Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2012, 18:59:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Chiar și această atitudine este o dovadă a smereniei.
Lupt sa o dobandesc si recunosc ca imi este destul de greu. Asa cum am scris pe alt topic destinat portului popular, in copilarie si chiar in tinerete am cantat cantece lumesti. M-am umplut, insa, de o mandrie mare care mi-a adus destule necazuri. Abia cand m-am imbolnavit zdravan mi-am schimbat gandul de a deveni vedeta. Cu ajutorul unui calugar, insa, mi-am observat mandria.

Cantarile duhovnicesti le-am descoperit mai tarziu. Dar si pe acelea eu le cantam cu mandrie, fiind atenta numai la vocea mea, nu si la continutul cantarilor. Doar cand am o stare duhovniceasca mai buna, in post, traiesc ceea ce cant.

Cand am cantat prea tare, am ispitit, caci am enervat pe cineva care prefera un ton mai domol. Acum cant incetisor, in general. Asta e inca o lectie primita.

Last edited by antoniap; 30.08.2012 at 22:42:25.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2012, 20:13:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Nu ma smintesc cand coboara un preot din ultimul tip de masina...imi pare rau ca simte nevoia sa aiba ultimul tip de masina (desi n-ar trebui sa judec)...ca de o masina in ziua de azi cam ai nevoie..degeaba spuneti de biciclete..cand ai rude intr-un sat apropiat sau trebuie sa ajungi la copii sau faci cumparaturi etc.
Preoti adapteaza stilul de viata putin dupa stilul societatii si fara sa vrea de cele mai multe ori...problema e atunci cand doresc sa impresioneze sau sa depaseasca un standard (ce e drept la noi standardele sunt cam ridicate pentru aportul pe care il aducem societatii)...desi e posibil si sa fi primit masina...
Se pare că nu ai îțeles ideea. Nimeni nu a cerut preoților să meargă numai cu bicicleta, era doar un exemplu contrar a ceea ce eu am relatat.

Last edited by ovidiu b.; 31.08.2012 at 09:32:33.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2012, 12:52:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Există și alternative "eco", pentru satisfacția credincioșilor adepți ai austerității clerului.

Eu zic ca mai potrivit ar fi sa mearga calare pe un magar.
Si lumea tot n-ar fi multumita. Ar zice unii "saracul magar!"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2012, 21:08:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu zic ca mai potrivit ar fi sa mearga calare pe un magar.
Si lumea tot n-ar fi multumita. Ar zice unii "saracul magar!"
Asta e ca in pilda aceea: doi oameni, un tata si o fiica si un magar. Daca merge fiica pe magar si tatal pe jos, oamenii spun: "Ia uite ce fiica fara inima, il lasa pe bietul taica-sau sa mearga pe jos!" Daca tatal merge pe magar si fiica pe jos: "Ia uite ce tata fara inima, o lasa pe fiica-sa sa mearga pe jos!" Daca merg amandoi pe magar: "ia uite ce oameni fara inima, bietul magar!" Daca merg amandoi pe jos si magarul langa ei: "Ia uite ce oameni prosti, au un magar si il tin degeaba!" Deci oricum ai da-o, tot nu-i bine, ca smintesti lumea!

Acum, serios vorbind, citind titlul topicului, ma asteptam sa gasesc o alta problematizare a iscodirii aproapelui, cam in genul celei despre care vorbea parintele Paraian: daca gasesti un om bun la ceva, nu il iscodi si in ceea ce priveste alte aspecte, caci s-ar putea sa nu il gasesti la fel de bun! Adica o altfel de raportare: noi ne ispitim aproapele, cerand prea mult de la el sau avand tendinta de a-l incadra intr-un tipar care ne satisface.

La mine in biserica, acum cateva saptamani, un preot in varsta a lesinat in altar, am mai scris pe alt topic. Rumoare, ambulanta, in fine, a continuat sa faca slujba - era intr-o sambata. Dupa slujba, a fost chemat la cimitir(e). A confirmat ca vine, dar a cerut un mic ragaz. Oamenii, aceiasi care se speriasera si il compatimeau cand il vazusera cazut fara cunostinta in altar, au inceput sa se revolte: cum, dar noi am vorbit din timp! acum, acum vrem! nu mai putem astepta! cum adica sa nu poata sa conduca o masina? ce, o fi vreun print, sa ii punem noi la dispozitie un automobil! Ce daca a lesinat, poate sa si moara pe drum, dar numai dupa ce face noua slujba la mormant! Doamne, fereste!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2012, 22:56:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru
Ceea ce am vrut să spun este să nu fim noi cauza ispitirii celuilalt. Să nu-i cauzăm noi gîndul păcatului, asemănîndu-ne celui viclean care ne dorește răul. Să nu surpăm pe fratele nostru cel [poate] mai slab, care poate să cadă din cauza cuvintelor nostre rostite sau scrise fără a ne gîndi că pot fi cauza păcatului lui.

De exemplu, să nu împroșcăm pe celălalt cu vorbe prost alese în postările de pe forum, așteptînd de la el să vedem reacția unui creștin care rezistă tentației de a răspunde cu aceeași monedă. Să nu ne dăm noi mai deștepți ca altul, să nu ironizăm, să nu ne jucăm cu orgoliul celui care citește rîndurile așternute pe ecran.

Să nu smintim, să fim mai cumpătați în exprimare. Să luăm aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2012, 23:28:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Nu ma smintesc cand coboara un preot din ultimul tip de masina...imi pare rau ca simte nevoia sa aiba ultimul tip de masina (desi n-ar trebui sa judec)...ca de o masina in ziua de azi cam ai nevoie..degeaba spuneti de biciclete..cand ai rude intr-un sat apropiat sau trebuie sa ajungi la copii sau faci cumparaturi etc.
Preoti adapteaza stilul de viata putin dupa stilul societatii si fara sa vrea de cele mai multe ori...problema e atunci cand doresc sa impresioneze sau sa depaseasca un standard (ce e drept la noi standardele sunt cam ridicate pentru aportul pe care il aducem societatii)...desi e posibil si sa fi primit masina...
Nu e rau sa judeci, rau e sa judeci prost, invinuindu-l pe celalat de lucruri de care poate nu e vinovat.
Si chiar daca ar fi, osandindu-l ca pe unul fara speranta la mantuire.

Last edited by AlinB; 01.09.2012 at 23:31:34.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2012, 23:30:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Există și alternative "eco", pentru satisfacția credincioșilor adepți ai austerității clerului.
Bine formulat :)

Nu stiu de ce am impresia ca cei care ridica obiectii de genul asta nu sunt cei cu bani dar traiesc smeriti ci cei care neavand bani, sunt saraci si in smerenie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.09.2012, 00:40:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bine formulat :)

Nu stiu de ce am impresia ca cei care ridica obiectii de genul asta nu sunt cei cu bani dar traiesc smeriti ci cei care neavand bani, sunt saraci si in smerenie.
Pe principiul: Pai ce, daca eu nu am masina de lux, cum indrazneste acest slujitor al Domnului sa fie mai bogat decat mine?

Asta imi aduce aminte de o povestioara: avem urmatoarea scena: un preot coborand dintr-o masina luxoasa, insotit de o femeie frumoasa si de un baiat care ii duce servieta. Ce gandesc oamenii, vazand privelistea? Proiecteaza asupra preotului propriile patimi.
Cel chinuit de patima desfranarii se gandeste ca femeia ii e amanta.
Cel chinuit de patima lacomiei se intreaba de unde are preotul acesta bani sa isi cumpere o asemenea masina.
Cel chinuit de patima mandriei e foarte deranjat ca preotul nu e in stare sa isi care singur geanta.
Dimpotriva, un om curat si smerit se gandeste, vazand femeia frumoasa, ca este sora sau sotia preotului, vazand masina, ca i-a fost daruita de vreun credincios cu dare de mana si, vazand omul carandu-i geanta, il fericeste ca s-a invrednicit sa ajute preotul si sa duca Sfanta Impartasanie.

Gandesc ca intalnirea, confruntarea cu celalalt e cel mai bun mijloc de autocunoastere. Stand in camaruta noastra, riscam sa ne cream si despre noi, si despre altii, tot felul de inchipuiri periculoase, care sa nu aiba niciun corespondent in lumea reala.
Sper sa nu il fi suparat pe Florin Ionut, pe Ovidiu sau pe altcineva cu aceste postari ale mele... Discutam niste aspecte teoretice, fiecare ia ce i se pare bun de aici.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.09.2012, 01:08:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate si de asta unii se ambaleaza atat de tare impotriva la ceea ce le spun altii, pentru ca vad ca intr-o oglinda propriile patimi si atunci raspund cu indoita ura - o data pentru ce au proiectat si o data pentru ce considera ei indreptatiti a rasplati celuilalt, "crestineste".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.09.2012, 01:12:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De exemplu, să nu împroșcăm pe celălalt cu vorbe prost alese în postările de pe forum, așteptînd de la el să vedem reacția unui creștin care rezistă tentației de a răspunde cu aceeași monedă.
De unde atat.
Stim ca multi suntem crestini de forma, deci nu avem astfel de asteptari, stim ca la un sut, urmeaza altul inapoi :)

Dar stai linistit, sunt doar in plan "ideologic", "forumistic", sa zicem asa, daca ne-am vedea "live" am zice "Doamne ajuta" si am ocoli politica si alte subiecte care ar risipi atmosfera duhovniceasca. :)

Citat:
Să nu ne dăm noi mai deștepți ca altul, să nu ironizăm, să nu ne jucăm cu orgoliul celui care citește rîndurile așternute pe ecran.
Sunt sigur ca protejarea orgoliului celuilat este una din invataturile de capatai ale crestinismului.

Asa cum si orgoliul in sine, este o virtute care trebuie intretinuta, stimulata, protejata..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam pentru aproapele nostru? alexdu Generalitati 6 14.02.2012 10:44:10
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Aproapele meu maria55 Generalitati 14 17.03.2010 15:57:21
Aproapele nostru invizibil elizabeta Generalitati 35 17.11.2009 16:45:38