Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 18.03.2012, 01:21:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Mi-a scapat asta...
Omule, pamantul nu este nici macar centrul propriului sistem solar...
Mai mult, sistemul solar se afla intr-o galaxie, Calea Lactee, si nici macar el nu se afla in centrul galaxiei ci la vreo 28000 de ani lumina de centrul ei. De unde pana unde visezi tu la centrul universului....
Faptul ca stelele se indeparteaza una de cealalta iti da tie speranta ca, cumva, am fi noi centrul universului? E ca si cum ai spera ca una din canile tale din beciul bunicilor sa fie sfantul graal. Nu e complet imposibil dar ....
1. Pamantul nu e centrul Universului si nici Biblia nu sustine asta.
2. Sa stii ca logica si fizica demonstreaza ca s-ar putea. Sa presupunem ca Pamantul ar fi centrul Universului. Pamantul ar reprezenta punctul fix. Daca Soarele s-ar roti in jurul Pamantului cu fix aceeasi frecventa , de aproximativ 24 de ore, rezultatul ar fi acelasi. Iar baza pe care s-a demonstrat sfericitatea Pamantului, adica eclipsele sunt in continuare explicabile. Pamantul nu mai are miscarea de rotatie in jurul axei sale. Poli, ecuatorul si tropicele raman valabile. Pamantul, nu e inclinat ci Soarele are o miscare dubla: una sferica in jurul pamantului (cea zilnica) si una ce “duce” Soarele la distante diferite fata de poli, apropiindu-se maxim de acestia la punctele tropicelor (razele cad perpendicular pe tropice). Si astfel se formeaza si anotimpurile. Si mscarea e perfect posibila si explicabila fizic, Soarele datoradu-si ce-a de-a doua miscare dependentei de un alt corp stalar. Analog si celelalte corpuri care se misca in functie de Pamant. Si logic ar veni intrebarea: Dar ce ar determina Soarele sa aiba acesta miscare pentru ca evident nu poate fi data de Pamant? Si raspunsul este evident un alt corp inca nedescoperit. Adica daca si cu parca pot duce la rezultate nebanuite. Deci fizic este posibil. Inca o data totusi repet, Pamantul nu este centru Universului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 18.03.2012, 08:05:33
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
1. Pamantul nu e centrul Universului si nici Biblia nu sustine asta.
2. Sa stii ca logica si fizica demonstreaza ca s-ar putea. Sa presupunem ca Pamantul ar fi centrul Universului. Pamantul ar reprezenta punctul fix. Daca Soarele s-ar roti in jurul Pamantului cu fix aceeasi frecventa , de aproximativ 24 de ore, rezultatul ar fi acelasi. Iar baza pe care s-a demonstrat sfericitatea Pamantului, adica eclipsele sunt in continuare explicabile. Pamantul nu mai are miscarea de rotatie in jurul axei sale. Poli, ecuatorul si tropicele raman valabile. Pamantul, nu e inclinat ci Soarele are o miscare dubla: una sferica in jurul pamantului (cea zilnica) si una ce “duce” Soarele la distante diferite fata de poli, apropiindu-se maxim de acestia la punctele tropicelor (razele cad perpendicular pe tropice). Si astfel se formeaza si anotimpurile. Si mscarea e perfect posibila si explicabila fizic, Soarele datoradu-si ce-a de-a doua miscare dependentei de un alt corp stalar. Analog si celelalte corpuri care se misca in functie de Pamant. Si logic ar veni intrebarea: Dar ce ar determina Soarele sa aiba acesta miscare pentru ca evident nu poate fi data de Pamant? Si raspunsul este evident un alt corp inca nedescoperit. Adica daca si cu parca pot duce la rezultate nebanuite. Deci fizic este posibil. Inca o data totusi repet, Pamantul nu este centru Universului.
Simpatica demonstratia ta. Intai spui ca nu scrie in Bibilie despre geocentrism iar apoi te chinui sa "demonstrezi" ca de fapt ar fi posibil. Habar nu ai de legile fizicii, daca ar fi cum spui tu si pamantul ar fi fix iar soarele ar orbita in jurul sau atunci soarele ar trage pamantul inspre el. Faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui se datoreaza echilibrului intre forta de atractie gravitationala imensa a soarelului si forta centrifuga (plus, evident, o multime de alte forte minore de atractie /respingere date de luna si celelalte planete). Oricum, modelul simplificat e asta. Obiectele mari nu pot orbita in jurul obiectelor mici. Vai de scoala de-ai absolvit-o :)

Iar despre ce sustine biblia despre geocentrism uite aici, un site intreg, dedicat aspectului asta: http://www.geocentricbible.com/, ca sa nu zic de o multime de alte resurse. Pur si simplu cauta bible geocentric pe google si gasesti garla.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 18.03.2012, 08:36:51
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

da care biblie e buna ?ca am 4 biblii in casa una ortodoxa una de la catolici,una de la evanghelisti(cadou pe strada) si una de la martorii lui yehova(tot cadou pe strada).era sa primesc una cadou pe strada de la mormoni da am refuzat ca am spus ca am deja 4.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 18.03.2012, 08:47:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
da care biblie e buna ?ca am 4 biblii in casa una ortodoxa una de la catolici,una de la evanghelisti(cadou pe strada) si una de la martorii lui yehova(tot cadou pe strada).era sa primesc una cadou pe strada de la mormoni da am refuzat ca am spus ca am deja 4.

nu cumva mormonii au vrut sa-ti dea cartea lor? "cartea lui mormon", care nu e Biblia.

martorii lui iehova dau biblii pe strada? ma indoiesc, ca sa tiparesti o biblie costa mult si nu cred ca isi permit chiar asa sa ofere gratuit biblii pe strada, poate au vrut sa-ti dea o brosura.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 18.03.2012, 09:22:13
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

biblia martorilor lu y are pe coperta "sf scripturi ' "traducerea lumii noi"o am in fata.biblia mormonilor care nu am vrut sa o primesc spuneau ca e diferita ziceau ei ca este cea reala :):):)
Reply With Quote
  #516  
Vechi 18.03.2012, 10:14:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
da care biblie e buna ?ca am 4 biblii in casa una ortodoxa una de la catolici,una de la evanghelisti(cadou pe strada) si una de la martorii lui yehova(tot cadou pe strada).era sa primesc una cadou pe strada de la mormoni da am refuzat ca am spus ca am deja 4.
Dacă aveți deja o Biblie ortodoxă și una de la neoprotestanți (care a fost tradusă tot de un ortodox), vă sunt suficiente: citiți-le! Apoi puteți să le luați și pe celelalte să faceți comparația.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 18.03.2012, 13:57:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
da care biblie e buna ?ca am 4 biblii in casa una ortodoxa una de la catolici,una de la evanghelisti(cadou pe strada) si una de la martorii lui yehova(tot cadou pe strada).era sa primesc una cadou pe strada de la mormoni da am refuzat ca am spus ca am deja 4.
Mare harababura ii pe threadul asta!!!!!
Iti mai lipsteste Originea speciilor a lui Darwin!!!!
Ati facut un ghem aici care nu mai poate fi descalcit decat taindu-l cu foarfeca!

De ce nu alegi calea cea mai simpla? Du-te la Biserica, ai mai multe sanse sa te limpezesti si sa-ti gasesti linistea decat sa asculti tot felul de vorbe...
Reply With Quote
  #518  
Vechi 18.03.2012, 14:04:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
De ce nu alegi calea cea mai simpla? Du-te la Biserica, ai mai multe sanse sa te limpezesti si sa-ti gasesti linistea decat sa asculti tot felul de vorbe...
Păi aceasta-i calea cea mai complicată! La care biserică să se ducă, că sunt sute?! Mai simplu e să ia Biblia- Cartea Adevărului, și să-l afle (Adevărul).
Reply With Quote
  #519  
Vechi 18.03.2012, 14:19:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi aceasta-i calea cea mai complicată! La care biserică să se ducă, că sunt sute?! Mai simplu e să ia Biblia- Cartea Adevărului, și să-l afle (Adevărul).
Nu e asa simplu.Uite tu de cand citesti si tot in afara Adevarului te afli.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 18.03.2012, 14:33:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e asa simplu.Uite tu de cand citesti si tot in afara Adevarului te afli.
În afara "adevărului" din denominațiunea ta. Da, mulțumesc Domnului că am scăpat de acest "adevăr"! În schimb tu, n-ai fost niciodată altceva decât ortodox, nu știi cum e să-ți privești dogmele și din afara lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46