Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 04.08.2011, 14:00:36
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pana acum am fost doar la catolici si anglicani si exact in aceste biserici am vazut lumea traind cu adevarat ceea ce tu ai enuntat teoretic, mai ales anglicanii. Nu stiu cum sunt ceilalti, dar ideea este alta: de ce un ortodox trebuie sa mearga pe la altii ca sa poate vedea aplicandu-se in practica ceea ce Biserica lui teoretizeaza atat de frumos?
in ortodoxie nu ai fost ... asadar stai linistita ca nu stii nimic ....
si apropo , stiind ca sunt in minciuna , si tu ii vezi ca o traiesc TE IMPRESIONEAZA ? hmmmm ... pe mine m-ar pune pe ginduri .... diavolul asta face ....le da falsa impresie ca sunt evlaviosi , ca ŽŽ traiesc ŽŽ ŽŽcredinta ŽŽ, dar de fapt SUNT IN MINCIUNA ... e tipic sectelor ... si acolo o sa vezi astfel de bazaconii ....
multa iubire
ps si uite incet incet cum se vede ca nu esti ortodoxa ... minti , dar stim ca minciuna are picioare scurte
multa iubire
  #1502  
Vechi 04.08.2011, 14:04:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pana acum am fost doar la catolici si anglicani si exact in aceste biserici am vazut lumea traind cu adevarat ceea ce tu ai enuntat teoretic, mai ales anglicanii.
Banuiesc ca n-ai fost la romano-catolici si anglicani in perioada studentiei , nu? acuma meditam profund daca exista Biserica Anglicana in Cluj :) La catolici slujba se oficiaza in maghiara si latina, deci nu m-au tentat niciodata. (vorbesc de cei din Cluj). Din scurta experienta neoprotestanta pot sa spun ca din cele trei culte ( baptist, penticostal si martori), mi-au placut baptistii. Seara lor de rugaciune imi aduce aminte de scoala; lumea se aduna si dezbate un subiect, il aprofundeaza, fiecare spune ce a inteles si de ce, iar la urma se extrage morala. La penticostali a fost o experienta mai putin placuta, in mare parte datorata pastorului, patosului exacerbat si a limbajului de lemn. Am avut si marea surpiza sa ascult cantecele Mariei Tanase si altele pe care le-am recunoscut, insa puse pe versuri "religioase" :) e o desacralizare a spatiului bisericii, foarte diferit de BO sau BC. Despre Martori ce pot sa spun, in principiu merg pe acelasi principiu, un predicator, care se alege din randul oamenilor si care prezinta o cuvantare dezvoltand un anumit subiect si facand deseori trimiteri la Evanghelie (deseori insemnat cam o data la 10 secunde) Martorii au obiceiul sa stea fiecare cu Biblia in fata, sa asculte si de fiecare data cand cel care tine cuvantarea face trimitere spre un verset, rapid il cauta. E o forma prin care oamenii s-au obisnuit sa citeasca Evanghelia, insa in acelasi timp, e un zumzet monoton shsssss, shssss al paginilor cartilor pe toate durata "predicii", incat nu stiu cat mediteaza la cele spuse, cat cauta paragrafe si incearca sa tina ritmul cu ceilalti.

Last edited by ioanna; 04.08.2011 at 14:19:39.
  #1503  
Vechi 04.08.2011, 14:12:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Este parerea ta, nu o impartasesc. Te legi foarte mult de forma, neglijand fondul, ii judeci pe altii ca "nu traiesc", datorita netrairii tale personale din Biserica Ortodoxa si aici gresesti. Din ce ai scris pana acum rezulta ca tu nu te-ai regasit in BOR, nu ceilalti, tu ii judeci pe ceilalti dupa aparente. Trairea e intima si personala, se manifesta diferit, la unii se exteriorizeaza la altii nu, tu ti-ai fixat niste criterii proprii prin care judeci "trairea adevarata".

p.s m-am dus la acele biserici neoprotestante pentru ca am fost de atatea ori invitata , incat n-am mai putut refuza :) am bifat odata cu prezenta, a fost suficient.
Dupa aparente zici? Pai de ce exista atat de multe aparente? Uite cate discutii chiar si numai pe tema duminicii. Daca duminica nu este sabat, cum de exista atatea "aparente" care te impiedica sa lucrezi duminica? Ba inca si in zilele de sarbatoare si inca zicanduti-se ca daca lucrezi, te paste o nenorocire, inundatii etc? Pot sa iti dau multime de astfel de aparente. Pentru prima data am intalnit pe cineva mai traitor, ca si tine, aici, in Franta, si cand l-am intrebat mirata cum de el este altfel, mi-a raspuns ca a avut profesori foarte deschisi la Facultate (de Teologie). Tu esti a doua persoana ortodoxa pe care o vad intr-adevar traitoare (din cele cu cunostinte dogmatice serioase). Or mai fi si altele, nu zic nu, insa de 18 ani de cand sunt ortodoxa nu am intalnit chiar asa de multe. Am intalnit mai multi traitori la cei cu cunostinte dogmatice mai putine, din acestia sunt multi.

Last edited by Adriana3; 04.08.2011 at 14:31:49.
  #1504  
Vechi 04.08.2011, 14:24:31
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu te grabi ... citeste si apoi discutam , pina acum am vazut ca de fapt nu stii nimic si ti-am demonstrat asta .... asadar astept ...
multa iubire
Pana acum mi-ai demonstrat doar ca nici ce iti spune interlocutorul nu intelegi, ai picat la toate testele cu brio. Unul din ele, pus tie in fata nu numai de mine, ci si de altii, era faptul ca nu poti da cuiva in cap si apoi sa-i spui ca il iubesti, dupa care ii mai dai o palma si iar ii spui ca il iubesti, dupa care il scuipi in obraz si iar ii zici ca il iubesti si tot asa. Ori daca nici macar acest test marunt nu l-ai trecut, cum vrei sa te cred pe cuvant ca ai inteles tu NT din moment ce tocmai despre iubire este vorba in el? Eu te vad ca si pe fariseii care L-au rastignit pe Iisus din prea multa "dragoste". De aceea iti spuneam sa primesti si tu atata cata dai dar nu te prindeai, sigur fiind ca tu ai da atat de multa.
Graba strica treaba, de asta nu ma grabesc cu astfel de lucruri. Cand vei dovedi ca intelegi ce ti se spune, voi crede ca intelegi si altele. Pana atunci insa nu.
  #1505  
Vechi 04.08.2011, 14:27:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
in ortodoxie nu ai fost ... asadar stai linistita ca nu stii nimic ....
si apropo , stiind ca sunt in minciuna , si tu ii vezi ca o traiesc TE IMPRESIONEAZA ? hmmmm ... pe mine m-ar pune pe ginduri .... diavolul asta face ....le da falsa impresie ca sunt evlaviosi , ca ŽŽ traiesc ŽŽ ŽŽcredinta ŽŽ, dar de fapt SUNT IN MINCIUNA ... e tipic sectelor ... si acolo o sa vezi astfel de bazaconii ....
multa iubire
ps si uite incet incet cum se vede ca nu esti ortodoxa ... minti , dar stim ca minciuna are picioare scurte
multa iubire
Ia o oglinda si priveste-te mai cu atentie, ca despre tine vorbesti
  #1506  
Vechi 04.08.2011, 14:40:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Tu esti a doua persoana ortodoxa pe care o vad intr-adevar traitoare (din cele cu cunostinte dogmatice serioase). Or mai fi si altele, nu zic nu, insa de 18 ani de cand sunt ortodoxa nu am intalnit chiar asa de multe. Am intalnit mai multi traitori la cei cu cunostinte dogmatice mai putine, din acestia sunt multi.
Nu am cunostinte dogmatice serioase,nici pomeneala si nici nu pot sa spun ca-s o ortodoxa practicanta cu adevarat. In legatura cu odihna de Duminica, aceasta tine de traditie si mai ales de educatie si bun simt. Nu "e pacat" sa dai cu aspiratorul, insa nu o faci, din respect pentru ceilalti, doar oamenii se odihnesc si se relaxeaza la sf. de saptamana. E adevarat ca in credinta populara se exagereaza uneori, insa invocarea "pacatului" e o forma pentru a incerca impunerea un model de conduita benefic pentru om, pana la urma orice organism are nevoie de odihna si regenerare.

Last edited by ioanna; 04.08.2011 at 14:43:57.
  #1507  
Vechi 04.08.2011, 14:44:18
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Banuiesc ca n-ai fost la romano-catolici si anglicani in perioada studentiei , nu? acuma meditam profund daca exista Biserica Anglicana in Cluj :) La catolici slujba se oficiaza in maghiara si latina, deci nu m-au tentat niciodata. (vorbesc de cei din Cluj). Din scurta experienta neoprotestanta pot sa spun ca din cele trei culte ( baptist, penticostal si martori), mi-au placut baptistii. Seara lor de rugaciune imi aduce aminte de scoala; lumea se aduna si dezbate un subiect, il aprofundeaza, fiecare spune ce a inteles si de ce, iar la urma se extrage morala. La penticostali a fost o experienta mai putin placuta, in mare parte datorata pastorului, patosului exacerbat si a limbajului de lemn. Am avut si marea surpiza sa ascult cantecele Mariei Tanase si altele pe care le-am recunoscut, insa puse pe versuri "religioase" :) e o desacralizare a spatiului bisericii, foarte diferit de BO sau BC. Despre Martori ce pot sa spun, in principiu merg pe acelasi principiu, un predicator, care se alege din randul oamenilor si care prezinta o cuvantare dezvoltand un anumit subiect si facand deseori trimiteri la Evanghelie (deseori insemnat cam o data la 10 secunde) Martorii au obiceiul sa stea fiecare cu Biblia in fata, sa asculte si de fiecare data cand cel care tine cuvantarea face trimitere spre un verset, rapid il cauta. E o forma prin care oamenii s-au obisnuit sa citeasca Evanghelia, insa in acelasi timp, e un zumzet monoton shsssss, shssss al paginilor cartilor pe toate durata "predicii", incat nu stiu cat mediteaza la cele spuse, cat cauta paragrafe si incearca sa tina ritmul cu ceilalti.
La anglicani nu am fost in timpul studentiei dar la catolici da, si greco- si romano- in limba romana, la Cluj. Ceea ce m-a frapat din prima au fost omeliile lor centrate mereu pe iubirea lui Dumnezeu pentru om, inclusiv la greco-catolici.
  #1508  
Vechi 04.08.2011, 14:52:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Greco-catolicii au pastrat credinta si ritualurile ortodoxe inclusiv liturghiile, nu e o diferenta semnificativa , diferenta o constati atunci cand mergi la neoprotestanti ,pentru ca e cu totul altceva.
  #1509  
Vechi 04.08.2011, 16:09:00
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ia o oglinda si priveste-te mai cu atentie, ca despre tine vorbesti
asa zici tu ? sa ma apar sau sa te las sa gindesti ?
cum alegi tu asa sa fie
multa iubire
  #1510  
Vechi 04.08.2011, 16:11:23
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pana acum mi-ai demonstrat doar ca nici ce iti spune interlocutorul nu intelegi, ai picat la toate testele cu brio. Unul din ele, pus tie in fata nu numai de mine, ci si de altii, era faptul ca nu poti da cuiva in cap si apoi sa-i spui ca il iubesti, dupa care ii mai dai o palma si iar ii spui ca il iubesti, dupa care il scuipi in obraz si iar ii zici ca il iubesti si tot asa. Ori daca nici macar acest test marunt nu l-ai trecut, cum vrei sa te cred pe cuvant ca ai inteles tu NT din moment ce tocmai despre iubire este vorba in el? Eu te vad ca si pe fariseii care L-au rastignit pe Iisus din prea multa "dragoste". De aceea iti spuneam sa primesti si tu atata cata dai dar nu te prindeai, sigur fiind ca tu ai da atat de multa.
Graba strica treaba, de asta nu ma grabesc cu astfel de lucruri. Cand vei dovedi ca intelegi ce ti se spune, voi crede ca intelegi si altele. Pana atunci insa nu.
oare IISUS HRISTOS le dadea in cap fariseilor cu aberatiile spuse de ei si nu ii iubea????? uppps .. acum o sa astept niste interpretari de la voi despre mine de o sa imi stea mintea in loc ..... morrrr de raasss inca de pe acum
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38