Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 10.07.2011, 14:59:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Cam aceasta este definiția dependenței (puteți citi a beției). Când depind de acel 1-2 pahare de vin la masă fără de care nu pot. Și dacă pot... de ce să le mai beau?
Cand am scris asta nu m-am gandit ca zilnic se bea 2 pahare pur si simplu am privit din perspectiva unei nunti sau alt eveniment. E buna infranarea dar sa fie din inima, nu habotnica si nu impusa. Infranarea placuta lui Dumnezeu este aceea in care ne abtinem de buna voie de la ce ne este ingaduit si nu ca regula prescrisa de cineva intr-un anumit cult.
  #1102  
Vechi 10.07.2011, 15:00:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Nu trebuie adăugat niciun conservant. Storci strugurele și obții... must. Dacă vrei să-l păstrezi un an sau mai mulți în acea stare nu ai nevoie de conservanți chimici. Există metode naturale.
Si care sunt acele metode?
  #1103  
Vechi 10.07.2011, 15:04:03
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cand am scris asta nu m-am gandit ca zilnic se bea 2 pahare pur si simplu am privit din perspectiva unei nunti sau alt eveniment. E buna infranarea dar sa fie din inima, nu habotnica si nu impusa. Infranarea placuta lui Dumnezeu este aceea in care ne abtinem de buna voie de la ce ne este ingaduit si nu ca regula prescrisa de cineva intr-un anumit cult.
Doamnă/domnișoară același principiu e valabil și la ocazii deosebite. Iar respectarea unui principiu nu înseamnă habotnicie...
  #1104  
Vechi 10.07.2011, 15:05:02
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si care sunt acele metode?
Cea mai simplă, la îndemână și folosită chiar pe vremea Domnului Hristos, este fierberea și păstrarea în vase sigilate. Dar presupun că știați deja acest lucru...
  #1105  
Vechi 10.07.2011, 15:07:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Doamnă/domnișoară același principiu e valabil și la ocazii deosebite. Iar respectarea unui principiu nu înseamnă habotnicie...
Parerea dumitale...
  #1106  
Vechi 10.07.2011, 15:10:38
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In afara de must fiert (facut compot) alta conservare nu mai stiu ..
  #1107  
Vechi 10.07.2011, 15:10:47
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca doar se recomanda.
Cineva care ar veni cu o sticla de vin la masa cred ca ar fi privit ca un extraterestru. Corect?
Nu doar se recomanda, se da invatatura: Un ocărâtor este vinul, un zurbagiu băutura îmbătătoare și oricine se lasă ademenit nu este înțelept. Pildele lui Solomon 20:1 Dar dupa cum am mai spus nu am cunostinta sa se fi luat masuri disciplinare decat impotriva celor care s-au imbatat

Daca as invita o familie din biserica mea la masa si ei ar veni cu o sticla veni vin? N-ar face-o, stiu toti ca nu beau vin.

Daca as invita o familie de ortodocsi la masa si ei ar veni cu o sticla de vin?
Le-as multumi frumos si as da-o nevestei s-o puna data viitoare pe friptura.

In nici un caz nu as privi chioras la el si nu as incepe sa-i tin predici.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce intelegeti prin "apologia vinului"?
Un tip, crestin si apologet al vinului, stie ca eu, de dragul Domnului si al sufletului meu, m-am hotarat sa tin post de vin pentru toata viata mea. Este o alegere pe care am facut-o in urma invataturii primite in biserica mea.

El vine la mine sa-mi predice cat bun e vinul si ce dulce si ce hranitor si ce efecte medicale are.
Asa ca o paranteza: crestinul nostru se plange de felul in care necredinciosii il ademenesc pe el in Postul Pastelui sa manance de dulce. Dar el, la randul lui, ma ademeneste pe mine sa beau vin.
  #1108  
Vechi 10.07.2011, 15:14:02
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Infranarea placuta lui Dumnezeu este aceea in care ne abtinem de buna voie de la ce ne este ingaduit si nu ca regula prescrisa de cineva intr-un anumit cult.
Dumneavostra tineti Posturile pentru ca e asa e regula Cultului Ortodox?
Nu, le tineti pentru ca asa ati primit invatatura in Biserica, asa credeti ca este bine si asa faceti.

Din aceleasi considerente eu nu beau vin si bauturi tari.
  #1109  
Vechi 10.07.2011, 15:21:35
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Parerea dumitale...
Nu. Părerea Duhului Sfânt:

"Și nu vă îmbătați de vin, în care este pierzare, ci vă umpleți de Duhul." (Efes.5,18) O să postez acest verset (în versiune ortodoxă) până o să ia cineva seama la el.

Dacă dumneavoastră considerați "habotnicie" umplerea cu Duhul Sfânt, nu mai am ce comenta... Sau dacă considerați că trebuie moderație în acest act sfânt (adică și puțin Duh Sfânt și puțin vin) la fel suntem pe unde diferite...
  #1110  
Vechi 10.07.2011, 15:24:25
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In afara de must fiert (facut compot) alta conservare nu mai stiu ..
Nu este vorba de compot aici, ci de sterilizarea mustului. Există și alte metode naturale (poate chiar mai naturale), nu are rost să le discutăm că o să le găsiți hibeși acelora. Interesant că considerați degradarea mustului (alcoolizarea) un fapt benefic și încă "de la Dumnezeu". Mergând pe linia aceasta de gândire, ar trebui să mâncăm mere putrede și măsline râncede...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38