Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2013, 15:56:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Haideti sa stabilim: nu exista muzica lumeasca dedicata lui Dumnezeu. Muzica dedicata lui Dumnezeu se canta la biserica. Restul, ca nu stiu ce hip-hoper canta despre Dumnezeu, nu este muzica dedicata Lui. Nu, este o melodie comerciala din care resprecivul castiga bani. Influenta este neoprotestanta, dar asta nu presupune stigmatizarea ei.
Adica melodiile respective au fix aceeasi valoare ca o melodie cantata de Gun's&Roses. Nimeni nu spune ca e daunatoare (sa nu o dam acum in teoria conspiratiei si in extremism). "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos". Nu putem sa spunem ca melodiile respective ne sunt de folos duhovniceste. Nu ne apropie de Dumnezeu, dar... nici vinul nu ne apropie de Dumnezeu si Hristos totusi a baut. Omul traieste in lume. Nu tot ce e in lume este daunator.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2013, 16:45:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

bine zis.
desi nu prea ma dau in vant dupa unele gusturi ale tale. muzica e frumoasa. keep listening.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.03.2013, 16:50:01
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008
nu exista muzica lumeasca dedicata lui Dumnezeu. Muzica dedicata lui Dumnezeu se canta la biserica. Restul, ca nu stiu ce hip-hoper canta despre Dumnezeu, nu este muzica dedicata Lui. Nu, este o melodie comerciala din care resprecivul castiga bani.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008
Nu putem sa spunem ca melodiile respective ne sunt de folos duhovniceste. Nu ne apropie de Dumnezeu,
Deci tu esti convins ca aceste melodii NU te apropie de Dumnezeu?Nici eu nu incurajez sa le asculti non-stop sau ca te apropie mai mult de Dumnezeu decat muzica bisericeasca,dar hai sa facem un experiment,asculta cate odata fiecare din urmatoarele melodii si spune-mi daca vreuna din ele nu te-a apropiat in vreun fel cat de mic de Dumnezeu :) :
Cedry2k - Rugaciune
Haarp Cord - Cum e
Cedry2k - Clipa schimbarii
Cedry2k - Marea evadare
Haarp Cord - Flori de mucegai
Haarp Cord - Un singur gand
Haarp Cord - Curaj
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.03.2013, 19:26:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Deci tu esti convins ca aceste melodii NU te apropie de Dumnezeu?Nici eu nu incurajez sa le asculti non-stop sau ca te apropie mai mult de Dumnezeu decat muzica bisericeasca,dar hai sa facem un experiment,asculta cate odata fiecare din urmatoarele melodii si spune-mi daca vreuna din ele nu te-a apropiat in vreun fel cat de mic de Dumnezeu :) :
Scopul meu nu este sa infierez aceste melodii. Dar ele nu sunt absolut deloc crestine.
E atat de simplu: poti face un exercitiu simplu de imaginatie. Cand ai indoieli ca ceva e de la Dumnezeu, dandeste-te daca L-ai vedea pe Hristos facand asta sau pe apostoli sau pe sfinti.
Daca imi spui cu convingere ca Hristos inainte de a pleca in gradina Ghetsimani ar fi putut canta pe ritmul asta psalmi eu te cred.
Si ca parere personala, daca vreau sa ascult hip-hop ascult hip-hop nu asa ceva. Daca vreau sa ascult muzica religioasa ascult muzica religioasa.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2013, 21:44:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

The Storm

The Best Bach 100 Part 1

Ciprian Porumbescu - Balada

George Enescu - Poema Romana I

Parintele Serafim Rose a spus ca cea mai apropriata muzica de muzica psaltica este cea clasica. Parca chiar el a fost convertit la ortodoxie prin Bach. El recomanda tinerilor hippi sa asculte muzica clasica si faca diferenta intre ea si cea lumeasca,pop etc. Diferenta este enorma.


Muzica și influența ei asupra sufletului uman - Pr. Marcel Hancheș (partea I)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.03.2013, 22:17:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si ce ati vrea sa ascult?????Ascult Cedry2k ,deabia l-am descoperit,ascult Guess Who etc.Ce ati vrea sa ascult ?Maica Tereza?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2013, 23:24:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si ce ati vrea sa ascult?????Ascult Cedry2k ,deabia l-am descoperit,ascult Guess Who etc.Ce ati vrea sa ascult ?Maica Tereza?
ce vrei tu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare