Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.09.2009, 18:55:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul


Anna, uneori ma intreb daa nu cumva problema e ca tu nu esti sigura daca il iubesti, ca tu l-ai lasa pentru altul mai bun, daca s-ar ivi oferta... De ce sa-i pui omului atatea lucruri in carca.
Nu e cazul. Stiu ca il iubesc. Si nu cred sa existe altul mai bun, in sensul ca fiecare om are calitati si defecte diferite, nu poti sa-i compari ca pe doua produse. Fiecare om e unic si mie mi-e drag el.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.09.2009, 19:59:54
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Bine ca stii tu mai bine ce vreau si ce nu.
Fata draga, nu-ti are nimeni baiul. Sa inteleg ca accepti doar sfaturile blande, care iti menajeaza orgoliul? Atunci de ce postezi aici? Asta e parerea mea: POTI, DAR NU VREI. Daca faci din asta o tragedie, ce o sa te faci mai tarziu, cand o sa te lovesti cu adevarat de greutati?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.09.2009, 12:50:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Wink Gelozia si lipsa de incredere....

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pai te prezinta, dar nu se opreste la prezentarea ta. Si faptul ca discuta pe o tema la care tu nu poti participa ex: probleme de la serviciu, poate da nastere la semne de intrebare in mintea unora. Dar in aceste cazuri vorbim de o iubire bolnava. Asta am vrut sa spun.
Parca se punea problema ca in cazul in care iti pui intrebari de genul " Cu cine discuta sotul meu si oare ce discuta?" inseamna ca esti caracterizat de gelozie si neincredere. Tu ai spus ca nu iti pui intrebari de acest gen si ca asta inseamna ca ai incredere deplina.

Eu am vrut sa subliniez faptul ca acest gen de intrebari nici nu isi au locul intr-un cuplu in care comunicarea nu este deficitara. In cazul in care apar astfel de intrebari nu inseamna ca acea persoana e geloasa sau neincrezatoare...ci doar ca acea persoana are anumite principii si o anumita educatie.

O alta situatie care ar denota necunoasterea bunelor maniere este aceea in care se discuta pe marginea unui subiect care nu include pe cei prezenti, pentru un timp prea indelungat. Sotul meu nu ar putea conversa despre marci de masini, jenti, spoilere, polishat, IT infinit si asta pentru ca este un tip educat. O persoana religioasa care nu simte lucrurile astea inseamna ca este needucata si in acelasi timp ca nu simte cum trebuie respectat cel de alaturi.

In opinia mea daca o femeie nu accepta si nu intelege ca barbatul se " tulbura" la vederea domnisoarelor pe strada nu inseamna ca e geloasa sau neincrezatoare, dar inseamna ca se respecta si are demnitate si nu concepe un astfel de comportament din partea celui care ii sta alaturi. Oamenii normali se controleaza si au capacitatea de a respecta pe cel de alaturi...in caz contrar este lipsa de respect, de educatie, de cultura si de consideratie pentru partener....simplu, deci gelozia poate fi sinonima cu respectul de sine si principii solide de viata.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.09.2009, 20:28:42
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Cred ca gelozia nu este din iubire ci din teama de a pierde pe cineva/ceva, era un citat dragut prin epistola Sf. Ap. Ioan: In iubire nu este frica ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire. ( 1 Ioan 4, 18)
Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi in acest sens insa cred ca trebuie sa mergi pe metoda Iov: "Domnul a dat, Domnul a luat. Fie Numele Domnului binecuvantat!"
Insa o reteta sigura nu cred ca exista, adica nici macar trupul "nostru" nu-i al nostru, cred ca se rezolva totusi cu rugaciunea si iubirea adevarata, in timp, cu rabdarica :) si poate gandindu-te la un proverb care mie-mi place f.mult( pacat ca nu-l aplic cand trebuie) : Ce tie nu-ti place altuia nu-i face( in fata sau intr-ascuns ca Dumnezeu vede tot)...gandeste-te cum te-ai simti tu sa fii mereu "scanata" mai ales daca ai fi sigura pe ceea ce simti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.09.2009, 14:26:38
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?

"" Gelozia. În general, relațiile de codependență demonstrează un grad destul de mare de gelozie.""

http://www.scribd.com/doc/9065290/La...-Codependentei descarcati cartea, si dati in ea[word] un find dupa cuvantul gelozie


Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.09.2009, 14:54:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu pot s-o descarc in word, numai pdf si txt.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.09.2009, 15:10:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La multi ani, draga Anna, cu intarziere, pentru ziua de ieri! Sfintii Parinti Ioachim si Ana sa te aiba in paza si sa te ajute in bunele nazuinte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.04.2010 at 16:43:50.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.09.2009, 15:37:31
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Multumesc Ma cheama Anamaria, ca sa stiti.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 10.09.2009, 16:11:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Ca sa nu fii geloasa trebuie sa dai dovada de foarte multa iubire.
Rugaciune multa ,practic trebuie sa invingi omul vechi si sa renasti ,sa te schimbi.
Dureaza mult ,e o lupta.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.09.2009, 07:46:43
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu pot s-o descarc in word, numai pdf si txt.
scuze

de aici http://www.scribd.com/doc/10960595/L...ependentei-bun
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33