Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2009, 21:25:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce la noi nu exista de Craciun ieslea?

In Biblie, in scripturi scrie clar in ce imprejuarari si unde s-a nascut Iisus.
De ce in practica insa se neaga acest lucru? De ce este rau sa imaginam practic Nasterea Lui "intr-un mic salas, langa acel oras..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2009, 21:37:56
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In Biblie, in scripturi scrie clar in ce imprejuarari si unde s-a nascut Iisus.
De ce in practica insa se neaga acest lucru? De ce este rau sa imaginam practic Nasterea Lui "intr-un mic salas, langa acel oras..."
cine neaga acest lucru? cine a spus ca este ne imaginam Nasterea Lui asa cum ai descris-o tu?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2009, 21:43:38
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Eu stiu ca ieslea a fost amenajata pentru prima data de Sfantul Francisc de Assisi (sfant catolic), in jurul anului 1230, adica la muuuult timp dupa schisma.
Apoi, mai este si problema statuilor (care ar compune scena biblica a Nasterii), al caror cult nu este aprobat in biserica ortodoxa.
Sa-ti spun sincer, desi noi suntem familie ortodoxa, pentru ca eu am fost crescuta de parinti romano-catolici, sotul meu ma lasa sa pun ieslea, in fata careia arde o candela pe tot parcursul acestor zile sfinte...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2009, 13:12:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se neaga in sensul ca nu se foloseste. Am inteles ca este interzis.
Si mie imi place sa vad langa bradut si partea religioasa, Nasterea Domnului.
Da, stiu problema cu statuile. Dar in acest caz nu se aplica pentru ca nu ne inchinam la iesle, ci o folosim ca decor si spectacol eventual.
Spune "sa nu-ti faci chip cioplit" cu referire la animalul acela sculptat la care se inchinau unii in vremea lui Moise (in V.T). Deci ei se inchinau la altceva decat la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2009, 17:24:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sophia, pur si simplu ia-o ca un obicei neobisnuit in spiritualitatea crestin-orientala, de ce sa facem atata caz. Eu nu vad nimic rau in ea, daca iti place aranjeaza-ti o iesle langa brad.

La noi la Suceava anul trecut, dar cred ca si anul asta, nu am fost inca, au amenajat o iesle a Nasterii Domnului in marime naturala foarte frumoasa chiar in centru, chiar langa o replica a portii de intrare a Voronetului. Mi s-a parut chiar frumos.

Poporul roman traditional nu este prea inventiv si vizual in ceea ce priveste sarbatorirea Craciunului cel putin. Bradul, luminitele, Mos Craciun, si ce mai facem noi sunt toate importate de la fratii nostri occidentali. Ieslea pur si simplu vad ca nu a prins deocamndata foarte bine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.12.2009, 22:34:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Usor usor, Parintii au lucrat iconografia in asa fel incat "ieslea" sa arate ca un mormant.
Mormantul nu este uitat nici macar in aceste clipe de imensa bucurie.
(Vei observa aceasta in toate icoanele vechi.)

Maica Domnului priveste tanguitor in lateral, simtind inca de la Nastere ce va fi cu Pruncul sfant.
(Cunostea prea bine toate profetiile mesianice de la Templu.)

Locul Nasterii este oferit de Pamant, iar nu de om.
Nu a gasit nici casa, nici camera, nici pat, nici loc bun. A gasit insa pestera, pamant, piatra, animale, paie.

Pentru mine, ieslea este un artificiu omenesc ce spulbera din armonia pesterii cu animale si cu magi in inchinare.
Poate nu este un lucru gresit, nu stiu, insa inima mea nu vrea iesle.

Noapte cu pace, draga sophia.
Dea Domnul sa te bucuri nespus in aceasta noapte sfanta si dupa aceea, toata viata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 15:48:36
Ieslea cu doi prunci George.m Craciunul - Nasterea Domnului 12 18.12.2015 15:34:39
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 14:48:29