Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.05.2011, 22:08:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Atat timp cat tu accepti credinta ortodoxa inseamna ca ea devine credinta ta; deci vei credea ce iti spune BO sa crezi. Asa ca nu e gresit sa te intrebe cineva ce crezi. Desigur, raspunsul va fi : "Eu cred ce scrie in catehism la pagina X...", dar ceva crezi. Pe forum discutam cu persoane particulare, nu cu religii, zic eu.
Ca ma fortezi sa dau raspuns.. am spus ce cred despre acel copil: ca sufera pt pacatele oamenilor (ale stramosilor lui, ale noatre), ca suntem toti vinovati pt suferinta lui.
Dar sa evaluez mantuirea lui, asta mi se pare obraznicie, mandrie si nerusinare. Nu exagerez. Adica eu nu stiu ce e cu mine si cu familia mea, dar stau sa gandesc eu judecatile lui Dumnezeu? Sau ce as face eu daca as fi Dumnezeu? Sau sa-mi "linistesc" eu vinovatia fata de el, ca lasa, ca oricum il mantuieste Dumnezeu? De parca eu i-as da mantuirea din buzunar si raman cu constiinta curata?

Asta este ceea ce cred. Ca este nebunie sa crezi ca patrunzi judecatile lui Dumnezeu cu mintea omeneasca.
Noua ni s-a dat absolut tot ceea ce este necesar pentru mantuire. Ce nu stim, fie nu ne este de folos, fie nu putem intelege si ne smintim. De aceea nu numai ca nu pot afirma altceva decat spune invatatura crestina, dar ar fi dovada de mandrie..

Daca ai cunoaste traditia ortodoxa, ai sti ca au fost cazuri de sfinti care au insistat cu o intrebare, dar li s-a raspuns.. sa se smereasca!

Citat:
Posibil, mi se mai intampla sa iasa si cu cearta, dar e mai interesant sa vorbesti cu oameni decat sa citesti catehisme. O credinta personalizata poate fi un lucru deosebit de frumos uneori. Si un om care gandeste cum ar gandi Dumnezeu in locul lui e chiar o minune. Mai trist e cand gasesti unii care nu gandesc pentru ca au gandit altii in locul lor. Chiar foarte trist...
"Un om care gandeste cum ar gandi Dumnezeu in locul lui"? Nu inteleg ce vrei sa spui. Nici Dumnezeu nu gandeste ca oamenii, nici oamenii nu gandesc ca Dumnezeu.

Mda, asta se vrea o umilire subttila ...
Daca omul care gandeste in locul meu este un sfant... cu bucurie dau gandurile mele pt ale lui.

O minte luminata de Sf. Duh te calauzeste altfel decat una lipita de cele lumesti, nu?
  #82  
Vechi 07.05.2011, 22:14:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dezaproband ideile acestor oameni este putin probabil ca ei sa vada in tine dragostea de care vorbesti mai sus.
Atacând ideea, și nu persoana, cum de multe ori se întâmplă, se poate discuta fără a crea tensiuni.
  #83  
Vechi 07.05.2011, 22:15:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca e foarte trist si frustrant sa nu iti poti pune bunicii la slujbele ortodoxe, pentru ca ei, in viata, au marturisit alt adevar.
Adevar...?
  #84  
Vechi 07.05.2011, 22:18:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Atacând ideea, și nu persoana, cum de multe ori se întâmplă, se poate discuta fără a crea tensiuni.
Cei care sunt organic legati de ideile lor, se vor simti chiar si in acest caz, fara doar si poate afectati, cu atat mai mult cu cat putini se pot mentine la o critica rationala fara a folosi terminologie si exprimare ofensiva.

Daca ai sa critici ortodoxia cu argumente care tin de o alta credinta, considerata eretica de catre ortodocsi f. putini ortodocsi nu se vor simti lezati, chiar si daca eviti terminologie si exprimare ofensiva.

Valabil in toate directiile, ortodocsi vs. romano-catolici, etc.

Asta e realitatea, ne discurcam cum putem, dialogul sa mearga inainte.. :)
  #85  
Vechi 07.05.2011, 22:27:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adevar...?
Ceea ce numesc ei adevar, adica fundamentele credintei lor (ca Maica Domnului nu e Nascatoare de Dumnezeu, ca sfintii nu mijlocesc, ca esti mantuit de-a gata, ca pana la judecata universala sufletele "dorm")... Cum sa pomenesti un om cu o asemenea conceptie la un parastas, de pilda? Ce rost ar avea?

Nu inteleg ce nu ai inteles.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #86  
Vechi 07.05.2011, 22:29:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ceea ce numesc ei adevar, adica fundamentele credintei lor (ca Maica Domnului nu e Nascatoare de Dumnezeu, ca sfintii nu mijlocesc, ca esti mantuit de-a gata, ca pana la judecata universala sufletele "dorm")... Cum sa pomenesti un om cu o asemenea conceptie la un parastas, de pilda? Ce rost ar avea?

Nu inteleg ce nu ai inteles.
Nu poti numi minciuni/erezii "adevar".
Trebuia sa formulezi altfel..
  #87  
Vechi 07.05.2011, 22:32:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu poti numi minciuni/erezii "adevar".
Trebuia sa formulezi altfel..
Din perspectiva lor, erezia e adevar.
Dar multumesc de corectare, ai dreptate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #88  
Vechi 07.05.2011, 23:04:53
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb àpropos de gestul Cristinei ...

Vorbeam cu parintele de la Biserica greaca, pentru ca veni vorba de ecumenism etc... Printre altele, ca fapt divers, i-am spus de trecerea colegei noastre de partea catolica. A raspuns cu un firesc si o blandete cutremuratoare: "Pana acum avea doua picioare, de acum va schiopata intr-unul singur."
  #89  
Vechi 07.05.2011, 23:11:56
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu poti numi minciuni/erezii "adevar".
Trebuia sa formulezi altfel..
Cu toata stima dar ceva e putred in Danemarca daca enoriasii pleaca la catolici si protestanti.
Cetatenii acestei minunate tari (Danemarca e foarte frumoasa, intr-adevar) in loc sa cerceteze fenomenul si sa-si vada hibele, sa se pocaiasaca si sa schimbe ce e de schimbat, vad "ereziile" altora.
  #90  
Vechi 07.05.2011, 23:12:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Da , frumos si sugestiv spus !

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vorbeam cu parintele de la Biserica greaca, pentru ca veni vorba de ecumenism etc... Printre altele, ca fapt divers, i-am spus de trecerea colegei noastre de partea catolica. A raspuns cu un firesc si o blandete cutremuratoare: "Pana acum avea doua picioare, de acum va schiopata intr-unul singur."
Mai schiopatam noi si-n doua picioare , dar sa ramai intr un singur picior !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11