Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 08.05.2009, 13:49:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Multumim Cosmin pentru trimitere. Sunt nerabdatoare (poate si nitel curioasa, Doamne iarta-ma) sa vad daca vreunul dintre marii duhovnici vor lua atitudine. Si daca da, cum?
Marii duhovnici daca sunt cu adevarat mari, au sa taca din gura.
  #142  
Vechi 08.05.2009, 14:00:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Interesant Alin este acest pasaj din articol:
"Cred că arhiepiscopul Teodosie a fost atras în cursă de către oameni din anturajul său care îi cunoșteau bine slăbiciunile. Ar fi naiv să credem că doi jurnaliști oarecare au jertfit peste o mie de euro în numele investigației jurnalistice, fără să aibă asigurarea că materialul le va reuși. Dacă acești bani au fost plătiți de România Liberă, înseamnă că acest organ de presă este mai mult decît un simplu organ de presă. Iar dacă banii au fost plătiți de o persoană privată, înseamnă că România Liberă oferă servicii de spionaj și detectiv particular contra cost. În orice caz, folosirea camerei ascunse mi se pare că depășește limitele deontologiei omului de presă, fiind o treabă a procuraturii și a angajaților săi. Sau mitul despre jurnaliștii securiști este adevărat?"

Exista posibilitatea sa nu aibe nicio legatura cu acest caz dar nu pot sa nu amintesc cuvantul parintelui Mina:
"Ne-au facut sfintii (din inchisori)legionari, pentru a intarzia canonizarea lor, ne-au facut duhovnicii habotnici si instigatori la erezie, ce va mai urma?" Nu sunt convinsa ca cele ce acum ne ofera presa este adevar curat! dar nici nu pot pune mana in foc, nici pentru mine insumi nu as putea. Omul e OM, inainte de a fi preot sau ierarh. Domnul si Maica Domnului sa ne ajute adevarul sa iasa la iveala! Oricare ar fi el.
ps- oare isi va cere cineva scuze public din toata povestea asta? Ma indoiesc...
Discursul parintelui Savatie l-as numi cel putin "alunecos".
Din pacate nu este cuvantul la care m-as fi astepta din partea cuiva ca el.
Dar in ultima vreme se pare ca e interesat mai mult de politica, decat de cele sfinte.
In special de forma ei cea mai nociva, mai ales pentru un calugar - politica religioasa.

Iar in chestiunea cu sfintii din inchisori, perceptia este gresita.

Sunt unii care vor intr-adevar canonizarea la gramada, inclusiv a legionarilor care n-au fost altceva decat legionari si unii din ei n-au ramas in istorie decat ca asasini, incalcand constient una din cele mai importante porunci crestine: "Sa nu ucizi!"

Faptul ca cineva ca Valeriu Gafencu care a fost prea putin legionar si cu adevarat crestin nu este canonizat se datoreaza tot celor enuntati mai sus.

Spui ca te indoiesti de ceea ce scrie in presa, si totusi astepti scuze din partea IPS Teodosie, deci il consideri deja vinovat.
Nu crezi ca este o incoerenta aici.

E asa greu sa asteptati sa ascultati tot ce e de spus in povestea asta, de ambele parti si pe urma sa ajungei la o concluzie, in masura in care ea se poate trage corect si rational, ferindu-va sa cadeti in pacat?

Nu observati ca aveti deja sadita in voi ideea ca mai marii Bisericii sunt implicit si fara indoiala rai, corupti, etc. si ea iese la iveala de cate ori va da ocazia un ziarist fara scrupule?

Stiti unde am mai vazut felul asta de a fi? La protestanti.
Daca e sa spuna ceva de rau impotriva Bisericii Ortodoxe, si mereu au cate ceva de spus impotriva ei, sursa lor de "informare" nr. 1 este presa si televiziunea.

Eu radeam de ei ca inghit pe nemestecate toate gunoaiele care sunt servite de mass-media zilelor noastre, dar voi?

Eu nu zic nici ca e vinovat, nici ca nu e, pur si simplu astept sa vad ce au de zis toti care sunt in directa cunostinta de cauza.

Pe urma se trag concluziile, daca va fi posibil.
E atat de greu sau va credeti toti atotstiutori, intelepti, mai presus de orice inselare, etc.
Tare usor va vine sa credeti ca diavolul poate inseala un episcop, dar un amarat de ziarist nu va poate pacali pe voi cei duhovnicesti..
  #143  
Vechi 08.05.2009, 14:02:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
sa spunem separat ,,Doamne ai mila si indurare ptr IPS Teodosie, care a gresit, om fiind si nu inger....sau cum simte omul..dar cred ca vreau prea mult...
eea te indreptatesti! Cine chiar este sfint nu face grupuri de rugaciune pe forumuri. Se aseaza zi de zi in genunchi pentru IPS, posteste samd fara sa spuna nimanui! In momentul in care tu spui "asi fi dorit sa vad..." dai sa se subintelaga ca tu asa faci, ca esti altfel ca noi prostimea. Eu sint convins ca nu esti, ca daca ai fi fost faceai ce am spus mai sus.
La noi in biserica s-au pus niste pernite pentru ingenunchiat. Un "sfint" s-a revoltat ca ar trebuii sa facem si noi penitenta putin, sa stam pe ciment ,macar. Adevarat dar cind a spus-o n-a spus-o decit sa se afirme! (intre timp ca sa nu ne sminteasca sta si el pe pernita)
  #144  
Vechi 08.05.2009, 14:09:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AlinB, mai ia o pauza tata!
Ai vreo legatura directa cu cazul, esti dintre apostolii IPS-ului Teodosie, simti ca se stringe sercul in jurul tau, sau care-i problema ta?
"Tu nu spui ca-i nevinovat, nici ca este dar astepti..." Ce stepti, ca pina acum il aperi ca pe Sfintele Moaste?
  #145  
Vechi 08.05.2009, 14:17:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca nu e frumos, mai ales sa vorbesti in felul asta.
Dar daca tie iti place sa crezi altceva..
Iertare! Cred că ai dreptate.Este un cuvânt urât.Oare trebuia să spun "dreptul" sau "donație"? Cred că cel mai bine era să spun "o donație".
Căci la urma urmei tot ce dăm la biserică sau celor care slujesc pe Dumnezeu nu devine averea lor ci este averea bisericii care până la urmă este a noastră a tuturor și noi suntem cei care ne bucurăm de frumusețea și bogăția acestor minunate lăcașuri care din fericire într-o țară în care nu prea se mai construiește, biserici s-au făcut multe și minunate.
  #146  
Vechi 08.05.2009, 14:22:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare de ce nu mă abțin de la acest subiect? Dar când aud de asemenea fapte tare mă întristez căci iubesc biserica.
  #147  
Vechi 08.05.2009, 14:44:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
eea te indreptatesti! Cine chiar este sfint nu face grupuri de rugaciune pe forumuri. Se aseaza zi de zi in genunchi pentru IPS, posteste samd fara sa spuna nimanui! In momentul in care tu spui "asi fi dorit sa vad..." dai sa se subintelaga ca tu asa faci, ca esti altfel ca noi prostimea. Eu sint convins ca nu esti, ca daca ai fi fost faceai ce am spus mai sus.
La noi in biserica s-au pus niste pernite pentru ingenunchiat. Un "sfint" s-a revoltat ca ar trebuii sa facem si noi penitenta putin, sa stam pe ciment ,macar. Adevarat dar cind a spus-o n-a spus-o decit sa se afirme! (intre timp ca sa nu ne sminteasca sta si el pe pernita)
BMD, prin mesajul de mai sus vrei sa te indreptatesti pe tine. Sa fii cel care zice despre celalalt ca e fatarnic. In momentul in care tu spui "te indreptatesti!" dai sa se inteleaga ca tu nu te indreptatesti.

Mie mi se pare ca esti o persoana foarte nervoasa si pe alocuri violenta. Dea Domnul sa fim toti ca tine, dar in condamnarea pacatului si a nedreptatii.

Se vantura multe cuvinte prin forumurile astea, dar putina iubire (aici vorbesc mai mult despre mine, nu e cazul sa sariti sa va plangeti ca v-am facut neiubitori). Eu sunt primul dintre talhari.

Iertati.

PS. Am scris acest mesaj ca sa ma indreptez din vorbe.
  #148  
Vechi 08.05.2009, 14:46:25
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Fie asa cum spui tu bmd....cred ca forumul se numeste crestinortodox.ro si nu clevetitorii.ro.....oricum tu ai dreptate...
  #149  
Vechi 08.05.2009, 14:48:25
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
AlinB, mai ia o pauza tata!
Ai vreo legatura directa cu cazul, esti dintre apostolii IPS-ului Teodosie, simti ca se stringe sercul in jurul tau, sau care-i problema ta?
"Tu nu spui ca-i nevinovat, nici ca este dar astepti..." Ce stepti, ca pina acum il aperi ca pe Sfintele Moaste?
Am si eu o ispitire: ce zici, atunci cand Hristos n-a condamnat-o pe femeia curva, oare i-a luat apararea in fata invinuitorilor?

Adica ce vrei tu sa zici e ca "a nu condamna" e totuna cu "a lua apararea". De fapt, e o diferenta. Pentru cel ce vrea sa o vada.
  #150  
Vechi 08.05.2009, 16:11:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
BMD, prin mesajul de mai sus vrei sa te indreptatesti pe tine. Sa fii cel care zice despre celalalt ca e fatarnic. In momentul in care tu spui "te indreptatesti!" dai sa se inteleaga ca tu nu te indreptatesti.
Wauuuuuuuu cita logica! M-ai pus pe spate! Sigur ca ma indreptatesc cu fiecare mesaj pe care-l scriu pe forumul asta (aproape) asa cum o face fiecare de altfel! Daca nu ne-am da fiecare mustarul ci doar am citii ce scrie ar fi OK, dar noi ne spunem parea (unii cea propie, altii sint "teleghidati" dar fiecare in felul lui e convins ca parerea lui ese mai buna, altfel n-ar scri-o! Acum la sfirsit Dumnezeu alege daca parerea unuia sau altuia a fost cea buna si daca ce a spus el a fost de folos sau nu! De aceea ar trebuii daca tot nu tacem sa fin 100% convinsi de ce spunem si de consecinte. Tu de ex. prin faptul ca mi-ai scris doua mesaje unul dupa altul nu faci decit o "vinatoare" dupa o biata vrabie! Se pare ca mindria ta a fost foarte lezata de cuvintele mele. Asta am si dorit...poate te uiti (nu doar spui) altfel la tine!

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Mie mi se pare ca esti o persoana foarte nervoasa si pe alocuri violenta.
Da, rup lantul!!!
Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Iertati.
Sti dupa ce cunosti un "sfint"? Dupa acest iertati care nu vine din suflet ci este doar o masca!

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
PS. Am scris acest mesaj ca sa ma indreptez din vorbe.
Nici macar comic nu esti; ai scris acest mesaj pentru ca ti-am lezat muntele de mindrie!

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Adica ce vrei tu sa zici e ca "a nu condamna" e totuna cu "a lua apararea".
Nu a condamna este una, a lua apararea este alta, a te face ca ploua este una, a lua atitudine este altceva samd.
Tu care "stravezi" asa de bine poate mai citesti mesajele lui AlinB si poate reusesti sa intelegi, sincer ma indoiesc (omul intelege doar ce doreste)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35