Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2007, 19:25:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In diaspora biserica este formata din oameni veniti din toate colturile tarii. Preotul la rindul lui slujeste cum o facea in tara in parohia lui.
Ca atare apar lucruri care sint "straine" pentru o parte de crediniciosi sau doar necunoscute?
Fiind un forum mare pe care se gasesc si teologi si preoti asi dorii sa intreb (poate si altii) ce tine de obicei local si ce tine cu adevarat de biserica.
La noi luminarile de la impartasanie se aduna arzinde intr-un suport care este ridicat in fata preotului cind acesta arata ultima data Sfintele Daruri. Se suprapune daca doriti cu momentul in care se cinta "am vazut lumina cea adevarata".
Acum pe mine ma deranjaza f. mult lucrul acesta si nu l-am vazut inca la nici o alta biserica romaneasca sau greceasca sau siriana in care am intrat.
In primul rind "lumina cea cereasca" cine a vazut-o sau daca a vazut-o stie ca nu-i cea de luminare.
Iar in al doilea rind nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!
M-am plins preotului fara folos (respectivul cu stativul fiind "un apropiat":))
Am vazut ca in cazul slujirii cu un episcop , diaconul inca tine o luminare DAR se trage intr-o parte cind apar Sfintele Daruri.
Va intreb pe voi daca-i normal asa si nu am stiut-o eu si pe unde se mai intimpla asa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2007, 22:34:36
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea ultimilor staretilor de la manastirea Optina

Doamne, daruieste-mi sa primesc cu liniste sufleteasca tot ce-mi va aduce ziua de azi. Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voiei Tale. In tot ceasul astazi, povatuieste-ma si in toate ma sprijineste.
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
In toate faptele si cuvintele mele,Tu calauzeste-mi simtirile. In toate intamplarile neasteptate, nu ma lasa sa uit ca totul vine de la Tine. Invata-ma sa fiu deschis si intelept cu fiecare din madularele familie mele duhovnicesti, pe nimenea amarand, pe nimenea intristand.
Doamne, da-mi putere sa port osteneala zilei de astazi si toate intamplarile din vremea ei. Calauzeste-mi voia si invata-ma sa ma rog, sa nadajduiesc, sa cred, sa iubesc, sa rabd si sa iert....AMIN
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 23:38:15
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Jenica draga,in Manastirea Optina se canta cumva in limba rusa?Eu am cateva melodii avand titlul de Optina(1,2,3,4,5 si 6) care m-au impresionat foarte.Imi dau lacrimile de cate ori le ascult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2007, 07:11:07
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
In diaspora biserica este formata din oameni veniti din toate colturile tarii. Preotul la rindul lui slujeste cum o facea in tara in parohia lui.
Ca atare apar lucruri care sint "straine" pentru o parte de crediniciosi sau doar necunoscute?
Fiind un forum mare pe care se gasesc si teologi si preoti asi dorii sa intreb (poate si altii) ce tine de obicei local si ce tine cu adevarat de biserica.
La noi luminarile de la impartasanie se aduna arzinde intr-un suport care este ridicat in fata preotului cind acesta arata ultima data Sfintele Daruri. Se suprapune daca doriti cu momentul in care se cinta "am vazut lumina cea adevarata".
Acum pe mine ma deranjaza f. mult lucrul acesta si nu l-am vazut inca la nici o alta biserica romaneasca sau greceasca sau siriana in care am intrat.
In primul rind "lumina cea cereasca" cine a vazut-o sau daca a vazut-o stie ca nu-i cea de luminare.
Iar in al doilea rind nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!
M-am plins preotului fara folos (respectivul cu stativul fiind "un apropiat":))
Am vazut ca in cazul slujirii cu un episcop , diaconul inca tine o luminare DAR se trage intr-o parte cind apar Sfintele Daruri.
Va intreb pe voi daca-i normal asa si nu am stiut-o eu si pe unde se mai intimpla asa ceva?
Mai scriu odata mesajul pentru cei care au probleme de intelegere. Cei care stiu ceva despre ce am intrebat sint rugati sa-mi raspunda cei care vor sa-si arate doar cunostintele in copiat si postat sint rugati sa o faca pe alte topicuri/forumuri.....:angry:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2007, 07:26:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
multumesc, jenica, este exact ceea ce aveam nevoie. rugati-va va rog si pentru mine astazi, cei care aveti putinta si vointa. si putina credinta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2007, 07:43:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...............
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2007, 16:08:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
...............
Jenica ti-am mai spus eu ca esti o femeie de pus la rana. Cercetezi inima omului si stii exact ce-i trebuie pentru suferintele sale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2007, 18:35:35
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Prietene, eu am fost invatat sa citesc paraclisul cu lumanarea de la impartasit. Nu am mai auzit sa se puna in sfestnic ca la voi. Probabil punand lumarea acolo aprinsa semnifica prezenta persoanei care s-a impartasit. Daca te deranjeaza ar trebui sa ii spui preotului sa iti dea lumarea tie. O vara de a mea spunea ca la manastire nici nu iti da voie sa tii tu lumarea ci un calugar tine un sfesnic cu o lumnare mare de ceara in mana pentru toata lumea. Au fost cazuri cand oamenii au dat foc la haina preotului . Sau si-au facut cruce in fata Potirului si au varsat Impartasania.Poate nu ar trebui sa mai dai atata importanta acestor amanunte. Parerea mea;)??? Esti oricum fericit ca te impartasesti, eu nu am facut-o de multi ani.
Ion
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2007, 20:56:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu imi iau luminarea acasa asa cum am facut-o intotdeauna si o ard in clipele grele sau in clipele cind sintem toata familia adunata. Stiu e o copilarie dar il simt pe Dumnezeu si mai aproape.
De fapt fiecare are luminarea lui si o pune in stativ dupaimpartasanie.(o lasa sa arda acolo)
Imi pare rau pentru tine dar va venii si ziua cind o sa primesti Sfinta Impartasanie. Ai incredere!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2007, 07:38:12
lacu_s lacu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Lumanarea e importanta? Importanta e Sfanta Impartasire cu Hristos!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 14:48:36
obiceiuri pagane la romani lore86 Generalitati 42 02.11.2014 16:16:41
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 18:10:32
obiceiuri de anul nou ra1u90 Generalitati 4 01.01.2007 21:45:21