Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2022, 17:57:39
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ti-am dat un sfat (bun sau rau, tu decizi) prin care sa-i stergi din mintea copilului tau drama si dezamagirea ca tatal lui nu-l apara; de-aceea a plans o jumatate de ora si vor urma alte consecinte psihice(sufletesti, adica indepartarea de tine).
Daca tu vrei ca in ochii tai tu sa fi corect, treaba ta.

In versetul biblic pe care l-am citat sunt descrise situatii ipotetice, nu pataniile cuiva(chiar daca sunt din realitate), iar la sfarsit e scrisa concluzia/morala inteleapta de urmat, caci totul se plateste.

Cum ii argumentezi fiului tau ca nu l-ai aparat? Aruncand vina pe celalalt parinte sau postand pe forum?

Mai este posibilitatea sa-i spui pur si simplu:
iar cand va avea 8 ani va plange ca l-a lovit un copil de 5 ani.
L-am aparat. Când celalalt copil venea spre el îl opream.
I-am spus sa audă taica-su ca îl spun lui dacă nu e cuminte.
La sfârșit i-am spus și reproșat lui taica-su ca băiatul lui mi-a lovit și necăjit copilul.
Dar nu am avut cu cine. Omul stătea sfidător pe banca cu pet-ul de bere lângă el ( nici nu avea voie cu alcool la locul de joacă dar nu asta e discuția).

Mai rămânea sa dau în el de față cu copiii, ca doar nu era sa dau în copilul lui.
Nu știu dacă era un lucru în regula.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2022, 20:08:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
L-am aparat. Când celalalt copil venea spre el îl opream.
I-am spus sa audă taica-su ca îl spun lui dacă nu e cuminte.
La sfârșit i-am spus și reproșat lui taica-su ca băiatul lui mi-a lovit și necăjit copilul.
Dar nu am avut cu cine.
Nu-ți mai face procese de conștiință domnule, nu e neapărat că fiul tău va trăi ce ai trăit tu, deși acum parcă e mai mult bullying în școli, dacă nu e bullying e micro-agresiune - vorbe aruncate, jigniri, ironii ofensatoare etc.

Îl duci la arte marțiale când mai crește și se va dezvolta diferit de tine, dar nu-i cultivi niciodată violența, ci eventual să fie pregătit să dea câte un răspuns la fiecare situație, inclusiv din gură.

E posibil ca dacă tatăl respectivului vedea că ia fiul său bătaie să nu mai fi zis că e doar o joacă și să se fi ofticat el că cum e posibil domnle și tu ai fi râs în sinea ta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2022, 13:05:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

"Bate-voi pastorul si oile se vor risipi"

Fiul mai mic e batut acasa de mama, de tata si de fratele mai mare si de aceea crezand ca face bine pleaca in lume ca sa parvina caci in familie si in gastile de cartier are parte doar de parvenitism. De aia fetitzele devin "artiste" find in stare de orice ca sa parvina ajungand sa creasca pe langa ele porci, bodyguarzi si mafioti care sa o apere pe cuconitza cucotzata pe virtutile lumii. Risipitoarea foarte greu se intoarce acasa la Tatal in timp ce pierzatorul se pierde mereu ca sa parvina!

Tatal si mama dandu-se exemplu pe sine trebuia sa-i explice copilului ca lupta nu se duce cu cutitul, bata, pumnul, calcaiul, pulanul, bocancul, glontul, explozia, hula, blestemul, cearta, justitia, viclenia, dezbinarea, necredinta si ca lupta in viatza nu se duce pentru parvenire... spirituala, sexuala, materiala si de orice forma ci pentru a nu gresi lui Dumnezeu, nicidecum justitiei si moralei lumii sau zeilor parveniti si ipocriti plini de aparate tortionare si represive si de armate imperialiste!

"Te rog da-mi voie sa-ti scot paiul din ochi in timp ce in ochiul cel drept, in suflet si in sine sade la loc de cinste barna parvenirii si intunericul rautatzii pentru care calci pe altzii ca sa te inalti pe tine, sa-ti parvii plozii si curvele si sa-ti faci sclavi pe cat mai multi fraieri."

Arata-le copiilor adevarul prin exemplu personal si nu se vor mai bate, nu se vor mai certa, explica-le ca lupta lor cea rea e doar pentru PARVENIRE exclusivista si mandrie pacatos-trufase in timp ce lupta cea buna a Domnului e pentru Adevar si rabdare sfanta in ascultare fara gresala de Dumnezeu si de acolo Harul milei de fiii si ficele oamenilor! Iar Hristos-Cuvantul e mai mult!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.08.2022 at 14:15:46.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2022, 15:48:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Il iei de urechi pe alalalt de fata cu taica-su.

Daca nu e educat.

Daca e intamplare atunci e altceva, sunt copii.

Daca e intentie, urecheala si palma la fund.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare