Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 02.07.2011, 12:38:51
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In parabola, nu este pomenit nici cuvantul suflet si nici trup. Dumneavoastra spuneti ca se pomeneste despre parti trupesti pentru ca nu stiti cum arata sufletul.
Nu conteaza ce spun eu. Chiar se pomeneste despre parti trupesti. Se vorbeste despre degete sau limba.

Cat priveste intelegerea a ceea ce inseamna "suflet": eu inteleg foarte bine ce inseamna sufletul in acceptiunea biblica. Am studiat destul de mult acest subiect.

P.S. Dvs. faceti confuzie intre suflet si ceea ce se intoarce la Dumnezeu cand omul moare (adica suflarea de viata, duhul de viata - "ruach", in ebraica VT sau "peuma", in greaca VT).

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Domnul Iisus insa, fiind Dumnezeu, stia foarte bine cum arata partea duhovniceasca a omului si stia unde se va duce aceasta parte dupa moarte, si de asta a spus parabola, ca sa ne invete si pe noi.
Nu-i frumos sa-L folositi pe Domnul Iisus ca paravan pentru doctrina filozofica (nu biblica) despre "suflete nemuritoare". Domnul Iisus vorbea despre parti trupesti, in toata legea. Nu era vorba despre degete duhovnicesti, limba duhovniceasca sau suferinte trupesti duhovnicesti.

Pana la urma ce trebuie sa inteleg? Ca "sufletul mortului" are simtaminte trupesti? Simte arsuri care pot fi lecuite prin stropirea cu apa de catre un alt "suflet de mort"?

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si acum inteleg mai bine de ce un mort, chiar si de ar invia, nu ar convinge un necredincios, pai necredinciosul i-ar replica ca de fapt el nu este mort din moment ce nu este ca un abur/fantoma si ca atare bate campii.
Faceti o mare confuzie (sper ca este nerautacioasa). Este o diferenta ca de la cer la pamant intre a crede in fantome si a crede in INVIERE. Cand Domnul Iisus l-a inviat pe prietenul sau Lazar (din Betania), acesta era un om cu trup si viata.

Adventistii cred in INVIEREA celor morti (asa cum a fagaduit Mantuitorul). Nu cred in nemurirea mortului.


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Prin sanul lui Avraam inteleg un loc lipsit de suferinta, unde se afla si Avraam,
Sa inteleg ca Avraam se afla in sanul lui Avraam? Poate ma ajutati sa pricep mai bine.


Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si era sa uit de sufletul nemuritor, ati dorit un verset:

"Fericiti cei ce spala vesmintele lor ca sa aiba stapanire peste pomul vietii si prin porti sa intre in cetate!
Afara cainii si vrajitorii si desfranatii si ucigasii si inchinatorii de idoli si toti cei ce lucreaza si iubesc minciuna!"

Aceste versete intaresc ceea ce spusese Domnul:

"Si zic voua ca multi de la rasarit si de la apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam, cu Isaac si cu Iacov in imparatia cerurilor.
Iar fiii imparatiei vor fi aruncati in intunericul cel mai din afara; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor."

Si ca sa nu va indoiti ca cei care plang si scrasnesc din dinti sunt morti pentru o eternitate, iata pasajul care confirma moartea acestora:

"Si marea a dat pe mortii cei din ea si moartea si iadul au dat pe mortii lor, si judecati au fost, fiecare dupa faptele sale.
Si moartea si iadul au fost aruncate in raul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
Iar cine n-a fost aflat scris in cartea vietii, a fost aruncat in iezerul de foc."
Nu am vazut, in postarea dvs., nici un verset care sa cuprinda expresia "suflet nemuritor". Eu asta v-am rugat sa-mi dati.

P.S. In plus, versetele postate de dvs. se refera la judecata finala. Discutam si despre asta, daca vreti, dar sa nu amestecam subiectele. Sa ramanem la fagaduintele Mantuitorului (ca se va intoarce sa invie pe cei morti in credinta si sa-i ia cu EL pe ai Sai) sau la ceea ce combate aceste fagaduinte (doctrina "sufletului nemuritor al mortului" care merge la Domnul Iisus, din proprie initiativa, in mod constient si plin de simtiri).
  #992  
Vechi 02.07.2011, 12:48:02
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul

Iisus spunea ca intre ei este "cineva care nu va gusta din moarte chiar daca va veni Judecata." -in alte traduceri este "pina nu va veni"-ceea ce ar insemna ca traieste si in prezent, lucru care ar fi fost cunoscut deja.
faptul ca nu va gusta din moarte insemna ca nu va trece prin starea locuinta mortilor ci fiind deplin desavirsit intra direct in rindul ingerilor prin ceea ce se mai numeste "ridicarea la cer".
A nu gusta moartea = a avea viata vesnica. Domnul Iisus Hristos leaga mostenirea vietii vesnice de momentul revenirii Sale si INVIEREA celor morti in credinta:

"Ca aceasta este voia Tatalui Meu, ca oricine vede pe Fiul si crede în El sa aiba viata vesnica si Eu il voi invia în ziua cea de apoi.(Ioan 6:40)

Moartea celui credincios necesita INVIEREA si viata vesnica daruita de Domnul Iisus. Nemurirea celui credincios face inutile fagaduintele Mantuitorului.
  #993  
Vechi 02.07.2011, 13:02:55
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Mihai,
In Biblie nu scrie ca invierea va fi spre a continua desavarsirea, ci este spre judecata. Capitolul 20 din Apocalipsa descrie foarte bine cele doua invieri si cele doua morti si nu este cum spuneti dvs, ci este exact asa cum apare in doctrina ortodoxa.
  #994  
Vechi 02.07.2011, 13:12:20
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Mihai,
In Biblie nu scrie ca invierea va fi spre a continua desavarsirea, ci este spre judecata. Capitolul 20 din Apocalipsa descrie foarte bine cele doua invieri si cele doua morti si nu este cum spuneti dvs, ci este exact asa cum apare in doctrina ortodoxa.
Sfanta Scriptura ne descrie foarte limpede cele doua morti si cele doua invieri:

INVIERILE:
- prima inviere: INVIEREA celor morti in credinta, la revenirea Domnului Hristos
- a doua inviere (la o mie de ani sau mii de ani, dupa prima inviere - Apocalipsa 20:5): invierea celor necredinciosi pentru a li se arata judecata si primirasplata.

Mortile:
- prima moarte: consecinta (nu pedeapsa) vietii noastre pacatoase, in care totul se degradeaza si piere. Dar, aceasta moarte (descrisa de Sfanta Scriptura ca un somn, fara constienta) este urmata de INVIERE.
- a doua moarte: este moartea (nimicirea) pentru totdeauna (fara posibilitatea invierii) a diavolului si a celor necredinciosi.

Va rog sa ma corectati cu Scriptura, daca am gresit sau puteti sa-mi cereti sa argumentez cu Scriptura ce am afirmat.
  #995  
Vechi 02.07.2011, 13:39:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu conteaza ce spun eu. Chiar se pomeneste despre parti trupesti. Se vorbeste despre degete sau limba.

Cat priveste intelegerea a ceea ce inseamna "suflet": eu inteleg foarte bine ce inseamna sufletul in acceptiunea biblica. Am studiat destul de mult acest subiect.

P.S. Dvs. faceti confuzie intre suflet si ceea ce se intoarce la Dumnezeu cand omul moare (adica suflarea de viata, duhul de viata - "ruach", in ebraica VT sau "peuma", in greaca VT).

Nu-i frumos sa-L folositi pe Domnul Iisus ca paravan pentru doctrina filozofica (nu biblica) despre "suflete nemuritoare". Domnul Iisus vorbea despre parti trupesti, in toata legea. Nu era vorba despre degete duhovnicesti, limba duhovniceasca sau suferinte trupesti duhovnicesti.

Pana la urma ce trebuie sa inteleg? Ca "sufletul mortului" are simtaminte trupesti? Simte arsuri care pot fi lecuite prin stropirea cu apa de catre un alt "suflet de mort"?

Faceti o mare confuzie (sper ca este nerautacioasa). Este o diferenta ca de la cer la pamant intre a crede in fantome si a crede in INVIERE. Cand Domnul Iisus l-a inviat pe prietenul sau Lazar (din Betania), acesta era un om cu trup si viata.

Adventistii cred in INVIEREA celor morti (asa cum a fagaduit Mantuitorul). Nu cred in nemurirea mortului.

Sa inteleg ca Avraam se afla in sanul lui Avraam? Poate ma ajutati sa pricep mai bine.

Nu am vazut, in postarea dvs., nici un verset care sa cuprinda expresia "suflet nemuritor". Eu asta v-am rugat sa-mi dati.

P.S. In plus, versetele postate de dvs. se refera la judecata finala. Discutam si despre asta, daca vreti, dar sa nu amestecam subiectele. Sa ramanem la fagaduintele Mantuitorului (ca se va intoarce sa invie pe cei morti in credinta si sa-i ia cu EL pe ai Sai) sau la ceea ce combate aceste fagaduinte (doctrina "sufletului nemuritor al mortului" care merge la Domnul Iisus, din proprie initiativa, in mod constient si plin de simtiri).
Dumneavoastra ati studiat ceea ce credeau omenii despre suflet in VT, Domnul insa a spus ceea ce stia cu siguranta despre partea care ramane dupa moarte si care se vede bine ca arata ca si trupul, cu degete, ochi, limba etc. Exista ochi trupesti, se vede bine ca exista exista si ochi sufletesti, sau duhovnicesti, sau imateriali sau cum doriti sa ii numiti si puteti sa nici nu ii numiti. Cert este ca nu sunt cei trupesti pentru ca aceia raman in mormant si se descompun. Domnul stie mai bine decat dvs indiferent cat de mult ati studiat, asa ca eu pe El il cred. Dumneavoastra puteti sa va incredeti in studiul propriu si concluziile derivate din el, eu insa ma incred in cuvintele Celui care a zis: "Eu sunt Adevarul". Daca El a zis ca mortii continua sa vada si sa simta dupa ce sunt inmormantati, eu nu o sa cred altceva.

Sufletul care simte arsura durerii a crezut ca celalalt suflet aflat in bucurie ar putea sa ii stinga durerea cu putina apa insa se insela, zicea asta din necunoasterea celor de dupa moarte, de aceea i s-a raspuns ca este imposibil sa se dea curs cererii lui, ca atare trebuia sa indure suferinta. Este si motivul pentru care a dorit sa isi avertizeze fratii, care cu siguranta nu stiau ce ii asteapta asa cum nu a stiut nici el. Se vede bine ca cei din VT nu prea stiau ce ii asteapta dupa moarte, noi insa stim acum, asa ca nu vad de ce sa raman in nestiinta ca si bogatul nemilostiv. Daca un mort ar invia si v-ar spune ca este ca si in parabola cu siguranta nu l-ati crede din moment ce nici pe Domnul Iisus nu il credeti. Tocmai ca daca mortul ar invia ca sa va spuna cum sta treaba, ar invia cu trup iar dvs, vazandu-l in trup, nu ati crede ca intr-adevar a murit si a vazut tot ceea ce spune, deci veti crede despre el ca bate campiii sau ca a fost in vreo moarte clinica si totul a fost doar imaginatie sau vis.

Cat despre faptul daca Avraam statea sau nu in sanul lui Avraam, el statea in acel loc fara suferinta care a luat numele de sanul lui Avraam pentru ca Avraam era considerat tatal tuturor. Este ca si cum ati spune casa lui Avraam, daca asa va cade mai bine formularea.

Daca versetele nu v-au convins, atunci ascultati cuvantul Domnului care spune urmatoarele idei:

- pentru a avea viata vesnica, trebuie sa mancam Trupul Sau (painea vietii) si sa bem sangele Sau
- pentru a intra in Imparatie trebuie sa avem viata (deci sa facem cele de mai sus) si sa facem voia Tatalui Ceresc, caz in care vom trece de la moarte direct la viata fara a mai trece prin judecata
- iar Imparatia nu trebuie cautata in afara ci in inimile noastre

Deci, daca facem toate cele de mai sus, inviem (duhovniceste) in Domnul pentru ca trupeste suntem vii, intram in Imparatie inca din aceasta viata, iar in momentul in care trupul moare, ceea ce ramane merge direct la viata fara a mai trece prin judecata. Logic, din moment ce deja am primit viata (duhovniceasca) cand inca mai eram in viata trupeasca. Cei care insa nu cred, sunt deja judecati dupa cum zice Domnul, adica ei neavand viata duhovniceasca in ei, atunci dupa moartea trupului vor ramane si duhovniceste morti. Iar aceasta moarte duhovniceasca este exact suferinta pe care o simtea bogatul in iad.

Si toate sunt explicate si mai bine si confirmate de capitolul 20 al Apocalipsei unde veti vedea ca sunt doua invieri si doua morti.
Prima inviere este cea a sfintilor care nu vor cunoaste judecata ci vor trece de la moartea (trupului) la viata (duhovniceasca), in timp ce ceilalti vor cunoaste moartea atat trupeasca ca si orice om, dar si duhovniceasca, este moartea dintai.
Dupa care, dupa mii de ani, timp in care acesti sfinti imparatesc alaturi de Iisus, toti oamenii vor fi inviati in trup si aceasta este invierea a doua pe care o vor cunoaste toti. Sfintii vor fi inviati in trup fara sa fie judecati ci dimpotriva, ei ii vor judeca pe ceilalti dupa faptele lor. Iar dupa aceasta judecata, ceilalti vor fi impartiti in doua tabere, cei "buni", oile, vor veni si ei la viata duhovniceasca, vor intra si ei in Imparatie, in timp ce cei "rai", caprele, vor fi trimise in focul in care va fi ingropata moartea, aceasta fiind moartea cea de a doua pe care sfintii nu o vor cunoaste. Normal din moment ce ei sunt vii duhovniceste inca din viata lor trupeasca. Si ce se va intampla in acest foc cu sufletul celor care mor a doua oara? Va disparea sau va ramane nemuritor? Dupa cum arata mai departe in Apocalipsa, si dupa cum o aratase si Iisus, acestia vor ramane intr-o suferinta eterna, in intunericul din afara cetatii, unde este durerea si scrasnirea dintilor.

Deci omul este nemuritor. Trupul este cel care dispare pentru o perioada, partea netrupeasca insa nu dispare niciodata, iar viata si moartea in ceea ce priveste aceasta parte a omului nu inseamna existenta (viata) si inexistenta (moarte) asa cum se intampla cu partea trupeasca, ci pentru partea duhovniceasca in ambele cazuri inseamna existenta, insa intr-un caz inseamna existenta in bucurie in Imparatia lui Dumnezeu (viata) iar in altul existenta in durere in afara Imparatiei lui Dumnezeu (moarte). De aceea si este scris ca cei care traiesc in pacat sunt morti, morti duhovniceste, pentru ca trupeste sunt vii. Iar moartea lor duhovniceasca in pacat nu inseamna altceva decat o existenta in suferinta in afara Imparatiei lui Dumnezeu in care nu pot intra in aceasta viata plina de pacat pentru faptul ca pacatul nu poate intra in Imparatie. Si aici vorbim de oameni care inca sunt vii trupeste. Deci viata si moartea trupului este una si nu se suprapune peste viata si moartea partii ne-trupesti, nemateriale, care este cu totul altceva. Si puteti numi aceasta parte netrupeasca cum doriti, dar ea tot nemuritoare va ramane in sensul ca va exista intotdeauna, insa va exista ca si parte vie, in bucurie, sau ca si parte moarta, in suferinta. Nu va intra insa niciodata in nefiinta, in inexistenta, deci in acest sens este nemuritoare.

Last edited by Adriana3; 02.07.2011 at 14:02:24.
  #996  
Vechi 02.07.2011, 13:42:51
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura ne descrie foarte limpede cele doua morti si cele doua invieri:

INVIERILE:
- prima inviere: INVIEREA celor morti in credinta, la revenirea Domnului Hristos
- a doua inviere (la o mie de ani sau mii de ani, dupa prima inviere - Apocalipsa 20:5): invierea celor necredinciosi pentru a li se arata judecata si primirasplata.

Mortile:
- prima moarte: consecinta (nu pedeapsa) vietii noastre pacatoase, in care totul se degradeaza si piere. Dar, aceasta moarte (descrisa de Sfanta Scriptura ca un somn, fara constienta) este urmata de INVIERE.
- a doua moarte: este moartea (nimicirea) pentru totdeauna (fara posibilitatea invierii) a diavolului si a celor necredinciosi.

Va rog sa ma corectati cu Scriptura, daca am gresit sau puteti sa-mi cereti sa argumentez cu Scriptura ce am afirmat.

Cele ce spuneti sunt redate in capitolul 20 al Apocalipsei si am explicat mai sus, in postarea anterioara, asa ca aici o sa dau capitolul:

"1. Si am vazut un inger, pogorandu-se din cer, avand cheia adancului si un lant mare in mana lui.
2. Si a prins pe balaur, sarpele cel vechi, care este diavolul si satana, si l-a legat pe mii de ani,
3. Si l-a aruncat in adanc si l-a inchis si a pecetluit deasupra lui, ca sa nu mai amageasca neamurile, pana ce se vor sfarsi miile de ani. Dupa aceea, trebuie sa fie dezlegat catava vreme.
4. Si am vazut tronuri si celor ce sedeau pe ele li s-a dat sa faca judecata. Si am vazut sufletele celor taiati pentru marturia lui Iisus si pentru cuvantul lui Dumnezeu, care nu s-au inchinat fiarei, nici chipului ei, si nu au primit semnul ei pe fruntea si pe mana lor. Si ei au inviat si au imparatit cu Hristos mii de ani.
5. Iar ceilalti morti nu inviaza pana ce nu se vor sfarsi miile de ani. Aceasta este invierea cea dintai.
6. Fericit si sfant este cel ce are parte de invierea cea dintai. Peste acestia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El mii de ani.
7. Si catre sfarsitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din inchisoarea lui,
8. Si va iesi sa amageasca neamurile, care sunt in cele patru unghiuri ale pamantului, pe Gog si pe Magog, si sa le adune la razboi; iar numarul lor este ca nisipul marii.
9. Si s-au suit pe fata pamantului, si au inconjurat tabara sfintilor si cetatea cea iubita. Dar s-a pogorat foc din cer si i-a mistuit.
10. Si diavolul, care-i amagise, a fost aruncat in iezerul de foc si de pucioasa, unde este si fiara si proorocul mincinos, si vor fi chinuiti acolo, zi si noapte, in vecii vecilor.
11. Si am vazut, iar, un tron mare alb si pe Cel ce sedea pe el, iar dinaintea fetei Lui pamantul si cerul au fugit si loc nu s-a mai gasit pentru ele.
12. Si am vazut pe morti, pe cei mari si pe cei mici, stand inaintea tronului si cartile au fost deschise; si o alta carte a fost deschisa, care este cartea vietii; si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.
13. Si marea a dat pe mortii cei din ea si moartea si iadul au dat pe mortii lor, si judecati au fost, fiecare dupa faptele sale.
14. Si moartea si iadul au fost aruncate in raul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15. Iar cine n-a fost aflat scris in cartea vietii, a fost aruncat in iezerul de foc."
  #997  
Vechi 02.07.2011, 14:28:42
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Se pune intrebarea ce se intampla cu cei care au mancat painea vietii, dar nu au facut in totul voia lui Dumnezeu Tatal, deci nu pot trece de la moarte direct la viata fara judecata. Aici apare controversa dintre ortodocsi si catolici cu privire la existenta sau nu a purgatoriului. Nu o sa imi dau eu cu parerea asupra acestei dogme, ci as putea spune cazul strabunicii mele care, la un moment dat a avut un vis in care cineva o ducea pe un drum lung fara ca ea sa se poata nici impotrivi, nici sa isi dea acordul. La un moment dat a aparut un barbat care a zis: "Ia-o de aici si du-o inapoi ca nu este pregatita pentru drumul acesta". Dupa care s-a trezit paralizata, si dupa 10 ani de suferinta, a murit. Deci purgatoriul ei a fost in aceasta viata. Ceea ce mi se pare normal din moment ce in viata de dupa moarte nu mai poate nimeni lucra pentru mantuirea lui dupa cum se arata atat in VT cat si in NT.
  #998  
Vechi 02.07.2011, 14:47:20
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Nu scrie insa este logica caci fara desavirsirea obtinuta aici pe pamint nu poti deveni inger asa peste noapte si nici o antecamera pentru rai nu este unde sa inveti deprinderile si harismele, daca este atunci este aici pe pamint in vremurile frumoase promise -precum in cer asa si pe pamint -cum noi nu putem merge in rai vine imparatia pe pamint (Duhul sfint Dumnezeu) sa locuiasca cu oamenii ca sa ne calauzeasca in tot adevarul promis -marturisind totodata pe Iisus si aducindu-ne aminte de tot ce a spus El, vestind si lucrurile viitoare..implinind toata lista de lucrari promise.

Desigur este si invierea spre judecata insa aceasta este inainte de Judecata ca sa te mai puna odata la incercare si nu cea in urma Judecatii, sint doua aspecte care ar fi trebuit luate in calcul in mod distingt.

In Isaia scrie ca cei care implinesc legea si care sint pecetluiti de catre Dumnezeu ei bine in zilele din urma li se promite ca vor fi dintre cei alesi sa faca parte din Imparatia sfintilor, vor fi sfintii lui Dumnezeu pe pamint si vor pastori neamurile,
apoi la sfirsitul unui capitol spune ca "Cei pecetluiti se vor intoarce".
pai daca nu se reintrupeaza cumva inainte nu au cum sa se intoarca ,nu au cum sa fie aici acum intre cei 144000 sa fie rapiti si apoi sa faca parte din imparatia sfintilor pe pamint.
Logic inseamna ca invierea spre judecare este cea care deja se deruleaza de cind a inceput sa creasca vertiginos populatia in urma cu vreo 100 de ani.
Judecata are o durata mai lunga (veacul judecatii) si incepe cu "veacul celui rau" dupa care urmeaza zilele din urma ale Judecatii adica de la sfirsitul Judecatii.
Se pare ca veacul celui rau a inceput in jurul anului 1910 cind -din surse bisericesti neoficiale am aflat ca- a avut loc profetia cu cei doi trimisi ai lui Dumnezeu care umbla in saci, omoriti si inviati- eveniment care s-a petrecut in orasul Iraklyon din insula Creta.
Dupa un studiu istoriografic in Apocalipsa prin cele 7 biserici sint simbolizate anumite etape in istoria diferitelor ramuri crestine istorie care se incheie in anul 1909.

Last edited by Mihai36; 02.07.2011 at 14:52:18.
  #999  
Vechi 02.07.2011, 15:08:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Una din dilemele de interpretare este cea legata de miile de ani legate de dezlegarea celui rau in unele versiuni dupa 1000 de ani/ in altele dupa miile de ani , ambele variante sint corecte in felul lor insa in original scria 1000 ceea ce inseamna ca este o perioada diferita de miile de ani dupa Judecata
Exista si o versiune anterioara versiunii Cornilescu in care Iisus va imparati cu sfintii 1000 de ani iar cel rau este dezlegat dupa miile de ani.
Si cred ca mai sint si alte variante.
Este posibil ca perioada domniei sfintilor sa nu fie suprapusa cu perioada dupa care va fi dezlegat ci inainte. De aceea apare in unele versiuni corctat - mia de ani facuta mii- iar in alte versiuni mile facute mie - pentru ca traducatorii au mers probabil pe premisa ca intii vine Iisus apoi trece o perioada milenara si abia apoi este dezlegat cel rau.

Cheia rezolvarii este legata de semnele venirii a doua oara a lui Iisus cu noul nume.
Semnele sint in nr de 3 : semnul crucii pe cer, intunecarea Soarelui si a Lunii facuta rosie si Isusii mincinosi.
Iisusii mincinosi deja au venit ceea ce inseamna ca intunecarea si crucea umeaza peste putina vreme si nu peste mii de ani . Insa intunecarea are loc cu ocazia celor 3 zile de intuneric ale urgiei justitiare divine despre care scrie si in VT si unde se dau mai multe amanunte nu doar intunecarea - iar inainte de urgie si pina la urgie se va derula razboiul cu Gog si restul.
Deci cum razboiul este acum inseamna ca mia- miile de ani de pina la dezlegare deja au trecut.
  #1000  
Vechi 02.07.2011, 15:31:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
[u]Pana la urma ce trebuie sa inteleg? Ca "sufletul mortului" are simtaminte trupesti? Simte arsuri care pot fi lecuite prin stropirea cu apa de catre un alt "suflet de mort".
Trebuie sa intelegeti exact ca va spune parabola saracului Lazar. Nici mai mult, nici mai putin; daca Sfinta Scriptura ne spune ca dupa moarte vom trai fericire sau durere, credem asta fara a ne mai bate capul ca unii pun la indoiala insasi cuvintele Domnului nostru Isus Cristos.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38