Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2006, 14:13:54
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Adica de ce sa-i zapacesti inainte sa-i convingi lasa omul in pace de ce sa-l zapacesti numai un escroc poate face asa ceva
Deci fara zapaceala
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2007, 21:22:46
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Ce explicatie ati da Dvs. expresiei: "Inainte sa-i convingi, zapaceste-i!"
Omul vine pe pamat cu toate anvataturile de la DUMNEZEU dar cand ajunge pe mana noastra il stricam.Uitate la un copil el traeste cu DUMNEZEU iar noi il educam ca asa trebue il impartasim de mic cand noi ar trebui sa ne inpartasim lor si ii spunem ca asta trebue sa faca si nu altele iar Domnul Nostru HRISTOS a spus luati aminte la copii.Dar uite noi ce facem impunem ideile noastre ca asa e bine si dupa aceea spunem ca esti pacatos.Asta este explicatia mea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2007, 15:14:27
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Mai fratilor, cred ca biserica ortodoxa are nevoie de un upgrade.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2007, 19:50:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Mai fratilor, cred ca biserica ortodoxa are nevoie de un upgrade.
Si ce propui, mq? Poate ai o propunere constructiva. Nu se stie de unde sare iepurele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2007, 19:57:14
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mq
Mai fratilor, cred ca biserica ortodoxa are nevoie de un upgrade.
Si ce propui, mq? Poate ai o propunere constructiva. Nu se stie de unde sare iepurele.
Da, am o propunere constructiva, incepeti sa ganditi. O sa vedeti ca Dumenzeu vi se arata in toata splendoarea lui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2007, 21:29:20
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2007, 21:49:57
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Da biserica are nevoie de un upgrade si poate si de un reset.Ea trebuie sa ne dea mai multe explicatii la viata noastra nu sa repete mereu aceleasi dogme spuse de veacuri si neantelese cred de majoritatea reprezentantilor ei.
De exemplu eu am o intrebare la care astept raspunsul de la cine vrea sa-l dea.
Cum ne explicam ca unii oameni au o soarta mai buna avand poate totul de-a gata si altii se chinuie de mici sau chiar mor de mici? Raspunsuri de genul ca asa a vrut Dumnezeu nu ne mai multumeste.Putem sa incepem sa-l condamnam pe Dumnezeu pentru asta.
De aceea eu cred ca Biserica trebuie sa faca efortul de a da raspunsuri la aceste intrebari care sa ne lamureasca si pe noi .Daca poate binenteles.
Sunt idei pe care Biserica nu poate inca sa le accepte dar care ne poate aduce noua o explicatie a vietii si destinului .Poate ne ajuta alte religii.
Dupa parerea mea fara conceptul de reancarnare nu putem sa ne explicam multe din viata noastra.
Fiecare avem destinul pe care il meritam dupa faptele noastre daca nu in viata asta in vietile trecute .Totul se plateste pana la ultimul fir de iarba.
si acum ne pregatim destinul urmator dupa faptele noastre.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2007, 21:59:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Biserica nu are nici un interes sa dea raspunsuri sincere, lamuritoare, viabile la intrebarile esentiale ale vietii si ale omului. Biserica are nevoie de oameni cat mai putin informati, indictrinati de niste idei in care in cere putina lume mai crede. Cu cat omul este tinut mai departe de sursele de informare, cu atat poate fi mai bine pentru capii bisericii. Omul neinformat poate fi usor manipulat, mintit, amenintat cu iadul etc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2007, 22:02:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mq
Mai fratilor, cred ca biserica ortodoxa are nevoie de un upgrade.
Si ce propui, mq? Poate ai o propunere constructiva. Nu se stie de unde sare iepurele.
Da, am o propunere constructiva, incepeti sa ganditi. O sa vedeti ca Dumenzeu vi se arata in toata splendoarea lui.
Te rog detaliaza, caci raspunsul nu ma lamureste in nici un fel. Eu cred ca gandesc si ca mine si ceilalti, care impartasim aceeasi credinta crestin-ortodoxa.
Parerea mea: prin faptul ca biserica ortodoxa s-a innoit si este aceeasi de cand se stie, si crestin-ortodocsii par a vehicula cu niste sabloane, cand de fapt e vorba de adevarul, care nu se schimba.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2007, 22:03:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Biserica nu are nici un interes sa dea raspunsuri sincere, lamuritoare, viabile la intrebarile esentiale ale vietii si ale omului. Biserica are nevoie de oameni cat mai putin informati, indictrinati de niste idei in care in cere putina lume mai crede. Cu cat omul este tinut mai departe de sursele de informare, cu atat poate fi mai bine pentru capii bisericii. Omul neinformat poate fi usor manipulat, mintit, amenintat cu iadul etc.
Asteptam cu interes adevarurile tale, Silverstar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum va explicati,ca flacara in nico.dia Generalitati 30 05.06.2010 22:50:44
Cum explicati? (II) silverstar Generalitati 5 09.01.2007 12:13:23