Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2009, 15:34:48
ilie0001 ilie0001 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 1
Exclamation Intrebare

Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2009, 21:01:59
petry_19 petry_19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2009
Mesaje: 13
Smile Intreaba-ti duhovnicul

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
Draga Ilie, pentru aceasta exista duhovnci. Duhovnicul ii cunoaste pe credinciosi prin spovedanie si stie ce este mai bine pentru fiecare.

Depinde de masura duhovniceasca a fiecaruia!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2009, 21:04:12
petry_19 petry_19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2009
Mesaje: 13
Implicit

Parintele Arsenie Boca spunea referitor la viata sexuala intraconjugala: "Nici abuzul, nici refuzul!"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2009, 21:26:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da. ...Si oricum, nu se poate face abstinenta decat daca sunt de acord amandoi. Relatia sexuala este o RELATIE si presupune doua persoane.
Abstinenta e foarte buna, cu masura.
Am citit si eu de 'marti si joi' ca regula generala, dar mi se pare exagerat. Inteleg sa fie zile de post, dar sa te abtii si in toate sambetele si duminicile (cand are omul timp), si de sarbatori o zi doua.. Mi se pare exagerat. Doar mancam carne zilele alea.
Si ce, suntem automate? Persoanele casatorite stiu depsre ce vorbesc: daca iti planifici sa faci dragoste, in general nu merge. Trebuie si spontaneitate. Nu ar trebui sa fie zilele de abstinenta mai numeroase ca zilele 'de dulce'.
Postul ne este oferit ca posibilitate de Biserica, nu ca obligatie. Este o posibilitate pentru a ne ajuta sa nu ne atasam de lumea asta prea mult. dar regulile trebuie vazute ca un indreptar, nu ca o lege.
(Sunt casatorita. Ar fi bine sa raspunda aici mai degraba oamenii casatoriti; regula asta nu s-a respectat in lata parte ceea ce a dus la discutii nesfarsite si in cerc..)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2009, 21:39:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
(Sunt casatorita. Ar fi bine sa raspunda aici mai degraba oamenii casatoriti; regula asta nu s-a respectat in lata parte ceea ce a dus la discutii nesfarsite si in cerc..)
hahahahaha, mor de ras citind chestia asta. Acuma imi dau seama, ca e ca un banc, un thread unde scrie intrebare pt cei casatoriti si se umplu pagini de cine stie ce discutii. E chiar hilar, macar am ras bine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2009, 19:58:39
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
Este foarte normal, chiar necesar. Orice crestin ortodox ar trebui sa stie asta. Iar daca inainte, sau in ziua aia, sau a doua zi este o sarbatoare si se merge la Biserica, iar nu se face sex.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2009, 23:05:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
Daca tu esti in situatia descrisa, te compatimesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2009, 23:20:31
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
"Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel." -- I Corinteni 7:5-7
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.05.2009, 23:24:07
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilie0001 Vezi mesajul
Este normal ca o sotie sa nu vrea sa aiba relatii "conjugale" decat martea si joia din cauza credintei ?
As dori un raspuns bazat pe perceptele religioase care sa poata fi aratat pentru a convinge.
Multumesc
Ah, am uitat sa dau si versetele dinainte:

"Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia." -- I Corinteni 7:3-4
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2009, 00:35:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
"Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel." -- I Corinteni 7:5-7
Iata si un comentariu foarte edificator al sfantului Ioan Gura de Aur la asta, sa ma scuzati ca il dau in engleza..

[3.] Ver. 5. “Defraud ye not one the other, except it be by consent.”
What then can this mean? “Let not the wife,” says he, “exercise continence, if the husband be unwilling; nor yet the husband without the wife’s consent.” Why so? Because great evils spring from this sort of continence. For adulteries and fornications and the ruin of families have often arisen from hence. For if when men have their own wives they commit fornication, much more if you defraud them of this consolation. And well says he, “Defraud not; fraud” here, and “debt” above, that he might shew the strictness of the right of dominion in question. For that one should practice continence against the will of the other is “defrauding;” but not so, with the other’s consent: any more than I count myself defrauded, if after persuading me you take away any thing of mine. Since only he defrauds who takes against another’s will and by force. A thing which many women do, working sin rather than righteousness, and thereby becoming accountable for the husband’s uncleanness, and rending all asunder. Whereas they should value concord above all things, since this is more important than all beside.
We will, if you please, consider it with a view to actual cases. Thus, suppose a wife and husband, and let the wife be continent, without consent of her husband; well then, if hereupon he commit fornication, or though abstaining from fornication fret and grow restless and be heated and quarrel and give all kind of trouble to his wife; where is all the gain of the fasting and the continence, a breach being made in love? There is none. For what strange reproaches, how much trouble, how great a war must of course arise! since when in an house man and wife are at variance, the house will be no better off than a ship in a storm when the master is upon ill terms with the man at the head. Wherefore he saith, “Defraud not one another, unless it be by consent for a season, that ye may give yourselves unto prayer.” It is prayer with unusual earnestness which he here means. For if he is forbidding those who have intercourse with one another to pray, how could “pray without ceasing” have any place? It is possible then to live with a wife and yet give heed unto prayer. But by continence prayer is made more perfect. For he did not say merely, “That ye may pray;” but, “That ye may give yourselves unto it;” as though what he speaks of might cause not uncleanness but much occupation.

http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf112.iv.xx.html
Reply With Quote
Răspunde