Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.06.2016, 12:01:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Consultările de la Palatul Cotroceni pe tema rezultatelor referendumului din Marea Britanie dintre președintele Klaus Iohannis, premierul Dacian Cioloș, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, și liderii partidelor politice au început.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.06.2016, 12:11:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Consultările de la Palatul Cotroceni pe tema rezultatelor referendumului din Marea Britanie dintre președintele Klaus Iohannis, premierul Dacian Cioloș, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, și liderii partidelor politice au început.
Pai nu prea ar avea de discutat, tinand cont ca ordinele sunt date de la Bruxelles ei tot ce trebuie este sa citeasca de pe foia de fax care le-a revenit in prealabil mai inainte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2016, 12:29:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Copreședintele partidului eurosceptic și antiimigrație Alternativa pentru Germania (AfD), Joerg Meuthen, a declarat vineri, după votul Marii Britanii de a părăsi Uniunea Europeană, că și Germania ar trebui să poată organiza un referendum privind apartenența țării la blocul comunitar, relatează vineri DPA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2016, 12:31:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Premierul italian Matteo Renzi a cerut vineri Uniunii Europene să schimbe direcția după votul Marii Britanii de a părăsi blocul comunitar, relatează Reuters.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2016, 12:49:34
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tu ai niște teorii foarte elaborate, în general. Dar observă în jurul tău mentalitatea generală, disponibilitatea pentru corupție, pentru descurcăreală, mai mare decât pentru munca cinstită. E simplu dacă observi că la noi n-ai nicio problemă să fii ales în funcții politice, chiar dacă ești penal, în timp ce la cei din Vest asta îi descalifică.
Și la noi mentalitatea asta nu e de azi, de ieri, ci de secole, reușind să supraviețuiască tuturor regimurilor politice.
Nu ma asteptam sa fii, tocmai tu, vulnerabil la propaganda oficiala. In general, eu tot ce ofera sistemul (comunist, capitalist, nu conteaza) ca justificari sau informatii, eu le privesc din start ca minciuni elaborate de un dusman. Daca, totusi, vad din fapte ca "ei" nu mint...atunci imi reconsider pozitia. Insa doar "daca" si "atunci"... Feudalismul vest-european, capitalismul de tip imperialist-globalist si comunismul sint orinduiri malefice, in forme si grade diferite. Ar fi mai dureros ca chiar sa crezi ce ni se "serveste". Daca doar scrii "ce trebuie", ca sa fie vazut pe net de "cine trebuie", e chiar banal: e in acord cu firea minunatului nostru popor. Bine, si eu gresesc: intii reactionez anti-, nu neaparat anti-guvern sau anti-sistem, cit anti-...ce se intimpla cu noi oamenii si lumea in general, dar apoi imi tremura curul de frica...celor cu putere (iarasi, nu in sens neaparat politic). Cred ca e mai bine cum faceti voi, conformistii: o lasitate asumata, coerenta, liniara, decit un curaj renegat, avortat si in cele din urma fals. Cred ca problema e ca tin prea mult la mine si beneficiile vietii si libertatii, si ii banuiesc si pe altii de aceeasi atitudine. Pe de alta parte, vorbind strict pe ce ai scris ontopic: Copacel spune deseori "perle" (nici o problema, eu spun si mai multe si mari), dar in chestiunea asta le nimereste foarte bine. Cu precizarea ca cel mai mare dusman al oamenilor, in afara de Vrajmasul, este...noi insine. Nu imperialismul occidental, nu cel rusesc, chinez sau panislamismul radical. Nu. Ci noi, rominii.
Te rig sa ierti daca te-am suparat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2016, 12:53:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu m-ai supărat, chiar dacă mă bănuiești că vreau să mă pun bine cu puterea (și rău cu Putin).
Deși mă întreb pe cine interesează ce scrie un anonim pe un forum oarecare?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.06.2016 at 12:58:31.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2016, 13:20:06
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu sint pro-Putin. Deloc. Sint vag filorus si filo-BRICS doar pentru ca DEOCAMDATA PAR o alternativa mai buna la nemernicul de "licurici". De fapt, stii ca teologia mea politica e foarte simpla: ma rog permanent ca Dumnezeu sa puna omenirea (si Occident, si Rusia, si China, si..., si...) in genunchi de frica, prin catastrofe naturale mai neobisnuite si de amploare globala. De asta imi plac enorm Cartea Revelatiei ("Apocalipsa", cum i se zice gresit), si profetiile sfintilor ortodocsi despre Sfirsit. Imi plac indeosebi profetiile in care Natura devine la sfirsit biciul lui Dumnezeu, si oamenii sint atacati de "fiare salbatice" si alte creaturi, si nu gasesc nicaieri liniste si siguranta, dupa ce au distrus Pamintul, sau au profitat/aprobat tacit aceasta. Exista dictatura pestilenta a trei tendinte sau culte, daca vrei: cultul tehnologiei, cultul concupiscentei/desfriului, cultul lacomiei. Toate acestea, impreuna cu frica/cultul puterii, in diferite forme, exista pretutindeni, si in Occidentul actual, si in BRICS-ul aparent mai bun. Asa ca nu mai sint anti-Vest, politic vorbind. Sint impotriva a tot ce a ajuns omul modern si post-modern, si chiar mai devreme, de la cruciade incoace. Recunosc ca e o teologie a mizantropiei in cel mai ridicat grad, dar...asta este. Pur si simplu, noi nu putem fi mai buni, ca specie, decit temindu-ne nu unul de altul, cum gresit se intimpla de citeva secole incoace, ci temindu-ne de judecata lui Dumnezeu, atit in viata asta, cit si dupa. O omenire detasata de pofte, fara mijloacele de a distruge semenul si viata in general, strabatuta permanent de valuri de frica, privind permanent peste umar, este mult mai evlavioasa si deci sanatoasa din toate punctele de vedere.
Ca sa fie clar: asta stiu ca va fi, caci a fost profetit. E adevarat ca, undeva adinc, mizantropul din mine isi freaca miinile. Dar, sint nivele diferite. Pina la acea judecata si acele evenimente, si dupa ele deoptriva, trebuie sa raminem crestini si oameni, cultivind iubirea si ajutorul dezinteresat. Si asta, pentru ca, dupa cum stim cu totii, Judecata e a Domnului. Chiar daca unii din noi jubilam la gindul ei, pentru ca atunci cei puternici vor fi la fel de neputinciosi si speriati ca si cei slabi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2016, 13:25:35
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu m-ai supărat, chiar dacă mă bănuiești că vreau să mă pun bine cu puterea (și rău cu Putin).
Deși mă întreb pe cine interesează ce scrie un anonim pe un forum oarecare?
Ei, stii la ce ma refer. Eu am o panica nebuna de a stirni minia deocamdata nelegala si neoficiala a "corectilor politic" din spatele scenei. Si totusi, e o tendinta duala: nu ma pot abtine sa ma manifest, spunind ce gindesc, chiar daca apoi sint mort de frica. No, va dadui tinta de ris: aveti un motiv de distractie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2016, 13:36:12
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scotianule, daca citesti forumul, te rugam sa vii incoace. Stiu ca nu iti suna credibil, dar imi vine sa spun, tocmai mie: "Hail to England! Vivat Britannia!" dupa acel rezultat. Trollul ala care pupa Moscova in...pivnitele din Lubianka, pardin, in dos, a primit one-way ticket. Haide, avem nevoie de prezenta si lucrul tau. In ciuda crimelor faptuite ca stat de fostul imperiu britanic (fii obiectiv: toate imperiile, de la Babilon la SUA, au comis si comit crime, dar oamenii, "amarastenii", sint cei care sint fiinte umane, la urma urmei, si ei conteaza in ochii Domnului si ai crestinului adevarat), slava Cerului ca Britii si-au regasit demnitatea de popor mindru, si au aruncat cirpa albastra cu stele acolo unde este hirtia igienica folosita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2016, 13:43:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nasulia e că o să se scumpească Raspberry Pi-urile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde