Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2011, 10:26:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online

Cititi aici un articol despre pomelnicele online oferite de site-ul pe care va aflati, crestinortodox.ro. Aparent patriarhia nu este de acord cu "specularea comoditatii".

Sunt curios daca si in cat timp dispare acest mesaj.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2011, 10:31:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Si eu am dat de cateva ori pomelnic prin internet la Manastirea Dervent, cred ca a fost un lucru bun, neavand cum sa ajung prea des la acea manastire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2011, 10:50:07
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe de o parte, dacă avem în vedere considerentul distanței, soluția online pare practică. Pe de altă parte, parcă nu se prea împacă cu conservatorismul care îi este asociat bisericii. E delicată problema.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2011, 10:57:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Sunt curios daca si in cat timp dispare acest mesaj.
Subiectul e bun, dar linkul conține vorbe smintitoare și ar trebui șters.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2011, 11:10:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

par. Stoica nu este "Patriarhia".
Ar fi totusi interesant de stiut daca tranzactiile sunt comisionate sau nu si daca da cu cat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2011, 11:13:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că pomelnicele online trebuie privite ca niște modalități de ajutorare a unor biserici sau mânăstiri. Dacă asta e intenția celor care recurg la ele, cred că mai bine ar fi să apară pe saituri ca donații, cu specificarea că donatorii vor fi pomeniți la altarele respectivelor biserici.

Dacă eu stau comod acasă, în fața calculatorului, și nu mă obosesc să mă duc până la biserica de lângă mine ca să mă rog și eu, nu știu cât îmi va folosi faptul că un preot care nu mă cunoaște pomenește la rugăciune și numele meu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2011, 11:15:28
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
par. Stoica nu este "Patriarhia".
Ar fi totusi interesant de stiut daca tranzactiile sunt comisionate sau nu si daca da cu cat.
Părintele Stoica nu e Patriarhia, dar e purtătorul de cuvânt al acesteia, deci vorbește în numele ei.
Din câte am înțeles, administratorului site-ului îi revine un comision, dar procentul nu e specificat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2011, 11:32:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Subiectul ar fi bun, dar articolul din "Gândul" parca ar fi din "Academia Cațavencu"... adica o ironie grosolana dublata lipsa totala de bun simt si de informare.

Pomelnice online ?

Inteleg ca un credincios, care vrea ca un un preot pe care il cunoaste sa se roage pentru el si pentru familia lui, sa ii transmita pomelnicul prin mail sau prin SMS. Si preotul sa transcrie pe hartie si sa duca pomelnicul la altar si sa se roage la Sf. Liturghie si la alte slujbe.

Dar ce o fi acela "pomelnic online" ? se face Liturghie online cu pomenire online ?

Mi se pare neduhovnicesc ca cineva sa isi insire pacatele online, cerandu-i apoi unui preot necunoscut sa se roage pentru el. Relatia de rugaciune intre preot si credincios trebuie sa fie una duhovniceasca, personala, similara celei de la spovedanie.
Preotul se roaga in taina pentru credincios.
Iar daca sunt de citit pomelnice in auz, (caci unii oameni platesc pentru aceasta, ca sa fie siguri ca sunt pomeniti), este corect sa se citeasca acestea la Proscomidie, atunci cand efectiv sunt pomeniti oamenii pe nume, iar nu in timpul Liturghiei (pe de o parte, interzic si canoanele, pe de alta parte se deformeaza Liturghia pana la plictisire...).

Iar la aceasta pomenire in auz sa se citeasca doar numele celor pomeniti, nu si problemele lor.
Caci mai auzi prin bisericile parohiale din Romania pomelnice citite integral, de genul "mama Maria se roaga pentru fiul Ion ca sa fie izbavit de patima betiei, si s-o indeparteze pe Lenuta din viata lui". Asta chiar ca e "online" !

Credinciosul vrea sa se roage pentru el mai multi preoti, in mai multe locuri _ de preferinta manastiri. Mai ales cand stie ca in acele manastiri se afla un parinte rugator, care are anumite hariesme. Uneori ii este foarte greu sau chiar imposibil sa ajunga la acele manastiri. Daca manastirea are conexiune la internet si e-mail, nu cred ca a trimite un pomelnic prin e-mail inseamna "pomelnic online".
Dar un adevarat efort duhovnicesc presupune sa nu ne limitam la pomelnice trimise pe internet.

Spunea un parinte ca-l rugase o studenta sa citeasca ceva pentru ea, pe durata sesiunii. Si cand s-a intors studenta din sesiune, era cam suparata si il intreaba pe preot daca a citit , cum il rugase. Si preotul i-a raspuns: "Eu am citit. Dar ca sa iei examenele, trebuia sa citesti si tu ceva".

Mai stiu ceva: marii rugatori nu se roaga "online". Trebuiesc cautati "live"...

Last edited by AdrianAamz; 14.06.2011 at 11:39:17.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2011, 11:42:38
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că pomelnicele online trebuie privite ca niște modalități de ajutorare a unor biserici sau mânăstiri. Dacă asta e intenția celor care recurg la ele, cred că mai bine ar fi să apară pe saituri ca donații, cu specificarea că donatorii vor fi pomeniți la altarele respectivelor biserici.
De ce ar mai trebui sa apara si pe site-uri ? Donatia e un act de smerenie.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă eu stau comod acasă, în fața calculatorului, și nu mă obosesc să mă duc până la biserica de lângă mine ca să mă rog și eu, nu știu cât îmi va folosi faptul că un preot care nu mă cunoaște pomenește la rugăciune și numele meu.
Exact aceasta am vrut sa scot in evidenta, dar dvs. v-a iesit mai bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2011, 11:46:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
De ce ar mai trebui sa apara si pe site-uri ? Donatia e un act de smerenie.
Mă gândeam că pe saitul mânăstirii poate apărea o rubrică pentru donații. Desigur, numele donatorilor să fie cunoscute doar de cei de la mânăstire, ca să se poată ruga pentru ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Patriarhia Română Danut7 Generalitati 1 07.02.2010 20:58:28