Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2012, 17:45:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca cei mandatati sa manuiasca banii Domnului
vedeti cu ce "texte" vin penticostalii ca sa-i pacaleasca pe enoriasi sa le dea bani? auziti, cica "cei mandatati sa manuiasca banii Domnului"---> prostii din astea auzi in toate bisericile penticostale, fara nicio justificare biblica, acesti pastori iti vor spune ca 10% din venitul tau, de fapt, nu e al tau ci al Domnului (adica al mandatatilor Domnului, de fapt, e partea lor!!!)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2012, 17:47:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
zeciuala neoprotestantilor e cam mare cam 1000ron pe an de membru???????????
Pai nu, zeciuiala e 10% din venitul fiecaruia, daca unul castiga 3000 lei pe luna atunci e obligat sa dea pastorului 300 lei x12 luni = 3600 lei !!!/an. Dar pe langa zeciuiala, exista taxa de cult, daruri de bunavoie si colecte, deci incasarile sunt muuuult mai mari!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2012, 17:53:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu stiu daca e treaba noastra sa ne gandim unde merg acesti bani.
Exact, dati banii si nu va mai ganditi la asta! E treaba "lor" (a conducatorilor penticostali) si nu treaba "oitelor", oitele sa scoata banii si "mucles"!

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
.
Cand noi crestinii, dam bani la biserica, daruim acei bani direct lui Dumnezeu.
Cu alte cuvinte, pastorii sunt casierii lui Dumnezeu!!!
--------------------------------------------------------------
Oare cat va mai suporta Domnul pe acesti escroci????
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2012, 18:41:17
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

draga doriana nu ma cunosc cu nimeni de pe forum.dupa cum ai vazut nu m-am legat de doctrinele neoprotestante.am urmarit pe internet serviciul divin la o biserica baptista mi-a placut predica si corul.m-am mirat de suma pe care o platesc neoprotestantii pt biserica pt un roman e enorm de mult.pina acum am donat sume mici la bisericile ortodoxe si catolice.prefer sa dau sume mai mari (in masura posibilitatilor) oamenilor in suferinta( la fel cum faci si tu)de ex la sinistratii care au ramas fara casa fara sa ma intereseze ce religie au.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2012, 20:03:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
sincer n-am studiat aprofundat nici o religie pina acum.sint ortodoxa .preotul stie ca vizitez si alte biserici mi-a spus ca le pot vizita dar sa nu-mi schimb religia.nu m-a preocupat cu adevarat apartenenta la o religie anume,altceva m-a preocupat :ce pot sa face ca sa-i plac lui DZEU
Am observat ca de obicei cei care cauta astfel fara sa fi studiat la inceput ortodoxia ajung sa se converteasca la alt cult. Dar cine cauta cu adevarat adevarul il va gasi intotdeauna, adica in ortodoxie. Si eu am fost agnostic, apoi am cautat adevarul si cand am devenit credincios credeam ca toate cultele crestine sunt bune (cand nu citisem Biblia credeam ca toate religiile sunt bune). Urmaream emisiuni neoprotestante, ascultam un radio neoprotestant. Dar asta nu a durat mult, apoi am crezut ca doar ortodoxia si catolicismul sunt adevarate. Acum mi-am dat seama ca nu exista o religie mai buna si alta mai putin buna sau ca toate sunt al fel. Mi-am dat seama ca exista o singura religie, o singura comuniune cu Dumnezeu, iar aceasta e ortodoxia. Celealalte sunt toate cautari ale lui Dumnezeu, dar daor cautari, fiecare om are in el aceasta nevoie de spiritualitate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2012, 21:14:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti! Cine a spus asta? Hristos. Urmeaza acest sfat si ai sa evoluezi spiritual asa cum iti doresti prietene. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2012, 23:01:06
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
zeciuala neoprotestantilor e cam mare cam 1000ron pe an de membru?
Zgarcenia este un pacat care nu trebuie lasat sa-si faca un culcus cald in inima ta.

Legea cea Noua este superioara celei Vechi. Daca in Vechea Lege se dadea 10%, in Legea ce Noua ar trebui sa se dea mai mult. De altfel toti cei care au avut o intalnire personala cu Dumnezeu, care au trait experienta convertirii, care au bucuria mantuirii, daruiesc mult, sunt generosi. Ei mereu vor dori sa daruiasca, cu bucurie, din tot ce au: din timpul lor, din banii lor, din energia lor, talentele lor. Pentru ei este o onoare sa-L slujeasca pe Domnul cu averile lor si cu talantii lor.

Daca mersul la biserica il privesti ca pe activitate sociala, ca membralitatea intr-un club, ti se va parea mereu ca esti jecmanita de bani. Intr-adevar esti jecmanit. Daca nu ai primit dulceata comuniunii cu Dumnezeu, a nadejdii vietii eterne, a fagaduintelor nespus de mari si scumpe de care au parte cei care sunt copii ai lui Dumnezeu, este normal sa ti se para incorect sa daruiesti un procent din veniturile tale lui Dumnezeu.

Pentru cei care nu-l cunosc pe Dumnezeu sunt necesare impunerea taxelor de inmormantare si de cununie.
Dar oricum ai face lor li se va parea ca au fost „excrocati de popi”.
Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
dragi neoprotestanti ia intrebati pastorul ce se va intimpla daca banii acestia in loc sa-i dati la biserica ,sa ii dati pt persoanele cu boli grave
Acesta e un argument standard pentru cei care vor sa fenteze si Biserica si saracii.

E bine sa dai bisericii banii bisericii iar fata de cei lipsiti sa faci milostenie in ascuns, „sa nu stie staga ce face dreapta”.
Nu lua banii bisericii sa-i dai la saraci si nu lua banii saracilor sa-i dai la biserica.

Last edited by penticostalul; 26.02.2012 at 23:09:15.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.02.2012, 23:45:13
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Stau si ma intreb... ce rost are relatarea aceasta din Sf. Evanghelie?...

"Iisus sedea jos in fata vistieriei Templului si Se uita cum arunca norodul bani in vistierie. Multi, care erau bogati, aruncau mult.
A venit si o vaduva saraca si a aruncat doi banuti, care fac un gologan.
Atunci Iisus a chemat pe ucenicii Sai si le-a zis: "Adevarat va spun ca aceasta vaduva saraca a dat mai mult decat toti cei ce au aruncat in vistierie;
caci toti ceilalti au aruncat din prisosul lor, dar ea, din saracia ei, a aruncat tot ce avea, tot ce-i mai ramasese ca sa traiasca."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.02.2012, 00:19:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da-mi voie te rog, frate, sa incerc si eu o subliniere, cea care ma tulbura mult mereu, ma minuneaza cel mai tare si imi trezeste mai aprins nadejdea in Hristos:

"... caci toti ceilalti au aruncat din prisosul lor, dar ea, din saracia ei, a aruncat tot ce avea, tot ce-i mai ramasese ca sa traiasca."
Asta ma ucide pe mine
si ma invie, Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.02.2012, 08:24:46
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Legea cea Noua este superioara celei Vechi. Daca in Vechea Lege se dadea 10%, in Legea ce Noua ar trebui sa se dea mai mult.
normal, altfel Pavel Rivis Tipei cum isi mai cumpara el masini ultraluxoase, vile etc? cu ce bani mai consolideaza cariera politica a fiului sau?

"penticostalul", corupt cum este, nu face diferenta intre "milostenie" si "taxare", la penticostali nu este milostenie, ci taxare, ca la mormoni unde nu poti intra in templu daca nu prezinti dovada ca esti cu taxele la zi! te-a prins in cultul lor, te-a taxat!

nu vedeti mentalitatea? cica 10% nu mai e suficient, ci mult mai mult!!! pai penticostalul B. Hinn cu ce si-a cumparat avion? nu cu banii necajitilor pe care i-a fraierit? cat costa un avion? trebuia neaparat ca Hinn sa aiba avionul lui? sau Rivis Tipei nu se putea plimba intr-o dacie ???

Last edited by Profetul de carton; 27.02.2012 at 08:28:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46