Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.10.2009, 10:08:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Draga Mirela,
Numai din acest paragraf vezi ca speculeaza idei fanteziste de fictiune fara nici o legatura cu realitatea.

Stii si tu foarte bine ca securitatea dupa caderea lui neanicu nu mai urmarea pe nimeni ci doar interesele ei de a deschide cit mai multe buticuri, de a intra si ocupa cu familiile cit mai multe vile pe Kiseleff si a investi banii in case si apartamente, deoarece ei erau cei cu dolarii la teschelie iar cei fara bani fugeau ca sobolanii in Austria...dupa care s-au intors....

Pur si simplu mi se face sila cind aud pe cineva ca ia Nobelul mintind si aberind de parca eu nu am fost acolo sa vad cu ochii mei si sa vad exact ce facea securitatea...dar asta este, fiecare cistiga premii de literatura mintind despre tara lui strainilor care n-au nici un habar si celor care cred in povesti de adormit copiii.

Eu din ce am citit ramin ferm convins despre faptul ca la ora actuala exista o mare penurie de gindire si profunzime in literatura, si asta nu o spun numai eu
Andrei ,ea stia ce se intampla in tara.
O fosta colega de servici mi-a povestit ,dupa revolutie ,ca stia de la sora ei despre urmarirea si intimidarea celor care simpatizau cu "Piata universitatii" si discutau la servici politica anti Iliescu.
Pe vremea lui Ceausescu noi ne feream sa vorbim la servici.Stiam ca aveam printre noi un informator ,dar nu stiam cine este.
Herta Muller a scris foarte mult despre ce s-a intamplat in Romania.Daca nu statea aici si nu scria despe comunism nu stiu daca mai lua premiul Nobel pentru literatura.
Saul Below a scris un roman inspirat de Romania in urma unei vizite facute la Bucuresti ,cu sotia lui ,fiica profesorului Bagdazar.La fel ,a avut succes.
Societatea occidentala se pare ca nu mai ofera teme interesante pentru literatura.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.10.2009, 19:37:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Zilele trecute a aparut intr-un ziar local o critica f.nefavorabila scriitoarei.
Este totusi controversata.
Tousi nu este cunoscuta nici ea si nici opera ei.
Exista oameni care scriu o singura carte si ii stie o lume intreaga.
Iar premiul Nobel cred ca se da (in acest domeniu in speta) mai mult pe criterii politice, cel putin in ultima vreme. Sunt premiati oameni care sunt dizidenti ai diferitelor tari.

Personal sunt impotriva pedalarii la nesfarsit pe evenimente de trista amintire.
Mai vine si momentul sa iertam si sa le punem undeva intr-un raft al trecutului.
Ca batranii care si in azil tot despre razboiul de acum 60 ani vorbesc (restul au si uitat), carti, filme, razboaie tot asta rascolesc (razboi, crime, suferinta,etc.).
Si Hertha Müller trebuie sa incheie acest capitol. Inteleg ca numai pe asta este axata. Nu este singura care a suferit. Mai sunt inca milioane de oameni din vremea aceea cu suferintele lor.
Mi-as dori sa se scrie/toarne carti si filme pe alte teme mai interesante: biografii, religii, muzica, diverse culturi, etc.
Mai este atat de mult de aratat pe lumea asta.

Ma gandesc adesea ca fiecare din noi este de fapt o carte nescrisa, o viata interesanta, cu trairi si experiente de toate felurile. Daca ne-am scrie toti romanul vietii? Nu ne-ar mai trebui aproape alte subiecte.
Dar mai sunt personalitati universale care nu au biografii scrise, sau puse in filme, lucrari superbe care ar putea fi puse in film, traduse in alte limbi.
Citesc mult si mereu ma tenteaza: "uite ce bine ar fi de tradus cartea asta si s-o citeasca si cei din tara. Uite, despre asta nu se stie la noi etc."

Last edited by sophia; 23.10.2009 at 19:42:44.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.10.2009, 19:54:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Zilele trecute a aparut intr-un ziar local o critica f.nefavorabila scriitoarei.
Este totusi controversata.
Tousi nu este cunoscuta nici ea si nici opera ei.
Exista oameni care scriu o singura carte si ii stie o lume intreaga.
Iar premiul Nobel cred ca se da (in acest domeniu in speta) mai mult pe criterii politice, cel putin in ultima vreme. Sunt premiati oameni care sunt dizidenti ai diferitelor tari.

Personal sunt impotriva pedalarii la nesfarsit pe evenimente de trista amintire.
Mai vine si momentul sa iertam si sa le punem undeva intr-un raft al trecutului.
Ca batranii care si in azil tot despre razboiul de acum 60 ani vorbesc (restul au si uitat), carti, filme, razboaie tot asta rascolesc (razboi, crime, suferinta,etc.).
Si Hertha Müller trebuie sa incheie acest capitol. Inteleg ca numai pe asta este axata. Nu este singura care a suferit. Mai sunt inca milioane de oameni din vremea aceea cu suferintele lor.
Mi-as dori sa se scrie/toarne carti si filme pe alte teme mai interesante: biografii, religii, muzica, diverse culturi, etc.
Mai este atat de mult de aratat pe lumea asta.

Ma gandesc adesea ca fiecare din noi este de fapt o carte nescrisa, o viata interesanta, cu trairi si experiente de toate felurile. Daca ne-am scrie toti romanul vietii? Nu ne-ar mai trebui aproape alte subiecte.
Dar mai sunt personalitati universale care nu au biografii scrise, sau puse in filme, lucrari superbe care ar putea fi puse in film, traduse in alte limbi.
Citesc mult si mereu ma tenteaza: "uite ce bine ar fi de tradus cartea asta si s-o citeasca si cei din tara. Uite, despre asta nu se stie la noi etc."
Sunt deacord cu tine Sofia.Consider că în artă și în biserică nu are ce căuta politica dar din păcate...politica îți deschide multe uși încuiate.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.10.2009, 20:14:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

De fapt, cine dintre voi a citit ceva de Hertha Müller?
Nimeni. Asa ca va rog, sa criticam sau laudam ce cunoastem.

Eu am auzit de bine de ea de la oameni care au gust literar, dar astept sa citesc eu ca sa imi exprim o parere aici despre ea, sau calitatea literara a operei sale.

Pe mine personal subiectele ei ma intereseaza; am trait si eu in timpul lui Ceausescu si asta m-a marcat in multe feluri. O epoca nu dispare in 20 de ani. Si evreii au avut nevoie de 40 ca sa scape de urmele sclaviei in desert. Mai ales in occident este important sa se vorbeasca despre comunism, pentru ca aici se tot da tamtamul tot cu nazistii care au disparut acum 70 de ani, dar de atrocitatile comunismului se vorbeste mult mai putin. Mai sunt multi care sunt mandri ca il sustineau pe Stalin, ca de, ale tineetii valuri.
Am inteles ca Hertha Müller scrie si despre deportatii in SDiberia, pt ca mama ei a fost deportata acolo si asta a marcat-o si pe ea. Este inca un subiect prea putin cunoscut in Occident.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.10.2009, 23:07:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fani, cred ca "de gustibus...".
Si eu am trait acei ani si am avut suferinte, dar eu vreau sa uit. Le-am pus undeva pe un raft indepartat al sufletului si mintii.
Nu sunt de acord cu nici un popor care nu poate sa uite si sa priveasca in viitor. Numai sa scormonim dureri nu ajuta la nimic.

Si pentru ca vorbeai de atrocitatile comunismului. Si capitalismul le are pe ale lui, chiar si asa cum este acum.
Oameni ramasi pe drumuri, fara case, fara serviciu, fara asigurare medicala, etc.
Toate epocile au partile lor rele. Nu exista una ideala. Doar daca am gasi o cale de mijloc, sa nu tot cadem in extreme.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.10.2009, 09:24:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fani, cred ca "de gustibus...".
Si eu am trait acei ani si am avut suferinte, dar eu vreau sa uit. Le-am pus undeva pe un raft indepartat al sufletului si mintii.
Nu sunt de acord cu nici un popor care nu poate sa uite si sa priveasca in viitor. Numai sa scormonim dureri nu ajuta la nimic.

Si pentru ca vorbeai de atrocitatile comunismului. Si capitalismul le are pe ale lui, chiar si asa cum este acum.
Oameni ramasi pe drumuri, fara case, fara serviciu, fara asigurare medicala, etc.
Toate epocile au partile lor rele. Nu exista una ideala. Doar daca am gasi o cale de mijloc, sa nu tot cadem in extreme.
Sigur, fiecare are gusturile lui in literatura, dar eu spuneam ca nu putem judeca un autor obiectiv pana nu il citim. Putem, desigur, aproba sau dezaproba temele pe care le alege, cum facem acum. Dar si asta este foarte subiectiv.

Este adevarat ca nu trebuie sa ne adancim numai in suferintele trecutului si trebuie sa ne gandim la prezent. Dar sa nu uitam ca uitarea trecutului este periculoasa atat pentru un om cat si pentru o cultura si o tara. Ca sa ne pastram echilibrul interior este bine, cred eu, sa ne cunoastem trecutul, mai ales pe cel apropiat, care se rasfrange mult si in prezent.
De aceea eu cred ca este folositor sa e scrie despre astfel de teme. De altfel ea a scris si in momentul cand regimul era inca la putere, de asta a si trebuit sa plece.

Revenind la cele scrise de andreicozia, s-ar putea ca premiul Nobel pt literatura sa se dea si din motive politice, insa eu pot spune ca cea acte l-a primit in 2007, Doris Lessing, este o scriitoare foarte buna si bogata in teme. Ai citit, Andrei?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.10.2009, 13:13:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da - uite Doris Lessing era/este mai cunoscuta.

Si nu era vorba sa uitam de tot istoria, ci s-o lasam la locul ei. Ci doar sa nu scormonim mereu trecutul dupa suferinta.
Lucrul asta cu ne-uitatul este si periculos: exista persoane/grupari care tocmai asta fac mereu, reinvie niste atrocitati ale trecutului, fie din istorie, sau chair din religie, sau alte domenii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.10.2009, 13:39:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Ma uitam la poza pe care a postat-o Lapetite... aceasta doamna are numai 56 ani, si totusi ce imbatranita pare.

am gasit si o poza mai vesela, de la primirea premiului :

Premiul il va primi in decembrie din mana regelui Suediei. Aici cred ca e doar in atentia presei.

O opera literara este o brodare a realitatii in faramele ei de viata. Din literatura se inteleg mai bine mentalitatile, deferitele maniere de a intelege viata, nuantele pe care realitatea le are in casa fiecaruia.
Juriul Nobel a fost intotdeauna orientat in acordarea premiilor tocmai spre acest aspect de sondare a vietii interioase, a framantarilor convulsionate din viata personajelor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.10.2009, 13:44:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mi-am procurat si eu Regele se inclina si ucide si o sa o citesc acum. Sper sa nu ma intristeze prea tare amintirea acelei epoci pe care am trait-o cu indignarea neputincioasa de adolescenta.
Tu, Fani, ai sansa de a citi direct in germana! Traducerile aduc mereu scaderi unei opere, in sensul ca in traducere intervine, nolens volens, stilul traducatorului.
Vreodata, sper ca Domnul sa ne scoata in cale privilegiul de a discuta la o cafea despre acest aspect in cartile Hertei Muller ( nu am umlaut pe taste).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.10.2009, 14:41:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Zilele trecute a aparut intr-un ziar local o critica f.nefavorabila scriitoarei.
Este totusi controversata.
Tousi nu este cunoscuta nici ea si nici opera ei.
Exista oameni care scriu o singura carte si ii stie o lume intreaga.
Iar premiul Nobel cred ca se da (in acest domeniu in speta) mai mult pe criterii politice, cel putin in ultima vreme. Sunt premiati oameni care sunt dizidenti ai diferitelor tari.

Personal sunt impotriva pedalarii la nesfarsit pe evenimente de trista amintire.
Mai vine si momentul sa iertam si sa le punem undeva intr-un raft al trecutului.
Ca batranii care si in azil tot despre razboiul de acum 60 ani vorbesc (restul au si uitat), carti, filme, razboaie tot asta rascolesc (razboi, crime, suferinta,etc.).
Si Hertha Müller trebuie sa incheie acest capitol. Inteleg ca numai pe asta este axata. Nu este singura care a suferit. Mai sunt inca milioane de oameni din vremea aceea cu suferintele lor.
Mi-as dori sa se scrie/toarne carti si filme pe alte teme mai interesante: biografii, religii, muzica, diverse culturi, etc.
Mai este atat de mult de aratat pe lumea asta.

Ma gandesc adesea ca fiecare din noi este de fapt o carte nescrisa, o viata interesanta, cu trairi si experiente de toate felurile. Daca ne-am scrie toti romanul vietii? Nu ne-ar mai trebui aproape alte subiecte.
Dar mai sunt personalitati universale care nu au biografii scrise, sau puse in filme, lucrari superbe care ar putea fi puse in film, traduse in alte limbi.
Citesc mult si mereu ma tenteaza: "uite ce bine ar fi de tradus cartea asta si s-o citeasca si cei din tara. Uite, despre asta nu se stie la noi etc."
Un fragment din poemul "Scrisoarea I" de Mihai Eminescu:

"Neputând să te ajungă, crezi c-or vrea să te admire?
Ei vor aplauda desigur biografia subțire
Care s-o-ncerca s-arate că n-ai fost vrun lucru mare,
C-ai fost om cum sunt și dânșii... Măgulit e fiecare
Că n-ai fost mai mult ca dânsul. Și prostatecele nări
Și le umflă orișicine în savante adunări
Când de tine se vorbește. S-a-nțeles de mai nainte
C-o ironică grimasă să te laude-n cuvinte.
Astfel încăput pe mâna a oricărui, te va drege,
Rele-or zice că sunt toate câte nu vor înțelege...
Dar afară de acestea, vor căta vieții tale
Să-i găsească pete multe, răutăți și mici scandale -
Astea toate te apropie de dânșii... Nu lumina
Ce în lume-ai revărsat-o, ci păcatele și vina,
Oboseala, slăbiciunea, toate relele ce sunt
Într-un mod fatal legate de o mână de pământ;
Toate micile mizerii unui suflet chinuit
Mult mai mult îi vor atrage decât tot ce ai gândit."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Literatura romana LapetiteMoc Generalitati 3 13.04.2011 23:40:16
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 00:51:20
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28