Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2011, 18:18:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Traducerea cam lasa de dorit, si unele stiri sunt cam vechi. :) Mitropolitul Herman nu mai este in functie din sept. 2008. Actualul primat al OCA este Metropolitan Jonah.

http://en.wikipedia.org/wiki/Herman_%28Swaiko%29

http://oca.org/holy-synod/bishops/metropolitan-jonah

Dar ce legatura au acestea cu preotii pentru Germania?
Va ganditi sa preluati unii din absolventii seminariilor teologice de aici, din SUA?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.07.2011, 10:35:21
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Multumesc pentru corectare, da preotii ortodoxi sunt peste tot in lume cautati. Ar fii bine daca ar stii mai multe limbi si daca ar tine slujba in limba tarii in care sunt, de asemenea inca in limba materna. Suntem deja multi ortodocsi plecati in lume, cine o sa ne ingroape? sau se ne tina cele 40 de parastase?

Acum 100 de ani preotii de la tara nu erau decat niste tarani mai desebiti. Saptamana lucrau si duminica tineau slujba. Mihai viteasu este cel care ia eliberat de claca in 1600. Nu faceau nici seminar si nici facultate, numai harr de la domnul Dumnezeu aveau.

Last edited by Ion Pop; 17.07.2011 at 10:59:15.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.04.2012, 09:37:47
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Mertedes cauta 6500 de Studenti sau elevi pentru ajutor in timpul vacantei de vara.


Fast 6500 Aushilfskräfte sollen der Daimler AG in den Werksferien bei der Fahrzeugproduktion helfen. Der Konzern sucht mehr als 4.300 Ferienbeschäftigte in den Werken für Personenwagen und etwa 2.150 Kräfte für die Lastwagenproduktion. "Die ersten Arbeitskräfte starteten bereits Ende März, die Hochphase wird in den Sommermonaten zwischen Juli und September sein", teilte das Unternehmen am Donnerstag in Stuttgart mit. Im vergangenen Jahr hatte Daimler knapp 6000 Ferienbeschäftigte angeworben.

Mehr als 1500 Ferienarbeitskräfte sucht der Konzern allein für sein Werk Stuttgart-Untertürkheim. In den Fabriken in Sindelfingen und Rastatt sollen es 500 beziehungsweise 650 sein. 1.100 Ferienjobs gibt es in Bremen, etwa 100 in Berlin und rund 200 in Hamburg. Im Juli und August sollen insgesamt 300 Ferienjobber in den Van-Fabriken Düsseldorf und Ludwigsfelde arbeiten. Weitere Kräfte werden in Wörth (1.000), Gaggenau (700), Mannheim (300) und Kassel (150) angeworben. Bewerben könnten sich Schüler und Studenten, die mindestens 18 Jahre alt sind und mehrere Wochen am Stück zur Verfügung stehen.

Daimler begründete die Beschäftigung der Ferienjobber mit den hohen Verkaufszahlen. "Die Nachfrage nach unseren Produkten entwickelt sich weiterhin sehr gut", sagte der Personalvorstand und Arbeitsdirektor Wilfried Porth. "Wir gehen davon aus, den Absatz auch in diesem Jahr weiter zu steigern." Die Ferienarbeiter hülfen dabei, "unsere Fahrzeuge schnellstmöglich an unsere Kunden übergeben zu können". Wer derzeit einen neuen Mercedes bestellt, muss nach Unternehmensangaben je nach Modell und Ausstattung zwischen einem und drei Monaten auf die Auslieferung warten.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.05.2013, 22:19:19
cristina.mocanu cristina.mocanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2013
Mesaje: 1
Implicit Preot ortodox in Germania

Hristos a inviat! Am nevoe sa vorbesc cu un preot ortodox in germania, aproape de Bielefeld. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.05.2013, 19:28:01
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de ce nu incercati sa cautati pe google?poate gasiti ceva...
http://orthodox-world.org/en/i/11489...efeld-Dornberg
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.06.2013, 11:38:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina.mocanu Vezi mesajul
Hristos a inviat! Am nevoe sa vorbesc cu un preot ortodox in germania, aproape de Bielefeld. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc !
Nu mai stiu exact cat de depart e Bielefeld de Düsseldorf dar la Düsseldorf gasesti mai multe parohii. Este parintele Peter Sonntag (care este neamt) la parohia Sf. Arhangheli si Sf. Nicolae (o gasesti pe internet) si este si un preot roman nou, care am auzit ca este foarte bun, dar nu stiu cum il cheama.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50