Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2011, 21:39:57
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit PREOT...HARisma...

In urma cu 2 ani am postat ,pe acest Forum,un SCRIPT,in care-mi exprimam o opinie personala,in legatura cu Har-ismele preotilor,si am exemplificat chiar,dind 2 nume.In urma postarii mele ,am primit citeva mesaje ,in care eram rugata sa dau adresele celor doi preoti despre care scrisesem.Am raspuns dupa cum am crezut de cuviinta,si dupa intrebarile care mi se puneau.Astazi am primit iarasi doua mesaje,solicitindu-mi-se acelasi lucru.Stiu ca sint multi oameni in nevoi,si deoarece nu vreau ,ca acestia care au mare nevoie de ajutor,sa spere zadarnic,vreau astazi sa fac o lamurire pentru toti.
Eu am scris acum 2 ani pe forum despre doi preoti imbunatatiti,induhovniciti,care nu urmareau cistiguri materiale ci cistiguri...spirituale,adica ei ,preotii respectivi urmareau cistigarea de suflete.Si am scris aceasta pentru ca pe forum tocmai erau niste discutii cam neplacute la adresa preotimii,cum ca acestia(majoritatea) pretind sume ,destul de costisitoare,pentru ca ei sa se roage pentru cei in nevoi.Eu am intervenit,in scris,si am afirmat ca desi lucrurile,din pacate sint adevarate,totusi mai exista ,linga noi,preoti care urmaresc mintuirea noastra(dar si binele veacului acestuia trecator) ,ajutindu-ne cu rugaciunile lor ,staruitoare,catre Dumnezeu.Postitori,buni,blinzi ,nelacomi de arginti,desigur ca au mare trecere inintea Domnului ,si ca Dumnezeu le asculta si le implineste rugaciunile.Am avut bucuria sa cunosc asemenea preoti,oameni ca si noi.Mai multi,dar acolo numisem,doi ingeri in trup,sfinti,pe pr NICODIM BUJOR (calugar,care a scris Ac Sf Calinic de la Cernica,acatist dupa care se slujeste astazi in Mrea cernica),si pe pr NICANOR LEMNE,de la biserica din SILISTEA SNAGOVULUI,linga Bucuresti.Oameni buni,acesti preoti sint trecuti de 95 de ani,si in opinia mea ,nu cred ca mai pot primi oaspeti nici macar pentru o binecuvintare.Cel putin parintele NICODIM BUJOR,caruia i-am facut o vizita prin octombrie .Starea lui nu era deloc una favorabila vizitelor.Si pr Nicanor a trecut printr-o experienta delicata in 2010,stind multa vreme pe la Urgenta.Avind in vedere starea lor de sanatate ,eu,CRED,ca este cazul sa fim intelegatori si sa nu-i mai inoportunam cu prezenta noastra.Pe pr NICODIM ,chiar l-am intrebat ,in octombrie cind l-am vizitat:Parinte cind mai pot trece sa va vad?,iar dumnealui mi-a zis aproape imperceptibil ca,se jeneaza pentru starea sa.M-a durut sa aud aceasta de la "batrinul",caci ii datorez mult,si-apoi era prima oara cind imi dadea un astfel de raspuns.De regula zicea ca-l putem vizita 24 din 24.Acum imi spusese aproape soptit,fara vlaga,fara macar sa ma priveasca in ochi,ca ...se jeneaza pt starea sa.Am plecat de linga el,aproape tragind de mine...
...de aceea am hotarit sa va spun tuturor ,celor interesati de cei DOI PARINTI,cele de mai sus.
Sa-veti LUMINA-n suflet!
cu drag,
Antonia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2011, 23:33:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim ca ne-ai impartasit aceste cazuri, Antonia. Sa ii ajute Dumnezeu pe acesti doi vrednici slujitori ai sai!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2011, 12:17:34
idefix idefix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 1
Implicit buna ziua

pe parintele NICANOR LEMNE,l-am vizitat pe data de 15.05.2011 si se simtea chiar foarte bine.este un om dornic de a vorbi si a povesti celor care sunt dispusi sa-l asculte si sa-i calce pragul casei.pe dumnealui cred ca-l putem "inoportuna" cu prezenta noastra.

Last edited by idefix; 17.05.2011 at 12:19:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
Biotratamente FANI71 VERSUS KIRALINA ESTE BIOTERAPIA DUPĂ VOI MEDICINĂ SAU HARISMĂ ALEXANDRU ANASTASIU Generalitati 17 24.03.2010 16:20:49
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25