Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2006, 12:36:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu inteleg ca BO pastreaza intocmai predaniile, insa nu uitati ca Traditia este dinamica in fiinta ei, se adapteaza vremurilor, bineinteles incadrandu-se in invataturile dogmatice. Perioada de ciclu nu te impiedica sa vii in biserica. Ma gandeam adesea, cum ar fi ca in noaptea de Pasti sa nu pot merge cu sotia la biserica pentru ca este in perioada lunara. Si oricum, toate acestea sunt procese naturale. Femeia cu scurgere de sanse s-a atins de Hristos si nu a pedepsit-o nimieni. Am convingerea ca nu este niciun pacat si e bien sa ajunga si cele in cauza la aceasa convingere pentru a merge cu sufletul usurat la biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2006, 15:14:49
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Sfintele Pasti sunt o exceptie, am uitat sa scriu mai sus.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2006, 22:55:07
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Si barbatul care a atins o astfel de femeie e curat? Ca daca-i dupa Lege..n-ar fii?!!!
Ori ea daca sta in use ii "murdareste" pe toti cind intra.
Samarineanca a fost considerata "ciine" (asa cum ii considerau toti evreii de altfel pe samarineni)si Iisus tot a baut apa de la ea.Deci in mod real o femeie necurata se poate (putea) atinge de Iisus in timp ce de o icoana care doar il inchipuieste pe El...nu!? Sa te atingi de Iisus erea voie dar de preot ba?
Pai ce-i mai sfint icoana sau cel pe care ea il reprezinta? Iisus sau un preot oarecare?
Cam din aceleasi motive a fost si Iisus rastignit. Nu se tinea de traditii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2006, 13:24:21
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Vechiul Testament -Levitic 15. (despre necuratia femeii si interdictia de a intra in biserica etc.)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2006, 18:06:11
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu am rabdare sa citesc tot, dar referitor la ideea topicului, atata timp cat respecti igiena intima, nu vad de ca nu ai voie sa intri in Sfanta biserica in perioada critica lunara. Este un fenomen fiziologic normal. Sufletul sa fie curat, iar trupul pe cat posibil. La evrei era cald si igiena mai greu de intretinut, de aceea se zicea ca esti necurata, o fi si ceva simbolic, ca la lehuze, dar eu cred ca nu este pacat sa intri in biserica sau chiar sa te impartasesti. Spunea si parintele Vasile Raduca in ghidul scris de dumnealui ca daca femeia are ravna sa mearga la biserica in aceasta parioada, sa o faca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.01.2007, 19:00:01
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

BISERICA A RANDUIT CA FEMEIA SA NU INTRE IN BISERICA IN PERIOADA DE NECURATIE 7 ZILE CHIAR DACA MENSTRUATIA DUREAZA 3, SAU 4 ZILE, ACEST LUCRU ESTE F. IMPORTANT SI NU SE PUNE PROBLEMA CA INAINTE NU ERAU METODE DE A TE PASTRA CURATA CU AJUTORUL TAMPOANELOR, IN ACEST TINP FEMEIA NU ARE VOIE SA SE IMPARTASEASCA, SA IA ANAFORA SI NICI SA SE IMPREUNEZE CU BARBATUL SAU PR CA ESTE NECURATA. DAR FEMEIA IN ACESTE ZILE POATE SA SE ROAGE SI SA CITEASCA CARTI SFINTE.FEMEIA ESTE NECURATA SI 40 DE ZILE DUPA CE A NASCUT. LEGAT DE NECURATIA LUNARA FEMEILE NU TREBUIE SA SE SUPERE PT. CA ASA A RANDUIT BISERICA, IN ACELE ZILE SE ELIMINA MATERILE FECUNDATIVE.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2007, 19:04:17
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Cred ca exagerezi, nu cred ca este o problema menstruatia conteaza sufletul sa fie curat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2007, 10:26:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
BISERICA A RANDUIT CA FEMEIA SA NU INTRE IN BISERICA IN PERIOADA DE NECURATIE 7 ZILE CHIAR DACA MENSTRUATIA DUREAZA 3, SAU 4 ZILE, ACEST LUCRU ESTE F. IMPORTANT SI NU SE PUNE PROBLEMA CA INAINTE NU ERAU METODE DE A TE PASTRA CURATA CU AJUTORUL TAMPOANELOR, IN ACEST TINP FEMEIA NU ARE VOIE SA SE IMPARTASEASCA, SA IA ANAFORA SI NICI SA SE IMPREUNEZE CU BARBATUL SAU PR CA ESTE NECURATA. DAR FEMEIA IN ACESTE ZILE POATE SA SE ROAGE SI SA CITEASCA CARTI SFINTE.FEMEIA ESTE NECURATA SI 40 DE ZILE DUPA CE A NASCUT. LEGAT DE NECURATIA LUNARA FEMEILE NU TREBUIE SA SE SUPERE PT. CA ASA A RANDUIT BISERICA, IN ACELE ZILE SE ELIMINA MATERILE FECUNDATIVE.
indradevar, alexandra, cred ca raspunsul tau este cel mai adecvat pentru acest topic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.01.2007, 23:58:32
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Oare biserica este facuta pentru oameni sau oamenii pentru biserica?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2007, 21:19:24
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

In mod categoric biserica pentru oameni.
Mie un duhovnic mi-a spus ca daca femeia are ravna sa mearga la biserica, nu conteaza daca este intr-una din zilele delicate. Ce legatura are aceasta functie biologica cu curatenia? Atata timp cat respecti igiena, nu vad care ar fi problema, la fel si spalatul pe dinti in ziua in care te-ai impartasit sau a te spala in zi de sarbatoare, nu vad care ar fi problema daca te speli. Nu este nici un pacat, stiu sigur, este logic ce spun, asa nadajduiesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15