Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2013, 01:59:17
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Unhappy Strigăt disperat de AJUTOR !

Doamne ajuta !

Va scriu in numele unei doamne pe care-am cunoscut-o la biserica, in urma cu ceva timp. Trece printr-o situatie dramatica, dar mai bine va las sa aflati mai multe din inregistrarea video cu dansa. Va rog macar atat, sa aveti rabdare si compasiune si sa urmariti videoclipul. Si, daca nu o puteti ajuta macar cu bani pentru paine, atunci poate cu o rugaciune pentru ea si fiul ei sau poate cu un share al link-ului, cu cat va fi vizualizat de mai multe persoane, cu atat cresc sansele ca macar unele dintre ele sa se implice.

Aici: http://www.youtube.com/watch?v=I0aXHRdnf9U gasiti povestea trista a doamnei Dricu Ioana, precum si datele de contact.

Numai bine !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2013, 06:03:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca sunteti amabila sa puneti aici contul, caci pe inregistrare se vorbeste f repede si e greu de notat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2013, 08:34:48
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Buna dimineata,

Imi cer scuze, eu am citit cifrele contului bancar si m-am grabit, recunosc. Aseara am filmat-o pe doamna, am si editat si uploadat fisierul.
Insa la sfarsitul videoclipului sunt datele de contact: numarul de tel. al doamnei, adresa, precum si numarul contului. Chiar am fotografiat acea hartie, sa se vada ca este vorba despre contul dansei si nu al altei persoane. Atasez aici doua fotografii cu acest cont (pentru confirmarea veridicitatii informatiilor) si il si scriu.

Asadar:

Beneficiar: Dricu Ioana
Cec Bank, Sucursala Craiova

Cont curent: 25110946238581611
Valuta: Ron

Cod Iban: RO59 CECE C001 9462 3858 1611


(nr de tel. al doamnei Dricu este 0767.47.10.61 ,
iar adresa unde sta -si din care risca sa fie evacuata- este:
Craiova, str. Theoror Aman, Bloc Casa Alba, sc. B, ap. 2, mansarda)

Va multumesc in numele dansei tuturor celor care nu ramaneti indiferenti la aceasta drama. M-a impresionat (printre multe altele) si ce mi-a spus dupa ce oprisem inregistrarea. A spus ca de fiecare data cand merge la biserica aprinde o lumanare si pentru toate persoanele care au ajutat-o de-a lungul timpului si se roaga pentru ele. Stiu, este un gest cat se poate de firesc, dar am ramas placut surprinsa pentru ca multi altii in locul ei ar fi uitat poate binele primit.
Doamne ajuta !
Attached Images
File Type: jpg Cont dna Dricu.jpg (30,7 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2013, 08:19:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Trist...traim intr-un sistem defect,in care oameni ajunsi in situatia dansei sunt aproape condamnati la exterminare.Nu fatis,insa prin indiferenta.
Sigur ca ar ajuta o bruma de banuti sa se stranga si orice ajutor este binevenit,insa,parerea mea este ca,pe langa acesta, ar fi nevoie sa fie cautat un ajutor substantial si eventual niste persoane influente,ONG-uri sau oricine ar putea sa intervina (recunosc ca nu sunt in masura sa dau indicatii in acest sens,insa se pot cauta informatii) care sa o ajute pe dansa si fiul sa isi achite in primul rand datoria de la intretinere,pentru a evita evacuarea si apoi sa le ofere o modalitate prin care sa isi castige existenta.Exista si munci mai usoare ce ar putea fi facute la domiciliu sau fara prea mare efort fizic,avand in vedere ca ambii sunt suferinzi.
In caz contrar,fara un astfel de ajutor pe termen lung,in scurt timp vor ajunge exact in acelasi punct in care se regasesc acum.
Diana,ai putea sa o intrebi pe doamna ce alte abilitati are si daca dansa sau fiul ar fi dispusi sa faca ceva pentru a-si castiga existenta si pe ce domeniu cred ca s-ar descurca?
Deasemenea,daca Doamne fereste ajung sa fie evacuati,tot asa ar fi nevoie sa se bata la usa unor fundatii care sa ii ajute intr-un fel.Acolo sunt si oameni care au experienta cu astfel de cazuri sociale si ar sti macar cum sa ii indrume.
Si acum,nu stiu,manastiri,biserici dispuse sa se implice sa ajute pe acesti nefericiti ai sortii exista?Poate colegi de ai mei de pe forum sunt mai avizati sa raspunda.
Eu stiu doar de cea de la Valea Plopului si manastirea Banceni din Ucraina.Insa,acelea se ocupa mai mult de cazuri de copii orfani.Dar,poate mai exista si altele...pana la urma,in vremuri de restriste,cand omul nu mai are spre cine sa isi intoarca fata sa astepte ajutor intr-o societate bolnava,macar in astfel de lacasuri sfinte ar fi firesc sa gaseasca un sprijin.
Dumnezeu sa ii aiba in paza Sa pe doamna Ioana si pe fiul dansii!Ma gandesc ca daca El a dorit ca tie,Diana,sa iti descopere suferinta lor si sa lansezi acest strigat de ajutor,totul are un sens si o mana intinsa va aparea de undeva...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2013, 12:21:20
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Va scriu in numele unei doamne pe care-am cunoscut-o la biserica, in urma cu ceva timp. Trece printr-o situatie dramatica, dar mai bine va las sa aflati mai multe din inregistrarea video cu dansa. Va rog macar atat, sa aveti rabdare si compasiune si sa urmariti videoclipul. Si, daca nu o puteti ajuta macar cu bani pentru paine, atunci poate cu o rugaciune pentru ea si fiul ei sau poate cu un share al link-ului, cu cat va fi vizualizat de mai multe persoane, cu atat cresc sansele ca macar unele dintre ele sa se implice.

Aici: http://www.youtube.com/watch?v=I0aXHRdnf9U gasiti povestea trista a doamnei Dricu Ioana, precum si datele de contact.

Numai bine !
https://www.facebook.com/#!/pages/Dr...944171?fref=ts

Last edited by aanrra; 07.04.2013 at 12:29:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2013, 12:41:04
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

http://www.digi24.ro/stire/Datoriile...n-strada_69708

http://www.gds.ro/Societate/2012-12-...ntelor+sociale

Aceasta doamna are nevoie de ajutor,dar...reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o,iar bucataria fotografiata arata ca are tot ce este necesar,o combina frigorifica,masina de spalat,aragaz,telefon mobil si daca are cont pe facebook poate si internet.Putina documentare n-ar strica inainte de a posta ceva!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2013, 14:08:59
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

1. Multumesc pentru link-uri, sunt doua dovezi in plus in sprijinul veridicitatii povestii doamnei.

2. [url]daca are cont pe facebook poate si internet.Putina documentare n-ar strica inainte de a posta ceva![/quote]
Doamna are 8 clase primare, de-abia stie sa apese pe telefon, sa raspunda la el, de unde sa stie sa foloseasca Facebook-ul? Intr-adevar, fiul dansei are un calculator vechi, dar obtinut de la stat, prin programul acela Euro200, altfel n-ar fi avut posibilitati financiare pentru a-l achizitiona.
Later edit: O s-o sun s-o intreb de acel cont,desi am dubii ca ar fi fost facut de ea.

3.
Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
...reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o
Acum am vazut si eu reportajul,din linkul furnizat de dvs. Insa nu cred ca reprezentantul primariei vorbea despre dna Dricu, daca ati retinut mai era inca un caz prezentat, poate despre acea persoana e vorba.
Nu cred, pentru ca (din ce mi-a povestit) n-ar fi avut din ce bani s-o cumpere. Cand ramai vaduva la 22 de ani si cu o fetita mica, cand lucrezi la CFR si in urma unui accident de munca ramai fara sanatate si fara posibilitatea de a mai munci, cand ti se naste baiatul, dar esti nevoita sa pleci de langa barbat, din cauza programului zilnic de betii si batai, cand esti nevoita sa-l lasi pe copil la socrii,pentru ca tu nu ai unde sa stai si dormi prin gari sau pe banci,prin parcuri si mananci din gunoaie, cand nu ai bani nici de o paine, de unde sa mai ai bani sa-ti cumperi o casa ca pe urma s-o vinzi ?
Dar poate ma insel. De ce nu o sunati s-o intrebati ? Poate cine stie ce palate o fi avut si nu mi-a spus mie sau nici celor de la asociatia Vasiliada, care i-au facut o ancheta sociala (am fotografiat documentul in filmulet), poate de-aia a dormit ani de zile pe strazi, pentru ca avea o casa si-o tinea ascunsa,cine stie...

4.
Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
bucataria fotografiata arata ca are tot ce este necesar,o combina frigorifica,masina de spalat,aragaz,telefon mobil
Ce usor e sa aruncati cu piatra, nu-i asa ?
- Telefonul mobil -imi pare rau sa va dezamagesc, insa nu este vreun smartphone. Este unul foarte foarte vechi, primit de la fiica ei acu` 5 ani, dupa ce si ea la randul ei il folosise cativa ani. In caz ca va intrebati la ce ii trebuie femeii telefon, intrebati-va cum altfel poate fi anuntata Ambulanta,cand e singura acasa si i se face rau si nu are cum altfel sa anunte?
- Aragazul - daca retin bine, a fost donat de o femeie, in memoria surorii ei,care murise
- Frigiderul si masina de spalat - nu mai retin exact, dar parca unul dintre electrocasnice a fost donat, iar celalalt cumparat second hand, la un pret destul de mic.
Da, are cateva electroasnice -vechi si donate-, insa daca nu are "materie prima" (de exemplu alimente, pe care sa le gateasca la aragaz si sa le depoziteze in frigider), nu prea sunt atat de utile.

Daca mai aveti neclaritati, dubii, indoieli, reclamatii, etc etc etc, va invit sincer s-o sunati pe doamna si s-o intrebati direct pe dansa ce e adevar si ce e minciuna.

Last edited by Diana3; 07.04.2013 at 14:12:50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2013, 14:42:29
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul

Acu' trei minute vorbii cu doamna la telefon si fu la fel de socata ca si mine, incepu sa planga. Evident ca nu stia nimic despre asta si nu a scris ea nimic ! Are opt clase, habar n-are de calculator, de internet, de facebook !

Vad ca acel cont este la categoria "news / personality", cine stie ce persoana care-i vrea "binele" a creat contul !

Logic gandind, daca doamna ar fi stiut sa ghiceasca in cafea si in carti, credeti ca n-ar fi avut clientela? Se castiga bine,diabolesc de bine din "meseria" asta de ghicitoare, ar fi avut si bani de intretinere, si de medicamentele ei si ale copilului, si de paine (imi zise ca azi nu manca nimic-nimic, pentru ca nu avu) daca ar fi practicat-o. Insa nu e cazul.


"reprezentantul primariei spune ca a avut o locuinta pe care a vandut-o"

Da, intr-adevar asa este, insa este vorba si aici despre o poveste trista.
Dupa ce comunistii au demolat casa parintilor doamnei si le-a dat un apartament, au intrat in datorii, i s-au imbolnavit si au murit parintii, i-a murit si un baietel la varsta de trei ani (doar ce aflai, imi spuse la telefon si nu cred ca ar fi fost in stare sa minta). In urma cu 18 ani, nemaifacand fata problemelor financiare, a facut greseala de a se imprumuta de la camatari (avand putina scoala si poate si naivitate,cine stie ce clauze o fi semnat in acel contract). Camatari care ulterior au inceput s-o ameninte si a fost nevoita sa vanda acel apartament, banii ajungand insa nu la ea. De aceea acum nu mai are dreptul la o locuinta (pentru ca, tehnic vorbind, a avut una si a vandut-o. practic insa, banii au ajuns la camatari). De aceea a depus pe numele baiatului actele pentru acea camaruta, insa dosarul poate inainta doar daca se achita datoria la intretinere.

Va cer scuze daca am fost rautacioasa in mesajul precedent. E usor sa ne ghidam dupa aparente si sa judecam omul fara a cunoaste si cealalta fata a povestii, nu ?
Daca m-a mintit doamna pe mine, va mint si eu pe dvs. Dar nu cred ca ar fi capabila de asa ceva. In plus, sunt actele doveditoare in sprijinul afirmatiilor dumneai.

Va lansez nu doar dumneavoastra, ci si tuturor celor ce citesc acest mesaj, sa incerce macar s-o sune . Nu toata lumea are posibilitati financiare s-o ajute, dar fapta buna inseamna si sa dai un telefon si sa incurajezi cu o vorba buna un om aflat in necaz. Orice incurajare conteaza ! In plus, asa pot fi lamurite si neclaritatile de genul "de unde-a avut bani de aragaz, frigider, etc".

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2013, 15:04:44
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Raspuns pentru Heaven:

In primul rand, multumesc pentru implicarea de care ati dat dovada in mesaj.

Asa este, aveti dreptate, ong-urile ar putea ajuta. Am trimis recent mai multe mailuri la mai multe fundatii si asociatii, chiar si la televiziuni, am incercat sa fac cunoscut cazul si pe facebook, insa pana acum nu am primit raspuns. Daca sunt pe forum cititori care mai cunosc date de contact ale ong-urilor ce s-ar putea implica, ii rog din inima sa transmita mai departe povestea.

Intr-adevar, problema majora acum este evitarea evacuarii, prin achitarea datoriei la intretinere. Stiu ca este un ajutor pe termen scurt, dar pe viitor s-ar putea evita -sper- repetarea situatiei, pentru ca fiul doamnei urmeaza sa termine clasa a XII-a, sa-si dea bac-ul si, cu ajutorul lui Dumnezeu,sa incerce sa se angajeze. El ar fi vrut sa renunte la scoala (nu din lipsa de interes, i-am vazut carnetul de note si are rezultate destul de bunicele, ci din disperarea de a obtine un venit) si sa se angajeze, insa s-au opus si mama lui si diriginta, insistand sa termine cu bacul si din vara va fi destul timp si pentru un serviciu. Abilitatile doamnei nu sunt prea vaste, din cate am inteles a lucrat 18 ani la cfr, iar in urma unui accident de munca a fost nevoita sa se pensioneze anticipat. De vreo doua luni se ducea la o biserica (avea grija de lumanari) si o mai ajutau oamenii cu mancare - insa de vreo doua saptamani, de cand a luat-o salvarea chiar din biserica,in urma unei crize de epilepsie, n-a mai putut ajunge.

Singura varianta -sper ca nu utopica- ar fi,cred, sa se stranga cumva banii pentru achitarea datoriei la intretinere, evitandu-se astfel evacuarea, fiul sa poata depunde dosarul pentru a obtine acea locuinta sociala de la primarie (in prezent datoria ii blocheaza orice demers in acest sens) si dupa ce isi da bacalaureatul sa se angajeze. Nu s-ar rezolva toate problemele, dar macar n-ar dormi sub cerul liber si ar avea o coaja de paine si medicamente.

Nu stiu care va fi insa deznodamantul, sper totusi ca nu unul trist. Ma ingrijoreaza deznadejdea doamnei, desi este o persoana credincioasa au fost momente in care disperarea a fost mai puternica decat nadejdea si a incercat sa..... . Sa savarseasca pacatul capital. Deja fiul dansei cand pleaca de-acasa nu-i lasa decat medicamentele pe ziua respectiva, nu pe toate, sa nu o impinga necuratul iar la.....

Reiau rugamintea catre toti : fapta buna nu inseamna doar donatii de bani, chiar si un mail catre o fundatie umanitara sau un telefon de incurajare a doamnei, daca sunt facute cu inima curata, cantaresc cel putin la fel de mult .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2013, 15:18:19
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Doamna,domnisoara Diana3!
Sunt de mult pe acest forum si am participat la mai multe actiuni,particular sau in grup.Multe cazuri reale cu multa suferinta,dar...si unele in care situatiile erau departe de adevar.Intr-un caz se solicita bani pentru un frigider,am cerut date de contact pentru ca doream sa ma implic singura,dar sa stiu pentru cine o fac.Toate demersurile mele de a afla adresa sau macar nr de telefon a acelei femei au esuat.De ce oare?Si nu e singurul caz de genul asta.Negati linkurile postate de mine si ceea ce se spune in ele,dar vin si zic: sunt publicate in ziarele din Craiova,este o emisiune a unui post de teleziune local,declaratiile unor oficiali,toate sa fie false??In clipul televiziunii apare doamna in acelasi interior precum in inregistrarea d-voastra,mai apare si un domn de la asociatie,cred,care spune ca desi este in neregula cu actele a ajutat-o sa obtina subventie.Mai multa rabdare si intelepciune cu noi si cu altii!
Reply With Quote
Răspunde