Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.03.2010, 11:17:42
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu daca acesta este threadul cel mai potrivit..
Am cautat informatii despre o melodie care imi placea.. (Sweet dreams - Beyonce). Nu ma asteptam sa fie curata, dar nici la asta nu ma asteptam:
http://vigilantcitizen.com/?p=2153
M-am uitat si am citit si articolul :)
Dar nu stiu daca de vina pentru toata povestea aia este Beyoncee, chiar nu mi se pare atat de desteapta si maligna. Cred ca e facatura celor care i-au scris scris scenariul si regizat clipul si ca ea de fapt habar nu avea ce facea de fapt...
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #102  
Vechi 16.03.2010, 11:39:08
ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA ALEXANDRESCU  VLAD MIRCEA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2010
Mesaje: 13
Implicit Ce muzica ascult?

Doamne ajuta tuturor! Ascult aproape orice gen muzical[in afara manelelor si hip-hopului] insa cel mai mult imi plac: folkul, muzica crestina , muzica populara si cea clasica alte genuri nu prea ascult decat rar
  #103  
Vechi 16.03.2010, 11:53:14
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

eu ascult mai multe, pentru ca nu am un gen anume care sa-mi placa.
bineinteles, nu ascult (pentru ca nu-mi plac) muzica populara, rock (hard rock), manele. muzica de biserica ascult cand merg la biserica (foarte rar acasa; poate doar daca asculta mama, mai ascult si eu). nu pot sa spun ca nu-mi plac, dar nici nu le ascult zi de zi.
asa, ascult ce se mai da pe la radio (mai mult radio 21, rar kiss fm).
imi plac formatiile: nickelback, evanescence, pussycat dolls (cateva melodii). nu am ceva anume :)) melodia sa fie buna si pe gustul meu.
ascult si muzica japoneza (formatii japoneze), coreene si mai rar taiwanese (pentru ca imi plac Japonia, Korea.)
muzica linistita :X romantica mai ascult.
dar mai mult imi plac melodiile decat cantareata/cantaretul/formatia respectita; putine formatii imi plac (cu mai toate melodiile pe care le au).
  #104  
Vechi 16.03.2010, 14:38:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
M-am uitat si am citit si articolul :)
Dar nu stiu daca de vina pentru toata povestea aia este Beyoncee, chiar nu mi se pare atat de desteapta si maligna. Cred ca e facatura celor care i-au scris scris scenariul si regizat clipul si ca ea de fapt habar nu avea ce facea de fapt...
:)
Normal ca nu este facatura ei.
Dar nici nu cred ca nu stie ce face..
Sunt multi artisti care fac la fel: uita-te la gaga.. e pe fata ce face. Si pare si mandra de ea.
  #105  
Vechi 17.03.2010, 00:41:22
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Angela Gheorghiu muzica sacra

Angela Gheorghiu, albumul de muzica sacra, intitulat 'Mysterium - Sacred Arias'. Imi plac mai majoritatea, dar preferatele mele, de pe acest album, sunt: 'Priveghiati si va rugati' - http://www.youtube.com/watch?v=cfwQVXEA3Ec, 'Tatal nostru' & 'Iubi-Te-voi Doamne', dar mai ales 'Stihuri din Catavasiile Intampinarii Domnului' (nu le-am gasit pe net free, sorry, ci doar niste 'previews' aici: http://itunes.apple.com/us/album/ang...rium/id4663895). Acesta ar fi numai un mic exemplu, dar bineinteles ca mai am si o multitudine de alte preferintze muzicale... in ultima vreme, mai mult muzica sacra, bisericeasca, religioasa (in special muzica psaltica si corala etc - linistitoare pt. nervi/cerebel, calmanta, detensionanta etc - de care as avea mare nevoie...)
  #106  
Vechi 17.03.2010, 15:20:08
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

In special 3 surse:
1) radio: balarii, clasic (radio cultural)
2) de pe calculator: in special chill out, am 2 Giga de muzica de acest gen. Printre multe altele include Cafe del mar, Buddha Bar, Enigma, Era etc
3) youtube: de aici ascult in general cantare bisericeasca: dau in search de exemplu "Maicii Domnului" si am multe rezultate cu paraclise, canoane etc. Printre rezultate veti vedea si unul, doua numite "Playlist", daca apesi pe acelea poti asculta cam 50 de cantari una dupa alta fara pauza (cam 2 ore).
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #107  
Vechi 17.03.2010, 15:44:13
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Normal ca nu este facatura ei.
Dar nici nu cred ca nu stie ce face..
Sunt multi artisti care fac la fel: uita-te la gaga.. e pe fata ce face. Si pare si mandra de ea.
Beyonce are aproape toate piesele dedicate diavolului si dragostei ei fata de acesta. Ascultati cantecele (cuvintele) si veti vedea. Am mai intalnit si la alti cantareti tot felul de piese despre dragoste care aparent nu aveau sens. Cand pui in locul "iubitului" cui i se canta cantecul, pe vrajmas, iti dai seama ca lui i-i este dedicat de fapt, cantecul capata imediat sens.

Despre lady gaga, gaga inseamna nebun, lady gaga=doamna nebuna. Daca sunteti initiati macar un pic in religie si crestinism veti sti ca nebunia este opusa intelepciunii de la Dumnezeu. Nebunia este opozitia fata de Dumnezeire. De aici si ideea de depravare si nebunie pe care o promoveaza aparand goala la concertele ei si avand comportamentul pe care il are.

De Rihanna nu mai zic, aceleasi probleme.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
  #108  
Vechi 17.03.2010, 17:27:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, Sergiu.
Problema este ca multe melodii suna f bine (urechilor mele), sunt antrenante.. mi-e greu sa le opresc. Si stiu f bine despre ce este vorba si cui slujesc foarte multi artisti (probabil marea majoritate).
Postul acesta am zis ca nu ascult deloc muzica (lumeasca, desigur), dar nu pot trece peste faptul ca-mi place .
  #109  
Vechi 17.03.2010, 17:30:08
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

http://www.orthodoxtube.com/view-vid...oa-valaam.html
__________________
Doamne ai mila de noi...
  #110  
Vechi 17.03.2010, 17:33:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, Sergiu.
Problema este ca multe melodii suna f bine (urechilor mele), sunt antrenante.. mi-e greu sa le opresc. Si stiu f bine despre ce este vorba si cui slujesc foarte multi artisti (probabil marea majoritate).
Postul acesta am zis ca nu ascult deloc muzica (lumeasca, desigur), dar nu pot trece peste faptul ca-mi place .
Si eu am ajuns la concluzia ca nu atat faptul ca ascult e o problema, ci faptul ca imi place.
Am avut o mare problema cu lucrurile care-mi plac, in postul asta, si cu ce spune despre mine faptul ca acele lucruri imi plac :) (chiar si cand facutul in sine nu se intampla).

In unele privinte, a fost o revelatie inspaimantatoare.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24