Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2007, 23:08:56
serious_joker serious_joker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Am trait si eu experiente similare. Si desi la inceput m-am speriat si m-am gandit ca nu e ceva natural, am avut tendinta apoi sa le pun pe seama unor manifestari clinice, eventual de oboseala (mi s-a mai intamplat cateodata de exemplu sa am stari de ameteala), dar explicatia nu m-a multumit deloc pentru ca nu semana a ameteala si acum cred cu certitudine ca a fost ceva acolo. Cam acum un an a fost o perioada in care foarte des ma trezeam noaptea in acest fel si senzatiile erau destul de asemanatoare: parca o forta coplesitoare ma invaluia pret de cateva secunde, nu puteam sa ma misc (si ca si Sebastiana si eu incercam zadarnic sa ma inchin dar parca eram paralizat) si ma simteam atat de vulnerabil ca si cand viata mea atarna de un fir de ata. Fiindca mi se intampla mai ales sambata m-am gandit ca poate un duh vrea sa ma rog pentru sufletul lui, asa am
vazut-o eu. Cert e ca dupa un timp au disparut subit.(acum cateva zile ce-i drept am mai avut experienta asta dar dupa ff mult timp si nu m-a mai speriat ca inainte) Nu stiu ce a fost exact dar frica aceea parca nu era omeneasca.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2007, 09:12:50
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Intamplari stranii am mai avut si eu dar altii,poate daca nu au trecut prin asa ceva,nu au cum sa inteleaga, si mai si rad pe deasupra.Dar,eu tin sa precizez ca,nimic din cele ce am scris aici nu sunt imaginatii,fantezii sau minciuni ci purul adevar.Serious_joker,sa stii ca poti scapa de starea aceea de care aminteai tu mai sus spovedindu-te des,impartasindu-te dupa ce te spovedesti cand ai dezlegare si frecventand,cat de des poti tu,Sfintele Slujbe ale Sfintelor Biserici si Manastiri.Numai tinand legatura cu Dumnezeu,Maica LUI si toti Sfintii vei putea sa depasesti aceasta perioada de incercare de la Dumnezeu.Dumnezeu asa ingaduie pt.ca te iubeste si vrea sa te apropii mai mult de EL decat o faci,de aceea te supune la un test de incercare ca sa IL pomenesti mai des in rugaciune. Tot asa a procedat si cu mine si, din aceleasi ratiuni,ma gandesc eu,pt.ca alta explicatie nu am putut gasi.Eu mai simteam si altceva:aveam senzatia ca din intuneric se face si mai intuneric si ca ma scufund intr-o prapastie-de fapt,acea prapastie era iadul-din cauza pacatelor mele si ale neamurilor mele traiam acea stare dar,dupa spovedanie sincera si deasa am trecut cu ajutorul Domnului si peste asta,SLAVA LUI DUMNEZEU si PUTERII LUI si ii multumesc ca am avut parte de asa ceva pt.ca sa IL iubesc mai mult.Doamne ajuta!Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2007, 11:34:40
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratilor!!!!!! D-zeu nu are nevoie de "sfinti" pe pamant...Doamne da-mi sa-mi vad pacatele mele!!!!!!!!! citi vietile sfintilor cati dintre ei au avut asemenea "trairi duhovnicesti"sa nwe plangem pacatele si sa lasam cele inalte sfintilor!!!!! noi suntem viermi pacatosi asa cum spunea si sebastiana oare nu suntem Yoghini???Doamne fereste!!! sa mergem cu miluieste-ma inainte nu cu "traire inalta"....iertati jenica
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2007, 13:21:47
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Jeny,nu am scris aici decat ca aceasta experienta trista,dar adevarata,s-a datorat pacatelor mele si ale celor 9 noua neamuri,nu ai inteles mesajul,nu am incadrat-o la "traire inalta" si nici la"traire joasa"ci la ceea ce mi-a dat Dumnezeu:un dus rece pt.trezirea la realitate si apropierea de EL.Cat despre yoga nu am practicat,nu practic si nici nu am de gand sa practic,dar nu iti doresc sa treci ca mine prin groaza de a nu ma mai trezi si de a muri in somn,fara lumanare si fara SFANTA IMPARTASANIE dar dupa SFANTA SPOVEDANIE.Tie iti este f.usor sa judeci asa lucrurile odata ce nu ai trecut prin asa ceva :nu iti doresc asta niciodata,adica sa stii ca poti oricand muri in somn,fereasca Dumnezeu!Si sa stii ca citesc VIETILE SFINTILOR si PROLOAGELE si nu ma consider sfanta pt.ca nu sunt,ci sunt mult prea pacatoasa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2007, 14:03:33
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Jeny,mai adaug faptul si ca treceam prin etapa in care realizam ca,daca mor, ma duc in iad,din moment ce din intuneric, se facea si mai intuneric, si aveam si senzatia ca ma scufund,ca ma duc intr-o prapastie adanca, din care prapastie nu mai putem iesi decat cu strigarea NUMELUI LUI DUMNEZEU si al MAICII DOMNULUI,dar ma trezeam speriata, si, numai rugandu-ma,scapam de starea aceea de amorteala,paralizie,poti sa ii zici cum vrei,era ca si cum as fi fost in transa cred eu,zic si eu,nu stiu,dar realizam tot ce se intampla in jurul meu si eram imobilizata de fortele intunericului asa incat nu ma mai puteam nici macar inchina, de aceea purtam si mai am cruciulita sfintita la gat si crucifixul in mana dreapta,pt.ca nu ma mai puteam inchina.Si te sfatuiesc eu asa:nu ma judeca gresit sau,treaba ta daca o faci,numai ai grija mare sa nu patesti si tu asa ceva,ca nu vreau asta,pt.ca eu nu stiu din ce ratiuni mi-a dat DUMNEZEU asa ceva, eu decat am presupus ca mi-a dat aceasta incercare ca sa ma rog la EL, si sa nu ma abat de la calea LUI, sa nu ma indepartez de EL.De aceea a ingaduit sa vad si demonizati ca sa nu ajung ca ei,din cauza pacatelor mele cele multe,Dumnezeu sa ii miluiasca si sa ii faca bine sanatosi+sa le dea si mantuirea pe care o merita pt.ca au o cruce f.grea de dus,parerea mea personala.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2007, 17:13:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Serious_joker,mie mi-au trecut starile acelea de sperietura reala sau ma rog,senzatie reala ca mor in somn si merg in iad, dar m-au tinut 14 ani din"92 pana in 2006,vara anului trecut.Stii cum este:Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului,ci intoarcera lui catre Dumnezeu.E bine sa nu mai povestesti si la altii,ca dupa aceea te judeca si te mai iau si de nebun sau rad de tine, si nu inteleg toate acestea.Eu apreciez curajul tau ca ai scris aici pe Forum,unde nu te cumoaste nimeni,de aceea am scris si eu, ca sa ajut cu un mic sfat pe cei care mai au astfel de manifestari dubioase si care se intampla numai cu voia si ingaduinta LUI DUMNEZEU pt.anumite motive le stie EL decat.Sfatul meu este,din moment ce zici ca mai ai inca si nu au disparut,din voia Divina,du-te la Biserica si gaseste-ti un Parinte Duhovnic daca nu ai,iar daca ai spune-i numai Sfintiei Sale si eventual mamei tale, sau cine s-ar mai ruga pt.tine ca sa scapi de starile astea.Ocupa-te de acest aspect si cu spovedanii si impartasanii dar, mai ales cu voia LUI DUMNEZEU, vei scapa de ele asa cum am scapat si eu.Doamne ajuta!HRISTOS a INVIAT!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2007, 20:03:47
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Jeny,mai adaug faptul si ca treceam prin etapa in care realizam ca,daca mor, ma duc in iad,din moment ce din intuneric, se facea si mai intuneric, si aveam si senzatia ca ma scufund,ca ma duc intr-o prapastie adanca, din care prapastie nu mai putem iesi decat cu strigarea NUMELUI LUI DUMNEZEU si al MAICII DOMNULUI,dar ma trezeam speriata, si, numai rugandu-ma,scapam de starea aceea de amorteala,paralizie,poti sa ii zici cum vrei,era ca si cum as fi fost in transa cred eu,zic si eu,nu stiu,dar realizam tot ce se intampla in jurul meu si eram imobilizata de fortele intunericului asa incat nu ma mai puteam nici macar inchina, de aceea purtam si mai am cruciulita sfintita la gat si crucifixul in mana dreapta,pt.ca nu ma mai puteam inchina.Si te sfatuiesc eu asa:nu ma judeca gresit sau,treaba ta daca o faci,numai ai grija mare sa nu patesti si tu asa ceva,ca nu vreau asta,pt.ca eu nu stiu din ce ratiuni mi-a dat DUMNEZEU asa ceva, eu decat am presupus ca mi-a dat aceasta incercare ca sa ma rog la EL, si sa nu ma abat de la calea LUI, sa nu ma indepartez de EL.De aceea a ingaduit sa vad si demonizati ca sa nu ajung ca ei,din cauza pacatelor mele cele multe,Dumnezeu sa ii miluiasca si sa ii faca bine sanatosi+sa le dea si mantuirea pe care o merita pt.ca au o cruce f.grea de dus,parerea mea personala.Doamne ajuta!
draga mea sebastiana, NU TE-am judecat!!! doar ca sunt lucuruie de care eu ma tem sa vorbesc, asta nu inseamna ca nu te inteleg, iata eu sunty operata de coloana si am treit ceva saemanator cu tine acolo pe masa de operatie dupa ce mi-ai gresit anestezia si am fost in moarte clinica...spun mediicii...de aceea nu te judec dar asa cum si tu ai trait asa si eu am simti spaima mortii si a judecatii!!!!! Maicuta Domnului sa ne miluiasca si sa ne dea timp de pocainta, Iarta te rog cu lacrimi poate nu m-am exprimat corect am vrut doar sa opresc poate acest subiect periculos, cel care a simtit stie..cel care nu ..nici macar nu poate intelege....cu dragsote jenica
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2007, 22:39:22
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Jeni,iarta-ma pe mine,dar diferenta intre mine si tine este urmatoarea:tu daca mureai,ai fi ajuns in RAI, pe cand eu eram mereu ingrozita ca mor,pt.simplu fapt ca realizam ca merg in iad si, nimanui nu i-ar placea sa constientizeze cum se duce in iad,nu doresc sa mai retraiesc cosmarurile de a avea mereu senzatia de moarte in somn, si de a avea mereu trairea ca ma duc in fundul iadului,de aceea ii contrazic pe cei care nu cred ca iadul nu exista pt.ca eu tresaream in somn simtind un gol si cazand sau ma rog,prabusindu-ma in neant sau abisul iadului pt.ca ma trezeam cutremurata si mi-era frica sa mai si dorm,adormeam cu lumina aprinsa rugandu-ma,si cred ca ajunsesem intr-o perioada sa ma rog,pana si in somn,de frica,pt.ca numai cu rugaciuni ma mai puteam trezi,altfel nu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2007, 22:44:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Rectific greseala de dinainte asfel:de aceea nu cred pe cei care sustin ca iadul nu ar exista.Exista iadul la fel cum exista si RAIUL.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2007, 08:40:22
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Cred ca exagerezi. Daca adormi cu gandul ca iti cade tavanul in cap probabil ca o sa tot visezi ca iti cade si nu poti sa dormi decat cu un remediu in care crezi cum e si faza cu rugaciunea in cazul tau.
Si de ce crezi ca ajungi chiar in fundul iadului si nu undeva mai la suprafata? ai facut orgii sau nenorociri chiar asa de grave?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Limita dintre viata si moarte heaven Generalitati 21 23.02.2011 10:27:02
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Exista viata dupa moarte? ichim Slujba inmormantarii 59 21.10.2009 17:41:57
Intre viata si moarte DLiliana Stiri, actualitati, anunturi 30 18.01.2007 17:46:53