Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.01.2014, 15:26:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Ai mare grijă, copilă, ce vorbești! Biserica Ortodoxă Română are o vechime considerabilă, iar statutele pe care le-a obținut în ultimii 150 de ani nu aduc atingere asupra vechimii Creștinismului Ortodox românesc bisericesc, prin urmare a ceea ce oricum în genere era BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ, chiar dacă nu avea titulatura respectivă. Creștinismul ortodox la poporul tracic despre care se spune că ar fi fost romanizat (ori mai bine spus latinizat în limbă) există de aproximativ 2000 de ani. Există dovezi foarte clare din punct de vedere istoric despre răspândirea Creștinismului ortodox în spațiul traco-românesc. BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ ESTE PATRIARHIA AUTOCEFALĂ ORTODOXĂ LEGITIMĂ (deși există totuși multe probleme) ȘI REPREZINTĂ CREDINȚA CREȘTINĂ A BISERICII APOSTOLICE! ȘI A REPREZENTAT ACEASTĂ CREDINȚĂ (cu neajunsuri evidente ce-i drept) TIMP DE APROXIMATIV 2000 DE ANI chiar și atunci când Biserica Ortodoxă românească nu avea statutul pe care l-a dobândit mai târziu!!

Spațiul traco-românesc este denumit convențional "România" doar după opiniile ignorante în materie de istorie. Potrivit istoricului Nicolae Iorga, spațiul traco-românesc, care a fost și este și în ziua de azi mai extins decât actualele teritorii ale Statului, ROMÂNII și spațiul Românesc sunt moștenitorii ROMANIEI SAU ROMANIILOR ORIENTALE!! Asta așa pentru cultura ta generală. În urma "romanizării" poporul traco-românesc a început, și este consemnat în izvoare istorice, copilă, să se autonumească singur prin termenul de RUMÂNI, deși existau, așa cum există și azi, diverse nume pentru populații locale, regionale. Această denumire de RUMÂNI, care s-a transformat ulterior în cea de ROMÂNI, este veche încă din primul mileniu de istorie al erei creștine! Prin urmare a susține că spațiul traco-românesc este denumit convențional și de nici două secole cu termenul de România este în esență dovada inculturii și a relei credințe, iar pentru această evidență este suficientă pe lângă argumentul pe care l-am adus, plus argumentul istoric imbatabil al EXISTENȚEI ISTORICE ÎN CONTINUITATE ȘI ÎN MAJORITATE COVÂRȘITOARE a românilor, denumirea de ȚARA ROMÂNEASCĂ pe care a avut-o statul medieval din zona Munteniei, Olteniei și Romanaților. Prin urmare repet ce am spus: Ai mare grijă ce vorbești, copilă!

Nu veni tu, copilă, să denigrezi și să minimalizezi un popor care are atestare istorică de cel puțin 3000 de ani, dacă nu cumva o fi și mai mult, pe spațiul său de etnogeneză și de geneză culturală și spirituală, și nici Biserica Creștină a românilor ortodoxă veche de aproape 2000 de ani pe acest spațiu traco-românesc!
Pentru că exprimarea mea din acel mesaj a fost, în mod evident, neclară, am modificat pasajul comentat de dvs, astfel încât să se înțeleagă clar ce am vrut să spun:
"BOR reprezinta credinta"
Desigur că reprezintă credința, fiind parte a Bisericii universale!
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, de mai puțin de două secole, România.
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Credința creștină nu poate fi asociată cu păcatele comise, în numele ei, de către oameni.
Biserica, în sens teologic, este "Una, Sfântă, Sobornicească (catholică) și Apostolică".
Din aceste 4 însușiri fundamentale ale Bisericii putem observa clar că nu este vorba exclusiv de o anumită instituție eclesiastică (fiindcă, în acest sens, există o mulțime de Biserici autocefale naționale), ci de COMUNITATEA TUTUROR CELOR CARE CRED.
De aceea, toți credincioșii - clerici și laici împreună - formează/ constituie/ alcătuiesc Biserica lui Hristos.
Iar instituțiile eclesiastice particulare, dintr-o anumită epocă și dintr-o anumită arie geografică determinată, fac parte din Biserica universală a lui Dumnezeu în măsura în care păstrează și mărturisesc credința creștină autentică și morala evanghelică nepervertită.
Prin urmare, dacă un anumit ierarh, sinod sau chiar Biserică națională ar comite, în numele credinței, fapte contrare acesteia, și-ar pierde calitatea de creștini și membrii ai Bisericii.
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.01.2014, 15:27:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu stiu ce ai invatat tu la facultate, dar parerile tale sunt deplasate rau.
Da, ai dreptate BOR este forma de organizare a ierarhilor ce reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei. Si asta ptr ca BOR are episcopi si in afara tarii. In plus, vorbesti de o conventie in denumirea unei tari. Orice tara isi poarta denumirea printr-o conventie. Doar ca locuitorii ei reprezentau o natiune cu mult timp inainte de a formarea statului roman independent. Oricum, revenind la discutia despre BOR.
BOR-ul reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei, administrativ, si face parte din Biserica lui Hristos. BOR-ul nu este reprezentat de Sf Sinod sau de clerici. BOR este reprezentat de toti membrii sau si de fiecare in parte. Altfel zis BOR reprezinta cretinta. Tanti Maria care merge la biserica si crede in invataturile Bisericii asa cum au fost formulate la Sinoadele Ecumenice reprezinta credinta.



Inainte sa iti fi dat licenta trebuiau sa e puna sa faci o marturisire de credinta. Si la cum o marturisesti nu trebuiau sa ti-o fi dat.


Vocatia sa ce? Sa inveti lucruri contrare Bisericii, cum ca BOR nu reprezinta credinta?
Am modificat pasajul în felul următor:
"BOR reprezinta credinta"
Desigur că reprezintă credința, fiind parte a Bisericii universale!
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, de mai puțin de două secole, România.
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Credința creștină nu poate fi asociată cu păcatele comise, în numele ei, de către oameni.
Biserica, în sens teologic, este "Una, Sfântă, Sobornicească (catholică) și Apostolică".
Din aceste 4 însușiri fundamentale ale Bisericii putem observa clar că nu este vorba exclusiv de o anumită instituție eclesiastică (fiindcă, în acest sens, există o mulțime de Biserici autocefale naționale), ci de COMUNITATEA TUTUROR CELOR CARE CRED.
De aceea, toți credincioșii - clerici și laici împreună - formează/ constituie/ alcătuiesc Biserica lui Hristos.
Iar instituțiile eclesiastice particulare, dintr-o anumită epocă și dintr-o anumită arie geografică determinată, fac parte din Biserica universală a lui Dumnezeu în măsura în care păstrează și mărturisesc credința creștină autentică și morala evanghelică nepervertită.
Prin urmare, dacă un anumit ierarh, sinod sau chiar Biserică națională ar comite, în numele credinței, fapte contrare acesteia, și-ar pierde calitatea de creștini și membrii ai Bisericii.
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.01.2014, 15:38:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În schimb, dacă unul sau mai mulți membrii ai BOR ar deveni inconsecvenți lui Hristos, ei nu ar mai reprezenta credința și ar înceta să mai fie membrii ai Bisericii, indiferent de poziția lor în ierarhia instituțională din acel moment istoric.
Nu s-a pus niciodata problema ca lucrurile sa stea altfel. Statutul de simplu membru sau de ierarh al Bisericii nu face pe nimeni infailibil.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Adevărații membrii ai BOR din perioada comunismului au fost cei persecutați pentru credință și toți cei care, chiar fără a fi prigoniți, I-au rămas fideli lui Dumnezeu și au refuzat orice compromis cu regimul criminal.
În antiteză cu aceștia, colaboraționiștii au căzut din calitatea de membrii ai Bisericii Ortodoxe, indiferent dacă erau simplii credincioși, preoți sau chiar ierarhi, pentru că "Dumnezeu nu caută la față, ci la inimă".
Nu. Aici nu sunt de acord, starea de pacatosenie nu presupune pierderea calitatii de membru al Bisericii. Toti suntem pacatosi. Ce duce la pierderea calitatii de membru al Bisericii il reprezinta lepadarea de credinta sau erezia.


Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"nu e o generalizare. La nivel institutional, BOR a colaborat"
Premisă: unii dintre ierarhii BOR au colaborat cu regimul comunist.
Concluzie: întreaga BOR a colaborat cu regimul comunist.
Nu este generalizare?...
Prin urmare, chiar dacă specificați că vă referiți nu la toți creștinii, ci doar la instituția BOR, totuși raționamentul rămâne un paralogism: generalizare nejustificată.
Desi pare a fi un raspuns la ceva ce as fi spus eu (nu imi dau seama la ce) eu nu am inteles. De fapt nici nu am inteles afirmatia si ce se sustine prin ea: ca BOR a colaborat sau nu cu regimul comunist?
Raspunsul meu, indiferent de afirmatie e simplu: BOR nu a colaborat cu regimul comunist. Unii membri da, indiferent de statutul lui. Dar Biserica, nici macar ca unitate administrativa nu se poate spune ca a colaborat. Pentru ca se putea face o astfel de afirmatie ar trebui ca ea sa fi fost organizata si structurata pentru a servi acestor actiuni. Ori asta nu s-a intamplat. Au cazut unii membrii ai sai fara a afecta Biserica, vazuta ca institutie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.01.2014, 15:39:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu era o "lectie" era o intreaga disciplina.
O întreagă disciplină? Nu știam asta, mulțumesc mult pentru informație.
Împotriva eliminării educației religioase din școli a luat atitudine, în mod curajos, PS Nicolae Popovici, episcopul Oradiei și, evident, a fost persecutat pentru pentru asta de către autoritățile comuniste.
Este foarte interesantă și impresionantă viața sa, vă recomand cu bucurie s-o citiți.
Doamne ajută !
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.01.2014 at 15:46:14.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.01.2014, 15:44:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu s-a pus niciodata problema ca lucrurile sa stea altfel. Statutul de simplu membru sau de ierarh al Bisericii nu face pe nimeni infailibil.


Nu. Aici nu sunt de acord, starea de pacatosenie nu presupune pierderea calitatii de membru al Bisericii. Toti suntem pacatosi. Ce duce la pierderea calitatii de membru al Bisericii il reprezinta lepadarea de credinta sau erezia.



Desi pare a fi un raspuns la ceva ce as fi spus eu (nu imi dau seama la ce) eu nu am inteles. De fapt nici nu am inteles afirmatia si ce se sustine prin ea: ca BOR a colaborat sau nu cu regimul comunist?
Raspunsul meu, indiferent de afirmatie e simplu: BOR nu a colaborat cu regimul comunist. Unii membri da, indiferent de statutul lui. Dar Biserica, nici macar ca unitate administrativa nu se poate spune ca a colaborat. Pentru ca se putea face o astfel de afirmatie ar trebui ca ea sa fi fost organizata si structurata pentru a servi acestor actiuni. Ori asta nu s-a intamplat. Au cazut unii membrii ai sai fara a afecta Biserica, vazuta ca institutie.
Textul despre generalizarea nejustificată l-am preluat tot din mesajul meu adresat dlui Konijiro, tocmai pentru a vă arăta mai clar ceea ce susțin, anume că am apărat BOR, inclusiv înțeleasă în sens instituțional.
Mai exact, dl Konijiro susținea că BOR, prin ierarhii ei, a colaborat, iar eu i-am răspuns că aceasta e o generalizare nejustificată.
Voi mai reveni, pentru a vă răspunde și la restul mesajului.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.01.2014 at 15:47:31.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.01.2014, 21:16:59
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În primul rând, în privința existenței creștinismului încă din primele 3 secole în spațiul carpato-danubiano-pontic, sunt întru totul de acord cu dvs. Și eu am convingerea că, la noi, credința creștină a fost propovăduită, pentru prima dată, de către Sf. Ap. Andrei și am cunoștință despre mulți dintre martirii care și-au dat viața pentru Hristos aici.
Nu știu ce înțelegi tu prin spațiu carpato-danubiano-pontic, însă țin să te asigur că în niciun caz el nu se limitează la nordul Dunării. Spațiul de etnogeneză al poporului traco-rumânesc este bine situat și la sudul Dunării, unde mai erau meglenorumâni, arumâni, macedorumâni, istrorumâni (Istru = Dunărea), chiar până în nordul Elladei, iar azi există spre exemplu rumânii (vlahii) din valea Timocului de la "creștinii" de sârbi care ne batjocoresc în continuare poporul, Biserica și credința pe acele meleaguri românești. Sf Ap Andrei probabil că a propovăduit undeva pe niște teritorii care azi fac parte din statul român, însă că el ar fi propovăduit tracilor de la nord de Dunăre este discutabil.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Prin urmare, să mă ferească Dumnezeu de a denigra Biserica lui Hristos din spațiul românesc!
Să mă ferească și pe mine Dumnezeu să mai văd propaganda și apologetica ecumenistă mizerabilă pe care o faci aici pe forum, sub masca unui membru așa zis ortodox al Bisericii Ortodoxe (și absolventă de facultate). Ar fi foarte indicat măcar să ai un minim bun simț și să devii și tu creștină ortodoxă în adevăratul sens al cuvântului; după aceea vom mai vedea noi cam cum stă treaba cu "dialogul ecumenic" (mai corect numit prozelitismul și agresiunea ecumeniștilor împotriva Ortodoxiei).

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Poporul român s-a născut creștin, credința creștină având o importanță fundamentală în etnogeneza românească, alături de factorul etnic (substrat geto-dac, strat latin și adstrat slav).
Așa zisul (sub)strat geto-dac de care ai fost învățată la școală trebuie de fapt mai corect numit (SUB)STRATUL TRACIC, și asta pentru că geții și dacii nu erau singurii traci de la nord și sud de Dunăre. Existau mai multe seminții sau triburi, sau în sfârșit ce formă de organizare or fi avut, de TRACI care stau la baza poporului traco-rumânesc, dacii fiind în general tracii din zona Banatului până înspre Hunedoara, Orăștie etc (unde există și complexul de cetăți dacice și ansamblul de la Sarmizegetusa).

Cel mai probabil s-a ajuns la "identificarea" tracilor de la nord de Dunăre prin termenii de daci, geți sau geto-daci pentru că dacii, geții sau geto-dacii s-ar fi impus cumva în fața altor seminții trace la nord de Dunăre și astfel cumva le-ar fi impus în conștiința istorică (nu știm dacă s-a întâmplat și în realitate) denumirea de daci. De aici vine și folosirea îndeobște a termenilor "daci", "Dacia", și probabil și pentru că în izvoare antice (mi se pare la Herodot) dacii sunt numiți cei mai viteji și mai drepți dintre traci, tracii fiind considerați cu câteva secole înainte de Hristos ca fiind cel mai numeros popor cunoscut după cel al inzilor, tot după izvoare antice.

Limitarea așa zisului substrat, DE FAPT ESTE VORBA DE UN STRAT ÎN TOATĂ PUTEREA CUVÂNTULUI, STRATUL TRACIC, doar la geto-daci, sau mai rău doar la daci, este o lucrătură antiromânească a unor servicii secrete și puteri străine antiromânești (în special a NKDV-ului sau KGB-ului sovietic, dar nu numai) care vor să smintească pe români cu privire la adevărata lor istorie, cu scopurile clare de a împiedica românii și România la revendicări și pretenții teritoriale (inclusiv în ceea ce privește Rep. Moldova) precum și de a crea o cunoaștere a unei istorii false, asta fiind una dintre metodele de a submina o țară, un stat, un popor prin sabotarea adevăratei istorii a identității sale.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, acum Patriarhia BOR este ÎNTRU TOTUL LEGITIMĂ, dar tocmai pentru că, la momentul istoric pe care-l trăim, este consecventă credinței. Acum evident că e legitimă și parte a Bisericii universale Patriarhia noastră, slavă Domnului!
Ai poziții în mod evident greșite. Biserica Ortodoxă din spațiul traco-românesc a fost întotdeauna legitimă, ea nu este doar acum. Ceea ce eu am vrut să accentuez în postarea anterioară era faptul că Patriarhia Ortodoxă (oricum s-ar numi ea, chiar și cea bizantină) din spațiul românesc este singura legitimă, iar acum și la nivelul de patriarhie sau biserică autocefală, în sensul că Biserica Ortodoxă reprezintă singura moștenitoare și succesoare legitimă din România a Bisericii Creștine întemeiate de Iisus Hristos. Toate celelate organizații "ecleziale" sunt ilegitime și, în ciuda unor aspecte pozitive chiar față de ortodocși, ei nu reprezintă legitim, autentic și adevărat Biserica lui Hristos, ci sunt niște organizații schismatice și eretice care s-au rupt din voia lor din Biserica Ortodoxă. Acesta este sensul afirmațiilor făcute mai sus.

Cât privește felul în care BOR a fost și este cu adevărat consecventă întregii deplinătăți a creștinismului, dă-mi voie să nu polemizez pe această temă și să îți demonstrez că lucrurile nu stau chiar așa cum le place unora să creadă și cum le place să îi facă și pe alții să creadă. Dar pentru astfel de discuții, mai ales în public, e nevoie de onestitate, aspect care în aceste chestiuni este extrem de deficitar, ba aș spune chiar dimpotrivă. Însă, spre deosebire de ce cred unii la vremurile recente, va veni o zi în viitor, ziua Domnului, în care se va scrie o istorie mai aproape de adevăr, așa cum place lui Dumnezeu, despre "consecvența" creștinătății în anumite perioade istorice la BOR sau la o bună parte dintre așa zișii "ortodocși".

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dacă, în viitor, situația s-ar schimba în sens negativ (Doamne ferește!), atunci nu ar mai reprezenta credința și nu ar mai fi parte a Bisericii universale.
Văzând felul în care, aproape ca un papistaș ori protestant, accentuezi atât de mult termenul "credință", țin să te asigur că e foarte multă cunoaștere în creștinism, nu doar credință. De aceea este indicat să nu suprasolicităm termenul "credință", mai ales când se vorbește, poate nu cât ar trebui, despre cunoașterea lui Dumnezeu, gnoseologie teologică și altele.

Last edited by Banikka; 05.01.2014 at 07:08:57.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.02.2014, 16:11:55
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Iar eu cred ca nu conteaza ce religie au avut martirii aceia, atata timp cat erau oameni nevinovati. Au fost torturati oameni chiar si pentru ca ideologic nu au fost de acord cu regimul, nu trebuiau sa fi sfinti sau duhovnici ortodocsi, cred ca ajunge sa fim umani si sa ne gandim la toti cei nevinovati, cat au patimit si cat le-a fost distrus psihicul prin schinguirile fizice si psihice ale unor calai animalici si care cunoasteau doar violenta, tortura si obedienta oarba pentru regim, ca niste masini de ucis, fara vreo parere proprie.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.02.2014, 16:19:48
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Sunt intru totul de acord cu ceea ce ati scris despre traci si geto-daci. In schimb, cu mostenirea ortodoxa a romanilor sau a poparelor primordiale din spatiul romanesc, sa spun asa, pot sa afirm ca in perioadele in care se formau si se conturau formatiunile statale de organizare a locuitorilor regiunilor, dupa descalecate, triburi, cenzate si voievodate, acei conducatori jonglau, ca sa spun asa, nu pot sa gasesc un termen mai relevant, cu cele doua biseerici care incercau sa acapareze Europa, iar domnii si conducatorii din spatiul nostru treceau sau erau unsi, ba de Papa ba de Mitropolit, pentru a primi sprijin militar si nu numai atat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.02.2014, 02:22:05
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părintele Constantin Alexandrescu din Focșani sub persecuția comunistă

La mijlocul secolului trecut, Vrancea avea numeroși slujitori dăruiți altarului și semenilor. Mulți dintre aceștia au căzut în ghearele represiunii comuniste, fie pentru că se implicaseră în mișcarea anticomunistă din munți, fie și numai pentru faptul că înțelegeau să ducă mai departe arca credinței. Unul dintre aceștia a fost părintele Constantin Alexandrescu din Focșani.

S-a născut la 26 iulie 1914, într-o familie de oameni harnici din Mihălceni, fostul județ Râmnicu Sărat. După școala primară, între 1926 și 1934, tânărul Alexandrescu a urmat Seminarul Teologic din Galați, apoi cursurile Facultății de Teologie din Cernăuți, unde în anul 1938 a obținut diploma de licență. Deoarece susținuse examenul de capacitate pentru învățământul secundar, între 1938 și 1940, Constantin Alexandrescu a predat religia la Școala Normală și istoria la Liceul „Vasile Alecsandri“, ambele din Galați.

La 2 februarie 1941, a primit Taina Hirotoniei întru diacon pe seama Bisericii „Săpunaru“ din Focșani. La 1 octombrie 1943 este transferat la Biserica „Sfântul Ioan“ din Focșani, pentru ca la 13 noiembrie 1949 să fie hirotonit preot pe seama Bisericii „Sfântul Dumitru“-Uzină, din același oraș. În perioada slujirii la catedrala din Focșani, diaconul Alexandrescu a întreprins o viguroasă activitate culturală, exprimată prin înființarea și coordonarea unui gimnaziu ortodox pentru fete orfane, inițiativă susținută îndeaproape de Societatea Femeilor Ortodoxe, filiala Focșani.

Părintele Alexandrescu avea în grijă procurarea de cărți, hrană și haine pentru elevele care învățau în școala pe care o conducea cu acordul Ministerului Educației. Pentru funcționarea școlii obținea bani din donații, manifestări artistice organizate de eleve și conferințe religioase cu chete. De pildă, în Duminica Ortodoxiei a anului 1946 a conferențiat părintele Ion Gh. Coman despre „Caracterele Ortodoxiei“, iar un an mai târziu Toma G. Bulat, cu referire la epoca lui Matei Basarab și Vasile Lupu.

Un aspect important este legat de munca de catehizare întreprinsă de părintele Alexandrescu în rândul celor care alunecaseră în sectarism, rezultatele înregistrându-se prin aducerea la Ortodoxie a 21 de tinere. Aceleași eleve ale școlii formau un cor care dădea răspunsurile la slujbele din catedrala focșăneană. Această frumoasă realizare duhovnicească și educațională avea să fie curmată de regimul comunist în anul 1948. Dar părintele Alexandrescu era dornic să construiască în continuare.

Cu toate interdicțiile venite dinspre factorul politic, părintele Alexandrescu a încercat să înflorească duhovnicește parohia în care slujea. Astfel a intrat în conflict cu împuternicitul de culte, pentru care la 7 februarie 1959 a fost arestat de Securitate. A trecut prin anchetele grele la Securitatea din Galați, însă fără să recunoască nimic. A fost acuzat că la cununie ar fi avut ca naș un preot legionar, deci a făcut o nuntă legionară și că în comitetul parohial sunt „foști funcționari burghezi“.

La 15 mai 1959, prin sentința nr. 259 a Tribunalului Militar Constanța, a fost condamnat la 10 ani închisoare corecțională, pentru infracțiunea de „uneltire contra ordinii sociale“. A cunoscut universul concentraționar de la Galați (1959), Salcia (septembrie 1959), Giurgeni (iunie 1960 și mai 1963), Jilava (martie 1962), Gherla (aprilie 1962) și Ostrov (iulie 1964). A fost eliberat la 1 august 1964 din lagărul de muncă de la Ostrov. La Gherla a fost pedepsit cu 5 zile izolare, deoarece „a ținut o ședință cu caracter religios cu alți deținuți în cameră“. (sursa: ziarullumina)

Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.03.2014, 12:54:30
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Si pe langa atatia preoti de diferite religii si oameni simpli si femei, simple ori femei care s-au dedicat vietii monahale. Recent am citit despre una dintre muletele femei batjocorite si ucise in inchisori comuniste. Nu ii mai tin minte prenumele, numele de familie este Gata. A fost mereu urmarita de comunisti din cauza vocatiei ei si din cauza faptului ca tinea cu leginarii. A fost de multe ori arestata dar ultima data a ajuns in fata Anei Pauker pe care a scuipat-o in urma unor discutii. Gata a fost ucise cu cruzime, biciuita, i-au fost smulsi sanii cu clestele si apoi violata. Si ca sa fie totul complet, i-a fost introdus un fir incins in vagin...asa ca ultim punct in drumul spre moarte. Aceste detalii nu se vorbesc, sunt ingrozitoare...Insa ar trebui sa se stie aceste lucruri pentru ca generatiile de tineri sa nu mai repete grozaviile sub nici un fel de motivatie sau pornire malefica....E ceva infiorator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare