Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2006, 12:48:06
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Buna! Eu cred ca raspunsul este unul singur : blandete (= renuntare la a fi razbunator), dragoste, rugaciune. Nu neaparat in aceasta ordine :) Eu am observat ca functioneza. Doamne ajuta!
Lasa ipocrizia, ca-ti aduc aici toate postarile in care ai aruncat in mine cu toata ura si indarjirea din dotare pentru ca nu-ti impartasesc delirul in care te scalzi si ideile aberante. Nici pe tine nu te iubesti si vorbesti de iubirea pentru semeni?
Macar acum, ca mai sunt cateva zile pana la Craciun, nu mai minti si nu mai poza in drept-credincioasa.
Daca mai gasesc mesaje de genul acesta pe forum o sa le sterg.Este incredibil cat de rai pot fi oamenii uneori.Silverstar nu mai posta astfel de mesaje pt ca pot duce la adevarate scandaluri.Daca ai ceva de impartit cu Mirelat contacteazal(o) in particular.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2006, 15:41:14
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

ory stii, eu niciodata nu am pretentia ca ceea ce spun este adevarul curat. Si de fapt adevarul ar fi un intreg, pe care noi nu-l putem cuprinde.
Poate suna asa uneori si imi cer iertare pentru asta.
Ceea ce ai exemplificat tu am trait si traiesc si eu.
Nu pot sub nici o forma sa ajung cu soacra la o forma umana de comunicare.
Nu detaliez, dar asa cum ai spus, din nimicuri se nasc marile tragedii umane, neintelegerile. Eu nu zic ca vom stavili ura si invidia care se pot abate asupra noastra la un moment dat dar, poate ca nu exprim corect ce inteleg eu, intreg Universul este impanzit de mesajele trimise de noi, gandurile noastre.
La nivel colectiv, suma gandurilor noastre formeaza constiinta colectiva.
Asa apare constiinta colectiva a poporului roman.
Toate grupurile, gruparile de interese, care gandesc la fel, asemanator, au aceleasi idealuri, idei, emit ganduri. Ele se intalnesc in aceasta lume nevazuta, descrisa de multi, dar care este grau de inteles atata timp cat nu o cunoastem nemijlocit, Universul.
Se zice ca, daca faci bine binele nu ti se va intoarce de la cel caruia i-ai facut bine ci absolut aleatoriu, de la altcineva si in cu totul alt moment decat cel asteptat de noi.
Sa zicem ca poti face si rau, gandesti rau despre cineva, invidiezi si acest rau ti se va intoarce, dar nu de unde te astepti tu sa vina ci din alta parte.
Ceea ce caracteriza Sfintii cred eu este lipsa oricarui gand fata de oricine si orice precum si o mare iubire fara destinatar precis care se revarsa continuu.
Numai in acest mod, de totala detasare, in care permitem ca totul sa curga prin noi, de permanenta crestere spirituala, putem spune ca nu vom mai avea parte de gandurile negative ale celorlalti.
Si mai am un exemplu: se spune ca intr-un sat traia o femeie care ducea o viata de sfanta. Muncea, nu vorbea pe nimeni, isi crestea copiii, isi ingrija familia fara nici un fel de pretentii chiar daca sotul ei era un betiv notoriu si ii facea viata un calvar.
La un moment dat sotul a disparut de acasa si a lipsit vreo 40 de ani. Singura ramasa, a refuzat sa se recasatoreasca, nu cerea ajutorul nimanui si ducea o viata exemplara in perfecta armonie cu natura si cu Dumnezeu.
Cum au remarcat oamenii din sat ca era ceva mai mult cu ea decat alte fiinte umane. daca cineva ii facea un serviciu, o ajuta, omul respectiv avea noroc, i se intorcea de fapt binele facut, intr-un timp foarte scurt.
Si asa i se dusese vestea ca ar fi o Sfanta.

Morala acestei povestiri este ca, atunci cand noi suntem curati sufleteste, nimic nu ne poate atinge, pentru ca daca un gand curat sau necurat ne tinteste, el se intoarce neintarziat asupra celui care l-a trimis.



Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2006, 19:31:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Foarte interesant mesajul tau dar pacat ca nu ai mai continuat. In legatura cu modul de a gindi, cu efectul gindiri pozitive sau negative, am auzit chiar ca puterea gindului este foarte mare. Un exemplu pe care l-am auzit si nu stiu cit de plauzibil este, ar fi ca daca o mare masa de oamenit se gindesc in acelasi timp la un lucru pot inlatura (preintimpina),o catastrofa(nenorocire) sau cam asa ceva. Deci gindurile- atitudinea noastra , au o reverberatie in universul care traim! Sint multe de spus. Nu stiu daca ai observat sint persoane pe care nu le cunosti , dar din privirea lor transmit energii negative. Asa se creeaza antipatia. Sau invers transmit energii pozitive, aparind simpatia fata de persoana respectiva.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2006, 19:35:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Buna! Eu cred ca raspunsul este unul singur : blandete (= renuntare la a fi razbunator), dragoste, rugaciune. Nu neaparat in aceasta ordine :) Eu am observat ca functioneza. Doamne ajuta!
Lasa ipocrizia, ca-ti aduc aici toate postarile in care ai aruncat in mine cu toata ura si indarjirea din dotare pentru ca nu-ti impartasesc delirul in care te scalzi si ideile aberante. Nici pe tine nu te iubesti si vorbesti de iubirea pentru semeni?
Macar acum, ca mai sunt cateva zile pana la Craciun, nu mai minti si nu mai poza in drept-credincioasa.
Daca mai gasesc mesaje de genul acesta pe forum o sa le sterg.Este incredibil cat de rai pot fi oamenii uneori.Silverstar nu mai posta astfel de mesaje pt ca pot duce la adevarate scandaluri.Daca ai ceva de impartit cu Mirelat contacteazal(o) in particular.
Sa inteleg ca aperi ipocrizia, impostura si minciuna? Sau ce?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2006, 21:05:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Eu cel putin m-am referit la mesajul lui CM. Mi-a placut mult modul de abordare si exemplul dat.M-as bucura daca ar continua abordarea si mi-ar raspunde la problemele pe care le-am ridicat in mesajul pe care l-am adaugat ulterior(despre ginduri -gindire pozitiva , gindire negativa, simpati si antipati). PACE TUTUROR !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2006, 21:33:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Eu cel putin m-am referit la mesajul lui CM. Mi-a placut mult modul de abordare si exemplul dat.M-as bucura daca ar continua abordarea si mi-ar raspunde la problemele pe care le-am ridicat in mesajul pe care l-am adaugat ulterior(despre ginduri -gindire pozitiva , gindire negativa, simpati si antipati). PACE TUTUROR !
CM este o persoana deosebita, rationala, cu picioarele pe pamant si cu un bun simt rar intalnit in zilele de azi. Ai si cu cine discuta si ce invata. Pacat ca sunt atat de putine persoane in ziua de azi care stiu sa se respecte ca OM.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2006, 00:16:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
CM,intr-o oarecare masura este asa cum spui,insa nu este categoric valabil in orice situatie,exista cu-adevarat oameni care-si exprima ura si fara ca aceasta sa fie atrasa de tine,prin comportament sau ganduri,pur si simplu din gelozie ori invidie,lucru pe care nu-l poti inlatura cu nimic.Adica,eu nu trebuie sa-mi cumpar masina noua pentru ca atrag ura asupra mea din partea celor care ma vor invidia,si in acest sens,am o matusa care-si exprima ura prin orice mijloace fara ca eu sa i-o hranesc in vre-un fel,ea se simte bine cand arata acest comportament,asa este ea,nu o pot schimba,dar nici nu pot sa-mi schimb viata in anumite priviinte datorita caracterului ei ofensator.Ea de fapt nu poate fi multumita,fiindca in orice situatie gaseste cate un cusur,si reactioneaza chiar vizibil prin dispret.
Eu sunt de-acord cu tine in unele afirmatii ce tin de profunzimea fiecaruia dintre noi,dar viata in sine,care stapaneste acest Univers reprezinta un amalgam de lucruri pro si contra,n-o putem schimba NICIODATA,ne putem resemna,sau ai putem ameliora trasaturile care uricioase.Nici nu-ti dai seama cata ura poate naste o societate,o comunitate sau se poate naste in sanul unei familii ,din motive minore....dar cel mai adesea din motivul care domina cel mai mult fiinta umana,si anume cel al patimilor nestavilite care exista in noi.
Draga Ory,
Iti inteleg frustrarea in fata atator sentimente negativa. Dar asa e firea umana, priveste totul din propria perspectiva, ceea ce genereaza gelozia, invidia, etc. Asa face fiecare, care nu a auzit inca mesajul Domnului nostru Iisus Hristos. El a venit sa salveze conditia umana si sa o ridice la rang de dumnezeire, prin ascultarea poruncilor lui. In Noul Testament exact despre asta se vorbeste: cum sa devii un om mai bun fata de semenii tai si fata de Dumnezeu. Orice fiinta neevoluata din punct de vedere spiritual va reactiona precum matusa ta ( imi cer scuze ca o iau ca exemplu, desi nici n-o cunosc).Dar si noi la randul nostru avem de luptat cu gandurile noastre. Nu toate sunt frumoase si cu cat ne adancim in studiul bibliei si a altor scrieri religioase, vom constientiza aceste lipsuri mai intai la noi, ne vom indrepta, ceea ce implica o munca titanica cu noi insine, si apoi vom putea fi noi un exemplu pentru altii, care nu au parcurs aceleasi slefuiri ale sufletului.
Cel mai usor e sa te porti cum iti vine; dar dupa ce ai aflat cum este corest sa gandest, sa reactionezi, nu mai poti sa te porti altfel decat cu iubire fata de ceilalti. In multe situatii, chiar si aici pe net, s-a raspuns cu dragoste celor care aruncau cu noroi. Noi nu raspundem cu aceeasi moneda, ca atunci nu ne mai suntem placuti lui Dumnezeu.
In ceea ce te priveste, daca poti, ia-ti masina si plimb-o si pe matusa atunci cand are nevoie.Nu-i raspunde cu rau la rau, ci cu blandete, oricat de greu e in unele situatii. Scoate-i calitatile in evidenta, nu defectele si rezultatul nu va intarzia.
Uite, daca-mi permiti, iti trimit si o rugaciune:
"Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul si pe fratele meu ( numele) ca pentru pacatele mele s-a suparat pe mine. Pentru ca fratele meu este oglinda mea si el vede rautatile mele." Exista intotdeauna o cauza a relelor, totul e s-o descoperim. Si ea nu e acolo unde credem noi. De aceea trebuie sa-l lasam pe Dumnezeu sa judece, iar noi sa ne facem partea noastra, adica sa intoarcem bine pentru raul primit.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.12.2006, 10:22:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristiboss56,daca vrei sa afli mai multe despre gandire si puterea noastra mentala de-a ne influenta viata si lucrurile din jur,cauta filmul facut de americani in colaborare cu cei mai mari oameni de stiinta,se numeste;"What the Bleep Do we know",sau in traducerea atasata,"Ce stim despre noi".Eu l-am luat de pe hub-ul local,din orasul meu,nu stiu ce sa-ti spun,de unde sa-l iei,dar este tare interesant si mai aproape de realitatea noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.12.2006, 11:27:33
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Referitor la filmul amintit de Ory, eu il am si cine il vrea pot sa i-l dau pe CD.
Eu sunt in Bucuresti si pot fi contactata pentru acest lucru direct la mesaje private.
Tot asa l-am primit si eu de la cineva cunoscut pe forum (nu pe acesta).
Filmul se refera la fizica cuantica, sunt intervievati cativa profesori de fizica, medicina, etc.
Despre gandirea pozitiva/negativa, forta gandului sunt foarte multe carti care explica fenomenele mult mai bine ca mine.
Din ce-mi aduc eu aminte, iata o alta povestioara, reala dealtfel.
In Anglia, exista multe institutii care se ocupa de tratarea problemelor omului contemporan altfel decat suntem noi obisnuiti. Oricum, in Romania, este foarte greu sa dezmortesti mentalitatile si ai nevoie de multi bani pentru a face ceva institutionalizat.
M-am gandit mult la asta si inca ma gandesc.
Dar iata povestioara: un pastor anglican din cate imi amintesc, a infiintat un institut care se ocupa de dezvoltarea gandirii pozitive a omului in nevoie.
Oricine are probleme, fie in afaceri, sanatate, viata de familie, se duce acolo la "tratament" pentru a fi invatat sa gandeasca pozitiv si sa-si aduca in viata tot ce doreste.
Astfel, cazul clasic, o femeie dupa 20 de ani de casatorie este parasita de sotul ei pentru o femeie mult mai tanara.
Ce poate face ea?
Se duce la acest institut unde este invatata sa abordeze in mod corect problema din viata ei, sa constientizeze ce doreste cu adevarat, daca isi iubeste sotul cu adevarat si daca il vrea inapoi cu toate cele intamplate.
In primul rand, ea este invatata ca nu trebuie sa-i reproseze nimic sotului, absolut nimic, sa-l lase in pace sa faca ce vrea. Fie vorba intre noi, foarte greu. De fapt ea invata rabdarea si lipsa de pretentii.
Sotul lipsea practic zile intregi de acasa, urma sa-i ceara divortul si apoi sa se mute cu tanara concubina.
Femeia mai este invatata sa-i ceara acestuia un termen de gratie pana la intentarea divortului de 3 luni.
Evident, sotul este surprins total de atitudinea fara urma de repros a sotiei si, la solicitarea acesteia de a amana divortul accepta.

Dupa acest moment, femeia este invatata sa gandeasca pozitiv, sa-si imagineze pozitiv si sa-si aduca in viata ei ce doreste, adica pe sot inapoi acasa.
In fiecare zi, femeia trebuia sa stea linistita pe fotoliu si sa-si imagineze, chiar daca sotul nu era prezent ca el este acolo de fapt si face lucrurile pe care cei doi le faceau in mod obisnuit.
Si ea face acest exercitiu in mod constant, fara urma de gand negativ, fara lamentari, fara repros, fara sentimente negative, increzatoare in forta dorintei si iubirii ei.
Incet incet, sotul incepe sa lipseasca cat mai putin de acasa si, dupa scurgerea celor trei luni, el revine, fara ca macar sa se mai gandeasca la tinara concubina.
Cazul este real, s-a obtinut rezultatul dorit. Totul numai prin educarea mintii celui in cauza, in sensul de a emite ganduri pozitive.
Daca studiem mai bine fenomenul vom vedea ca aceasta metoda nu are nimic de a face cu magia, nu are cum sa fie decat conform invataturii crestine, si este foarte utila pentru fiecare dintre noi.
De ce trebuie sa apelam la institutii specializate, pentru ca acolo invatam sa abordam corect situatiile vietii noastre, fara indoctrinari, fara speculatii de grup.

In imaginistica, sunt si anumite reguli care trebuie respectate cu strictete pentru ca altfel s-ar putea sa nu obtinem ce ne dorim cu adevarat.

Dar despre asta intr-un alt mesaj, daca este cineva interesat.

Voi nu aveti exemple similare?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.12.2006, 11:49:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam asa m-am lasat eu de fumat.
Dar vroiam sa intreb ceva. Unde mai e locul lui Dumnezeu in viata oamenilor care practica aceasta gandire pozitiva? Facand totul cu forta gandului nostru, ne bazam numai pe noi si nu mai avem nevoie de Dumnezeu, ceea ce e un pericol din punct de vedere crestin.
Daca rezolvam totul cu gandul propriu, ce nevoie mai avem de rugaciune, caci putem obtine de toate: bani, sanatate, omul dorit in viata noastra, totul.
Cum se impaca aceasta teorie cu crestinismul? Sau i se opune?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23