Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.12.2006, 18:15:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In aceste situatii nu vorbim de teorie. Multi dintre noi stim ca trebuie sa dam dovada de smerenie, blandete...dar cati dau dovada de aceste lucruri cand sunt pusi in fapt? Eu cred ca numai traind in Hristos, primind de la El puterea de a rabda, poti raspunde la ura prin iubire. Deci, este nevoie de traire ca sa poti schimba pe cineva. Nu poti sa dai dovada de iubire, decat daca esti in iubire.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.12.2006, 00:55:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Cam asa m-am lasat eu de fumat.
Dar vroiam sa intreb ceva. Unde mai e locul lui Dumnezeu in viata oamenilor care practica aceasta gandire pozitiva? Facand totul cu forta gandului nostru, ne bazam numai pe noi si nu mai avem nevoie de Dumnezeu, ceea ce e un pericol din punct de vedere crestin.
Daca rezolvam totul cu gandul propriu, ce nevoie mai avem de rugaciune, caci putem obtine de toate: bani, sanatate, omul dorit in viata noastra, totul.
Cum se impaca aceasta teorie cu crestinismul? Sau i se opune?
Insasi gindirea pozitiva erste venita de la Dumnezeu. Nu putem gindi pozitiv daca nu sintem adevarati crestini. Tot ce este bun in sensul larg al cuvintului, vine de la Dumnezeu.Nu cred ca un om lipsit de credinta, cite eforturi ar face nu poate gindi pozitiv. In fiecare dintre noi se afla atit binele cit si raul. Depinde numai de noi ce parte folosim.Discernamintul ne-a fost lasat de la Dumnezeu, nu trebuie decit sa-l folosim. Putem fi buni crestini si sa avem momentele noastre de ratacire.Depinde de durata rataciri si daca am constientizat acest lucru. Deci nu cred daca vom ajunge sa indreptam sau sa obtinem ceva cu puterea gindului pozitiv,ne indepartam de Dumnezeu. Ba din contra ne apropiem si mai mult de EL. Sarbatori fericite!
Cristiboss56: Nu e nimeni impotoriva gandurilor bune, dar "gandirea pozitiva" este cu totul altceva. Problema e ca CM descrie o gandire pozitiva in afara lui Dumnezeu. La "dumnezeul" propus de CM se ajunge si fara rugaciune, smerenie, pocainta, post, ets, adica pe o alta cale decat crestina. Nu vezi nici un pericol in asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23