Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 19.04.2011, 21:48:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar azi am citit, scrie ca Raiul nu e acelasi lucru cu Imparatia cerurilor.
Cine spune, unde scrie?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 20.04.2011, 09:37:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Raiul nu e acelasi lucru cu Imparatia cerurilor." Cine spune, unde scrie?
Pai este evident frate.

Impratia cerurilor a adus-o Iisus pe Pamant. Cei ce traiesc intru Hristos sunt in imparatia cerurilor."Și nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru. " Luca 17,21. Evident este vorba de prezenta Duhului Sfant in noi pe care il dobandim prin prezenta la Sfintele Slujbe ale Bisericii, prin Sfintele Taine. Este vorba de prezenta lui Hristos in noi mai ales prin Sfanta Taina a Euharistiei, cand ne impartasim cu adevarat trupul si sangele Domnului (nu doar un simbol! asa cum multi ratacesc) si astfel intram in comuninune deplina (trupeasca si sufleteasca) cu Hristos Iisus, si ne "facem partasi dumnezeiestii firi" (II petru 1,4) in toata deplinatatea ei caci "in Hristos locuieste trupeste toata plinatatea Dumnezeirii" (Coloseni 2,9). Astfel imparatia lui Dumnezeu este in noi.

Raiul nu este identic cu imparatia cerurilor. Imparatia Cerurilor include Raiul.

Sa trecem la lucruri concrete: Imparatia Cerurilor este ca oricare alta imparatie A. Aceasta imparatie A are teritoriile sale. Acele teritorii pot fi asociate cu Raiul, in cazul Imparatiei cerurilor, caci Imparatul Hristos stapaneste peste ele.
Exista insa si expasiunea imparatiei A, cand anumite teritorii sunt in disputa. In aceste cazuri spunem ca imparatia A a ajuns la ele dar aceste teritorii nu sunt inca parte din imparatia A.

Hristos a venit in lume aducand Imparatia cerurilor, si deci oamenii care traiesc intru Hristos sunt deja in Imparatia Cerurilor dar inca nu sunt in Rai.

Pamantul este in imparatia cerurilor sau nu?
Pai doar acei oameni care traiesc intru Hristos, sunt in imparatia cerurilor, caci Hristos imparatul imparateste intru ei, ceilati oameni nu, dar pot intra si ei in imparatia cerurilor daca lasa pe Hristos sa imparateasca (sa lucreze) intru ei acceptand comuniunea cu EL.

Doamne ajuta. Har si pace intru Hristos Domnul Dumnezeul nostru, fara de care nu putem face nimic (nici mici, nici mari, nici multe, nici putine). Maica Domnului sa ne miluiasca si sa ne pazeasca cu harul si puterea Domnului Iisus Hristos.

Last edited by Eugen7; 20.04.2011 at 10:09:02.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 20.04.2011, 11:23:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Raiul nu este identic cu imparatia cerurilor.
Asta încerc de la începutul topicului să arăt.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Imparatia Cerurilor include Raiul.
De asta nu mai sînt așa de sigur. Sînt oameni care susțin că Raiul este temporar, pînă la Judecata de Apoi, și că Împărăția Cerurilor va începe abia atunci. Nu cred așa ceva, pentru că versetele pe care le-ai citat sît clare, Împărăția Lui Dumnezeu este înlauntrul nostru.

Totuși, de ce nu cred eu că Împărăția Cerurilor nu include Raiul? Pentru că oamenii care nu sînt botezați nu ajung în Împărăția Lui Dumnezeu, după cum îi subliniază Hristos lui Nicodim. Nu ajung, punct. Nimeni nu-L poate contrazice pe Domnul Hristos! Atunci, ce se întîmplă cu pruncii care mor înainte de botez? Unde ajung drepții care au trăit după întemeierea Bisericii dar care nu au avut posibilitatea să se boteze, sînt ei predestinați la Iad?! Care e soarta sufletelelor celor avortați? Sînt întrebări complicate la care încă aștept un răspuns competent, cu referințe în Biblie și la Sfinții Părinți și Teologi, răspuns pe care nu prea îl știe nimeni să-l dea.

Nici catolicii cu Purgatoriul lor imaginar sau cu "Limbul copiilor" nu pot explica problemele astea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 20.04.2011, 11:38:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta încerc de la începutul topicului să arăt.
Atunci, ce se întîmplă cu pruncii care mor înainte de botez? Unde ajung drepții care au trăit după întemeierea Bisericii dar care nu au avut posibilitatea să se boteze, sînt ei predestinați la Iad?! Care e soarta sufletelelor celor avortați? Sînt întrebări complicate la care încă aștept un răspuns competent, cu referințe în Biblie și la Sfinții Părinți și Teologi, răspuns pe care nu prea îl știe nimeni să-l dea.
Nu exista predestinare. Dumnezeu prestie tot ce se intampla.
Exista diferenta intre: mantuire, desavarsire si indumnezeire.
Desavarsirea si indumnezeirea sunt numai intru Iisus Hristos, prin sfintele Taine ale Bisericii. Aceasta este valoarea inestimabila a ortodoxiei crestine, indumnezeirea omului si slava Domnului ca multi sfinti au pasit si pasesc pe calea desavarsirii si a indumnezeirii (care implica bineinteles mantuirea).

"Paganii care din fire fac ale legii vor trai prin lege" deci Hristos ii judeca drept si pe ei si daca au fapte bune (doar in iubirea de aproapele) sunt mantuiti de Hristos (dar nu poate fi vorba de desavarsire si indumnezeire).

Pe de alta parte cei din Biserica care participa la Sfintele Taine dar care prin faptele lor rele arata ca nesocotesc harul si iubirea lui Hristos "calcand in picioare margaritarul de mare pret precum porcii"... aceia vor fi aspru judecati si nu vor intra in Rai (spre viata vesnica) caci "sluga care a stiut si nu a facut mult va fi batuta".

Intrebarile tale sunt foarte profunde si doar un studiu teologic adecvat iti poate oferi raspunsurile.
Iti recomand sa studiezi dogmatica Sfantului Ioan Damaschin pentru o intelegere profunda a teologiei ortodoxe crestine.

Pentru problema sufletelor recomand sa studiezi "Comentariu la Evangledia dupa Ioan" a Sfantului Chiril al Alexandriei, in special comentariu la primele versete din cap 9 (vindecarea orbului din nastere).

Nu te astepta sa gasesti raspunsuri eshaustive la intrebari teologice profunde pe forumuri. Cauta teologi buni, studiaza cartile Sfintilor Parinti nadajduind in harului Duhului Sfant ca sa intelegem si sa traim teologia ortodoxa crestina.

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 20.04.2011, 11:49:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta încerc de la începutul topicului să arăt.
De asta nu mai sînt așa de sigur. Sînt oameni care susțin că Raiul este temporar, pînă la Judecata de Apoi, și că Împărăția Cerurilor va începe abia atunci.
Frate nu trebuie sa pleci urechea la ce zice unul si altul.

Raiul este un termen generic care defineste locul unde este prezent Dumnezeu, unde Imparateste EL si unde raul nu poate exista. De aceea spunem ca sufletele dreptilor merg in Rai, sau ca ingerii stau in Rai, sau ca Dumnezeu locuieste in Rai, sau ca gradina Edenu-lui in care au locuit Adam si Eva a fost Raiul pe Pamant (paradisul primordial.)

Hristos spune clar ca Imparatia Cerurilor a ajus la om cand EL a venit in lume: "Iar dacă Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni iată a ajuns la voi împărăția lui Dumnezeu. " Luca 11,20 Hristos este cu Sfanta lui Biserica acum si in vecii vecilor. Hristos cel inviat din morti e pururea cu noi si in noi prin Sfanta Impartasanie. "Cine ne poate desparti pe noi de Hristos"?!

Teologia ortodoxa crestina nu se face dupa "bunul plac al fiecaruia" ci dupa modelul si metoda Sfintilor Parinti, in acelasi Duh Sfant.

A invata niste citate din Sfintii Parinti sau din alti Sfinti, teologi sau duhovnici (Parintele Arsenie Boca, Parintele Dumitru Staniloae, Parintele Cleopa) nu iseamna ca am si inteles ce au vrut ei sa zica.

De aceea sa ne ajute Domnul sa ne ferim de pseudo-teologi, de oportunisti care mai mult tulbura Biserica lui Hristos decat o zidesc. Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne daruiasca Duhul Sfant sa intelegem Sfanta Scriptura si Scrierile Sfintilor Parinti si alte altor sfinti si teologi (precum cei 3 enumerati mai sus).

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 20.04.2011 at 11:53:06.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 20.04.2011, 11:56:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu exista predestinare. Dumnezeu prestie tot ce se intampla.
Exista diferenta intre: mantuire, desavarsire si indumnezeire.
Desavarsirea si indumnezeirea sunt numai intru Iisus Hristos, prin sfintele Taine ale Bisericii. Aceasta este valoarea inestimabila a ortodoxiei crestine, indumnezeirea omului si slava Domnului ca multi sfinti au pasit si pasesc pe calea desavarsirii si a indumnezeirii (care implica bineinteles mantuirea).

"Paganii care din fire fac ale legii vor trai prin lege" deci Hristos ii judeca drept si pe ei si daca au fapte bune (doar in iubirea de aproapele) sunt mantuiti de Hristos (dar nu poate fi vorba de desavarsire si indumnezeire).

Pe de alta parte cei din Biserica care participa la Sfintele Taine dar care prin faptele lor rele arata ca nesocotesc harul si iubirea lui Hristos "calcand in picioare margaritarul de mare pret precum porcii"... aceia vor fi aspru judecati si nu vor intra in Rai (spre viata vesnica) caci "sluga care a stiut si nu a facut mult va fi batuta".

Intrebarile tale sunt foarte profunde si doar un studiu teologic adecvat iti poate oferi raspunsurile.
Iti recomand sa studiezi dogmatica Sfantului Ioan Damaschin pentru o intelegere profunda a teologiei ortodoxe crestine.

Pentru problema sufletelor recomand sa studiezi "Comentariu la Evangledia dupa Ioan" a Sfantului Chiril al Alexandriei, in special comentariu la primele versete din cap 9 (vindecarea orbului din nastere).

Nu te astepta sa gasesti raspunsuri eshaustive la intrebari teologice profunde pe forumuri. Cauta teologi buni, studiaza cartile Sfintilor Parinti nadajduind in harului Duhului Sfant ca sa intelegem si sa traim teologia ortodoxa crestina.

Doamne ajuta. Har si pace.
Iată un răspuns bine alcătuit. Parcă ai fost inspirat cînd ai scris cele de mai sus.

Eugen, mă interesează foarte mult problema mîntuirii necreștinilor, mai bine-zis a eterodocșilor. Dacă nu m-ar interesa, aș fi un simplu ticălos habotnic ignorant și fără urmă de empatie sau de altuism. De aceea am discutat cu preoți și voi mai căuta și alții, de asta urmăresc să văd cine mai vizitează forumul, sperînd să aibă studii serioase în spate ca să-mi clarifice nelămuririle legate de propria credință. Și am credința că într-o zi Dumnezeu îmi va răspunde simplu și în clar, așa cum am observat de-a lungul timpului că obișnuiește să o facă. De exemplu, împrejurările în care am cunoscut-o pe soția mea, modul în care am renunțat la apostazie și felul cum am întîlnit duhovnicul pe care îl am acum au fost minunate...

Doamne ajută și să mai rămîi pe aici!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 20.04.2011, 12:35:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iată un răspuns bine alcătuit. Parcă ai fost inspirat cînd ai scris cele de mai sus.
Frate eu doar expun invatatura ortodoxa crestina la nivel universitar si postuniversitar (daca este cazul), asa cum am invatat-i si am inteles-o si eu. Este ceea ce se invata la facultate... ca multi studenti nu pricep asta e cu totul alta treaba.
(Nu o sa ma mandresc cu smerenia, adica afisand o falsa smerenie tocmai pentru a afia mandrie. Nici nu o sa spun "sunt smerit dar vreau sa se stie". Cu ajutorul Domnului si a parintelui duhovnic si a profesorilor de la facultati ma judec pe mine insumi.)

Sa multumim lui Dumnezeu ca ne daruieste Duhul Sfant ca sa putem intelege Adevarul. Sa multumim lui Hristos ca ne invata prin Sfanta Scriptura, prin Sfintii Parinti prin teologii adevarati si duhovnicii adevarati ("pomul se cunoaste dupa roade si omul dupa fapte").

Bucuria este a mea ca am cu cine impartasi dragostea Adevarului, a lui Hristos Iisus.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doamne ajută și să mai rămîi pe aici!
In masura timpului disponibil si daca este si voia Domnului voi mai scrie, in primul rand pentru fratii si surorile crestin ortodocsi dar si pentru tot omul ce doreste "Calea, Adevarul si Viata" care este Hristos Iisus, Dumnezeu adevarat si om adevarat.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 20.04.2011 at 12:38:01.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 21.04.2011, 04:26:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Imparatia Cerurilor este inlauntrul nostru.

Pentru mine, acest cuvant e cutremurator. Dezvaluie instantaneu toata neglijenta mea fata de realitatea omului duhovnicesc nascut la Botez.
Zic acum, exact asa cum simt in clipa asta, ca desertaciune si pacat e orice altceva care nu participa la cautarea si gasirea (de fiecare in parte) Imparatiei Cerurilor dinlauntrul omului crestin.
Nu este oare vanare de vant orice se abate de la aceasta cautare vie si sfintitoare?
Durere cand realizez ca fac orice altceva iar PRACTICA intalnirii cu aceasta Comoara sufera...
Imi pare ca adeseori noi cautam cu mintea (in sens de curiozitate intelectuala) Ceea ce poate fi cunoscut numai cu rugaciunea si faptele nevointei. Teorie, prea multa foiala, teorie...
Sa-mi fie iertata opinia!

Dar avem sprijin si indrumare in multe locuri! In cartea "Staretul meu Iosif Isihastul" gasim marturii biografice amanuntite si felurite despre oamenii lui Dumnezeu si aflarea Imparatiei Cerurilor. Precum si despre Rapirile in Rai si mantuire.
Asemenea, in lucrarile "Marturii din viata monahala" si "Viata Cuviosului Paisie Aghioritul".
Dumnezeu sa ne ocroteasca cu Harul Sau! Amin.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 21.04.2011, 09:53:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar avem sprijin si indrumare in multe locuri! In cartea "Staretul meu Iosif Isihastul" gasim marturii biografice amanuntite si felurite despre oamenii lui Dumnezeu si aflarea Imparatiei Cerurilor. Precum si despre Rapirile in Rai si mantuire.
Asemenea, in lucrarile "Marturii din viata monahala" si "Viata Cuviosului Paisie Aghioritul".
Dumnezeu sa ne ocroteasca cu Harul Sau! Amin.
Cartea "Mărturii din viața monahală" e compusă din două volume impresionante, din care am citit de fiecare dată cînd aveam nevoie de întărire. O recomand cu căldură tuturor celor care au nevoie de școala Duhului Sfînt mărturisită prin gura unui bătrîn simplu, părintele Iosif, om care a ajuns să practice rugăciunea contemplativă - cea mai înaltă formă de rugăciune...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 04.07.2012, 15:39:57
NOname NOname is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint de acord cu tine.
Insa viata e mult prea scurta pentru a-mi permite sa imi pierd vremea cu acest tip de cunoastere, care mie personal nu mi-ar folosi la nimic.
Paradoxul este ca tipul tau de cunoastere nu incape in trei vieti, insa (RE)cunoasterea [vz. Socrate] iti poate lua aprox. o secunda. Se numeste ortodox cel care este deschis spre ambele tipuri de cunoastere.Tu cauti, dar poate ca uiti sa bati si sa ceri.

Apreciez stradania ta si in general forumul cu discutii interminabile, dar folositoare totusi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 17:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11