Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.07.2008, 02:31:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si daca vreti sa vedeti ca toate dovezile pe care le-a adus filmul zeitgeist impotriva crestinismului sunt numai niste minciuni sfruntate urmariti filmul zeitgeist refuted de la adresa :

http://video.google.com/videoplay?docid=7572663630528394775

aici se demostreaza ca filmul zeitgeist se bazeaza pe cartile unor masoni , carti in care au fost spuse multe minciuni care nu au nici o treaba cu istoria ... de exemplu in filmul zeitgeist refuted se arata ca daca se cerceteaza istoria la origini se va vedea ca TOATE asemanarile dintre Iisus cu orice alta zeitate dinaintea si de dupa El sunt numai niste inventii de ale masonilor care au scris cartile pe care s-a bazat filmul zeitgeist ... de exemplu daca vei cerceta istoria lui krisna in cartile indiene , istoria lui dionisie in cartile grecilor , istoria lui horus in desenele si cartile egiptene etc , vei vedea ca ceea ce au scris masonii aceia in cartile lor au fost numai inventii de ale lor care au contrafacut total istoria ... deci asemanarile enumerate in filmul zeitgeist intre Iisus cu alte zeitati sunt fictive ...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.07.2008, 02:33:16
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu am apucat inca sa urmaresc tot filmul ca este ora trei noaptea , dar maine am sa il vad tot si am sa scriu si celelalte lucruri care s-au mai spus in filmul zeitgeist refuted ...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.07.2008, 17:15:58
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Emanuel2007, ciar crezi ca merita atata consum de energie filmul acela? Eu cred ca ii acorzi prea multa importanta. Nu este nici primul si nici ultimul lucru strigator la cer care se ptrece in lume. Oare nu trebuie sa-i iubim, crestineste desigur, ciar si pe vrajmasii nostri, asa cum chiar tu aminteai din buna invatatura? Sa fim calmi!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.07.2008, 17:36:16
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
am urmarit filmul zeitgeist refuted, dar de la un moment dat incep sa atace crucea, pe langa bradu de craciun, oul rosu.
oricum bradul de craciun si oul rosu nu au radacinile in crestinism
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.07.2008, 17:40:14
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Scrie undeva, in Sfanta Evanghelie, despre aceste obiceiuri?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.07.2008, 00:39:06
costel333 costel333 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Am postat si pe blogul lui Laurentiu Dumitru.
Stiti iubitilor frati ca Alex Jones care a publicat filmele alea cu "new world order" si altele l-a aparat pe David Koresh si a ajutat la constructia unei biserici adventiste de ziua a 7a avand o parere foarte buna despre acestia?
Si tot asa inainte de anul 2000 zicea ca o sa se intample nu stiu ce dar nu s-a intamplat...

Iar in legatura cu mesajele subliminale si alte chestii de genu asta...pai parca in Sfanta Scriptura zicea "Dumnezeu este credincios si nu va ingadui sa va ispiti peste puterile voastre" citat amintit de Parintele Cleopa.

Asemenea Parintele Cleopa nu zicea nimic despre acestea si raspundea credinciosilor ca "Dumnezeu este la carma" cand i se spuneau astfel de lucruri.

Pai Dumnezeu nu este atotputernic?
Dupa cuvantul parintelui Rafail Noica tot ce se intampla se intampla sau cu voia lui Dumnezeu(ce se intampla spre mantuire) sau cu ingaduinta lui Dumnezeu(ce nu se intampla spre mantuire).

Este clar ca acestea nu ne sunt de folos spre mantuirea sufletele noastre abatandu-ne atentia la pacatele altora si aruncandu-ne in parerea de sine (fariseu din noi e foarte bucuros cand citeste acestea si zice : "Ia uite eu nu sunt asa de rau ca ala!".
"Ia uite ce a facut ala Dumnezeu o sa il pedepseasca!" etc.)
bv;)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.08.2008, 14:06:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Exista la urmatoarea adresa http://www.trilulilu.ro/LeviathanBSR/28830a224b5436 un clip care defaimeaza crestinismul spunand ca nasterea viata moartea si invierea lui Hristos sunt copiate de la alti "mantuitori" din egiptul antic, ce parere aveti?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.08.2008, 14:24:41
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Exista la urmatoarea adresa http://www.trilulilu.ro/LeviathanBSR/28830a224b5436 un clip care defaimeaza crestinismul spunand ca nasterea viata moartea si invierea lui Hristos sunt copiate de la alti "mantuitori" din egiptul antic, ce parere aveti?
nicio o parere decat: MINCIUNA DE 3 ORI MINCIUNA, povestile cu zei aia is scoase din context de catre niste asa zisi oameni de shtiintza care printre altele se lauda si cu apartenentza la masonerie, desi ma repet urmariti filmul zeitgeist refuted pt mai multe informatii, si o sa vedeti ca povestile cu "mantuitorii" egipteni is cu totul diferite
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.08.2008, 14:29:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

acum am dat si eu peste el, da e bine documentat, ar trebui sa postez ideile principale din filmul Zeigeist Refuted pentru a putea fi vazute aici pe forum deoarece filmul are mai multe parti, nu am apucat sa la vad pe toate, dar daca sunt printre voi care le-ati vazut si va mai amintiti ideile principale, postatile si pentru noi si pentru cei care vor mai intra pe forum Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.08.2008, 14:39:34
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
cum se explica frapanta coincidenta intre vechii zei si viata Mantuitorului?este doar o revelatie a omului care detine acest adevar,prin natura sa,sau....?doresc sa stiu punctul de vedere al crestinismului
concidentza e intre zei si Mantuitorul daca luam din povestile zeilor numa ce ne convine din povestile zeilor alora, dar daca studiem mai atent vom vedea ca nu exista coincidente
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Filmul Zeitgeist Fryn Vrajitoria 34 12.02.2011 01:16:58
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29