Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.09.2022, 16:35:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
"Pe proorocul care face minuni în popor și rătăcește de la Dumnezeul tău sa îl dai morții".

N-am gasit citatul asta, rastalmacit si sintetizat pe scurt de Sergiu8.

In concluzie, nu poti osandi sectantii si ereticii in timp ce tu insuti faci la fel caci te dovedesti de ipocrit.
E prescurtat mai degrabă decât răstălmăcit și așa i l-o fi zis respectivul om de care povestea.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dar sa nu ne intoarcem in istorie caci noua crestinilor ni s-a poruncit sa ascultam de Hristos-Cuvantul: ”El e Fiul Meu prea-iubit in Care-Mi gasesc placerea, de El sa ascultati.”
Au schimbat neoprotestanții traducerea la acel verset au înlocuit „întru Care am binevoit”, în Biblia ortodoxă apare așa:
Sfânta Evanghelie după Matei https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=3#17:
Cap. 3
17. Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".

Nu știu de ce trebuia schimbată totuși traducerea acolo, ce era greșit la „întru Care am binevoit”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.09.2022, 17:04:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E prescurtat mai degrabă decât răstălmăcit și așa i l-o fi zis respectivul om de care povestea.

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Dar sa nu ne intoarcem in istorie caci noua crestinilor ni s-a poruncit sa ascultam de Hristos-Cuvantul: ”El e Fiul Meu prea-iubit in Care-Mi gasesc placerea, de El sa ascultati.
Au schimbat neoprotestanții traducerea la acel verset au înlocuit „întru Care am binevoit”, în Biblia ortodoxă apare așa:
Sfânta Evanghelie după Matei https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=3#17:
Cap. 3
17. Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".

Nu știu de ce trebuia schimbată totuși traducerea acolo, ce era greșit la „întru Care am binevoit”.
Nu stiu care au schimbat traducerea si cand, care e sensul corect al textului real, io am citat dupa ureche caci memoria mea e ridicola si-mi joaca feste. Am impresia ca e valabile amandoua citatele, ne spune Domnul Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant ca ”El e Fiul Meu prea-iubit intru Care am binevoit si in Care Îmi gasesc placerea”... sfinteniei fireste si nicidecum placerea pacatului sau a altor placeri necurate. Deci, ”de El sa ascultati!”.

Vroiam sa subliniez porunca data de Dumnezeu din norul luminos cu Moise si sf. Ilie de fatza.... in sensul ca nu e nevoie sa urmam iudaismul istoric decat in masura in care o face insusi Hristos-Cuvantul, Domnul nostru precum si Apostolii si Trimisii Sai caci tot ce a grait Dumnezeu ramane valabil de la prima si pana la ultima litera rostita vreodata caci prin Fiul a fost suflat Duhul si au fost graite de Tatal si s-au facut si ”Noi le facem pe toate” mai departe Apocaliptic caci Domnul Dumnezeu e Începutul si Sfarsitul dar si Vesnicia cu toate Cele vesnice.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.09.2022 at 17:37:28.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.09.2022, 20:05:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu stiu care au schimbat traducerea si cand, care e sensul corect al textului real, io am citat dupa ureche caci memoria mea e ridicola si-mi joaca feste. Am impresia ca e valabile amandoua citatele, ne spune Domnul Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant ca ”El e Fiul Meu prea-iubit intru Care am binevoit si in Care Îmi gasesc placerea”... sfinteniei fireste si nicidecum placerea pacatului sau a altor placeri necurate. Deci, ”de El sa ascultati!”.
Ți-ai adus aminte ceva, e citatul dacă dai search google după asta : „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea Mea: de El să ascultați!” , apare biblia lor tradusă de cornilescu sau de alt comitet.

Asta cică e traducerea într-o „română modernă”, a exagerat traducătorul acolo cu „plăcerea”, au împânzit tot netul cu varianta lor de biblie, trebuie să căutăm mai atent.

Cum e traducerea în Biblia de la 1914 Ortodoxă, Matei cap 17 verset 5:
5. Și încă grăind el, iată, nor luminos i-a umbrit pre ei, si iata glas din nor zicând: acesta este Fiul meu cel iubit, Întru care bine am voit, pre acesta să ascultați.

Biblia de la 1914 https://archive.org/details/SfantaSc...p?view=theater

Biblia Cornilescu a apărut în 1921 la 7 ani după cea din 1914.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vroiam sa subliniez porunca data de Dumnezeu din norul luminos cu Moise si sf. Ilie de fatza.... in sensul ca nu e nevoie sa urmam iudaismul istoric decat in masura in care o face insusi Hristos-Cuvantul.
E clar asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.09.2022, 20:29:21
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hmm

E o anumită stare de lâncezeală care se observă parcă, cu preocupări mai degrabă pt animale de companie decât pt familie.

Da omul modern parcă se depreciază ca și seriozitate, rezistență la greutăți și calitate umană.
Da, recunosc sunt vinovat! Am 10 maidanezi salvati de la mine dimprejur, unele au fost cazuri destul de grave. Am 7 pisici, una singura sta cu mine in casa, pisoiasul de care am vb mai devreme. Am inclusiv o vacuta si un magarus. Vacuta era intr-o stare foarte grava si din cauza asta o sa vb de suma cheltuita cu ea, circa 6000 Ron, iar acum ne ofera un laptic extrem de bun si gras. Magarusul in schimb este cam batran, nu stim cat o sa o mai duca dar cel putin a scapat de chinurile la care a fost supus, incerc sa-i ofer o viata atat cat a mai ramas buna si relaxata. Da iubesc animalele, atat de mult incat in fiecare luna vine medicul veterinar, oamenii imi sunt indiferenti. Eu iubesc viata si o pretuiesc, pt ca eu copil fiind am avut foarte multe probleme de sanatate, nici nu vreau sa vb de cate injectii am facut. Din aceasta cauza eu am mare grija de mine, totul in viata mea este extrem de echilibrat si calculat. In mare pard sunt vegetarian, zic in mare parte pt ca au fost si exceptii. Si acum la final o sa explic si de ce iubesc mai mult animalele decat oamenii, pt ca in ochii animalelor se vede iubirea aceea neconditionata, fara interes. Am vazut asta in cazul omului, doar in ochii familiei, mame cu copii si tati, niciodata in afara familiei. Animalutele sunt mai pure si mai delicate decat noi oamenii in multe cazuri si situatii, chiar in ciuda lantului trofic.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.09.2022, 20:57:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Vacuta era intr-o stare foarte grava si din cauza asta o sa vb de suma cheltuita cu ea, circa 6000 Ron, iar acum ne ofera un laptic extrem de bun si gras.
I-ai avut banii, bine că i-ai avut, cine are azi vacă e boier la un moment dat se va rări și mai mult șeptelul și mâncarea va fi tot mai scumpă.
Eu dacă eram în locul tău cumpăram de banii aceia o juncă să mă țină mai mult.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Magarusul in schimb este cam batran, nu stim cat o sa o mai duca dar cel putin a scapat de chinurile la care a fost supus, incerc sa-i ofer o viata atat cat a mai ramas buna si relaxata.
Păi chiar există în Patericul Athonit un sfânt care îngrijea de animale, dar nu le punea mai presus de oameni.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Da iubesc animalele, atat de mult incat in fiecare luna vine medicul veterinar, oamenii imi sunt indiferenti.
De oameni avem nevoie toată viața și ei de noi, asta e mie mi se par oamenii cei mai importanți, între a renunța la un câine agresiv și a avea un copil, prefer oricând omul, am văzut prunci care au avut probleme cu câinii și au ajuns pe la spital cu sechele, pt un câine agresiv un om mic e ca o vietate de pradă.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Eu iubesc viata si o pretuiesc, pt ca eu copil fiind am avut foarte multe probleme de sanatate, nici nu vreau sa vb de cate injectii am facut.
Nici nu-mi mai adu aminte...

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Si acum la final o sa explic si de ce iubesc mai mult animalele decat oamenii, pt ca in ochii animalelor se vede iubirea aceea neconditionata, fara interes. Am vazut asta in cazul omului, doar in ochii familiei, mame cu copii si tati, niciodata in afara familiei. Animalutele sunt mai pure si mai delicate decat noi oamenii in multe cazuri si situatii, chiar in ciuda lantului trofic.
Animalele într-un fel ne fac capriciile și de aia le iubim, omul ne poate da niște lecții amare care ne scot din confortul nostru.
Animalele nu ne pot recompensa pe când omul poate întoarce și acesta e un fel de mecanism care se poate întipări față de animale, de a avea autoritate mereu asupra cuiva care nu poate întoarce, că dacă ar întoarce ne-ar jigni.

Oamenii ne ajută să ne atingem potențialul nostru uman maxim, asta e așa a fost întodeauna, cine știe să lucreze cu omul fără să devină un tiran e mare de tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.09.2022, 20:57:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

(Citatele sunt din Biblia Ortodoxă)

a)Cu privire la lucrarea Duhului,și invocarea Domnului...

"Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.Soarele se va schimba în întuneric și luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare și strălucită.Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Faptele Apostolilor ,2:17-21)

b)Cu privire la condiția primirii Duhului,și la chemarea Domnului făcută nouă...Plus bonus,iudeii sunt un neam viclean,și mântuirea,aparent, este implicit ieșirea din acel neam...

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.Și cu alte mai multe vorbe mărturisea și-i îndemna, zicând: Mântuiți-vă de acest neam viclean."
(Faptele Apostolilor,2:38-40)

c)Despre modul de viață din cadrul Bisericii.... Câteva aspecte, frângeau pâinea "in casă".Domnul adăuga Bisericii...Care biserică,dacă ei stăteau în templu și frângeau pâinea in casă?Logic Biserica erau ei, sufletele pe care Domnul le aducea...

"Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau."(Faptele Apostolilor, 2:45-47)

d)Cu privire la "Casa" lui Dumnezeu

"Iar Solomon I-a zidit Lui casă,Dar Cel Preaînalt nu locuiește în temple făcute de mâini, precum zice proorocul:"Cerul este tronul Meu și pământul așternut picioarelor Mele. Ce casă Îmi veți zidi Mie? - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele?"(Faptele Apostolilor ,7:47-49)

e)Botezul nu garantează primirea Duhului

"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."
(Faptele Apostolilor ,8:15-17)

f)Cu privire la "simonie",aviz practicilor din cadrul "creștinismului instituționalizat":))....Plus remarca lui Simon,foarte actuala în rândurile oamenilor," rugați-va voi pentru mine" ,adică de ce sa ne rugăm noi,mai bine plătim pe alții....Foarte relevant acest pasaj in care ni se prezintă clar că Duhul nu vine la punga mai mare...

"Și Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani,
Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani.
Tu n-ai parte, nici moștenire, la chemarea aceasta, pentru că inima ta nu este dreaptă înaintea lui Dumnezeu.
Pocăiește-te deci de această răutate a ta și te roagă lui Dumnezeu, doară ți se va ierta cugetul inimii tale,
Căci întru amărăciunea fierii și întru legătura nedreptății te văd că ești.Și răspunzând, Simon a zis: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis."
(Faptele Apostolilor, 8:18-24)

g.1)Cu privire la primirea botezului/Duhului Sfânt, respectiv lucrarea lui Hristos.Vedem că Duhul Sfant se poate primi chiar și de cei nebotezati sau înaintea botezului cu apă în numele lui Iisus.

"Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?"(Faptele Apostolilor, 10:47)

g.2) Mesaj universal

"Iar Petru, deschizându-și gura, a zis: Cu adevărat înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor.
Ci, în orice neam, cel ce se teme de El și face dreptate este primit de El."(Faptele Apostolilor,10:34-35)

g.3) Condiția iertării

"Despre Acesta mărturisesc toți proorocii, că tot cel ce crede în El va primi iertarea păcatelor, prin numele Lui."
(Faptele Apostolilor,10:43)

h) Despre botezul cu Duh Sfânt, respectiv despre posibilitatea de a primi puterea/lucrarea Duhului întocmai ca apostolii la Cincizecime.Plus,dacă însuși Petru nu interzice/condiționează/limitează nimănui să se apropie de Sfântul Duh/Iisus/Dumnezeu,de ce ar face asta o instituție /religie/biserică.... Dumnezeu este cel care lucrează,nu oamenii.Legea/lucrarea este strict a lui Dumnezeu în cadrul Bisericii,nu a unor doctrine/dogme /ritualuri etc.

"Și când am început eu să vorbesc, Duhul Sfânt a căzut peste ei, ca și peste noi la început.
Și mi-am adus aminte de cuvântul Domnului, când zicea: Ioan a botezat cu apă; voi însă vă veți boteza cu Duh Sfânt.
Deci, dacă Dumnezeu a dat lor același dar ca și nouă, acelora care au crezut în Domnul Iisus Hristos, cine eram eu ca să-L pot opri pe Dumnezeu?
Auzind acestea, au tăcut și au slăvit pe Dumnezeu, zicând: Așadar și păgânilor le-a dat Dumnezeu pocăința spre viață;"(Faptele Apostolilor,11:15-18)

i)Despre răspândirea mesajului prin propovăduire și crearea de comunități...Mai jos am doua variante de traducere,nu voi insista asupra lor dar ce vede clar diferența preot/presbiter și biserica/comunitate.

i.1)-heirotoneo=alegere prin ridicarea mâinii;
-presbiter=bătrân, practic ,erau aleși membrii importanți ai comunității,care împreună cu apostolii conduceau și administrau lucrarea harica și sacramentală a comunității/Bisericii

"Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră."(Faptele Apostolilor,14:23)-traducerea ortodoxă
"Ei le-au hirotonit prezbíteri în fiecare comunitate și, după ce s-au rugat și au postit, i-au încredințat Domnului în care crezuseră."-traducerea catolică/(neo)protestantă


j.1) Petru reconfirmat ca lider între apostoli in lucrarea de propovăduire

"Și făcându-se multă vorbire, s-a sculat Petru și le-a zis: Bărbați frați, voi știți că, din primele zile, Dumnezeu m-a ales între voi, ca prin gura mea neamurile să audă cuvântul Evangheliei și să creadă."Faptele Apostolilor,15:7)

j.2)Ce sa fac ca să mă mântuiesc?

"Și scoțându-i afară (după ce pe ceilalți i-a zăvorât la loc), le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta."(Faptele Apostolilor,16:30-31)

j.e) Dumnezeul necunoscut...Care nu locuiește în temple făcute de mâini,nici nu este slujit de mâini omenești...

"Și Pavel, stând în mijlocul Areopagului, a zis: Bărbați atenieni, în toate vă văd că sunteți foarte evlavioși.Căci străbătând cetatea voastră și privind locurile voastre de închinare, am aflat și un altar pe care era scris: "Dumnezeului necunoscut". Deci pe Cel pe Care voi, necunoscându-L, Îl cinstiți, pe Acesta Îl vestesc eu vouă.Dumnezeu, Care a făcut lumea și toate cele ce sunt în ea, Acesta fiind Domnul cerului și al pământului, nu locuiește în temple făcute de mâini,Nici nu este slujit de mâini omenești, ca și cum ar avea nevoie de ceva, El dând tuturor viață și suflare și toate.Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor,Ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.Căci în El trăim și ne mișcăm și suntem, precum au zis și unii dintre poeții voștri: căci ai Lui neam și suntem.Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de meșteșugul și de iscusința omului.Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neștiinței, vestește acum oamenilor ca toți de pretutindeni să se pocăiască,Pentru că a hotărât o zi în care va să judece lumea întru dreptate, prin Bărbatul pe care L-a rânduit, dăruind tuturor încredințare, prin Învierea Lui din morți."(Faptele Apostolilor,17:23-31)

l.1)Deci oricine dorește să vorbească despre Hristos, trebuie primit...Cu dragoste,in Duhul Sfant,prin învățătura Scripturii

"Iar un iudeu, cu numele Apollo, alexandrin de neam, bărbat iscusit la cuvânt, puternic fiind în Scripturi, a sosit la Efes.
Acesta era învățat în calea Domnului și, arzând cu duhul, grăia și învăța drept cele despre Iisus, cunoscând numai botezul lui Ioan.Și el a început să vorbească, fără sfială, în sinagogă. Auzindu-l, Priscila și Acvila l-au luat cu ei și i-au arătat mai cu de-amănuntul calea lui Dumnezeu.Și voind el să treacă în Ahaia, l-au îndemnat frații și au scris ucenicilor să-l primească. Și sosind (în Corint), a ajutat mult cu harul celor ce crezuseră;Căci cu tărie și în fața tuturor, el înfrunta pe iudei, dovedind din Scripturi că Iisus este Hristos."(Faptele Apostolilor,18:24-28)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 16.09.2022 at 21:05:56.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.09.2022, 21:13:31
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De oameni avem nevoie toată viața și ei de noi, asta e mie mi se par oamenii cei mai importanți, între a renunța la un câine agresiv și a avea un copil, prefer oricând omul, am văzut prunci care au avut probleme cu câinii și au ajuns pe la spital cu sechele, pt un câine agresiv un om mic e ca o vietate de pradă.

Eu locuiesc intr-o zona de munte, unde exista multe tarle de oi, si intr-o noapte cand parcam masina un caine ciobanesc m-a atacat, si in momentul ala toti cainii mai care erau la un sfert din ciobanesc au sarit in apararea mea. Erau in stare sa-si dea viata pt mine. Nu o sa uit niciodata momentul acela. Cainii sunt agresivi pt ca stanii ii fac asa, din nou omul e de vina nu animalul...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.09.2022, 21:19:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
(Citatele sunt din Biblia Ortodoxă)
c)Despre modul de viață din cadrul Bisericii.... Câteva aspecte, frângeau pâinea "in casă".Domnul adăuga Bisericii...Care biserică,dacă ei stăteau în templu și frângeau pâinea in casă?Logic Biserica erau ei, sufletele pe care Domnul le aducea...
Unde crezi că încap 1.000 de oameni sau 500, încap într-un apartament, sau într-o casă obișnuită ?
Dar 3.000 de credincioși ?
Nu era logic că odată cu răspândirea la mase mari, s-au făcut și locuri mari de slujire cu altar, într-o casă de om se mai fac diferite lucruri lumești dacă sunt soți căsătoriți, eu nu cred că se poate sluji într-o casă decât dacă e prigoană generalizată.

Slujește cineva iarna pe frig afară, sau vara pe caniculă, sau când bate viscolul, când a fost pandemia și se slujea afară, mulți cârâiau și nici nu mergeau că e frig, că n-au scaun unde să stea.

Dacă s-ar fura din casa particulară a cuiva ceva sau ar dispărea crezi că ar conveni ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
j.e) Dumnezeul necunoscut...Care nu locuiește în temple făcute de mâini,nici nu este slujit de mâini omenești...

"Și Pavel, stând în mijlocul Areopagului, a zis: Bărbați atenieni, în toate vă văd că sunteți foarte evlavioși.Căci străbătând cetatea voastră și privind locurile voastre de închinare, am aflat și un altar pe care era scris: "Dumnezeului necunoscut". Deci pe Cel pe Care voi, necunoscându-L, Îl cinstiți, pe Acesta Îl vestesc eu vouă.Dumnezeu, Care a făcut lumea și toate cele ce sunt în ea, Acesta fiind Domnul cerului și al pământului, nu locuiește în temple făcute de mâini,Nici nu este slujit de mâini omenești, ca și cum ar avea nevoie de ceva, El dând tuturor viață și suflare și toate.Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor,Ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.Căci în El trăim și ne mișcăm și suntem, precum au zis și unii dintre poeții voștri: căci ai Lui neam și suntem.Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de meșteșugul și de iscusința omului.
Apostolul Pavel laudă altarul închinat Dumnezeului necunoscut, deci unde e un altar conform cu ce vestește el era bine, într-un fel era normal ce zice el de unde să fi știut atenienii toată învățătura înainte să le-o vestească cineva ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.09.2022, 21:46:31
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
(Citatele sunt din Biblia Ortodoxă)

a)Cu privire la lucrarea Duhului,și invocarea Domnului...

"Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.Soarele se va schimba în întuneric și luna în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, cea mare și strălucită.Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Faptele Apostolilor ,2:17-21)

b)Cu privire la condiția primirii Duhului,și la chemarea Domnului făcută nouă...Plus bonus,iudeii sunt un neam viclean,și mântuirea,aparent, este implicit ieșirea din acel neam...

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.Și cu alte mai multe vorbe mărturisea și-i îndemna, zicând: Mântuiți-vă de acest neam viclean."
(Faptele Apostolilor,2:38-40)

c)Despre modul de viață din cadrul Bisericii.... Câteva aspecte, frângeau pâinea "in casă".Domnul adăuga Bisericii...Care biserică,dacă ei stăteau în templu și frângeau pâinea in casă?Logic Biserica erau ei, sufletele pe care Domnul le aducea...

"Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau."(Faptele Apostolilor, 2:45-47)

d)Cu privire la "Casa" lui Dumnezeu

"Iar Solomon I-a zidit Lui casă,Dar Cel Preaînalt nu locuiește în temple făcute de mâini, precum zice proorocul:"Cerul este tronul Meu și pământul așternut picioarelor Mele. Ce casă Îmi veți zidi Mie? - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele?"(Faptele Apostolilor ,7:47-49)

e)Botezul nu garantează primirea Duhului

"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."
(Faptele Apostolilor ,8:15-17)

f)Cu privire la "simonie",aviz practicilor din cadrul "creștinismului instituționalizat":))....Plus remarca lui Simon,foarte actuala în rândurile oamenilor," rugați-va voi pentru mine" ,adică de ce sa ne rugăm noi,mai bine plătim pe alții....Foarte relevant acest pasaj in care ni se prezintă clar că Duhul nu vine la punga mai mare...

"Și Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani,
Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani.
Tu n-ai parte, nici moștenire, la chemarea aceasta, pentru că inima ta nu este dreaptă înaintea lui Dumnezeu.
Pocăiește-te deci de această răutate a ta și te roagă lui Dumnezeu, doară ți se va ierta cugetul inimii tale,
Căci întru amărăciunea fierii și întru legătura nedreptății te văd că ești.Și răspunzând, Simon a zis: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis."
(Faptele Apostolilor, 8:18-24)

g.1)Cu privire la primirea botezului/Duhului Sfânt, respectiv lucrarea lui Hristos.Vedem că Duhul Sfant se poate primi chiar și de cei nebotezati sau înaintea botezului cu apă în numele lui Iisus.

"Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?"(Faptele Apostolilor, 10:47)

g.2) Mesaj universal

"Iar Petru, deschizându-și gura, a zis: Cu adevărat înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor.
Ci, în orice neam, cel ce se teme de El și face dreptate este primit de El."(Faptele Apostolilor,10:34-35)

g.3) Condiția iertării

"Despre Acesta mărturisesc toți proorocii, că tot cel ce crede în El va primi iertarea păcatelor, prin numele Lui."
(Faptele Apostolilor,10:43)

h) Despre botezul cu Duh Sfânt, respectiv despre posibilitatea de a primi puterea/lucrarea Duhului întocmai ca apostolii la Cincizecime.Plus,dacă însuși Petru nu interzice/condiționează/limitează nimănui să se apropie de Sfântul Duh/Iisus/Dumnezeu,de ce ar face asta o instituție /religie/biserică.... Dumnezeu este cel care lucrează,nu oamenii.Legea/lucrarea este strict a lui Dumnezeu în cadrul Bisericii,nu a unor doctrine/dogme /ritualuri etc.

"Și când am început eu să vorbesc, Duhul Sfânt a căzut peste ei, ca și peste noi la început.
Și mi-am adus aminte de cuvântul Domnului, când zicea: Ioan a botezat cu apă; voi însă vă veți boteza cu Duh Sfânt.
Deci, dacă Dumnezeu a dat lor același dar ca și nouă, acelora care au crezut în Domnul Iisus Hristos, cine eram eu ca să-L pot opri pe Dumnezeu?
Auzind acestea, au tăcut și au slăvit pe Dumnezeu, zicând: Așadar și păgânilor le-a dat Dumnezeu pocăința spre viață;"(Faptele Apostolilor,11:15-18)

i)Despre răspândirea mesajului prin propovăduire și crearea de comunități...Mai jos am doua variante de traducere,nu voi insista asupra lor dar ce vede clar diferența preot/presbiter și biserica/comunitate.

i.1)-heirotoneo=alegere prin ridicarea mâinii;
-presbiter=bătrân, practic ,erau aleși membrii importanți ai comunității,care împreună cu apostolii conduceau și administrau lucrarea harica și sacramentală a comunității/Bisericii

"Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră."(Faptele Apostolilor,14:23)-traducerea ortodoxă
"Ei le-au hirotonit prezbíteri în fiecare comunitate și, după ce s-au rugat și au postit, i-au încredințat Domnului în care crezuseră."-traducerea catolică/(neo)protestantă


j.1) Petru reconfirmat ca lider între apostoli in lucrarea de propovăduire

"Și făcându-se multă vorbire, s-a sculat Petru și le-a zis: Bărbați frați, voi știți că, din primele zile, Dumnezeu m-a ales între voi, ca prin gura mea neamurile să audă cuvântul Evangheliei și să creadă."Faptele Apostolilor,15:7)

j.2)Ce sa fac ca să mă mântuiesc?

"Și scoțându-i afară (după ce pe ceilalți i-a zăvorât la loc), le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta."(Faptele Apostolilor,16:30-31)

j.e) Dumnezeul necunoscut...Care nu locuiește în temple făcute de mâini,nici nu este slujit de mâini omenești...

"Și Pavel, stând în mijlocul Areopagului, a zis: Bărbați atenieni, în toate vă văd că sunteți foarte evlavioși.Căci străbătând cetatea voastră și privind locurile voastre de închinare, am aflat și un altar pe care era scris: "Dumnezeului necunoscut". Deci pe Cel pe Care voi, necunoscându-L, Îl cinstiți, pe Acesta Îl vestesc eu vouă.Dumnezeu, Care a făcut lumea și toate cele ce sunt în ea, Acesta fiind Domnul cerului și al pământului, nu locuiește în temple făcute de mâini,Nici nu este slujit de mâini omenești, ca și cum ar avea nevoie de ceva, El dând tuturor viață și suflare și toate.Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor,Ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.Căci în El trăim și ne mișcăm și suntem, precum au zis și unii dintre poeții voștri: căci ai Lui neam și suntem.Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de meșteșugul și de iscusința omului.Dar Dumnezeu, trecând cu vederea veacurile neștiinței, vestește acum oamenilor ca toți de pretutindeni să se pocăiască,Pentru că a hotărât o zi în care va să judece lumea întru dreptate, prin Bărbatul pe care L-a rânduit, dăruind tuturor încredințare, prin Învierea Lui din morți."(Faptele Apostolilor,17:23-31)

l.1)Deci oricine dorește să vorbească despre Hristos, trebuie primit...Cu dragoste,in Duhul Sfant,prin învățătura Scripturii

"Iar un iudeu, cu numele Apollo, alexandrin de neam, bărbat iscusit la cuvânt, puternic fiind în Scripturi, a sosit la Efes.
Acesta era învățat în calea Domnului și, arzând cu duhul, grăia și învăța drept cele despre Iisus, cunoscând numai botezul lui Ioan.Și el a început să vorbească, fără sfială, în sinagogă. Auzindu-l, Priscila și Acvila l-au luat cu ei și i-au arătat mai cu de-amănuntul calea lui Dumnezeu.Și voind el să treacă în Ahaia, l-au îndemnat frații și au scris ucenicilor să-l primească. Și sosind (în Corint), a ajutat mult cu harul celor ce crezuseră;Căci cu tărie și în fața tuturor, el înfrunta pe iudei, dovedind din Scripturi că Iisus este Hristos."(Faptele Apostolilor,18:24-28)
Boss, tu esti un spirit liber, cauti iertare prin a te bate cu cei din "babilon-religii". Si eu caut ce cauti dumneata, insa nu e delic asa usor. Banuiesc ca si dvs intelegeti ca un Cristos tip divin nu are timp de tot felul de amarati ca noi. In cazul.in care acest om exista atunci spiritualitatea tine de cei care au urmat simtamitele acelei persoane. Intelegi ce vreau sa zic? E xeva ultra personal, adica pshilogic trebuie sa ai aceeasi moralitate ca acel om. Foarte greu de realizat! Nu sunt pesimist doar realist ca sa nu zic altfel...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.09.2022, 22:01:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
f)Cu privire la "simonie",aviz practicilor din cadrul "creștinismului instituționalizat":))....Plus remarca lui Simon,foarte actuala în rândurile oamenilor," rugați-va voi pentru mine" ,adică de ce sa ne rugăm noi,mai bine plătim pe alții....Foarte relevant acest pasaj in care ni se prezintă clar că Duhul nu vine la punga mai mare...

"Și Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani,
Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani.
Tu n-ai parte, nici moștenire, la chemarea aceasta, pentru că inima ta nu este dreaptă înaintea lui Dumnezeu.
Pocăiește-te deci de această răutate a ta și te roagă lui Dumnezeu, doară ți se va ierta cugetul inimii tale,
Căci întru amărăciunea fierii și întru legătura nedreptății te văd că ești.Și răspunzând, Simon a zis: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis."
(Faptele Apostolilor, 8:18-24)
Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov cap.5

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=30&cap=5#16

[5:16]Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.


Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=77&cap=3#1

1. În sfârșit, fraților, rugați-vă pentru noi, ca cuvântul Domnului să se răspândească și să se preamărească, ca și la voi,
2. Și ca să ne izbăvim de oamenii cei nesocotiți și vicleni. Căci credința nu este a tuturor;

Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel cap.5

25. Fraților, rugați-vă pentru noi.

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=19&cap=6#19

19 Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei,

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
f)Cu privire la "simonie",aviz practicilor din cadrul "creștinismului instituționalizat":))....Plus remarca lui Simon,foarte actuala în rândurile oamenilor," rugați-va voi pentru mine" ,adică de ce sa ne rugăm noi,mai bine plătim pe alții....Foarte relevant acest pasaj in care ni se prezintă clar că Duhul nu vine la punga mai mare...
De unde ai dedus că a vrut să le dea bani și ca să-l dezlege apostolul Petru, eu am dedus doar că le-a cerut să-l dezlege după ce și-a dat seamă că a greșit față de lucrarea Duhului Sfânt.

Mai degrabă Simon Magul intuia(dacă nu auzit Evanghelia) prin acest: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis." :

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 18
18. Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer.

Și se corelează rugămintea lui și cu îndemnul lui Hristos: Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 6
28. Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.09.2022 at 22:15:30.
Reply With Quote
Răspunde