Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1591  
Vechi 17.03.2011, 22:18:09
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu există neoprotestant care să nu fi experimentat în viața lui proprie minunile lui Dumnezeu: fie ajutor în situații critice, vindecări de boli incurabile, salvări miraculoase de la moarte.
Mai trice, vorbesti de parca ai sti ca D-zeu este singurul care face minuni...Am tot repetat pe aici, dar mai repet: Citeste Matei 7, 21-22.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1592  
Vechi 17.03.2011, 22:54:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin, stii ce nu inteleg eu in legatura cu practica? Cand a aparut crestinismul, existau multime de pagani care se inchinau idolilor, adica satanei. Iar crestinii aveau puterea sa ii vadeasca pe acesti diavoli, sa le distruga templele prin rugaciune etc. La ora actuala exista preoti ortodocsi cu putere de a exorciza. Daca la protestanti se afla intr-adevar satana, cum de nici un preot exorcist ortodox nu merge in adunarile protestante ca sa il alunge pe Satana si sa scape astfel sufletele lor de inselarea demonului? Ca doar intrarea este libera la ei, oricine poate merge si sa dovedeasca prin fapte ca Satana este acolo, nu prin presupuneri proprii. Dar se vede bine ca nimeni nu a reusit sa demonstreze nimic.
Nu am auzit de preoti ortodocsi care sa ii fi exorcizat pe protestanti. In schimb stii ce am vazut pe youtube mai demult? Un preot ortodox copt care exorciza in Egipt, si unul dintre posedati, un arab de-al lor, in momentul in care a fost exorcizat stii ce a zis diavolul prin gura acestui om inainte sa iasa din el? A zis: "Allah este Iisus". (sau "Iisus este Allah", nu imi amintesc bine ordinea, dar pot sa caut clipul daca inca o mai fi pe net). Dupa cum vezi trebuie marturisit ca Iisus este Dumnezeu, asta este important, diavolul nu suporta sa stea in cineva care il marturiseste pe Iisus ca si Fiu al lui Dumnezeu. Asa ca te intreb: avand in vedere ca protestantii il marturisesc pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu, si se roaga Lui, ce efect ar trebui sa aiba la protestanti rugaciunea inimii dupa parerea ta? Eu sunt sigura ca nu il face sa fie mai putin protestant. Priveste-ma pe mine, sunt mereu acuzata ca am gandire protestanta, si totusi fac rugaciunea inimii. Si nu numai, dar din ce o fac mai mult, din aia sunt mai convinsa de ideile mele. Si atunci?...
Preotul ortodox face slujba de exorcizare la cei din Biserica, nu poate face la hindusi, penticostali, etc. Si cine l-ar primi sa faca o slujba la protestanti, ca nu spune doar o rugaciune, se face o slujba. E corba doar de pentticostali, nu de toti neoprotestantii, pentru ca nu toti cheama duhurile sa vorbeaasca in limbi.
Despre rugaciunea inimii am povestit in alt mesaj ce s-a intamplat cu doi penticostali, ma gandesc ca poate avea efect si al alti penticostali. De asemena, poti citit ce s-a intamplat cu un fachir indian in cartea despre parintele Paisie Aghioritul. E foarte buna si pentru a compara minunile de la Dumnezeu cu inselarile de la vrajmasul din religiile orientale sau paranormale.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/
  #1593  
Vechi 17.03.2011, 22:57:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Au pacatuit pentru ca au fost inselati de cel rau si nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu care le-a zis sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului.
Insa,spre deosebire de noi, ei nu aveau o natura pacatoasa, au capatat o astfel de natura in momentul in care au pacatuit si natura asta ni s-a transmis si noua.
Tu spre exp, daca parintii tai ar fi avut o boala transmisibila ai fi luat-o si tu la nastere. Asta insemna ca esti vinovat tu pt boala lor?Nicidecum.
Adevarat, nu esti vinovat de acea boala, dar suporti consecintele acelui pacat. La fel, daca parintii trec de la ortodocsi la neoprotestanti, nu esti tu vinovat, dar probabil vei mosteni religia parintilor, adica suporti fapta lor. Restul erau din catehismul ortodox.
  #1594  
Vechi 17.03.2011, 23:01:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Stergerea pacatului adamic prin Botez (si nu prin Jertfa Domnului): tot aud formula asta insa nici un ortodox care o foloseste nu stie sa imi spuna de unde vine ea, care sfant a facut aceasta afirmatie, cand s-a introdus aceasta idee din moment ce Sf. Ioan Gura de Aur zice clar ca un copil nu are pacate, si nici urma sa mentioneze vreun pacat adamic care ar trebui spalat prin Botez, ba chiar dimpotriva, el zice ca Botezul la copil are cu totul alta insemnatate decat stergerea pacatelor tocmai pentru ca un copil nu are pacate de nici un fel. Asa ca va rog sa imi spuneti si mie cine a introdus ideea stergerii pacatului adamic prin Botez, si cand a fost introdusa aceasta idee.
:)
Dimpotriva, toti sfintii spun ca toti avem povara acestui pacat al lui Adam. E si clar, de aceea murim, ca altfel ei nu mureau. Asadar, aceasta invatatura e unanima la sfinti.
Legat de casatorie, s-a mai dat pasajul in care Iisus spune ca sa nu se desparta, afara de desfranare. Deci sunt cazuri in care chiar Iisus a spus.
  #1595  
Vechi 18.03.2011, 08:40:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Mai trice, vorbesti de parca ai sti ca D-zeu este singurul care face minuni...Am tot repetat pe aici, dar mai repet: Citeste Matei 7, 21-22.
Eu spuneam de minunile pe care Dumnezeu le face în viețile noastre, nu de minunile pe care le fac oamenii prin puterea nu știu cui...
  #1596  
Vechi 18.03.2011, 09:38:39
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Preotul ortodox face slujba de exorcizare la cei din Biserica
Faceti o mare confuzie, in Biserica nu exista oameni posedati ca sa aiba nevoie de exorcizare. Un om posedat apartine diavolului si nu lui Dumnezeu pe cand crestinii au Duhul lui Dumnezeu in ei nu duhul celui rau ca sa aiba nevoie de exorcizare.
  #1597  
Vechi 18.03.2011, 13:05:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Faceti o mare confuzie, in Biserica nu exista oameni posedati ca sa aiba nevoie de exorcizare. Un om posedat apartine diavolului si nu lui Dumnezeu pe cand crestinii au Duhul lui Dumnezeu in ei nu duhul celui rau ca sa aiba nevoie de exorcizare.
Inseamna ca nu ati fost niciodata la o slujba de dezlegari. Exista si clipuri pe net. Chiar si calugari pot avea aceste probleme.
In al doilea rand, cel aflat sub influenta unui inger cazut nu trebuie neaprata sa se manifeste ca posedat, asat doar in ultima faza.
  #1598  
Vechi 18.03.2011, 13:31:35
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Preotul ortodox face slujba de exorcizare la cei din Biserica, nu poate face la hindusi, penticostali, etc. Si cine l-ar primi sa faca o slujba la protestanti, ca nu spune doar o rugaciune, se face o slujba. E corba doar de pentticostali, nu de toti neoprotestantii, pentru ca nu toti cheama duhurile sa vorbeaasca in limbi.
Despre rugaciunea inimii am povestit in alt mesaj ce s-a intamplat cu doi penticostali, ma gandesc ca poate avea efect si al alti penticostali. De asemena, poti citit ce s-a intamplat cu un fachir indian in cartea despre parintele Paisie Aghioritul. E foarte buna si pentru a compara minunile de la Dumnezeu cu inselarile de la vrajmasul din religiile orientale sau paranormale.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/
Catalin,

Cand primii crestini faceau rugaciuni cu scopul de a-l vadi pe diavol si de a distruge (prin rugaciune) templele acestuia, nu era nevoie sa intre in templele paganilor, dimpotriva.
La fel, cand primii crestini exorcizau, nu-i exorcizau pe ai lor ci dimpotriva, cei demonizati erau paganii. Fachirii indieni, cei din religiile orientale si altele paranormale, sunt in continuare pagani. Aici insa nu vorbim de pagani ci de crestini (caci penticostalii sunt crestini), deci vorbim despre cei care cred in Iisus Hristos si care in numele Lui fac minuni. Tu nu vezi nici o diferenta?
Iar aici, in Occident, sunt si catolici care vorbesc in limbi, iar protestantii care au astfel de puteri nu sunt neaparat penticostali. Fenomenul imi pare mai raspandit in lumea catolico-protestanta de aici decat ce aud de la voi.

Imi arati si mie te rog, daca poti gasi cu usurinta, mesajul in care ai povestit despre rugaciunea inimii si cei doi penticostali? As dori si eu sa citesc mesajul.
Mersi!
  #1599  
Vechi 18.03.2011, 13:32:25
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, toti sfintii spun ca toti avem povara acestui pacat al lui Adam. E si clar, de aceea murim, ca altfel ei nu mureau. Asadar, aceasta invatatura e unanima la sfinti.
Legat de casatorie, s-a mai dat pasajul in care Iisus spune ca sa nu se desparta, afara de desfranare. Deci sunt cazuri in care chiar Iisus a spus.
Catalin, pentru tine povara pacatului lui Adam este tot una cu pacatul lui Adam? Iisus nu a avut nici un pacat dar a purtat povara tuturor pacatelor noastre, primind in cele din urma si moartea. Asa ca eu nu de poveri te intreb, ci de pacatul in sine. Care sfant a zis ca un copil se naste cu pacat si ca acest pacat se spala prin Botez? De pacat de intreb, nu de poveri.

Cat despre despartire, intr-adevar Iisus a zis ca cel care este inselat de partenerul sau se poate desparti de el, fiind singurul motiv de despartire acceptat: "Ca oricine va lasa pe femeia sa, in afara de pricina de desfranare, o face sa savarseasca adulter". Insa Iisus a zis si ca o persoana divortata nu se poate recasatori pentru ca recasatoria este adulter: "si cine va lua pe cea lasata savarseste adulter". Ca atare, o persoana se poate desparti daca este inselata, dar nu se poate recasatori, ci trebuie sa traiasca singura, pentru ca altfel, daca se recasatoreste, traieste in adulter.
(citatele sunt din Matei 5:32)

Asa ca este foarte simplu. Doi care se casatoresc formeaza un singur trup pe viata, si doar moartea ii poate separa. Chiar daca cei doi nu se inteleg, nu au voie sa se desparta pentru a nu ajunge sa aiba relatii cu altii, deci sa nu ajunga sa faca adulter, caz in care, cel care isi paraseste partenerul se face vinovat de caderea ulterioara a celuilalt in adulter.
Daca insa unul din cei doi casatoriti ajunge sa faca adulter cand cei doi sunt inca impreuna, atunci cel inselat il poate parasi pe celalalt fara a fi vinovat de adulterul lui din moment ce l-a savarsit cand inca erau impreuna. Se poate desparti, asta nu inseamna ca se poate si recasatori pentru ca oricine se casatoreste cu unul divortat savarseste adulter, si asta tocmai pentru ca ceea ce Dumnezeu a unit omul nu poate desface, si ca atare, cel care s-a casatorit o data ramane casatorit in fata lui Dumnezeu pana ii moare partenerul. Deci orice alta casatorie este adulter, indiferent de motivul care a dus la asa ceva.

Pe scurt, omul se poate separa daca celalalt nu ii mai este fidel, insa nu se poate recasatori, ci trebuie sa ramana fidel celuilalt cat va trai, chiar daca celalalt greseste traind in adulter cu altul/alta. Daca amandoi incep sa traiasca cu altul/alta, sunt amandoi in adulter pentru ca in fata lui Dumnezeu, casatoria lor dintai este valabila cat timp au viata.

Last edited by Adriana3; 18.03.2011 at 13:41:37.
  #1600  
Vechi 18.03.2011, 13:49:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Mai trice, vorbesti de parca ai sti ca D-zeu este singurul care face minuni...Am tot repetat pe aici, dar mai repet: Citeste Matei 7, 21-22.
Geony,
Sper sa imi permiteti sa va raspund doua vorbe la acest mesaj chiar daca nu mi-a fost adresat mie.

Paragraful de la Matei 7, 21-22 este acesta:

"21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?"

si care se continua cu:

"23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea.
24. De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele si la indeplineste asemana-se-va barbatului intelept care a cladit casa lui pe stanca."

Dupa cum vedeti, acei oameni fac minunile in numele Domnului, iar una din aceste minuni este exorcizarea ("am scos demoni"). Demonii nu pot fi scosi cu ajutorul altor demoni dupa cum zice Iisus: "Daca satana scoate pe satana, s-a dezbinat in sine; dar atunci cum va dainui imparatia lui?" (Matei 12:26).
Sensul cuvintelor lui Iisus este cu totul altul. El nu spune ca oamenii aceia ar fi facut minunile cu putere de la diavol, ci spune altceva, El arata ca orice minune oricat de mare ar fi ea, chiar si facuta in numele Lui, a lui Iisus (si nu al satanei!) nu are nici o valoare pentru mantuire daca omul nu face voia Tatalui din Ceruri, adica daca nu indeplineste cuvintele pe care El tocmai le pronuntase putin mai inainte si pe care le numea roade, roade dupa care se cunoaste pomul. Iar daca cititi ce cuvinte pronuntase Iisus (in primele versete ale aceluiasi capitol), vedeti care sunt roadele cele bune aratate de El, si astfel o sa gasiti ca roadele sunt:

- faptul de a nu judeca pentru a nu fi judecati,
- faptul de a cere, a cauta, a bate urmate de promisiunea ca vom primi, vom gasi si ni se va deschide,
- si de asemenea faptul de a face aproapelui tot ceea ce dorim sa ni se faca noua

Si adauga Iisus ca in acestea se cuprinde toata Legea lui Dumnezeu, asa cum fusese ea vestita de toti proorocii, adevaratii prooroci.
Pentru ca apoi sa ne spuna sa ne ferim de proorocii mincinosi, cei care nu au roadele mentionate de Iisus mai inainte, adica acela care judeca si care nu face aproapelui ceea ce i-ar placea si lui sa i se faca. Acestia sunt proorocii mincinosi care nu isi iubesc aproapele, si pot ei sa faca gramada de minuni in numele lui Iisus ca tot degeaba le fac daca nu au iubire fata de aproapele. Acesta este sensul cuvintelor lui Iisus, si nicidecum ca minunile ar veni de la satana. Minunile vin de la Dumnezeu insa nu sunt ajutatoare pentru mantuire daca nu exista iubirea aproapelui. Vointa Tatalui este iubirea aproapelui ca pe noi insine, inclusiv iubirea vrajmasilor nostri, acestea sunt roadele cele bune. Fara aceste roade de iubire, pomul se arunca in foc indiferent cate altele a facut omul in numele lui Iisus, chiar si minuni sa fie.
In concluzie, un penticostal care vorbeste in limbi dar are si iubire de aproapele, va fi salvat de Iisus. Daca insa nu are aceasta iubire, se usuca cu sau fara vorbirea in limbi. Si la fel orice alt crestin, inclusiv ortodox.

Last edited by Adriana3; 18.03.2011 at 13:52:58.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10