Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.11.2006, 00:20:26
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Erata:
Multumesc pentru citate sunt intradevar foarte frumoase si adevarate, dar [color=red]NU [/color]au legatura cu titlul scris de tine.
Am omis cuvantul "nu" si neavand posibilitatea de a modifica am rescris fraza din nou
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.11.2006, 13:40:18
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Desi stiam de la inceput ca asa se va intampla,am riscat, dar am primit inca o dovada ca voi nu doriti sa invatati nimic de la ortodocsi ci numai sa smintiti si sa intoarceti orice cuvant in folosul vostru. Din pacate va cunosc f. bine tehnica folosita pt. ca (ce coincidenta) eu sunt tot din zona in care locuiesti tu. Asa ca stiu ce va poate capul si cum inselati oamenii. Cu vorbe dulci si cu bani!Dar nici macar Parintele Cleopa nu a putut sa va intoarca pe toti la calea cea buna, caci pana si la el mergeati ca sa-i explicati voi lui Scriptura (nu e vorba de tine personal ci de sectari in general). Deci eu nici atat nu am nici o putere sa va intorc din drumul vostru.
Nu ai vazut scris cuvantul Duhul Sfant in acele citate deci nu aveau legatura cu subiectul.Dupa cate vad esti citit si umblat mult prin forumuri ortodoxe deci stii ca nu ai dreptate, dar ma repet spunand ca asa va place voua sa rastalmaciti tot cuvantul. Oare chiar nu stii ca la noi la ORTODOCSI, imediat dupa botez, preotul unge pe cel botezat cu Marele Mir, rostind cuvintele:" Pecetea DARULUI DUHULUI SFANT"? Deci, Darul Duhului Sfant!!!!Ca astfel de daruri primim de la Dumnezeu, daruri duhovnicesti si nu daruri materiale!Mai sa fie, chiar n-ai stiut tu despre ce este vorba, hai las-o balta, caci intr-unul din citate scria clar:"Daruri divine".
Cu parere de rau "dialogul" nostru se incheie aici. Nu ai decat sa scrii ce vrei, nici nu ma mai intereseaza. Astazi il serbam pe Sfantul Apostol Andrei, cel care ne-a increstinat neamul nostru romanesc, acum aproximativ 2000 de ani, si de atunci suntem ortodocsi. Iar predania Bisericii Ortodoxe si a Sfintilor parinti este cea adevarata, caci dainuieste de 2000 de ani, nu a sectelor care sunt de 200 de ani. Nu am nimic personal cu tine ci cu Modul in care vrei sa ne impui credinta ta!
PS: Oare cati ortodocsi fac prozeletism pe forumurile altor religii? Sa daca sunt, aia nu sunt ortodocsi cu adevarat, ci tot niste "cautatori".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.11.2006, 15:39:39
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Bine spus Mioara,ortodocsii nu fac prozelitism,dar in schimb sunt impresurati din toate partile de slujitori ai minciunii.Dar sa nu ne temem a marturisi adevarul si cu vorba si cu fapta.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.12.2006, 17:02:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Biblia este plina de enigme si contradictii. Astfel, Facerea incepe cu crearea pamantului, actiune care din punct de vedere geologic este relatata fidel. Totusi, de unde a stiut cronicarul ca mineralele au precedat vegetalele, iar acestea din urma au luat nastere inaintea animalelor?
"Sa facem omul dupa chipul si dupa asemanarea noastra...", scrie in prima carte a lui Moise. De ce vorbeste Dumnezeu la plural? De ce spune el "noi" si nu "eu"? De ce "noastra" si nu "mea"? Suntem indreptatiti sa credem ca "singurul" Dumnezeu ar fi trebuit sa vorbeasca oamenilor despre el la singular si nu la plural. Nu???


"Iar dupa ce au inceput a se inmulti oamenii pe pamant si li s-au nascut fiice, fiii lui Dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit" (Facerea, VI, 1-2).
Cine poate sa raspunda la intrebarea care fii ai lui Dumnezeu le-au luat de sotii pe fiicele oamenilor? Vechiul Israel nu cunoastea decat un singur si sfant Dumnezeu. De unde apar acesti "fii ai lui Dumnezeu"?

Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2006, 09:05:02
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Abel,iar fiicele oamenilor sunt sunt urmasii lui Cain.Faptul ca Dumnezeu zice:"Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra"inseamna trinitatea persoanelor divine sau a ipostasurilor.Exista un singur Dumnezeu intreit in persoane:TATAL,FIUL SI SFANTUL DUH.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2006, 07:28:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enkidu
@daniyel ...am citat trunchiat si deformat..m-am lamurit din alte surse si nu e niciocontradictie

@maria55...no comment

@ancah...suntem liberi sa alegem ceea ce a facut si Adam. Si asta ne urmareste si acum. Invariabil omul alege pacatul doar daca nu e luminat de har...qed.Si nu o lua ad literam..Era doar un sofism a lui Gide. Mi-a placut mie cum suna
Da, enkidu, suntem liberi de a alege: totul e permis, dar nu totul ne foloseste.
Ti-a sunat Gide bine in ureche?!? Ai grija, nu tot ce suna bine e si bun, precum nu tot ce straluceste e aur. Mintea nu sta o clipa; ceea ce-i dai, aia macina. Ai grija deci ce idei iti bagi in cap, caci vine o vreme, cand se intorc impotriva ta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.12.2006, 14:40:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Abel,iar fiicele oamenilor sunt sunt urmasii lui Cain.Faptul ca Dumnezeu zice:"Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra"inseamna trinitatea persoanelor divine sau a ipostasurilor.Exista un singur Dumnezeu intreit in persoane:TATAL,FIUL SI SFANTUL DUH.Doamne ajuta!
In Biblie scrie ca Adam si Eva au avut doi copii, pe Cain si pe Abel. Nu-mi amintesc sa fi citit despre fiii lui Dumnezeu si nici despre fiicele oamenilor... Care oameni? Mai existau, la vremea aceia, si altii? De unde? In sfarsit, poate sa gresesc... Dar, concluzia pe care am tras-o este ca omenirea de dupa Adam si Eva e rezultatul unui incest.
Acelasi lucru si despre omenirea de dupa tata Noe. El si-a luat pe arca inclusiv familia, pe langa altele pe care a vrut sa le salveze, da? Atunci, noi toti, omenirea de azi, suntem urmasii lui Noe, urmasii familiei lui Noe si deci rezultatul unui al doilea incest. De aici incolo, eu nu am mai citit Biblia, ma refer la Vechiul Testament. Ca Noul Testament e cu totul altceva!...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2006, 22:48:33
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Desi stiam de la inceput ca asa se va intampla,am riscat, dar am primit inca o dovada ca voi nu doriti sa invatati nimic de la ortodocsi ci numai sa smintiti si sa intoarceti orice cuvant in folosul vostru.
O parere sincera, o apreciez... nu ma mira ura, dispretul sau "tratamentul" de dragoste crestina cu care sunt tratati oricine e altceva decat de religie crestin ortodox,... ceea ce ma mira insa e ignoranta cu care tratezi Adevarul Lui Dumnezeu, adevarul ortodox al raspunsului meu.
Priveste si trage singura concluzia(nu trebuie sa o postezi, ca sanu-ti calci cuvantul ca nu imi raspunzi)
Intrebarea lui danyel :
[color=red]Oare exista contradictii in Scriptura?[/color]
asta concluzioneaza tot pasajul sau, e oare posibil asa ceva.
Raspunsul meu concluzionat este : [color=red]NU[/color]
Facand abstractie de felul in care l-am scris, concluzia lui era o demonstatie daca vrei ca Biblia este adevarata si NU se contrazice Este infailibila.
A facut aceasta un deserviciu bisericii sau credinciosilor ortodocsi?
Raspunde-ti singura...
Sunt peste 100 de pasaje scrise de mine pe acest forum arata-mi macar unul in care este jignita sau contrazisa credinta ortodoxa sau invataturile ei?
Ai dreptul sa ma dispretuiesti, sa ma urmaresti pe alte forumuri sa culegi informatii sa le publici si sa il ajuti pe danyel sau pe altii care pun intrebari pertinente sa fie Ortodocsi buni. Lucru pe care eu il doresc din toata inima mea si anume ca toti oamenii sa fie Buni Crestini(Ortodox)si sa se apropie mai mult de Dumnezeu pt o viata curata si dedicata Lui Hristos.
Concluzie: Nu raspunsul meu tea intrigat, pentru ca este bun, si ortodox, ceea ce tea intrigat a fost faptul ca un penticostal a dat un raspuns bun.
Gandeste-te la asta !!
Fie ca Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea intelepciune pentru a fi o ortodoxa dedicata Lui ISUS (mi-am permis ca macar de data acesta sa scriu cu un singur I, cum sriu in scrierea mea curenta)
Cu respect si dragoste in Hristos Florin Birsan
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2006, 22:28:43
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Am citit numai inceputul, nu stiu ce s-a raspuns. Vreau numai sa raspund la ultima "contradictie" Nu e contradictie de fapt..nu faptele noastre ne mantuie, ci Dumnezeu. Dumnezeu ne da mantuirea ca un dar si noi il acceptam prin credinta. Dar credinta se dovedeste prin fapte. Nu vad ce contradictie e aici.
Nu am competente teologice, dar nu ma simt jignita ca a pus conditia aceasta. Eu dau raspunsul meu..daca ajuta la ceva, ma bucur
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.12.2006, 18:23:07
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de enkidu
@daniyel ...am citat trunchiat si deformat..m-am lamurit din alte surse si nu e niciocontradictie

@maria55...no comment

@ancah...suntem liberi sa alegem ceea ce a facut si Adam. Si asta ne urmareste si acum. Invariabil omul alege pacatul doar daca nu e luminat de har...qed.Si nu o lua ad literam..Era doar un sofism a lui Gide. Mi-a placut mie cum suna
Da, enkidu, suntem liberi de a alege: totul e permis, dar nu totul ne foloseste.
Ti-a sunat Gide bine in ureche?!? Ai grija, nu tot ce suna bine e si bun, precum nu tot ce straluceste e aur. Mintea nu sta o clipa; ceea ce-i dai, aia macina. Ai grija deci ce idei iti bagi in cap, caci vine o vreme, cand se intorc impotriva ta.
mersi de grija draguta:)...nu ideile se vor intoarce impotriva mea ci alte lucruri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu intelegem Sf.Scriptura? geo.nektarios Despre Sfanta Scriptura 86 24.09.2022 01:26:12
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23