Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.12.2006, 18:27:00
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit

Ce e nea florica..ti-a sarit lumea la gat? :D arde? pai si dracii se pricep la teologhisire! Si am si eu o intrebare...isus in aramaica nu inseamna magar?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.12.2006, 18:42:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Abel,iar fiicele oamenilor sunt sunt urmasii lui Cain.Faptul ca Dumnezeu zice:"Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra"inseamna trinitatea persoanelor divine sau a ipostasurilor.Exista un singur Dumnezeu intreit in persoane:TATAL,FIUL SI SFANTUL DUH.Doamne ajuta!
In Biblie scrie ca Adam si Eva au avut doi copii, pe Cain si pe Abel. Nu-mi amintesc sa fi citit despre fiii lui Dumnezeu si nici despre fiicele oamenilor... Care oameni? Mai existau, la vremea aceia, si altii? De unde? In sfarsit, poate sa gresesc... Dar, concluzia pe care am tras-o este ca omenirea de dupa Adam si Eva e rezultatul unui incest.
Acelasi lucru si despre omenirea de dupa tata Noe. El si-a luat pe arca inclusiv familia, pe langa altele pe care a vrut sa le salveze, da? Atunci, noi toti, omenirea de azi, suntem urmasii lui Noe, urmasii familiei lui Noe si deci rezultatul unui al doilea incest. De aici incolo, eu nu am mai citit Biblia, ma refer la Vechiul Testament. Ca Noul Testament e cu totul altceva!...
DE CE LA POSTAREA ACEASTA NU RASPUNDE NIMENI? VA ESTE FRICA, NU EXISTA RASPUNSURI?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.12.2006, 19:16:53
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Adam si Eva au avut 50 de perechi de gemeni fata si baiat. Acestia se casatoreau intre ei ca sa asigure perpetuarea omului. De la Moise incepand a fost considerat pacat. In biblie scrie ca Adam si Eva au avut fii si fiice, nu spune cati. Daca se discuta despre fiecare in parte imbatraneam si nu reuseam sa mai terminam de citit biblia. In afara bibliei s-au mai scris si alte carti. De ex. Pidalionul care face completari istorice la datele biblice, cum este asta de ex.

Te-ai lamurit?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.01.2007, 00:34:52
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enkidu
Ce e nea florica..ti-a sarit lumea la gat? :D arde? pai si dracii se pricep la teologhisire! Si am si eu o intrebare...isus in aramaica nu inseamna magar?
Daca iti place aramaica, am si eu o intrebare: Cum se zice Iisus in aramaica? si poate gasesti raspunsul si la intrebarea ta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu intelegem Sf.Scriptura? geo.nektarios Despre Sfanta Scriptura 86 24.09.2022 01:26:12
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23