eu la biserica, copil fiind, si nu-mi aduc aminte sa se fi intimplat vreo minune :) Oricum, Dzeu o fi stiind ceea ce gindesc eu despre minunata sa creatie si s-ar fi corectat deja :)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 31.12.2009, 09:36:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Ehei, daca era ceva pe merit, eram toti in ghena acum :)
Treaba asta cu meritatul e ceva ce crestinii ar trebui sa-si scoata din cap *mental note to self*.
Discutam mai demult despre faptul ca crestinii isi doresc pe pamint o justitie dreapta, fara mila, iar in cer pe dos.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 31.12.2009, 09:38:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
pentru ca acela care crede si se roaga, crede intr-un Dumnezeu Omniprezent, Omnipotent si Omnistient, nu intr-un oarecare... si Caruia nu ii este un efort sa-l auda sau sa-l asculte pe credincios, pentru ca nu e prea departe sa-l auda, sau sa-l vada, sau sa inteleaga ce simte sau gandeste.
Unii o dadeau pe comunicare bla, bla, bla pentru ca li se parea si lor penibil sa il rogi ceva in gura mare sau chiar in gind pe un Dzeu Omniprezent, Omnipotent si Omnistient. Deci se pare cu tu crezi ca e un oarecare, caruia trebuie sa ii spunem explicit ce credem noi si sa ii mai aducem aminte din cind in cind...
Reply With Quote
  #180  
Vechi 31.12.2009, 09:41:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Oare toti vor sau unii vor sa le fie bine doar lor, fara sa le pese catusi de putin de altii? ca doar babilonul este inca prezent, chiar daca in forme mai subtile...
Iata ceva minunat in legatura cu credinta in Dumnezeu: Cand credinta in Dumnezeu este mare, poti muta si muntii din loc, dar cat de mare e credinta?
Si natura a cui e? Nu-i a lui Dumnezeu? Nu de la El o avem? De acord, natura e inteligenta, avem de castigat daca o ascultam, dar tot a lui Dumnezeu ramane...
Si animalele isi iubesc aproapele, diferenta e ca la ele aproapele e mult mai aproape decit la om. Omul si-a facut apropiati semeni mult mai indepartati si acum ar trebui sa se comporte ca atare.
Nu stiu daca m-am facut inteles, daca vrei (ti) putem discuta mai mult, e foarte interesant din punctul meu de vedere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11