Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.02.2012, 23:52:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa studiezi toate doctrinele? E drum lung.

Dar totusi ce cauti? Ce ar trebui sa-ti dea o religie? Satisfactie sufleteasca, prosperitate materiala, sentimente frumoase, entertainment, o comunitate de oameni morali, sanatate, minuni...

Sau poate mantuire?
Din cele relatate de dumneaei reiese ca ceea ce cauta e de fapt implinirea dorintelor... Sa-mi fie cu iertare daca gresesc.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #112  
Vechi 29.02.2012, 08:29:36
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

normal ca am sa citesc doar despre religiile de baza.deocamdata sa vorbim de lucruri pe care le putem schimba.am mai pus intrebarea asta pt ortodocsi:nu-i asa ca ar trebui scoase cuvintele vechi din liturghii(nu inteleg slujba si tb sa stau cu dictionarul de arhaisme),nu-i asa ca ar tb scaune in biserica pt toata lumea(am vazut la manastirile grecesti ca au bancute pt toata lumea),nu-asa ca ar trebui slujba sa dureze o ora(nu patru ore ca ne plictisim,mai bine o ora si cu sens).nu-i asa ca ar trebui inlaturate obiceiurile care te duc la faliment(de ex praznicul la restaurant de lux).catolicii au facut bine pt biserica lor cind si-au tradus slujbele din latina in limba materna ca sa nu mai plece enoriasii la protestanti unde se slujea in limba materna.oare nu putem sa facem si noi un bine pt biserica nostra ca sa nu ne mai plece credinciosii la alta confesiune?nu-mi place ca in biserica e un dute vino in timpul slujbei,babutele susotesc despre politica,altii si mai rau vb pe mobil(nu prea tare)pai la 4 ore cit dureaza slujba cred si eu ca se plictisesc.am ajuns sa merg sa ma rog dupa slujba cind biserica e goala ca sa am liniste
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.02.2012, 08:40:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
normal ca am sa citesc doar despre religiile de baza.deocamdata sa vorbim de lucruri pe care le putem schimba.am mai pus intrebarea asta pt ortodocsi:nu-i asa ca ar trebui scoase cuvintele vechi din liturghii(nu inteleg slujba si tb sa stau cu dictionarul de arhaisme),nu-i asa ca ar tb scaune in biserica pt toata lumea(am vazut la manastirile grecesti ca au bancute pt toata lumea),nu-asa ca ar trebui slujba sa dureze o ora(nu patru ore ca ne plictisim,mai bine o ora si cu sens).nu-i asa ca ar trebui inlaturate obiceiurile care te duc la faliment(de ex praznicul la restaurant de lux).catolicii au facut bine pt biserica lor cind si-au tradus slujbele din latina in limba materna ca sa nu mai plece enoriasii la protestanti unde se slujea in limba materna.oare nu putem sa facem si noi un bine pt biserica nostra ca sa nu ne mai plece credinciosii la alta confesiune?nu-mi place ca in biserica e un dute vino in timpul slujbei,babutele susotesc despre politica,altii si mai rau vb pe mobil(nu prea tare)pai la 4 ore cit dureaza slujba cred si eu ca se plictisesc.am ajuns sa merg sa ma rog dupa slujba cind biserica e goala ca sa am liniste
Nu, nu cred ca trebuie scoase cuvintele vechi din Sf Liturghie.... nici nu imi vin in cap asa multe, si cu timpul le inveti pe toate.
Ref la scaune, daca ma gandesc ca Hristos a fost rastignit pe cruce, pot sa stau si eu in picioare sau in genunchi, e un exercitiu bun.
Nu cred ca slujba dureaza 4 ore. Sf Liturghie, fara Utrenie, dureaza cel mult 1 ora si jumatate, cel putin la noi la biserica.
Praznicul la restaurant de lux nu este un obicei, poate o exceptie. Eu nu am auzit de aceasta cerinta.
Nu stiu ce sa zic cu galagia, se mai intampla susoteli, si mai merge lumea prin biserica sa aduca pomelnicul la altar si dupa inceputul Sf Liturghii, dar nu chiar cum zici tu... Si unde dureaza slujba 4 ore?? Eu merg duminica la biserica pe la 8.30 iar la 11.00 slujba e gata, cu tot cu predica. Nu mi se pare prea lunga. E drept ca Utrenia incepe mai devreme, dar Sf Liturghie incepe pe la 9 si ceva, deci poti face un compromis cu timpul...
Puteti, va rog, sa imi spuneti, la bisericile unde mergeti voi cat dureaza slujba de duminica?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.02.2012, 08:51:51
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ok ,dar spun cit dureaza slujba dumunica am sa cronometrez exact.si am sa vin cu lista de cuvinte vechi,nu stiu daca le pot nota pe toate dar incerc.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.02.2012, 08:54:32
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

am si o intrebare pt neoprotestantii care au parasit BO si au trecut la alta confesiune :care sint motivele (SINCER) pt care ati parasit BO ?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.02.2012, 09:20:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca ai "studia" (nu se studiaza ci se traieste) invatatura BO, nu ai mai avea nevoie de celelalte.

Daca nu redus mintal a ajuns la acesta concluzie nu insemna ca e si cea corecta. Cum adica a studiat toate religiile? Astea sunt povesti de adormit copii. Ce l-a convins de "geniul" asta ca religia crestina nu este adevarata religie?

Daca te duci la biserica pentru a ti se indeplini dorintele nu cauti unde trebuie. Altii fac minuni la comanda. Biserica nu e tonomatul cu fise a lui Dumnezeu pentru indeplinirea de dorinte.
Pavel Corut a studiat aproape toate religiile? Ce gluma buna! Intradevar a citit ceva...si NU a inteles NIMIC. Cititi ce a scris el despre crestinism si o sa vedeti ca am dreptate. Un om care a citit dar si a inteles a fost Mircea Eliade. Intre el si Pavel Corut e diferenta uriasa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 29.02.2012, 09:26:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
normal ca am sa citesc doar despre religiile de baza.deocamdata sa vorbim de lucruri pe care le putem schimba.am mai pus intrebarea asta pt ortodocsi:nu-i asa ca ar trebui scoase cuvintele vechi din liturghii(nu inteleg slujba si tb sa stau cu dictionarul de arhaisme),nu-i asa ca ar tb scaune in biserica pt toata lumea(am vazut la manastirile grecesti ca au bancute pt toata lumea),nu-asa ca ar trebui slujba sa dureze o ora(nu patru ore ca ne plictisim,mai bine o ora si cu sens).nu-i asa ca ar trebui inlaturate obiceiurile care te duc la faliment(de ex praznicul la restaurant de lux).catolicii au facut bine pt biserica lor cind si-au tradus slujbele din latina in limba materna ca sa nu mai plece enoriasii la protestanti unde se slujea in limba materna.oare nu putem sa facem si noi un bine pt biserica nostra ca sa nu ne mai plece credinciosii la alta confesiune?nu-mi place ca in biserica e un dute vino in timpul slujbei,babutele susotesc despre politica,altii si mai rau vb pe mobil(nu prea tare)pai la 4 ore cit dureaza slujba cred si eu ca se plictisesc.am ajuns sa merg sa ma rog dupa slujba cind biserica e goala ca sa am liniste
1. Textul Sfintei Liturghii, insotit de explicatii:
http://www.dervent.ro/liturghia.php

(ti-as recomanda sa-l printezi si iei cu tine la slujba, daca ti se pare dificil de urmarit)

2 scaunele: este necuviincios (lipsa evlavie) sa stai jos in timpul Sfintei Liturghii. (daca citesti despre Sfanta Liturghie, intelegi si de ce).

3. Nu exista praznice la restaurant, eu nu stiu de asa ceva.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 29.02.2012, 09:57:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
normal ca am sa citesc doar despre religiile de baza.deocamdata sa vorbim de lucruri pe care le putem schimba.am mai pus intrebarea asta pt ortodocsi:nu-i asa ca ar trebui scoase cuvintele vechi din liturghii(nu inteleg slujba si tb sa stau cu dictionarul de arhaisme),nu-i asa ca ar tb scaune in biserica pt toata lumea(am vazut la manastirile grecesti ca au bancute pt toata lumea),nu-asa ca ar trebui slujba sa dureze o ora(nu patru ore ca ne plictisim,mai bine o ora si cu sens).nu-i asa ca ar trebui inlaturate obiceiurile care te duc la faliment(de ex praznicul la restaurant de lux).catolicii au facut bine pt biserica lor cind si-au tradus slujbele din latina in limba materna ca sa nu mai plece enoriasii la protestanti unde se slujea in limba materna.oare nu putem sa facem si noi un bine pt biserica nostra ca sa nu ne mai plece credinciosii la alta confesiune?nu-mi place ca in biserica e un dute vino in timpul slujbei,babutele susotesc despre politica,altii si mai rau vb pe mobil(nu prea tare)pai la 4 ore cit dureaza slujba cred si eu ca se plictisesc.am ajuns sa merg sa ma rog dupa slujba cind biserica e goala ca sa am liniste
Doamne ajuta !
Merg de mai bine de 10 ani la sf.Liturghie ,dar nu stiu cuvinte pe care sa nu le inteleg din slujba.
Credinciosii pleaca la alte confesiuni din cu totul alte motive ,nu din cauza slujbei.Majoritatea nici nu au fost pe la biserica ,au trecut pur si simplu.
Chiar si o ora daca ar dura slujba ne plictisim daca nu suntem atenti la cuvinte.
Daca nu putem fi atenti -pt.ca la biserica imprastierea poate fi mai mare decat oriunde -macar sa rostim dupa preot cuvintele slujbei si avem un castig foarte mare.
Acel dute vino poate fi ignorat prin ocuparea unui loc mai in fata in biserica ,sau mergem la alta biserica unde e mai multa disciplina.
Post cu bucurii !
Reply With Quote
  #119  
Vechi 29.02.2012, 10:02:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa studiezi toate doctrinele? E drum lung.

Dar totusi ce cauti? Ce ar trebui sa-ti dea o religie? Satisfactie sufleteasca, prosperitate materiala, sentimente frumoase, entertainment, o comunitate de oameni morali, sanatate, minuni...

Sau poate mantuire?
In primul rand trebuie sa ne facem placuti lui Dumnezeu prin parasirea pacatelor si pocainta.
La Psaltire David vorbeste despre cei drepti pe care ii iubeste Dumnezeu .Si despre smerenie.
Sa cautam sa dobandim smerenia.
De aici vin toate :bucuria sufletesca ,iubirea de oameni si mantuirea
Reply With Quote
  #120  
Vechi 29.02.2012, 10:45:16
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

cred ca nu ar fi nici o problema daca unele cuvinte s-ar inlocui cu unele actuale , pina la urma nu ar fi singurele , a folosi cuvinte pe care majoritatea nu le intelege e pina la urma o lipsa de respect.

legat de scaune, nu toate bisericile au asa multe scaune. unele au vreo 3-4 altele cu zecile , depinde de cit de mare e biserica si de media virstei poporului care frecventeaza.
de ex la tara unde sint multi pensionari sint multe scaune
pina la urma depinde de organizarea fiecarei parohii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46