Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 25.02.2011, 21:22:25
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Orice ai fi zis, ti-ar fi raspuns cu fals, pentru a-si demonstra lui si tie cate stie. Le intorcea el, oricum, ca sa aiba dreptate. Nu stiu de ce i-ai intrat in joc, trebuia sa-l provoci pe el sa defineasca. Parca el e mai stiutor pe aici.
Asa, da cu biciu-n mine! Nu se vede diferenta intre ce a spus domnisoara de mai sus si ce am spus eu? Daca ar fi zis corect nu ziceam nimic. Ea spus ca focarul reprezinta locul in care reapare o infectie, iar eu am zis ca focarul este locul in care APARE infectia. Unui om poate sa-i apara o singura data in viata o infectie in gat, tot focar se numeste.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 25.02.2011, 21:22:49
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

bag de seama ca ne departam de subiectul topic-ului ... homeopatia si credinta crestina ... sau contradictia dintre ele
Reply With Quote
  #233  
Vechi 25.02.2011, 21:25:02
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

da, ne departam, iar asta din simplul motiv ca am incercat sa explic ceva pt ca acea domnisoara sa inteleaga. Nu stiu ce nu i-a convenit domnului de mai devreme. Si ce m-a scos din fire a fost 'le intorcea el cumva, ca sa iasa ca el'. Acolo unde stiu ma bag, unde nu stiu, stau mai cuminte.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 25.02.2011, 21:25:32
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
bag de seama ca ne departam de subiectul topic-ului ... homeopatia si credinta crestina ... sau contradictia dintre ele
Ai dreptate, scuze ca m-am bagat in seama off topic.

Răzvan, nu te supara, da nu face o fata sa simta prost, mai diplomat un pic, ce Dumnezeu, chiar nu strica.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 25.02.2011, 21:30:00
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

N-am urmarit sa o fac sa se simta prost, insa ideea e ca mai explicasem odata, si tot acelasi lucru il sustinea. Nu imi place atunci cand anumite notiuni sunt gresit intelese. Imi pare rau daca am fost cam taios, nu a fost intentionat.

P.S.: scuze de msjul off-topic
Reply With Quote
  #236  
Vechi 26.02.2011, 02:46:32
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mi-a spus ieri mama că mi-a trecut un focar de infecție în gât, de la un vaccin homeopat. Deci e bună homeopatia.
Ce ai facut tu acolo nu e dovada ca functioneaza, e un singur caz de corelatie. Nu ai exclus alte motive pentru vindecare, precum remisia spontana, un aliment sau chiar un diagnostic gresit. Cu alte cuvinte, este gresit sa concluzionezi ca homeopatia functioneaza doar din aceasta intamplare.


Probarea stiintifica se face pe grupuri mari si cu control (unii iau ce se testeaza altii iau un placebo) si individual pe fiecare preparat/tratament.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 26.02.2011, 08:53:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Si totusi...eficienta ei e demonstrata de prea multe cazuri ( in lume) ca sa poata fi considerata fara de folos....ca le place ori nu unora...
Reply With Quote
  #238  
Vechi 26.02.2011, 12:17:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Problema nu este dacă remediul homeopatic este mai eficient sau nu decât placebo. Problema este dacă Biserica este de acord sau nu cu homeopatia. Înapoi la topic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #239  
Vechi 26.02.2011, 13:23:06
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si totusi...eficienta ei e demonstrata de prea multe cazuri ( in lume) ca sa poata fi considerata fara de folos....ca le place ori nu unora...
Marturiile personale nu sunt o dovada de incredere, asta o stie orice judecator sau avocat. Mintea omului e foarte influentabila si tinde sa isi schimbe povestea in timp. Omul mai are si tendinta sa uite esecurile si sa retina succesele, asta contribuie la o imagine deformata si incorecta. E un fenomen foarte bine cunoscut. De aceea rezultatele trebuie sa fie reproduse intr-un mediu controlat.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 26.02.2011, 13:48:25
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Da...dar orice avocat ori judecator cunoaste prezumtia de nevinovatie... iar inca nu e demonstrat ca homeopatia ar avea efecte nefaste....prin ea insasi... Cat despre biserica...acum n-or fi preotii medici specializati in homeopatie ...Sa fim seriosi...Aici ca si la alte subiecte, unii nu pot accepta opiniile altora si ca atare insista sa in tendinta de a se impune.....Doar ca in cazul dat, fara ecou....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homeopatia, o noua inselare Anastasia7 Intrebari utilizatori 61 10.03.2013 11:00:59
Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ? leonte Despre Biserica Ortodoxa in general 26 22.01.2013 10:24:23
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58